Zeiss 63/840 a legenda

Lencsés- és tükrös távcsövek
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.26. 20:58

Sziasztok!

Ma vettem meg életem első távcsövét, egy zeiss 63/840-et.Gondoltam nyitok neki egy topikot mert infót nagyon keveset találok róla.Gondolom a paraméterek az öreg rókák fejből tudják.Ha jól látom akkor a mechanika finom állítása max. 40 perc.A sky watcher mechanikáknál is így van ez?Ha jól tudom ezt többféle objektívvel adták ki.Mi ezek között a különbség, hogy tudom megállapítani melyik van az enyémbe?Mi a különbség a telemator és a telementor között, valamin az I. és II. között?

Előre is köszi a válaszokat!

Üdv!

Norbi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Norbi 2010.11.27. 11:48-kor.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.11.26. 21:13

http://whuyss.tripod.com/zeiss/manual.html (magyarul is...már ha a fordítót bekapcsolod! :D )

http://www.telemator.de/

A Telemator egy egy későbbi dizájnoltabb óragépes változat, 7,5X42/150 kereső távcső tartozéként.

"C" tipusú akromát.

Így néz ki a Telemator.
telemator2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.11.27. 02:22

Norbi írta:Ha jól látom akkor a mechanika finom állítása max. 40 perc.Az sky watcher mechanikáknál is így van ez?


Igen, a finommozi egy kicsit cumi a Telementornál, időnként vissza kell hajtani az eget. :]

Az AZ-3 szintén ilyesmi, az EQ-*-ok elvileg körbe tudnak fordulni.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.11.27. 09:43

csakb írta:Az AZ-3 szintén ilyesmi, az EQ-*-ok elvileg körbe tudnak fordulni.

EQ-1 és EQ-2 esetében a dec tengelyen szintén csak korlátozott mértékben tudsz mozogni. A RA tengely körbeforgatható.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.27. 14:08

Ha a huygens okulár van benne akkor a látómező szélén körbe sárga halo van.Ez minek az oka?A zeiss orto okulárt miért istenítik annyira? Kinek jó az ha agyig fel kell nyomni egy okulárt?

Üdv!

Norbi
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Norbi 2011.04.14. 22:55-kor.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.27. 15:59

"Sajna az előző gazdája megbontotta az objektívet. Összerakás előtt nem nagyon fújta ki, így a felfekvő felületén van egy apró kagylós törés.Ha ez csak max 0,2 mm-t lóg be a felfekvő felülettől okoz jelentős változást a optikailag?"

0,2 mm szerintem semmit. Az már inkább elgondolkodtató, hogy amikor letörte a lencse peremét, akkor éppen mekkora erővel húzta rá a szorítógyűrűt? Teljesen fölösleges satupadba szorítani az objektívet ehhez a művelethez, ha pl nagyritkán kitekerem a lencseleszorító gyűrűt, fogpiszkálóval teszem, de még lazán is hagyom kicsit visszatekeréskor.

"Ha a huygens okulár van benne akkor a látómező szélén körbe sárga halo van.Ez minek az oka?"

A huygens két egytagú lencséből áll össze, tehát feltehetőleg azért olyan, mert huygens

"A zeiss orto okulárt miért istenítik annyira? Kinek jó az ha agyig fel kell nyomni egy okulárt?"

Ez megint azért van, mert ortho. Az orthora pedig a rövid szemtávolság a jellemző.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.27. 16:08

De ha már itt vagyunk, kíváncsi lennék, hogyan mozog a mechanika, milyen képe van a Jupiteren azzal az orthoval, stb..
(Esetleg ha a vételára nem titok, elárulhatnád.)

Ha nagyon rossz az az ortho, meg kényelmetlen, én szívesen átveszem!
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2010.11.27. 16:20

András írta:De ha már itt vagyunk, kíváncsi lennék, hogyan mozog a mechanika, milyen képe van a Jupiteren azzal az orthoval, stb..
(Esetleg ha a vételára nem titok, elárulhatnád.)


A tapasztalatokat majd leírom, sajnos még nincs.A fent említett problémák miatt az örömöm nem kisebb!!!
A mechanika tökéletes.Teljesen beleszerettem:-)))))

Az ára vicces:-))))))
50000Ft. eredeti zeiss mechaikával, h-25, o-16 okuláral.


Üdv!

Norbi
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: hg » 2010.11.27. 22:15

Norbi írta:Mi ezek között a különbség, hogy tudom megállapítani melyik van az enyémbe?Mi a különbség a telemator és a telementor között, valamin az I. és II. között?


Szia!

Az, hogy a távcsöved 63/840-es Zeiss, még elég sok lehetőséget hagy. Ilyen paraméterű objektívet gyártott a Zeiss légréses AS jelzésű "félapo" és C-nek nevezett ragasztott akromatikus változatban is. A távcsövedben szinte bizonyosan az utóbbi, C objektív van, a gyári Telementorokat és Telematorokat ilyenekkel szerelték. AS-t komolyabb, óragépes tengelykereszttel, "iskolateleszkóp (Schulfernrohr AS 63/840)" néven gyártott tubusokba tettek "normál" fogasléces kihuzattal. Ezeknél azonnal feltűnik a három kis fém távtartó lemez az objektívbe nézve, míg a C típusúaknál ilyenek természetesen nincsenek.
Ahogy Mátis András is írja, a Telemator a legutolsó, óragépes változat, amit 1981-től gyártottak. Telementorból az 1. típusként emlegetettben tudtommal a Zeiss helikális fókuszírozója van, míg a 2. már a mozgó belső csöves, fogasléces. Neked talán ez utóbbi szerelésű lehet az elhullajtott információmorzsák alapján. De Telementort évtizedekig gyártottat, sok apró különbséggel, 63/840-es távcsövet meg még annál is sokkal többfélét. Esetleg néhány fotóval bemutathatnád a sajátodat. Az apró lepattanás az objektív peremén csak a barbárság bizonyítéka, a leképezésben biztosan nem látszik. Az is szinte bizonyos, hogy ha a fókuszálással gondod van, az inkább egy szakszerűtlen szét- és összeszerelésnek, semmint a konstrukciónak tudható be. Mai szemmel kicsi, de igazán jó műszerek ezek :).
Üdv:
Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: Zeiss 63/840 a legenda

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.11.28. 11:00

Az tény, hogy ezt nagyon olcsón vetted.
Nekem volt egy 50/540-es Zeiss-Proxima tubusom, amit ugyanennyiért adtam el Borovszky Péter barátomnak.
Ahhoz nem volt állván. Mondjuk a lencséből sem volt lepattanva, és a fókuszírozója is tökéletes volt.

A lencse köré a tubust Rózsa Ferenc barátom készítette.

El kell mondjam, hogy sosem volt olyan élmény egyik távcsőbe sem belenézni, mint abba a kis Zeissbe!
És el kell mondjam, hogy már bánom, hogy eladtam. :)
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”