Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2022.01.26. 21:02

lenne egy kérdésem: mégpedig, mire jó a 2,5" vagy 3"-os kihuzat?
most olvastam a bazárban, egy bresser lecsésnél, hogy "különlegessége a 2,5" kihuzat" mi a fenének, hiszen csak 2" oklik vannak, vagy én vagyok teljes tévedésben?
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: kazi » 2022.01.26. 21:16

popey37 írta:
2022.01.26. 21:02
lenne egy kérdésem: mégpedig, mire jó a 2,5" vagy 3"-os kihuzat?
most olvastam a bazárban, egy bresser lecsésnél, hogy "különlegessége a 2,5" kihuzat" mi a fenének, hiszen csak 2" oklik vannak, vagy én vagyok teljes tévedésben?
Pl nem lóg bele a fenykupba és így nem vignettal a cső.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.29. 16:16

popey37 írta:
2022.01.26. 21:02
lenne egy kérdésem: mégpedig, mire jó a 2,5" vagy 3"-os kihuzat?
most olvastam a bazárban, egy bresser lecsésnél, hogy "különlegessége a 2,5" kihuzat" mi a fenének, hiszen csak 2" oklik vannak, vagy én vagyok teljes tévedésben?
A nagyobb kihutat előnye valóban az, hogy nem vágja le a szélső sugarakat a mogzó cső széle. Papíron is ki lehet szerkeszteni, hogy ha pl. beteszünk egy 2"-es zenittükröt majd abba egy okulárt, akkor mennyi utat tesznek meg a fénysugarak a kihuzat elejétől az okulárig és hogy a belépéskor mekkora az átmérője a sugárkúpnak. Persze ha azt akarjuk, hogy a nagyobb oklik látómezejének a szélén is fényes legyen a kép, akkor az oda tartó sugarak akadálytalanságát is ellenőrizni kell.

Tipikusan a kihuzat refraktorok esetén szokott probléma lenni és különösen akkor, ha fényerős a lencse. A Te távcsöved F/9, ott nem hiszem, hogy gond lesz.

GyP
Yrkalla
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2020.11.24. 08:37

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Yrkalla » 2022.02.08. 18:13

Sziasztok,

Explore Scientific 102/714 apo refractorhoz mekkora állvány szükséges minimum a vizuális észleléshez és fotózáshoz? A tubus kb 5 kg. Gotoval tervezem használni. Csak azt ne mondjátok, hogy HEQ6 :)
EQ3-ra vagy EQM-35-re gondoltam első körben, a kettő között mekkor a különbség teherbírásban és minőségben?
Illetve az ES 102-es Essencial felszereltségben Hoya FCD1-es lencse van, míg mondjuk egy Skywatcher ED doublet apoban (pl. 80/600) FPL53-as, ami elvileg jobb, de gyakorlatilag tud valaki konkrét adatokat, melyik lencse a jobb vizuális észlelésre?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: cbo » 2022.02.08. 18:45

Yrkalla írta:
2022.02.08. 18:13
Sziasztok,

Explore Scientific 102/714 apo refractorhoz mekkora állvány szükséges minimum a vizuális észleléshez és fotózáshoz? A tubus kb 5 kg. Gotoval tervezem használni. Csak azt ne mondjátok, hogy HEQ6 :)
EQ3-ra vagy EQM-35-re gondoltam első körben, a kettő között mekkor a különbség teherbírásban és minőségben?
Illetve az ES 102-es Essencial felszereltségben Hoya FCD1-es lencse van, míg mondjuk egy Skywatcher ED doublet apoban (pl. 80/600) FPL53-as, ami elvileg jobb, de gyakorlatilag tud valaki konkrét adatokat, melyik lencse a jobb vizuális észlelésre?
Csak egy részére válaszolnék.
Az említett Explore Scientific 102/714 apo tubus egy kicsit komolyabb okulárral, kereső távcsővel mindjárt 6 kg felé kúszik. Ez már az EQ-3-nak kb. a max ( vezető távcsővel pluszban meg KO),
az EQM-35 már többet bír, de ezzel se megy a hosszabb exp. idő komolyabb primér fokuszban (telével igen).
A probléma továbbra is a fotózással van egy 700 mm fókuszú műszer esetén. És mivel mindig odaírod a vizuális jelző mellé, hogy fotózás, ezért igen: a HEQ sorozat a belépő, akármit variálsz is. És igen, vezetned is kell ( csak kisebb telénél nem ).
Nincs új a nap alatt. Azt hogy valaki 10 másodperces - fogalmam sincs mire jó - expozíciós időket csinál egy ilyen fókuszú műszerrel azzal meg nem tudok mit kezdeni. Csinálja, oda jó az említett pl eqm-35.
Ha persze maradsz a vizualizálásnál akkor jók az említett mechanikák.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.10. 10:45

Sziasztok!

