Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.29. 23:18

amarton írta:
2021.09.29. 19:16
... a kihuzat periodukosan (kb 90 fokonként) "megugrik" a "nagysebességű" fókuszirozó gomb hajtása közben. Konyhanyelven úgy tudnám leirni a dolgot, hogy fókuszálás közben olyan, mintha egy henger egy előre kialakitott horonyba ülne bele bizonyos távolságonként, majd onnan a gomb tekerésének hatására kijönne és folytatná az útját a küvetkező horonyig, magyarul nem teljesen gördülékeny.
...
Nekem is van egy 1:10-es áttételes kihuzat meghajtásom; ingyen kaptam, mert ugyanígy kottyan, de csak fordulatonként egyszer (ha jól emlékszem).
Az enyémnek sérült a görgőpályája, mivel valószínűleg eldőlt a távcső, és erre esett rá, így az acél golyó megnyomta az alu görgőpályát. Szerintem nálad is hasonló lehet a hiba.

A Levente tippje a tengely meghajlására nem kottyanást, azt hiszem inkább periodikus megszorulást okozna. De látatlanban nehéz eldönteni.

Ha garanciális még, akkor valóban a legegyszerűbb kicseréltetni cuccot.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.09.30. 05:59

Négy csavar tartja alulról a tengelyt. A leggyorsabb ha leszeded ezt a lemezt, megnézed a tengelyt. Ha azon nincs semmi, akkor valószinűnek tartom hogy az áttétel belselyében van valami porszem. Ha jól gondolom akkor valamilyen bolygóműves megoldás lehet a gomb alatt. Azt is egy 2mm-es imbusszal le tudod szedni. Nem nagy matek...
amarton
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021.09.29. 18:00

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: amarton » 2021.09.30. 10:39

Saját tapasztalat, hogy először utánajárni mielőtt szétszerelni, főleg ha jótállás is van még rá, hiába tűnik egyszerű feladatnak. Ilyenkor szokott valami valahonnan kirepülni és valahova elgurulni.

Hm, nekem is inkább a mechanika valamilyen sérülése tűnik valószínű gyökér oknak, felkeresem a szervizt.

Köszönöm mindenkinek a segítséget, saját tapasztalat és vélemény megosztását!
nyikszi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2021.10.10. 10:36

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: nyikszi » 2021.10.10. 10:56

Sziasztok! Megvettük az első távcsövünket:
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... vcso/p:268
SkyWatcher AZ-Goto 127/1500 MC távcső

Én nagyon meglepődtem, hogy a Jupitert, a Szaturnuszt, na meg a Holdat is ilyen jól lehet látni benne. Gyönyörűek :). Nyáron voltunk a Pannon csillagdában, ott se lehetett jobban látni ezeket. DE! Egyszerűen nem tudjuk (nem akar?) beállítani. Végig megyünk a beállításokon és végül nem áll rá az objektumra :( Tegnap pl.: Legfényesebb csillag: Altair, utána felajánlotta a Vegát, de jóval alá és egy picit mellé lőtte már a Vegát. Kézzel odakorrigálom és utána beadom neki mondjuk az M31-et, de azt se állítja be normálisan :( Mit rontunk el? Már tök idegesítő, hogy egy halom pénzt kiad az ember és nem akarja az igazat. Koordinátákat a google térképről előre kiírtuk, magasság is beállítva. Időpont is mp-re beállítva. Nyári időszámítás, meg +1 óra. Ez jó így? De leginkább az zavar, ha beállítom az első csillagot, utána a másodikat, akkor mi a lótúróért nem tud már ráállni bármire? Mit rontunk el? Direkt ezért vettünk GOTO-s távcsövet, hogy majd ezzel milyen egyszerű lesz. Hát nem...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.10.10. 11:14

Ha feltételezzük, hogy a műszer pontosan teszi a dolgát, akkor a felhasználónak csak az alapdolgokat kell beállítania: ezek a szélesség, hoszzúság, vízszintes állás és az idő beállítása (a nyári számításra lehet külön kell ügyelni). Ha ezek megvannak, a csillagra való betanítás után tenni kellene a dolgát, de ha mégsem, akkor lehet gyanakodni belső hibákra... Nyílván kis hibahatár lehetséges, de szerintem egy 60x-os nagyításon a mezőben kell legyen az objektum.
Gyuricza István
nyikszi
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2021.10.10. 10:36

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: nyikszi » 2021.10.10. 11:18

gyuri17 írta:
2021.10.10. 11:14
Ha feltételezzük, hogy a műszer pontosan teszi a dolgát, akkor a felhasználónak csak az alapdolgokat kell beállítania: ezek a szélesség, hoszzúság, vízszintes állás és az idő beállítása (a nyári számításra lehet külön kell ügyelni). Ha ezek megvannak, a csillagra való betanítás után tenni kellene a dolgát, de ha mégsem, akkor lehet gyanakodni belső hibákra... Nyílván kis hibahatár lehetséges, de szerintem egy 60x-os nagyításon a mezőben kell legyen az objektum.
Akkor hogyan tudjuk ezt kideríteni? Vigyük vissza? :( Áhhh...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.10.10. 11:25

Ha úgy érzed mindent megtettél az elvárt minőségben, és ennek ellenére sem teszi a dolgát, akkor jobb ha visszaküldöd. A garanciát használd ki! tömeggyártott termékeknél előfordúlhat, hogy van hibája.
Gyuricza István
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.10.10. 11:43

Ha mindent előírás szerint beállítottál (koordináták; dátum; pontos idő; időzóna; téli-nyári isz; mech. tájolás és alaphelyzet), akkor hozzávetőleg a ref. csillagra kell mutatnia.
Azt nem tudom, esetleg meg tudod-e változtatni az általa felajánlott első ref. csillagot.
Ha igen, tedd meg és innen folytasd tovább.
Ha így is nagyon mellémegy, fordulj a forgalmazóhoz.
Egyébként hány csillagos betanítást kell vele végezni?
Nekem az egyik mechanikám 2, a másik max. 3 csillagos.

D.Laci
ui.: Azt megfigyeltem a jelenlegi SynScan vezérlőmnél, hogy az előzetes beállításokat elvégezve, ha a felajánlott első ref. csillagra viszem (Arcturus) eléggé mellé lő.
Ezért kapásból megváltoztatom az első ref. csillagot pl. Altair; Shedir; Alkaid stb. és próbálok éggömd szerint kb. 120°-ban elhelyezkedő, 45-50° magasságban lévő további fényesebb ref. csillagokat választani.
Ezt így elvégezve egész pontos.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2021.10.10. 18:21

nyikszi írta:
2021.10.10. 10:56
Mit rontunk el?
Nekem akkor viselkedett így az AZ-goto mechanikám, amikor upgrade-eltem a motorvezérlő firmware-t. Ti csináltatok esetleg ilyet?
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.10.21. 14:23

Sziasztok.
Lehet butaságot kérdezek,de létezik olyan lencse vagy prizma amit be lehet építeni a keresőbe,hogy egyenesen állású képet adjon?
Tudom,van amici prizmás,vagy kisebb egyenes állású,de jobban szeretném a mostani 8x50-est átalakítani(ha lehet).
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”