optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.23. 10:39

Az üveg vegyileg elég stabil, lehet, hogy csak a visszaverő réteg sérült. Akkor csak új gőzölés kell.
Hogy az üveg sérült-e, azt nehéz megmondani, amíg a visszaverőréteg rajta van.
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.07.23. 11:39

Értem.
Azon agyalok érdemes -e a javitásba belemenni , ( meghallgatnám olyan személyek véleményét is,akik túlestek már ezen ,illetve van saját tapasztalat a visszagözölt tükrök minőségéről)azaz hol tudnák gyári minőségűre visszaállitani védőréteggel ,annyiért hogy a végén ne kerüljön többe ,mint egy új tükör? Egy új ára 2oo Euro.
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.23. 14:20

Akkor az új optikával jobban jársz, hacsak nem vársz addig, amíg összejön több egy gőzölőbe, így a vákuumkamrába más tükrökkel együtt kerül, és megoszlanak a költségek.
A bizonyára remekbe szabott gyári minőséget pedig nem olyan nehéz elérni, emiatt szerintem ne aggódj.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.23. 17:20

Nincs ilyen problémám (még...), de elgondolkodtam. A kémiailag is igen ellenáló külső védőréteg csak ennyit ér?
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.23. 17:56

A védőréteg tényleg ellenálló, de elsősorban a pára, a véletlen érintés, a por és egyéb normál szennyeződések eltávolíthatóságát teszi lehetővé, a visszaverő fémet védi.
Azonban támadható felület, ugyanis vannak benne porozitások, hogy mást nem mondjak attól, hogy a csiszolószemcsék mikromélyedéseket hagynak maguk után. A legjobban polírozott felületekben is lehetnek, lehet, hogy csak néhány, de ott a védőréteg eleve vékonyabb, vagy szakadt is. A nem elég kis nyomáson készült, vagy hirtelen párologtatott réteg eleve porózus, de ez sem feltétlenül jön elő normál használatnál. A hangyasav -ha csakugyan az- viszont a természet legerősebb savainak egyike...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.23. 19:06

Ma délben Napozni akartam, de itt a fejem felett felhők voltak. A szerkentyü Bresser 50 lencséje, 2x Barlovval toldva A webcam chipjére ezt vetiti napkonturból. Az a nyavalyás por. Mókusszőr ecset, szemre O.K.. Aztán ez jön videon a felhő háttérrel. Még életemben nem tudtam egyszer sem, tökéletesen portalanitani. Még szerencse, nem jelentettem be új különleges napfoltokat....
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
devil
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2017.07.23. 09:13

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: devil » 2017.07.23. 20:18

Nagyon szennyezett minden ,annyi az égen a repülő,mint levelelen a levéltetű,alant pedig kocsik,gyárak ,erőművek milliói okádnak az égbe.Pár év és leirhatjuk az amatörködést,legfeljebb azok nem ,akik kétezer méter felett laknak.Az ipari civilizációnk hiába lát el kitünő műszerekkel ,ha ennek az ára a visszafordithatatlan szennyezés ,annak exponenciálisan növekvő üteme , mértéktelensége,az éghajlatváltozás és az extrém időjárás előidézője.
A légkör egyre átláthatatlanabb lett az utobbi tíz évben ,köszönhetően annak,hogy a gazdaságos -értsd ócsó- repcsizés miatt a kerozint aluminiummal kezdték dúsitani a jobb hatásfok végett mindenféle sárga,fekete , olajbarna és fehér fapados légitársaságok a világon -ahogy anno a benzint olommal az amerikájnok ,amitől az emberek a szó szerint elbutultak .
A légkör átláthatósága nagyon szahr és egyre rosszabb lesz. Befellegzett.
Csak nyugi,nyugi...elöttünk az örökkévalóság...
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.23. 21:45

Géza! Ez igazi amatőr felszerelés! Nagyon tetszik! :D
A chipet pormentesíteni nagyon nehéz, de ha rám hallgatsz, egy fültisztító alkohollal nedvesítése -nem átáztatása- után egyetlen, egyirányú mozdulattal próbálkozz. Nem lesz ilyen sok por, akár el is tűnhet, de persze ez nem biztos.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.07.24. 08:30

Hát igen..chipet körülményesebb. A chipre van felvive IR szürö itt, nem tudom. Egyébként a lencsék portalanitását sem tudtam soha 100% ra. Nevettem az észrevételeden, a szerkezet provizorium, a mm-méretek fókusztkereső próbálkozásai. A nagy fekete az elején a 80asom napfólia foglalata, ez van papirokkal bélelve, hogy megálljon. Minden impregnált papir, nagyrészt WCgurigák. Lefestve aztán készen, mintha vasból lenne.. viszonylag egész massziv.
Sidius

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.07.24. 08:39

Építettek papírcsőből Newtont is, itt is van egy a faluban. Jó régen használatban van, be lett itatva minden földi jóval, aztán működik. Még csak azt se mondhatnám, hogy nem stabil. :)

devil!
A "Klímaváltozás" topik ezeknek különben sajnos nagyon jó észrevételeknek a gyűjtőhelye.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”