APO refraktorok

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.12.01. 08:47

gyulaipal írta:
2022.11.30. 23:14
Magyarul minden stimmel, csak az én távcsövem több generációnyi Stowaway-ről "lopkodta össze" a paramétereit. :-)
...

GyP
Egy kicsit mint a kínaiak: egy -két apróságot megváltoztatnak,adnak neki új nevet(vagy az eredetiben megváltoztatnak néhány betűt) és kész az új termék. :)
A tubuson lévő,viszonylag kis méretű Crayford,milyen gyártmányú?
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Anti_45 2022.12.01. 21:19-kor.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.12.01. 10:28

gyulaipal írta:
2022.12.01. 01:22
Varus írta:
2022.11.30. 22:47
Kedves Pali!

Az a gond ezzel az általad bemutatott, és "kis vacak" jelzővel illetett távcsővel, hogy a róla készült fotókat elnézegetve feltámadt bennem a birtoklási vágy, miközben tudom, hogy ilyen tubusra nem lenne valószínűleg elég pénzem, vagy legalábbis ha beruháznék egy ilyenre, akkor a feleségem kitenne az utcára. :D
Ennek ellenére mostanában eléggé gyakran nézegetem a neten a hasonló méretű kis apokromatikus vagy ED tubusokat, mivel a nyomomban lohol a fényszennyezés...
A "kis vacak" azt jelenti, hogy ez nem egy valódi apokromát, mivel a szférokromatizmusa jóval nagyobb, mint amit az APO definíció megenged. Meg persze azt is jelenti, hogy annyira picike a tubus, hogy akárki is néz rá, nem fogja elhinni, hogy ezzel tényleg lehet távcsövezni. Én sem hittem el egészen addig, amíg ki nem próbáltam... :-)

Azt viszont tényleg nem értem, hogy miért nem gyárt kb. semelyik komoly gyártó hasonló távcsövet azóta sem, hogy a Stowaway megjelent. Pontosabban a Takahashi nem sokkal később bemutatta a Sky 90-et, de az egy F/5,6-os nyílásviszonyú két tagú lencse, az fizikailag leheteten, hogy egy FLP53 triplet valódi ellenfele legyen színkorrekcióban. Azóta egy csomó triplet-et gyártottak a Japánok, de egyik sem volt 90mm körüli átmérőjű F/5 alatti nyílásviszonnyal. Pedig eddig bárkit megkérdeztem, mindenki akart volna valami hasonló távcsövet, csak hát senki nem gyárt ilyet. Fura.

GyP
Korábban olvasgattam a Sky 90-ről, és nekem az jött le az egészből, hogy kissé mellényúlás ez a cég részéről. Itt egy cikk például róla:

http://scopeviews.co.uk/TakSky90.htm

A szintén japán Borg cégnek van egy hasonló kéttagú fluorit távcsöve, erről is van egy kis olvasnivaló:

http://scopeviews.co.uk/Borg90FL.htm
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.12.01. 22:25

Lovász András írta:
2022.12.01. 08:25
4 kérdés most hirtelen:
1) ennél a fényerőnél (F/4,83) használsz-e korrektort?
2) milyen okulárokkal tervezed használni?
3) ez a lencse olaj-, vagy légréses? (Elnézést, ha már korábban írtad.)
4) van(nak)-e antireflexiós réteg(ek) az üveg-levegő felületeken; ha igen, ki gőzölte fel?
Hello,

válaszok a kérdésekre.

1.) Nem fotózok, így fókuszsík korrektor sem kell nekem ... szerintem. Persze nagyobb látómezejű okulárral látszik, hogy görbe a fókuszsík, de ez minden fényerős triplet vagy doublet lencse esetén így van, ezért nem idegesít.
2.) A legfontosabb okulár egy 30mm-es BW-Optik Ultrawide, amivel kb. 5 fok a látómező az égen. Ez simán kiváltja a keresőtávcsövet. Ezen kívül van 20mm-es és 12mm-es TSSP-m, nem tudom, hogy ezek manapság mennyire közkedveltek, én szeretem őket és könnyűek, pici dobozban elférnek. Plusz egy 8mm-es TeleVue Plössl és egy 3x APO Barlow szerintem perfekt a célra.
3.) A lencse olajréses triplet. Felmerült az elején, hogy légréses, a Takahashi TOA-hoz hasonló szférokromatizmus nélküli csodát kéne építeni, az F/5 mellett perfekt apokromát lett volna, de a légrésektől kiver a víz, azok olyan érzékennyé teszik a lencsét mechanikailag, hogy én azt nem akartam bevállalni.
4.) Mindkét üveg-levegő felületen multi-réteg van, Lengyelországban gőzölték, egy erre szakosodott cég.

