Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.12.22. 12:51

popey37 írta:
2021.12.22. 10:16
a lencsék oldalán a jelőlés megvan, csak valaki valami fekete cuccal: cgondolom alkoholos filc, összekente. egy függöleges vonal mindkét lencsén. sikerült összeraknom, bár az a 3 távtartó igen rakoncátlanul viselkedett, de sokadik probálkozásra minden a helyén van. én nem tudom hogy ki mivel takaritja a lencséket, nekem baader tisztitom van, de nem lett tökéletes.
köszönöm a tippeket.
Amit M. Attila itt fórumon leírt a blogjában,nekem bevált.
Csak folyó víz, folyékony szappan és az ujjad kell hozzá.
Szappan helyett jó a mosogatószer is.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.12.22. 14:47

popey37 írta:
2021.12.22. 10:16
a lencsék oldalán a jelőlés megvan, csak valaki valami fekete cuccal: cgondolom alkoholos filc, összekente. egy függöleges vonal mindkét lencsén. sikerült összeraknom, bár az a 3 távtartó igen rakoncátlanul viselkedett, de sokadik probálkozásra minden a helyén van. én nem tudom hogy ki mivel takaritja a lencséket, nekem baader tisztitom van, de nem lett tökéletes.
köszönöm a tippeket.
Én izopropil alkohollal tisztítom a lencséket .
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2021.12.22. 18:27

köszi a gyors infókat, sikerült összeraknom, remélem jól.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.12.28. 21:12

Frigyes írta:
2021.11.17. 19:18
Nos, a Makszutovba betérve kiderült, hogy nem 3-as, hanem 4-es kézivezérlőm van (ezt benéztem :oops: ) és annak az LCD-je 30 pines, míg a 3-asé nagyjából ennek a fele.
Köszönöm Levente ettől függetlenül a segítő szándékot.

Csak, ha valaki hasonlóan jár, a display a 3-as és 4-es kézivezérlőben más. :evil:
Sziasztok!
Ha valaki hasonló cipőben jár, mint én, a köv. linken lehet rendelni kijelzőt V4 és V5-ös kézivezérlőhöz Franciaországból.
https://www.pierro-astro.com/materiel-a ... -v5_detail
Postaköltséggel együtt ~45 EUR.
Véletlen találtam rájuk.
Üdv: Frigyes
Csipkebokor
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2022.01.02. 13:36

abszolut kezdő

Hozzászólás Szerző: Csipkebokor » 2022.01.02. 14:13

Kaptam karácsonyra egy új távcsövet: SW 70/500, Az-2
Van rajta kereső, de nem tudom, mihez-mikor kell használnom. Ha úgyis a távcső végén lévő belenézőben nézem, amit a távcső mutat, akkor minek a kereső?
Két Barlow lencse és egy egyszerű Barlow van hozzá. Az egyszerű Barlpw-t mikor tegyem be?
Egyáltalán: hogyan fogjak hozzá?
Húzzam ki a lábakat, hogy elég magas legyen és a keresőbe alulról bele tudjak nézni, keressek meg vele egy szemmel is látható égitestet, aztán nézzem a távcső végén lévő felülről belenézhető részen keresztül?
Nagyon szeretem a csillagokat és nagyon érdekelnek, egyelőre először csak gyönyörködni szeretnék bennük.
Kérek ehhez segítséget.
Köszönettel
Gergő
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: abszolut kezdő

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.01.02. 14:32

Csipkebokor írta:
2022.01.02. 14:13
Kaptam karácsonyra egy új távcsövet: SW 70/500, Az-2
Van rajta kereső, de nem tudom, mihez-mikor kell használnom. Ha úgyis a távcső végén lévő belenézőben nézem, amit a távcső mutat, akkor minek a kereső?
Két Barlow lencse és egy egyszerű Barlow van hozzá. Az egyszerű Barlpw-t mikor tegyem be?
Egyáltalán: hogyan fogjak hozzá?
Húzzam ki a lábakat, hogy elég magas legyen és a keresőbe alulról bele tudjak nézni, keressek meg vele egy szemmel is látható égitestet, aztán nézzem a távcső végén lévő felülről belenézhető részen keresztül?
Nagyon szeretem a csillagokat és nagyon érdekelnek, egyelőre először csak gyönyörködni szeretnék bennük.
Kérek ehhez segítséget.
Köszönettel
Gergő
Ha valóban érdekelnek , akkor utána olvasol a témának . ( pl: https://www.tavcso-mikroszkop.hu/kezdoknek)
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: abszolut kezdő

