optika tisztítása

Lencsés- és tükrös távcsövek
Éder Iván
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2009.09.25. 23:22

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Éder Iván » 2010.02.04. 13:35

Szia!

Ha nem akarsz karcokat, ne felejtsd el a felületet teljesen portalanítani, mielőtt bármilyen kencével nekimész!
A portalanítást csinálhatod valami finom ecsettel (de ne szintetikussal) és porszívóval együtt. Aztán mehet a kencefice. :)

üdv,
Iván
mariusz
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:50

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: mariusz » 2010.02.04. 16:00

Nem szabad tisztítani. :-) Egyszer vettem használtan egy távcsövet. Kérdeztem a gazdájától, hogy ez miért néz ki úgy, mintha a padlásról hozta volna? Azt mondta, hogy sosem tisztította. Meg is vettem azonnal. Én letisztítottam (kandalló fújtató, vatta, alkohol+benzin), és valóban teljesen karcmentes volt. Azóta én sem tisztítom. ;)

Zsolt írta:Sziasztok!

Szeretnék tanácsot kérni SC távcső korrekciós lencséjének tisztítására.
Az ötleteket előre is köszönöm.

Üdv.
Horváth Zsolt
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.02.07. 21:37

Sziasztok!

Köszi a tippeket, a portalanítást flakonos sűrített levegővel már korábban eszközöltem.
Egyébként én sem voltam a tisztogatás híve, másfél év után számtam rá magam - ami időközben sikerült, karcmentesen 8-)
A teljesség kedvéért:
Gyapotvattát, patikai desztvizet és alkoholt használtam, illetve a végén "csaltam" kicsit és baader féle "Optical wonder"-t is bevetettem. Ez szórófejes kiszerelésben van, ha kifogy majd újratöltöm sima alkohol-desztviz keverékkel ;)

Már csak egy kis derült ég kéne, egy főpróbához - de az nagyon...
tachion
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.21. 20:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: tachion » 2010.02.25. 13:59

Sziasztok!

Véleményeteket kérném Newton távcsövem kapcsán,amit tavaly vásároltam és azóta is sok örömet szerez nekem.A napokban lett először megtisztitva a főtükör és a desztillált vizes öblités és száradás után,apró foltokat vettem rajta észre, amik nagyon hasonlitanak a falitükröm "vakfoltjaira".Úgy gondolom,hogy megfelelően tároltam és bántam vele a tisztitás során is és ezek a foltok nem kellene hogy ott legyenek.
Minden hozzászólást előre is köszönök!

Üdv:imi
Zs. Istvan
Hozzászólások: 146
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Zs. Istvan » 2010.02.28. 16:53

Szia!

Ha nem felületi szennyeződés, akkor minden bizonnyal a védőréteg alá bejut itt-ott a levegő, és oxidálódik az alu réteg. Előbb-utóbb ez a tükrök sorsa, de egy új gőzölés mindent megold. Ha már kiterjedt foltok vannak a tükrön, akkor célszerű elvégeztetni, és újabb 5-6 évig nincs vele gond.

István
tachion
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.21. 20:46

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: tachion » 2010.03.02. 23:21

Szia!

Köszönöm a válaszod,megnyugtat amennyiben ezek a foltok természetes folyamat
következményei és a későbbiekben ez helyrehozható.Korainak tartom a foltok
megjelenését és a gőzölést is,mivel még egy éves sincs a tükör és ezért érdekelne
milyen esetekre vonatkozik az egy éves garancia, amit még nem ünnepeltünk meg.

Üdv:imi
Zsolt
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.29. 14:56

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Zsolt » 2010.03.03. 13:03

Szia!

Az SC-men a fogalalatnál maradt foltos a korrektorlencse,
de a sebbenzin gyönyörűen leszedte.
Talán ez megoldás lehet,egy próbát megér mielőtt újra gőzölnéd

Üdv
Zsolt
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.10.30. 21:57

Üdv Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy hova fordulhatok távcsőbeállítás ügyében? Természetesen fizetnék érte. Főtükör tisztítás és fő ill. segédtükör kollimáció kellene nagy pontossággal. Mennyibe kerülne mindez?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.10.31. 02:27

Atis írta:Üdv Mindenkinek!

Érdeklődnék, hogy hova fordulhatok távcsőbeállítás ügyében? Természetesen fizetnék érte. Főtükör tisztítás és fő ill. segédtükör kollimáció kellene nagy pontossággal. Mennyibe kerülne mindez?


Rózsika... De biztos vagyok benne, hogy Éder Ivánék is segítenek, vagy Szarka Levente...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: optika tisztítása

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.11.01. 13:28

köszönöm a segítséget!

Apropó, még egy gyors kérdés: honnan tudom, hogy a főtükör coated bevonata sértetlen e? Lehet, hogy az előző tulaj letörölte a főtükröt. Ettől sérülhet e a bevonat, ha igen, hogy lehet észrevenni esetleg korrigálni?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”