A kérdés maga a közepén vastagon szedett :)

Tegnap és ma amit tudtam időm, kihasználtam. Voltam kint este is, meg 3-4 között hajnalban. Mivel vettem egy új tükröt, ismét kellett kicsit kollimálni, de tesztelve a Betelgeuse-n egész jó lett.

Tegnap, azaz szerda este főleg a szekeres halmazait néztem, Orion ködöt, Castor-t és kábé itt lett vége az időmnek, sajnos a kollimálás ismét elvitte egy részét az észlelésnek. Persze, ezt nem kell majd ezután elvileg... elvileg, lásd lentebb.

Szóval felkeltem csütörtök hajnalban is, mert pár gömbhalmazt is szerettem volna látni, mert azok voltak annó azok a mélyég objektumok, amik kistávcsővel is jól nézhetőek a városból, és mivel részletgazdag is egykettő, ezért szerettem is. Vizi Péter könyve alapján választottam pár célpontot:
  • M3: kicsi paca, mintha látszanának benne csillagok, de csak hosszasan nézve és néha (hullámzott a légkör?)
  • M5: már nem csak paca, fényesebb csillagok ott vannak, de itt jöttem rá arra, hogy egyszerűen még mindig nem tökéletes a kollimálás, mert nem volt tökéletes továbbra sem a kép. Átmentem egy fényesebb csillagra, hogy fókuszáljak, majd vissza, de a csillagok nem pontszerűek, minimálisan mintha még mindig elhúznának.
  • M13: ez volt a legjobban látható mind közül, itt még jobban egyértelmű volt, hogy nem 100% éles még mindig a kép. Ennek ellenére a látvány nagyon jó volt, de érzem, hogy még ebben a tükörben több van.
Ezek után kettősök következtek és itt jön a kérdés. Ezt a három kettőst szerettem volna megnézni: Izar, Murphid, Alkalurops.
Amennyire egyszerű sikert vártam, annyira csalódtam, vagy valamit én néztem nagyon be. Egyiknél sem sikerült párt megpillantani, csak egy csillag állt ott. Ezekkel a nagyításokkal próbálkoztam: 58X, 92X, 184X, 275X (de itt már bőven rossz volt a légkör, esélytelen volt fókuszra állni).
Létezik, hogy már a legkisebb nagyítás is annyira nagy volt, hogy a kísérő nem volt a képben? Még este megnéztem a Castor-t, és ezután a három után rámentem a Mizarra, hogy most én vagyok-e a hülye, de mindkettő tökéletes volt. Régen kettősöztem már, nem nagyon emlékszem, hogy mire kell figyelni nagyítás/felbontás téren. Azt tudom, hogy ennek a tubusnak a felbontása bőven tudja ezeket. Mit rontottam el?

Egyéb tapasztalatok:
  • Megdöbbentő, hogy hajnalban is mennyire fényes még az ég, teljesen meglepett. 2011-ben a panel tetejéről sokkal nagyobb volt a határ mag. Ezen a kocsiba ülök és kimegyek valahova dolgon mindenképp el kell gondolkoznom, mert így nagyon limitált, mit láthatok.
  • Vettem egy új, Lacerta 1.25 tükröt a 2-es scopium helyett, mert azzal annyira rosszul jött ki a fókusz, hogy pont a toldatok határon voltam, és nem tudtam minden okulárral egyszerre dolgozni. Este ugye kollimáltam, és olyan lett, amit fentebb írtam, majd reggel kíváncsiságképp beraktam a lézert, hogy megnézzem mennyiben "másabb" ezzel a tükörrel, és megdöbbenésemre sokkal paszentosabb benne a lézer, szinte nem is kell befogni, és a piros kis pötty majdnem középen van! Ráadásul ha belenézek, szintén azt látom, hogy majdnem tökéletes az optikai sík. Ki fogom próbálni, hogy lézerrel beállítom ismét, hátha ezzel az új tükörrel lehet tökéletesre állítani...
  • Van egy scopium 10mm okulárom és egy ES 6.7mm. Bármennyire is volt jó/rossz a légkör, és nem sikerült a 6.7-el fókuszba állni, de amikor éppen jó volt a légkör, a sokkal nagyobb nagyítás ellenére is jobb képet adott az ES.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.11. 06:30