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.01.02. 15:51

Csipkebokor írta:
2022.01.02. 14:13
Kaptam karácsonyra egy új távcsövet: SW 70/500, Az-2
Van rajta kereső, de nem tudom, mihez-mikor kell használnom. Ha úgyis a távcső végén lévő belenézőben nézem, amit a távcső mutat, akkor minek a kereső?
Két Barlow lencse és egy egyszerű Barlow van hozzá. Az egyszerű Barlpw-t mikor tegyem be?
Egyáltalán: hogyan fogjak hozzá?
Húzzam ki a lábakat, hogy elég magas legyen és a keresőbe alulról bele tudjak nézni, keressek meg vele egy szemmel is látható égitestet, aztán nézzem a távcső végén lévő felülről belenézhető részen keresztül?
Nagyon szeretem a csillagokat és nagyon érdekelnek, egyelőre először csak gyönyörködni szeretnék bennük.
Kérek ehhez segítséget.
Köszönettel
Gergő
Szia!
-A kereső azért kell,hogy könnyebben megtaláld amit keresel(feltéve, hogy párhuzamos a távcsővel), ugyanis sokkal nagyobb a látómezője és a szálkereszt is segít.
-A "két egyszerű Barlow" az valójában okulár. Gondolom 10 és 25mm Báriumot kaptál. Azokat kell beletenni a zenittükörbe(a felülről belenézhető rész) és úgy kapsz különböző nagyításokat. A 10mm-es 50x,a 25mm-es 20x nagyítást ad.
Az harmadik Barlow(az igazi) megkétszerezi a nagyításokat.
Olyankor előbb a Barlow lencsét teszed a zenittükörbe és aztán az okulárt a Barlow-ba.
-A lábakat olyan magasra húzod,ahogy akarod és neked kényelmes.
Egyébként fogadd meg Zoli tanácsát és tényleg olvass és tájékozódj,mert másképp nem fogsz boldogulni.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.01.02. 16:05

Csipkebokor: a keresőt először párhuzamosítani kell a távcsővel. Azaz NAPPAL, amikor könnyen megy minden, egy pár száz méter távoli kéményt, tornyot, akármit, amit a főtávcső legkisebb nagyításával (20 vagy 25 mm-es okulár a zenittükörbe téve) középre állítasz. Aztán a kereső szálkeresztjét a tartója kis állítócsavarjaival ugyanoda célzod be. Ezután este a keresővel (ami 6x nagyítású és nagyon nagy a látómezeje) lövöd be a kívánt objektumot a szálkereszt közepébe, ekkor a fő távcsőben is középen lesz.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.26. 19:53

Áthozom ide további tapasztalataimat az Omegon CC-vel kapcsolatban. Mivel megjött végre a csere lézer, beállítottam és felhősödés előtt kimentem (előtte órákon át kint volt a cucc, szóval volt ideje hülni), sajnos kevés időm maradt, de határozott javulás látszik. A csillagok már csaknem 100%-ban pontszerűek, a szemem még szokja a lencsés után a képet egyelőre. A kisebb látómező egyáltalán nem zavaró, inkább a kép mássága, de az is inkább csak más, mint zavaró.
  • kb. 190X volt a max nagyítás, amíg éles volt a kép, a légkör nem a legjobb volt most
  • Castor kettős nagyon könnyen bomlott
  • Orion köd határozottan jobb élmény volt, mint a 10cm-es lencsésben, a sötét rész sokkal jobban kivehető volt, és több részletet is láttam, mint előtte
  • Rigelt is néztem, sikerült meglátni az apróbb tagot
  • Barlow-al nem volt fókuszom, lehet elég lesz egy fele annyi toldat is következőleg
  • EQ5-ön beremeg fókuszálásnál, ami a Bresser után fura kicsit
És itt jöttek a felhők.

A beállításnál kicsit eltértem attól, ami tanácsot kaptam. A kihuzatot állítottam Gyuri tanácsa alapján, tükör nélkül. Majd utána a segédtükröt már a tükörrel együtt. Ha a segédtükröt is tükör nélkül állítottam be, akkor nem volt helyes a kép, defókuszáltan egyértelműen látszott, hogy nincs rendben. Miután beraktam a tükröt és utána újra kollimáltam, már csaknem tökéletes volt a kép.

Megpróbálom még jobban beállítani (még szerintem tudom egy kicsit jobban állítani a kihuzatot), és utána megkezdődik a valós használat. Most már látom, hogy a tubus maga pöpec lesz, az egyetlen kérdés, hogy mennyire lesz jobb/rosszabb a lencséshez képest a képe (nem a felbontása!). Sokan mondják, hogy 20cm-es tükrösbe nézve megtér az ember, de a lencsés kép meg lencsés kép :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2022.01.26. 20:01

mudlee írta:
2022.01.26. 19:53
Sokan mondják, hogy 20cm-es tükrösbe nézve megtér az ember
Nem kell minden badarságot elhinni:)
mudlee írta:
2022.01.26. 19:53
de a lencsés kép meg lencsés kép :)
Ez pontosan így van!
140/890 GPU
150/930 newton
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”