APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.11.29. 16:29

Sziasztok,

csak egy rövid beszámoló, azután megint csöndben leszek egy ideig.

Amióta nem töltök időt fórumozással, több időm volt foglalkozni a saját dolgaimmal. Elkészült a kis 92mm-es APO tubusa. Bevonat került a lencsére, összeraktam, készen van.

A tubus végül mégis csak a "gyári" lett, azaz lényegében ugyanaz, amiben a 92mm-es lencsék "lakni" szoktak. Csak persze a cső jóval rövidebb. Kb. 20cm magának a tubusnak a hossza, a többi a fókuszírozó, a lencsefoglalat, meg a "csúszkálós" harmatsapka. A fókuszírozó 2"-es Crayford, nem hosszú a mozgása, hogy ne árnyékoljon bele a fénykúpba. De könnyű, kicsi, precíz és van rajta mikrofókuszírozó. Ennél a nyílásviszonynál ez hasznos.

Szerintem annak idején leírtam, hogy ennek a távcsőnek az ötletét az AstroPhysics Stowaway adta (midig is akartam egy olyat, az első generációs, fényerős változatot, csak hát abból összesen talán ha 20db van a világon, full esélytelen, hogy olyat én vegyek). Csak akkor még nem tudtam, hogy mit lehet látni egy 92mm-es lencsével az ég alatt. De már tudom.

Természetesen élőben soha nem néztem igazi, első generációs Stowaway-be, de az nagyon tetszett, hogy olyan kicsike. Az első pár észlelés után újragondoltam a dolgot. Félreértés ne essék, NEM azt mondom én, hogy ez egy jó apokromát. Tudom, hogy nem az, hiszen én terveztem pontosan olyanra, amilyen. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy az a színkorrekció (90% Polikromatikus Strehl) amit ez a kis vacak mutat, az már nagyon is elfogadható képet jelent az ég alatt. A tubus tehát azért lett gyári, mert saját tapasztalatból rájöttem, hogy ez mégsem csak egy "játékszer" (aminek az elején gondoltam) hanem egy nagyon is igazi kis csillagászati távcső.

Az eddig megfigyelt bolygók nagyon jól néztek ki ezzel a színkorrekcióval, nincs színes halo a Jupiter körül. Viszont részlet rengeteg látszik a bolygó felszínén, jó a kontraszt. Defókuszálva enyhén elszíneződik a perem, de messze nem olyan intenzíven, mint egy kéttagú ED esetén szokott. Ha csak fókuszban nézünk bele, akár azt is hihetnénk, hogy ez egy rendes apokromát. :-)

A Szaturnusz is szép, de ott nyilván a színek érzékeléséhez több fény kellene, mint amit egy 92mm-es lencse gyűjt.

A Vénuszt még nem volt alkalmam megnézni, nyilván ott látszódik majd egy kis ibolya szín, de ettől sem fogok elszomorodni.

A Mars igazi élmény ezzel a kis lencsével. Szépen látszanak a részletek, jó a kontraszt.

Igazából annyira tetszik ez a kis vacak, hogy úgy döntöttem, építek egy másik kicsi tubust is, de azt kicsit más filozófiai elvek mentén:
- az valóban "játékszer" lesz, NEM feladat a "komoly" csillagászat, de alkalmanként lehet vele az égen is nézelődni
- főleg nappali megfigyelés (kilátóból nézelődés kirándulásokon) a cél
- 80mm lesz az átmérő (nappali használatra az is bőven elég és alkalmanként csillagászkodni is)
- a fókusz még ennél is rövidebb lesz, valószínűleg 409mm (ezt lehet megcsinálni a rendelkezésre álló szerszámokkal). Ez kb. F/5,11 nyílásviszony.
- a tubus tisztán műanyagból, 3D nyomtatással fog készülni. A lencse cellája is. Kivétel a fókuszírozó, az egy Gemini Crayford lesz (Dán Andrásnak is emléket állítva, akinek az elvesztését még mindig nem igazán voltam képes elfogadni)
- a tubus extrém könnyű lesz, csak az üveg és a fókuszírozó lesz érzékelhető tömegű
- egyenes állású kép a cél, a jó öreg Zeiss Porro prizmámmal. Természetesen a lencsét úgy kell tervezni, hogy az üvegben megtett fényút figyelembe lesz véve
- egy pici, azimutális állványfejet is fogunk nyomtatni a távcsőhöz, ha minden jól megy, kéttengelyes finommozgatással. Ez egy kéttenyérnyi kis talpon fog állni, három rövid kis lábon, tehát le lehet tenni pl. a kilátó korlátjára, vagy egy asztalra.