Senki többet harmadszor? :) Megköszönném, ha valaki megvilágítaná, mit rontottam el :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.02.11. 07:41

mudlee írta:
2022.02.11. 06:30
Senki többet harmadszor? :) Megköszönném, ha valaki megvilágítaná, mit rontottam el :)
Türelem,előbb vagy utóbb,de valaki megválaszolja. :)
Sajnos,elég gyér a forgalom errefelé,de én még válasz nélkül nem maradtam soha, legfeljebb vártam 2-3 napot. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.11. 08:46

mudlee írta:
2022.02.11. 06:30
Senki többet harmadszor? :) Megköszönném, ha valaki megvilágítaná, mit rontottam el :)
Ha belenézel a kihuzatba és mindent koncentrikusan látsz és az elfókuszált csillag képe is koncentrikus az optikai tengelyben, akkor NE törődj a lézerrel! Az a professzionalitás látszatát hívatott fenntartani. :mrgreen: Na jó elismerem, másra is jó, DE nem győzöm hangsúlyozni, hogy az ENYHÉN elfókuszált csillag képe a perdöntő!!!

Pl. az Izar egy viszonylag szűk kettős, ráadásul egyenlőtlen. Tudom hogy bontja a távcsöved, mert majdnem 3"-re van egymástól a két tag. De azt vedd figyelembe, hogy a kísérő sokkal halványabb a főcsillagnál, valamint a 2 Airy korong KÖZEPE van egymástól 2,8"-re (ha jól emlékszem). A távcsöved által leképezett Airy korong méretét figyelembe véve a rés mindössze 2" lesz, ami 2,5 Airy korong! Dőlj hátra: nem tudsz akkora nagyítást alkalmazni, hogy a halvány társ kikerüljön a látómezőből, miközben a főcsillag középen van! Próbálkozz többféle nagyítással, de inkább nagyobbakkal, mint kisebbekkel.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy egy ekkora kitakarású távcsőnek a szoros, egyenlőtlen kettősök nagy kihívást jelentenek, mivel az első diffrakciós gyűrű jelentősen felfényesedik. Mindezt tetézi, ha a póklábak nem elég vékonyak. (Egy 30 cm-es kukker prémium tükörrel csak azért nem bontotta Delta Cyg-et (hasonló az Izar-hoz, csak kicsit nehezebb), mert az egyik pókláb ferdén állt. A diffrakciós tüske egyszerűen "összekötötte" a két csillagot. Miután megigazítottam, ott tátongott közöttük a fekete rés.)

Itt egy nagyszerű adatbázis a kettősökről:

https://www.stelledoppie.it/index2.php?section=2

Itt beállíthatod, hogy népszerűség szerint, vagy szeparáció szerint, vagy koordináták szerint stb. rakja sorba az objektumokat: csak rákattintasz az adott oszlop tetejére. Soknak még a pályáját is megmutatja. Ha regisztrálsz, még a távcsöved mérete szerint is tudsz szűrni. Válassz Zenit környéki párokat a minél jobb seeing érdekében!
Sok sikert! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
woody
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2021.12.30. 21:21

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: woody » 2022.02.13. 10:18

Sziasztok!
Szeretnék egy kis segítséget kérni. Pénteken hozták meg az újonnan vásárolt 102/1300-as SW MC-t. Tegnap és ma reggel a Vénuszon, este a Holdon tesztelgettem. A Vénusz nagyon fényesen látszott, de a konturja nem volt látható egyértelműen jól, mert körülötte mintha abból induló fénysugarak is voltak. Tehát, mintha sugárzott volna, vagy nem is tudom hogy fogalmazzak. Dielektrikus zenittükörrel jobban, ragyogóbb ez a hatás, mint a simával.
Van egy 90/1250-esem is, azzal is megnéztem ugyanazokkal az okulárokkal, de ott ez a fényhatás hatás nem volt annyira számottevő, ott volt kontúr.
Tegnap a Holdnál az 1300-ason azt tapasztaltam, hogy nem annyira éles a képe, mint a 1250-esnek. A Terminátor közelében mintha szellemképes lenne.
A 90-essel nem nagyon volt ilyen tapasztalat.
Hozzá teszem, hogy az okulárok nem fully multy coated. Ezek csak vagy multi coated (silver plössl 17 mm) , vagy fully coated (sima plössl 32mm) vagy bárium 25 mm.
Mellékeltek egy kezdetleges mobilos képet. Rossz lett, de a hatás talán látszik. A Vénusz Hold alakú volt, nem volt ilyen durván paca, de a körülötte lévő fényhatás érdekes.
Szerintetek a tubussal van gond? Ha igen akkor még a 3 napban benne vagyok, vissza küldöm (interneten rendeltem).
Bocs, hogy hosszú lett, de előre is köszi a segítsége két🙏
IMG_20220213_061223.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”