GyP
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.12.01. 22:34

Anti_45 írta:
2022.12.01. 08:47
A tubuson lévő,viszonylag kis méretű Crayford,milyen gyártmányú?
A fókuszírozó gyártója a Starlight Instruments (USA).

Életem első mikrofókuszírozóval felszerelt tubusa, de ilyen fényerő mellett ez kell is. Nagy nagyításnál borzalmasan picit kell mozdítani az okuláron, hogy megtaláljuk a pontos fókuszt. Mikrofókusz nélkül ez már nem lenne könnyű...

GyP
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.12.01. 22:39

Varus írta:
2022.12.01. 10:28
Korábban olvasgattam a Sky 90-ről, és nekem az jött le az egészből, hogy kissé mellényúlás ez a cég részéről. Itt egy cikk például róla:

http://scopeviews.co.uk/TakSky90.htm

A szintén japán Borg cégnek van egy hasonló kéttagú fluorit távcsöve, erről is van egy kis olvasnivaló:

http://scopeviews.co.uk/Borg90FL.htm
Picit számomra is talány, hogy F/5.6 mellett hogy gondolták, hogy csupán két tagú lesz a lencse. Persze a Tak hatalmas légrése jót tesz a szférokromatizmusnak, de akkor is legalább 3 tag kell egy lencsébe, ha ennyire fényerős a műszer. Szerintem legalábbis.

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.12.02. 07:51

gyulaipal írta:
2022.12.01. 22:25
Hello,

válaszok a kérdésekre.

1.) Nem fotózok, így fókuszsík korrektor sem kell nekem ... szerintem. Persze nagyobb látómezejű okulárral látszik, hogy görbe a fókuszsík, de ez minden fényerős triplet vagy doublet lencse esetén így van, ezért nem idegesít.
Köszönöm a válaszokat.

Picit meglep az idézett válaszod. (Valami ilyesmit vártam: "Éppen most tervezek hozzá egyet" :P )
Egyik barátom vett egy 120/600-as akromátot és miután belenézett, ugyanazzal a lendülettel el is adta. Sajnos nekem nem volt alkalmam nagyobbacska fényerős lencsésbe nézni, mindössze egy 9x50-es keresőm van, ami talán hasonló fényerővel bír.
A fókuszsík görbület mértéke mitől függ?: a fókusztávolságtól, vagy a nyílásviszonytól? (A logikám azt diktálja, hogy az előbbitől, de nem vagyok meggyőződve erről.) Olvastam, hallottam, hogy lencséseknél nagyobb (mármint a mezőgörbület), mint a tükrösöknél. Ha ez igaz, vajon miért van ez?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.12.02. 08:00

gyulaipal írta:
2022.12.01. 22:39
Picit számomra is talány, hogy F/5.6 mellett hogy gondolták, hogy csupán két tagú lesz a lencse. Persze a Tak hatalmas légrése jót tesz a szférokromatizmusnak, de akkor is legalább 3 tag kell egy lencsébe, ha ennyire fényerős a műszer. Szerintem legalábbis.
Az általam kiemelt állításra szeretnék rákérdezni.
Lehet, hogy buta a kérdésem, de (még) műveletlen vagyok a témában.
Egy többtagú lencse légréseire mint "tagok"-ra kell tekinteni, amelyeknek az üvegekhez képest alacsonyabb törésmutatóját használják ki? Ezáltal nagyobb lesz a tervezők szabadsági foka?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.12.02. 08:05

gyulaipal írta:
2022.12.01. 22:34
Életem első mikrofókuszírozóval felszerelt tubusa, de ilyen fényerő mellett ez kell is. Nagy nagyításnál borzalmasan picit kell mozdítani az okuláron, hogy megtaláljuk a pontos fókuszt. Mikrofókusz nélkül ez már nem lenne könnyű...
Mélységesen egyetértek. Ezért használok ilyet:

viewtopic.php?p=85015#p85015
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.12.02. 22:06

Lovász András írta:
2022.12.02. 07:51
...
Picit meglep az idézett válaszod. (Valami ilyesmit vártam: "Éppen most tervezek hozzá egyet" :P )
Nem fotózok ezért arra nekem nem is kell korrektor, vizuálisan meg engem nem zavar a fókuszsík görbülete. Az az okulárom, ami elég nagy részét látja a képfelületnek, nem elég jó ahhoz, hogy a fő probléma a görbület legyen. Annak elég baja van magában is. Rövid fókuszú oklikkal meg nem látszik a probléma.