A cél tehát az, hogy minimális tömeg mellett, egy bárhol, bármikor könnyen használható kis távcső szülessen, ami egy pici, azimutális állványba van integrálva. De hát ez még a jövő zenéje...

Ha valakit érdekel a kis 92mm-es lencse képe, természetesen szívesen megmutatom élőben, személyesen.

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.29. 17:04

Gratulálok hozzá és örülök, hogy újra itt vagy! :)

Sok örömöd legyen benne; azért a saját készítésű távcső mindig plusz élményt nyújt!

Szívesen megnéznék néhány fotót az alkotásodról! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.29. 17:06

Szia,Pali.
Érdeklődve olvastam a beszámolódat. Örülök,hogy elkészült a kis APO, gratulálok hozzá!
Belenézni valószínűleg nem fogok,de ha ide tennél fel néhány képet,az bizony nagyon jó lenne.
Olyan sokat olvastunk róla,egészen az ötlettől kezdve,hogy ha már elkészült,ne szégyelld megmutatni. :)
Én szívesen olvasnék,látnék képet a készülő "tesójáról" is. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2022.11.29. 18:22

gyulaipal írta:
2022.11.29. 16:29
Ha valakit érdekel a kis 92mm-es lencse képe, természetesen szívesen megmutatom élőben, személyesen.
GyP
Engem érdekel, úgyis ígérted, hogy jöttök!
140/890 GPU
150/930 newton
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.11.30. 19:33

Sziasztok,

akkor pár kép, közkívánatra.

Hangsúlyozom, hogy a tubus elkészülte nem az én érdemem, én kb. csak annyit csináltam tubus ügyben, hogy specifikáltam a maximális méretet. A többi nem az én munkám (ha az lenne, nem így nézne ki a tubus :-).

Betekert fókuszírozóval és hátrahúzott harmatsapkával a távcső teljes hossza 34cm. A harmatsapkát kihúzva és a fókuszírozót kitekerve ez 47cm-re növekszik. Mindkét állapotról csináltam képet, meg arról is, ahogy a dobozban "figyel".

Úgy tűnik csak 3db képet lehet csatolni ... de a lényeg ezeken már látszik. Nagyon picike a tubus, ha ránézek, még én sem hiszem el, hogy ezzel valamit látni is lehet az égen. :-)

GyP
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.30. 22:00

Nagyon jól néz ki a kicsike, teljesen gyárinak tűnik. :)
Tökéletes utazó távcső: könnyen elfér szinte bárhol és a magas minőségű optikája miatt semmiről nem kell lemondanod az égen.
Sok örömöt és derült eget kívánok hozzá!
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.11.30. 22:47

gyulaipal írta:
2022.11.30. 19:33
Sziasztok,

akkor pár kép, közkívánatra.

Hangsúlyozom, hogy a tubus elkészülte nem az én érdemem, én kb. csak annyit csináltam tubus ügyben, hogy specifikáltam a maximális méretet. A többi nem az én munkám (ha az lenne, nem így nézne ki a tubus :-).

Betekert fókuszírozóval és hátrahúzott harmatsapkával a távcső teljes hossza 34cm. A harmatsapkát kihúzva és a fókuszírozót kitekerve ez 47cm-re növekszik. Mindkét állapotról csináltam képet, meg arról is, ahogy a dobozban "figyel".

Úgy tűnik csak 3db képet lehet csatolni ... de a lényeg ezeken már látszik. Nagyon picike a tubus, ha ránézek, még én sem hiszem el, hogy ezzel valamit látni is lehet az égen. :-)

GyP
Kedves Pali!

Az a gond ezzel az általad bemutatott, és "kis vacak" jelzővel illetett távcsővel, hogy a róla készült fotókat elnézegetve feltámadt bennem a birtoklási vágy, miközben tudom, hogy ilyen tubusra nem lenne valószínűleg elég pénzem, vagy legalábbis ha beruháznék egy ilyenre, akkor a feleségem kitenne az utcára. :D
Ennek ellenére mostanában eléggé gyakran nézegetem a neten a hasonló méretű kis apokromatikus vagy ED tubusokat, mivel a nyomomban lohol a fényszennyezés...
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.11.30. 23:14

Anti_45 írta:
2022.11.30. 22:00
Nagyon jól néz ki a kicsike, teljesen gyárinak tűnik. :)
Tökéletes utazó távcső: könnyen elfér szinte bárhol és a magas minőségű optikája miatt semmiről nem kell lemondanod az égen.
Sok örömöt és derült eget kívánok hozzá!
Hej,

köszönöm a kedves szavakat!

