APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.02. 13:20

Maczó András írta:
2021.12.02. 12:16
Nekem van otthon egy alucsövem, ami előző életében valami közlekedésitábla-oszlop volt (nem én téptem ki az autópálya mellől természetesen) majd este lemérem, ha van 9 cm belül, kapsz belőle!
Hej, köszönöm!

Mondjuk meglepne ha az belül elég nagy lenne, de ha nem, az sem biztos, hogy baj (lehet pl. kúpos a lencse-cellát csatlakoztató közdarab).

Ha nem találjuk meg az 1mm falvastagságú csövet, akkor lehet, hogy a szavadon foglak ... :-)

Köszi előre is!

GyP
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.12.03. 09:36

gyulaipal írta:
2021.12.02. 13:20
Maczó András írta:
2021.12.02. 12:16
Nekem van otthon egy alucsövem, ami előző életében valami közlekedésitábla-oszlop volt (nem én téptem ki az autópálya mellől természetesen) majd este lemérem, ha van 9 cm belül, kapsz belőle!
Hej, köszönöm!

Mondjuk meglepne ha az belül elég nagy lenne, de ha nem, az sem biztos, hogy baj (lehet pl. kúpos a lencse-cellát csatlakoztató közdarab).

Ha nem találjuk meg az 1mm falvastagságú csövet, akkor lehet, hogy a szavadon foglak ... :-)

Köszi előre is!

GyP
Itt van olcsón : http://vasszinesfem.hu/vasarlas/alumini ... m_csovek/3
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.03. 11:26

kazi írta:
2021.12.02. 13:04
D.Laci írta:
2021.12.02. 12:56
Ezt nem tudom miből olvastad ki Sanyi.

D.Laci
Sándor bármiből kilvassa azt amit ki akar. :lol:
Azt hiszem, sajnos igazad van. ;)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.03. 11:30

D.Laci írta:
2021.12.02. 12:56
Ezt nem tudom miből olvastad ki Sanyi.

D.Laci
Csak elkezdtem elmélkedni, mi az oka, hogy tripletekből csak prémium szegmens létezik, és erre kínosan ügyelnek is a gyártók. Pedig lehetne abból is "lebutított" kivitel az optikai minőség megtartása mellett. De Pali válaszolt erre, semmi extra más gondolatom nem volt.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.03. 11:34

gyulaipal írta:
2021.12.02. 13:15

A légréses lencse könnyebben gyártható, mert a légrés szélességével hangolható a gömbi hiba. Elvben nagyon pontosnak kell lenni a belső felületek rádiuszainak, a gyakorlatban viszont a könnyen állítgatható mechanikai paraméterekkel kompenzálható a legtöbb gyártási pontatlanság. Az olajréses lencse belső felületeinek viszont nagyon pontosan kell illeszkedni és ha valamelyik üveg öntésénél nagyobb volt az eltérés az optikai paraméterekben, akkor a keletkező gömbi hiba csak aszférikus felülettel kompenzálható (vagy át kell tervezni a lencséket az üveg aktuális paramétereihez ... és ez az, amit szinte biztosan nem csinál meg minden gyártó).

Az olajréses lencsék esetén sokkal korlátozottabb az üveganyagok választéka is, magyarul drága üveg kell hozzájuk. A légréses lencsék külső tagjai viszont "BK7 szintű" legolcsóbb üvegek, tehát ezen is spórolhat a gyártó. Olcsóbb távcsövek esetén ez komoly differencia lehet.

Viszont a minimális számú üveg-levegő felület (magasabb fényáteresztés, a légrésekben mindig keletkező szellemképek hiánya) olyan "tisztaságot" eredményez az olajréses lencsék képében, ami nekem elég ahhoz, hogy a világ legjobb távcsöveinek tartsam őket. Tény, hogy minden optikai rendszer kompromisszum, de én ezeket tartom az optimális kompromisszumnak (még akkor is ha NEM minden paraméterben ezek a legjobbak, tehát egyes szempontrendszerek szerint az APO esetleg nem is olyan jó távcső).

GyP
Nagyon köszönöm a részletes választ, érdekes ezt gyártói oldalról is megismerni. Összetett dolog ez, de nem hozta meg a kedvem egy apokromát készítéséhez, sőt! :lol:
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.12.03. 15:12

mizar írta:
2021.12.03. 11:30
D.Laci írta:
2021.12.02. 12:56
Ezt nem tudom miből olvastad ki Sanyi.

D.Laci
Csak elkezdtem elmélkedni, mi az oka, hogy tripletekből csak prémium szegmens létezik, és erre kínosan ügyelnek is a gyártók. Pedig lehetne abból is "lebutított" kivitel az optikai minőség megtartása mellett. De Pali válaszolt erre, semmi extra más gondolatom nem volt.

