Jusztírozás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.14. 11:30

Imre írta:Kedves Attila! Egy javaslattal élek, ...


Szia Imre!

Abszolút megértem a kezdők iránti aggodalmad, és bizonyos fokig el is fogadom.
De ne feledd, hogy első lépés nélkül nincs második, és nem minden szuper-kezdő szomszédjában lakik rutinos "öreg róka amcsill". Ugyanakkor amíg valaki fűrészt és/vagy kalapácsot nem vesz a kezébe, addig jó eséllyel jóvátehetetlen kárt nem tud okozni a cuccban (persze földhöz vágni sem kell, meg beleejteni a segédtükröt a tubusba, stb. :lol: ).

Szerintem sokkal "maradandóbb" úgy megtanulni a jusztírozást (kolliációt), hogy elbénázik vele az illető egy darabig. De az óvatosságra intés mindenképp jogos, azzal egyet értek, és majd ki is térek rá egy mondat erejéig egy adekvát résznél.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.14. 11:43

András!

Az általad leírt életlenséget, azaz úgy általában "életlenséget" (klasszikus defókuszáltságot) a kollimálatlanság tapasztalatom szerint nem okoz. Ha nincsenek jól beállítva, "összelőve" az optikai tengelyek, akkor az elsősorban másfajta, jól definiálható hibákat okoz. Pl. a LM más-más részein más-más a csillagok torzulása, fókuszon belül és kívül eltér a defókuszált korong alakja, stb.

Ettől még persze pontosan be kellene kollimálni azt a kukkert; bár nem értem, hogy az alábbi leírásom (vagy a többi rengeteg interneten található leírás) alapján ez miért nem sikerül neked (már ha pontról pontra azon mégy végig, pláne 30 éves rutinnal... :oops: ). Ha pl. valamelyik állító csavar véghelyzetbe kerül, és felütközik úgy, hogy még mindig nem érted el a kívánt pozíciót, arra is van megoldás. Ráadásul egy kínai cuccnál ez simán benne is lehet a pakliban. :mrgreen:

A kontraszt jelentős romlása viszont okozhat "enyhe életlenséghez hasonló" látványt. Olyankor ugyanis a nagy kontrasztú világos-sötét átmenetek (tipikusan a csillagperemek, bolygóperemek, holdperem ilyenek) térfüggvénye (spatial frequency response vagy MTF: http://www.imatest.com/docs/sharpness/) elkenődik. Ezt viszont - mármint a kontraszt romlását - nagyon sok tényező okozhatja; jelen esetben az okulár nem megfelelő kialakítása is (pl. a lencsék pereme nincs feketére kenve, és a perifériáról beleszórja a fotonokat az éles LM-be, vagy tükröződés-gátló bevonat hiánya egy többtagú okulárban, stb.) De sok más is lehet.

Szerintem ezen az úton keresgélj.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.12.14. 12:44

Andrásnak, magamról. Harminc éve? Eljött az idő talán Neked is, egyik napról a másikra - komoly - más lesz a látásod. Nem általánosan, hanem napszakosan is, vérnyomás, ilyesmik. Nekem bejött, ezért merek gondolni Nálad is esetleg ilyesmire. Pld. megrémülök, valaki leejtette az okulárt mert olyan a kép, de húsz perc múlva megint jónak látom. Ha erről lenne szó, vedd vigasznak, más is van így. Remélem persze, nem ez az oka.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2017.12.14. 17:54

Kérem tisztelettel, megoldódott a probléma! Igazából kettő hiba volt a rendszerben. Mindkettő banális dolog. Az egyik az okulárban található nyújtótag helyzete. Meglazítottam a lencse leszorító anyáját, majd picit megpöcköltem, és hallhatóan "beklaffant" a helyére. Rohantam ki a kukkerhez és betettem a fókuszírozóba és éles lett a kép, még 400x-osban is teljesen élvezhető - a légkör nyugtalanságát leszámítva. A másik banális dolog az volt, hogy a boltban elhittem, hogy a segédtükör el van tolva a megfelelő pozícióba, merthogy rákérdeztem. Gondoltam, most megmérem. Szinte tized mm pontosan középen volt. Most már eltoltam a helyére és mintha még javult volna a kép, de ez már lehet, hogy csak pszichikai dolog. ;) Szóval teljesen helyreállt a rend, meg vagyok elégedve a távcső teljesítményével. Hozza, amit vártam tőle!
Amúgy nem folyamatosan amatőrcsillagászkodtam a 30 éven át, 2 évtizeden keresztül csak alapjáraton foglalkoztam vele, csak az első 6-7 évben volt napi 4-5 óra, merthogy csillagásznak készültem... Idén augusztus végén tartottam egy előadást középiskolásoknak és akkora volt az érdeklődés, hogy én is felbuzdultam :D Hát ennyi.
Nagyon köszönöm a segítségeteket, a velem való foglalkozást!
András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.14. 19:04

Felteszem, ettől a kollimáció még nem került a helyére... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2017.12.14. 19:49

Igen, így van, mindent az új helyzethez igazítottam úgyhogy minden pöpec lett! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2017.12.15. 09:29

Még egy apróság. A Skywatcher Newtonnál a kihuzatban az optikai elemeknek elég nagy a "lötyögési intervallumuk". Mindössze 1-2 csavarral rögzíthetők. Ebből következik, hogy nem központosak. Az elején nem tulajdonítottam ennek nagy jelentőséget, de most már odafigyelek erre is, mert az F/4,7-es nyílásviszony miatt minden apróságra cefetül érzékeny a kukker.
András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.12.15. 10:28

Lovász András írta:Még egy apróság. ... most már odafigyelek erre is, mert az F/4,7-es nyílásviszony miatt minden apróságra cefetül érzékeny a kukker.


Kicsit ciki, ha az ember saját magát idézi, de kénytelen vagyok, mivel épp erről írtam az egyik korábban feltett kérdésed kapcsán: "egy F/4.7-es Newton esetén szerintem már vizuális észleléshez is gyakorlatilag tökéletes beállítás kell, ugyanis minél nagyobb a fényerő, annál háklisabb a cucc a pontos kollimáltságra." (2017. december 12., kedd 19:34)

Ezt egy 508/F4-es Dobson használatában "naponta" megtapasztalom, és abszolút nem tartom "apróságnak"...

Ezek szerint nem olvastad el. Bár végül is nem gond, mivel - ezek szerint - erre előbb-utóbb magadtól is rájöttél, és így legalább jobban is rögzül. Valószínűleg. :D

(Azt csak zárójelben jegyzem meg, hogy akkor miért kérsz tanácsot? :shock: )


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2017.12.16. 21:38

Elolvastam, hidd el, előtte is tudtam, no meg ellenőrzöm is minden észlelés előtt. No meg mint kiderült, a fő hiba az okliban volt. Amúgy amit idézel tőlem, az csak egy emlékeztető megjegyzés volt, de ne ragozzuk túl...
András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Borcz
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2020.07.29. 15:16

Re: Jusztírozás

Hozzászólás Szerző: Borcz » 2020.08.04. 14:14

Üdvözletem!

Kollimációval kapcsolatban kérdezem mint kezdő hogy az általam csatolt képen az f/6 os távcsövem még mindig nem az igazi ha jól sejtem?

Rengeteg dolgot olvastam de képeken láttam így is úgy is hogy a segédtükör képének teljesen centrikusnak kell-e lennie?
Jelenleg nekem még nem az igazi vagy így is jó? A főtükör tartokat látni és a főtükör közepe is a kollimácios okular közepén van...
Köszönöm!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”