optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.24. 09:06

A szerkezet. Jelezni akartam, a felhös Nap képen derült ki határozottan a kosz. Az éjjeli képeknél valahogy nem feltünő. Még meneteket is tudok "pontosan" a papircsövekre késziteni. Impregnálás elött vizes papirragasztóval nedvesitett itatóspapir gyürüt helyezek a helyére, ezzel együtt csavarom itt pld. a müag. bresser lencsfoglalatra . Az finoman olajos persze, ne ragadjon majd. Igy szárad idomra. Te egy többmázsás zörgö gépet használsz ilyenre. Nálam itthon ez nem menne, a nős hobbistáknak nem lányálom az élete.. sz.,...............most látom, ezt a távcsőépitéshez szántam, bocs.
Avatar
smisy
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2017.05.21. 12:24

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: smisy » 2017.07.24. 12:39

Én néhanapján nedves szemüvegtörlővel simítom át a korrekciós lencsét. Ez nagy barbárság vagy határeset?
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.24. 18:06

Inkább bátorság. A távcsövek jó esetben ugye a szabad ég alatt üzemelnek. Minden elemük üveg, ami meglehetősen kemény, de sajnos nem keményebb, mint pl. egy kvarcszemcse, amit a szél mondjuk az optikára fúj, a száradó pára odaköti, aztán elvan a felületen legtöbbször többedmagával. Mikor letörlöd, még erősen a felülethez van kötve, percek is kellenének, mire a nedvesség hatására könnyen leválna.
Ha sikerül letörölni, akkor szinte biztosan karcot hagy, mely rendszerint mikroszkópikus méretű. Egy-két ilyen karc semmit sem befolyásol a képalkotásnál. Aztán az évek múltával egyre több lesz, és gyakorlatilag a polírozás minősége romlik közben, így egyre több szórt fény jut az okulárba.
Az ilyen karcok világos nappal bizonyos szögből néha nagyon jól látszanak az agyontisztított optikák felületén, de ekkor már százszám vannak jelen. (Tudok mutatni ilyen lencsét, elsőre semmi sem látszik rajta.)
Erről jut eszembe, hogy a saját mindennapi használatú távcsövem tükre meg 3 éve volt takarítva utoljára. Na, az nincs agyontakarítva, de már igencsak ráférne. :lol:
szabio
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.07.30. 14:42

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: szabio » 2017.07.30. 14:53

Sziasztok.
Egy 10x50 -es binokulárt szeretnék megtisztítani. Sajnos belül minden felület gombás. Prizmák, lencsék egyaránt.
Tudnátok ajánlani egy megbízható módszert, amivel el tudnám távolítani? Izopropil alkohol esetleg megfelelne?
Köszönöm.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.30. 15:07

szabio írta:Sziasztok.
Egy 10x50 -es binokulárt szeretnék megtisztítani. Sajnos belül minden felület gombás. Prizmák, lencsék egyaránt.
Tudnátok ajánlani egy megbízható módszert, amivel el tudnám távolítani? Izopropil alkohol esetleg megfelelne?
Köszönöm.


Évekkel ezelőtt én a formalin oldatot használtam, amely igen mérgező anyag. Nagyon nehezen, de azért hozzá lehet jutni néhány dl folyadékhoz még ma is. Ezzel a folyadékkal mostam át a gombásodó lencséket. Ezt követően már nem jelentkezett a gomba. Nem csak a gombákat, hanem a spórákat is megöli. Vigyázni kell vele, hogy kézre, szembe ne kerüljön, erős szárító hatása van. Küld el a lencséket, lekezelem ha gondolod!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.30. 16:56

Soha ne legyen rá szükségem...https://www.google.hu/search?hl=hu&biw= ... UDRMIyKmGQ https://petapixel.com/2016/09/29/remove-fungus-lens/ https://translate.google A legrosszabb eset, ha az ember neki is áll mentesiteni. Tapasztalatból mondom..http://arksky.org/asoclean.htm Sz.,...........Az isopropilalkohol literje 1800 Ft.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.08.13. 09:00-kor.
szabio
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2017.07.30. 14:42

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: szabio » 2017.07.30. 18:37

Évekkel ezelőtt én a formalin oldatot használtam

Megpróbálok szerezni. Ha nem sikerül, marad az alkohol és a desztillált víz.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.07.30. 18:44

szabio írta:
Évekkel ezelőtt én a formalin oldatot használtam

Megpróbálok szerezni. Ha nem sikerül, marad az alkohol és a desztillált víz.


Ha nem sikerül szóljál és Curtici-ból küldök kellő mennyiséget postával.

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.04. 10:31

Nincs bajom a kis tükrömmel (SW 114/500 para), a napokban asztali állványról nézegettem vele a fátyolos holdat. Látom, finoman porosodik. Nem nagy ügy, engem még kiszolgál takaritás nélkül (sajnos). Spekulálni kezdtem. Kellemesebb éjszakánkon kertben kint használva, párásabb légben, nem nagyon porosodhat (az állvány ott is fa). Akkor eszerint nyitott ablakos szobai nézéskor a szárazabb levegőben valószinüleg több por kerülhet bele, a szárazabb levegő sztatikus. Talán valamiféle csőföldelés csökkenthetné a jelenséget ? Mielött cementálódásba kezdene a por. Fa asztali állványom van, földszigetelő. Van erről véleményetek, vagy felesleges ezzel foglalkozni ?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2018.04.04. 11:52

géza írta:Nincs bajom a kis tükrömmel (SW 114/500 para), a napokban asztali állványról nézegettem vele a fátyolos holdat. Látom, finoman porosodik. Nem nagy ügy, engem még kiszolgál takaritás nélkül (sajnos). Spekulálni kezdtem. Kellemesebb éjszakánkon kertben kint használva, párásabb légben, nem nagyon porosodhat (az állvány ott is fa). Akkor eszerint nyitott ablakos szobai nézéskor a szárazabb levegőben valószinüleg több por kerülhet bele, a szárazabb levegő sztatikus. Talán valamiféle csőföldelés csökkenthetné a jelenséget ? Mielött cementálódásba kezdene a por. Fa asztali állványom van, földszigetelő. Van erről véleményetek, vagy felesleges ezzel foglalkozni ?


A port egyszerűen kifújatod a csőből , tükörről ( körtepumpa , levegőspray , olajmentes kompresszor kb 1 bar-on)
A tükörmosás sem nagy ügy . Ki veszed a tükröt a csőből , tartóból . Engedsz a tiszta mosogatóba langyos vizet , teszel bele sima mosogatószert , ebbe beáztatod a tükröt (érdemes alá enni egy tiszta konyharuhát) Időnként kicsit megmozgatod , hogy lazuljanak a koszok . Vattával óvatosa a víz alatt át is törölheted , ha makacsabb kosz van rajta . Kb fél óra után kiveszed a mosogatószeres vízből és langyos folyóvízzel alaposan leöblíted , majd desztillált vízzel még egyszer alaposan átöblíted a felületet ( shéren tartva felülről csorgatva , hogy lefusson róla a víz ) hogy cseppmentesen száradjon élére állítva . Lényeges , hogy nem ioncserélt , hanem igazi desztillált vizet használj . Száradás után visszaszereled , kollimálod és kész ;) A sztatikusság nem hinném , hogy bármit is jelentene a koszolódásban .
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”