Egyszer volt nálam kölcsön egy (talán) 13mm-es meg 20mm-es Ethos. Na, azokkal már tényleg látszott a probléma. De olyat én nem veszek a jövőben sem, mert az okulárt nehezebb lenne cipelni mint magát a távcsövet... :-)

Egyébként az 555mm-

es fókuszhoz van korrektorunk, az működne ezzel a lencsével is, csak le kéne szimulálni az ideális távolságát a fókuszsíktól. Ha majd egyszer fotózni akarok, meg fogom csinálni. De Budapestről szerintem csak bolygót lehet fotózni, ahhoz meg megint csak nem kell a korrektor.
Lovász András írta:
2022.12.02. 07:51
A fókuszsík görbület mértéke mitől függ?: a fókusztávolságtól, vagy a nyílásviszonytól? (A logikám azt diktálja, hogy az előbbitől, de nem vagyok meggyőződve erről.) Olvastam, hallottam, hogy lencséseknél nagyobb (mármint a mezőgörbület), mint a tükrösöknél. Ha ez igaz, vajon miért van ez?
A fókuszsík görbületi sugara kicsit a lencse típusától, de inkább a fókusztávolságtól függ. Viszont ha fényerősebb a lencse, akkor azonos görbület sokkal nagyobb képromlást okoz.

Nem ismerem az összes tükrös távcsövet, de tudtommal azoknak inkább a kóma szokott a baja lenni, nem a fókuszsík görbülete. De ez nem az én szakterületem, ha marhaságot írtam, akkor bocs...

A lencsékkel kapcsolatban jól gondolod, a légrés egy "levegőből készült" lencsetag. Valóban növeli a szabadsági fokok számát, csak mivel a légrés felületein nagyot változik a törésmutató, ezért a légrés mechanikai értelemben nagyon érzékennyé teszi a lencsét. Pedig amúgy a légrés elméletileg okos dolog optikai értelemben ... csak gyakorlatilag vannak vele problémák.

GyP
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: APO refraktorok

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.12.02. 22:13

Lovász András írta:
2022.12.02. 08:05
gyulaipal írta:
2022.12.01. 22:34
Életem első mikrofókuszírozóval felszerelt tubusa, de ilyen fényerő mellett ez kell is. Nagy nagyításnál borzalmasan picit kell mozdítani az okuláron, hogy megtaláljuk a pontos fókuszt. Mikrofókusz nélkül ez már nem lenne könnyű...
Mélységesen egyetértek. Ezért használok ilyet:

viewtopic.php?p=85015#p85015
Hű, ez jó ötlet, csak nekem ebben a pillanatban nem igazán van rá szükségem, mivel egy kb. 50 kilós távcsőhöz méretezett, dögnagy állványon használom a picike tubust. Meg sem rezzen a kép amikor a gombokat tekergetem. A gond csak az, hogy ez az állvány nem igazán mozgatható ... úgyhogy utazásnál viszont nagyon is kell majd ez a megoldás, meg is fogom csinálni. Szerintem a kölyökkel nyomtatunk majd 3D nyomtatóval ilyet ... legalább tanulunk is közben valamit.

Köszi az ötletet, különösen tetszik, hogy az egyik dimenzióban rugalmas a kar, így abban az irányban kizárt a távcső, mint mechanikai rezonátor "belengetése". A másik koordináta irányában meg a könnyen forgó mikrofókuszírozó akadályozza meg a távcső mozgatását. ZSENIÁLIS!

Egyetlen irányban lehet ezzel a távcsövet megmozgatni: a tengely irányába tolva vagy azzal ellentétes irányban húzva a kart. Ha a kis kar teleszkópos lenne és könnyen csúsznának egymásban a részei, akkor ez sem lenne már probléma ... de talán ez már túljátszása lenne a dolognak...

GyP
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”