Lehetne, de...
Szerintem a gyártók végeztek piackutatást és fel is mérték, hogy akik a triplet optikáért hajlandóak jóval többet fizetni, azok inkább a minőségibb tubust, fókuszírozót stb. részesítik előnyben. Nem a magyar piac fizetőképességéből kell kiindulni, mert nem az a tömeg. A nagyobb cégek gyártási volumenéhez a mi keresletünk a gyík szusszanata, hozzánk nem fognak igazodni, legfeljebb a kisebb manufaktúrák, akiknek minden megrendelés számít.
Vagy marad a rendelj optikát, a többit csináld magad költséghatékonyan. (Málenkij bárkács)
A nagyobb cégek a vékonyabb pénztárcának a kéttagú ED akromátokat szánják.
Valószínűleg ezért gondolja, aki gondolja, hogy a triplet APO státuszszimbólum.
Ennyi erővel a tükrösök között az SC-k körében státuszszimbólum az ACF, vagy az EDGE, mert az is egy magasabb minőséget képvisel, jóval magasabb áron.

D.Laci
ui.: Mindent a pénz mozgat, a cibetmacska szarát is eladják prémium kávéként, mert van rá fizetőképes kereslet, de azt sem tömegével a mi piacunkon. ;)
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.04. 18:15

Halkan mondom, hogy attól, hogy egy lencse kéttagú, még lehet pontosan ugyanolyan jó optikailag, mint egy triplet, csak persze ehhez valamivel hosszabb fókusztávolság kell (mondjuk F/8-F/9 a ma divatos F/6 helyett). Ez nem minden ED üveg esetén lehetséges, csak azokkal, amelyekhez van parciális diszperzióban pontosan illeszkedő normál üveganyag (a negatív taghoz). Ezek esetén nincs lényegi különbség egy triplet javára színkorrekcióban (ha nem cél a rövid fókusz). Ekkor a horror felárat nem a triplet rendszer jobb optikai tulajdonságaiért fizeti ki a vevő, hanem a rövid fókuszért. Pedig bolygózni még akár jobb is lehet a hosszabb fókusz ... persze ha a hosszabb tubus nem probléma az adott esetben (utazó távcső esetén nyilván probléma). Meg ugye a doublet-ben kevesebb az üveg, tehát gyorsabban is lehűlhet ...

Persze a fenti állítás csak légréses lencsék esetén igaz, hiszen azt meg lehet csinálni két- és három taggal egyaránt. Ha valakinek az olajréses lencse tetszik (a minimális számú üveg-levegő felület, magasabb fényáteresztés, szellemképek hiánya miatt) akkor kizárólag triplet "formában" tud ilyet használni, mivel kéttagú olajréses lencsét nekem még nem sikerült tervezni, egyszerűen nincs elég szabadsági fok egy kéttagú olajréses lencsében ahhoz, hogy a gömbi hibát, a kómát és a színkorrekciót egyszerre beállítsuk. Pedig milyen szép is lenne ...

Azon egyébként komolyan gondolkoztam, hogy nagyon nagy méret esetén (20-30cm) ahol már a termikus tulajdonságok valóban fontossá válnak, lehetne kéttagú olajdéses lencse elöl, csak persze az nem lenne kómakorrigált (de fotózáshoz lehetne tervezni hozzá kómakorrektort). Vizuálisan egy F/9-F/10 körüli lencse esetén bolygózásnál nem hiszem, hogy bárki is észrevenné a látómező szélén a kómát, szóval bolygózni szerintem simán jó lenne egy ilyen távcső korrektor nélkül is és mivel kevés üveg lenne elöl, gyorsan le is hűlne. A gond csak az, hogy pont a nagy méret esetén lenne borzalmasan hosszú a tubus, ha nem lenne fényerős a lencse ... szóval ez is egy jó ötlet, ami soha nem fog megvalósulni ... és nem az optikai problémák miatt... :-(

GyP
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2021.12.21. 23:17

sziasztok.
történt egy kis baleset a tubusommal.
takaritás közben egyszerüen kiesett a két lencse a foglalatból, sérülés nincs, viszont a légrésnak valószínű annyi.

esetlg valaki nem tudná rendesen összerakni? mert nekem nem sikerült.
egy 100/900-ról lenne szó.

szépen takaritottam, forgattam a foglalatot és kitekeredett a rögzitő, a tenyerembe esett a két lencse, még szerencse, hogy nem a földre.
probáltam összerakni, de akárhogyan csináltam az a 3 kis lapocska ami a légrést tartja, nem akart a helyén maradni. gondolom van valami technikája, én nem jöttem rá.
valamint fogalmam nincs, hogy egymáshoz képest milyen pozicióban volt a két lencse.
remélem valaki ért hozzá közületek.
előre is köszi.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.22. 15:33

Fészbukon árulnak egy 100/1000-es Zeiss APQ-t. 2800€ egyébként.
Feltették a csillagteszteket is, gondoltam, megosztom itt, hátha Pali erre jár és ír róla pár gondolatot.:)
apq100.jpg
apq100_2.jpg
apq100_3.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.22. 15:33

apq100_4.jpg
apq100_5.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”