A tubus valóban teljesen gyári, ezt szerintem említettem is. Szó szerint ugyanaz a tubus amit az 555mm-es fókuszhoz építettünk anno, csak akkoriban egy darab félre lett téve, nemrég rövidebbre lett vágva a cső, majd festés. Az én fókuszírozóm csak 2" méretű, elég kicsi, de az eredeti Stowaway-nek is éppen 2"-es volt a fókuszírozója (és az is kétsebességes) szóval nekem ez így megfelel.

Viszont a harmadik generációs Stowaway-en meg ugyanannak a gyártónak a fókuszírozója van (csak ott már 2,7" méretben) mint az én tubusomon. Magyarul minden stimmel, csak az én távcsövem több generációnyi Stowaway-ről "lopkodta össze" a paramétereit. :-)

Ja, és az én lencsém fókusztávolsága 6mm-rel rövidebb (444mm v.s. 450mm), a tubus szállítási mérete pedig 14mm-rel rövidebb az eredetihez képest. Nyilván ezek apróságok, a gyakorlati jelentőségük nulla, de a lelkemnek azért jól esik, hogy ha már eredeti Stowaway-em nem lehet soha (az utolsó két generáció meg eleve nem is kellene, mert pont a rövid fókusz volt az első generáció fő vonzereje ... számomra legalábbis) szóval akkor legalább a replikának még rövidebb lett a fókusztávolsága.

Ja, talán nem vagyok még olyan öreg, hogy ne tudjam a modern technológiát elfogadni és használni. Nemrég elkészült itthon egy okulár oldali adapter a régi (de nagy, csak minimálisan vignettáló) Zeiss Porro prizmámhoz, amivel a modern, 1,25"-es okulárok használhatóak vele. Az adapter 3D nyomtatóval készült, a fiam tervezte a 3D modellt. Csodálatos, hogy hol tart már a technológia ...

GyP
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.12.01. 01:22

Varus írta:
2022.11.30. 22:47
Kedves Pali!

Az a gond ezzel az általad bemutatott, és "kis vacak" jelzővel illetett távcsővel, hogy a róla készült fotókat elnézegetve feltámadt bennem a birtoklási vágy, miközben tudom, hogy ilyen tubusra nem lenne valószínűleg elég pénzem, vagy legalábbis ha beruháznék egy ilyenre, akkor a feleségem kitenne az utcára. :D
Ennek ellenére mostanában eléggé gyakran nézegetem a neten a hasonló méretű kis apokromatikus vagy ED tubusokat, mivel a nyomomban lohol a fényszennyezés...
A "kis vacak" azt jelenti, hogy ez nem egy valódi apokromát, mivel a szférokromatizmusa jóval nagyobb, mint amit az APO definíció megenged. Meg persze azt is jelenti, hogy annyira picike a tubus, hogy akárki is néz rá, nem fogja elhinni, hogy ezzel tényleg lehet távcsövezni. Én sem hittem el egészen addig, amíg ki nem próbáltam... :-)

Azt viszont tényleg nem értem, hogy miért nem gyárt kb. semelyik komoly gyártó hasonló távcsövet azóta sem, hogy a Stowaway megjelent. Pontosabban a Takahashi nem sokkal később bemutatta a Sky 90-et, de az egy F/5,6-os nyílásviszonyú két tagú lencse, az fizikailag leheteten, hogy egy FLP53 triplet valódi ellenfele legyen színkorrekcióban. Azóta egy csomó triplet-et gyártottak a Japánok, de egyik sem volt 90mm körüli átmérőjű F/5 alatti nyílásviszonnyal. Pedig eddig bárkit megkérdeztem, mindenki akart volna valami hasonló távcsövet, csak hát senki nem gyárt ilyet. Fura.

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.12.01. 08:25

Pali, ez nagyon pofás kis kukker lett; még füle is van! :)

4 kérdés most hirtelen:
1) ennél a fényerőnél (F/4,83) használsz-e korrektort?
2) milyen okulárokkal tervezed használni?
3) ez a lencse olaj-, vagy légréses? (Elnézést, ha már korábban írtad.)
4) van(nak)-e antireflexiós réteg(ek) az üveg-levegő felületeken; ha igen, ki gőzölte fel?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”