Tanácskérés

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.05. 22:32

sinkazolika írta:
2021.02.05. 22:01
Igazából,mivel jelenleg a naprendszer bolygóit nem találjuk,ezért a jelenleg legfényesebb Wezent próbáltuk.
Tényleg nagyon amatőrök vagyunk,a kollimációt lefordítanád?😅
A Wezen (delta CMa) helyett a felette lévő Sziriuszt fotóztátok, az a legfényesebb ugyanis.

A kérdés hogyan fotóztad,mivel? Rendesen fókuszban volt a kép?

A távcső használatáról egyébként van fent youtube-on pár video:

összeszerelés:
https://www.youtube.com/watch?v=HOYN98XG_BM

használat:
https://www.youtube.com/watch?v=VgGMi8d1M-Y

kollimáció (optikai beállítása):
https://www.youtube.com/watch?v=sZIYdMNbwo8

Használatba vétel előtt ezeket érdemes átnézni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.05. 22:42

sinkazolika írta:
2021.02.05. 22:01
Igazából,mivel jelenleg a naprendszer bolygóit nem találjuk,ezért a jelenleg legfényesebb Wezent próbáltuk.
Tényleg nagyon amatőrök vagyunk,a kollimációt lefordítanád?😅
Akkor érthető ez a szép színes összjáték. :D
Az eléggé lent van a szutyokban.
Vagy az is lehet, amit CBO mond.
Véleményem szerint nincs rendesen beállítva a segédtükör, a tartó sincs középen. A beállításhoz kellene valami segédeszköz, mondjuk egy kollimációs okulár. Ha sikerült beállítani a távcső optikai elemeit, akkor lehet megint próbálni csillagra, lehetőleg valami magasabban fekvőre, mondjuk a Polaris megfelelő. Ha látod a kísérő csillagát akkor az biztató lesz.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Varus » 2021.02.14. 22:13

Lovász András írta:
2020.01.25. 12:54
Köszi a kedvcsinálót! :P
Feltétlenül oszd meg velünk is a rajzodat, nagyon furdal a kíváncsiság! :P

Üdv András
András, tegnap este végre befejeztem az Androméda-köd vizsgálatát a 35T-vel. Most így fejből pontosan nem tudom megmondani, hogy mikor álltam neki ennek a programnak, de valahogy bő egy éve. Ebben az időszakban persze csak alkalmanként, apránként alakítgattam a rajzot, volt hogy hónapokig rá se néztem a galaxisra, de végül csak a végére értem vele. A rajz jelenleg kb. 95 százalékban ki van dolgozva, még a tegnap nagy nehezen látott két külső apró asszociációt kell berajzolnom, illetve a rajzon még picit "polírozni" kellene. Ha kész, felrakom ide.

Varus
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2021.02.14. 22:36

Varus írta:
2021.02.14. 22:13
Lovász András írta:
2020.01.25. 12:54
Köszi a kedvcsinálót! :P
Feltétlenül oszd meg velünk is a rajzodat, nagyon furdal a kíváncsiság! :P

Üdv András
András, tegnap este végre befejeztem az Androméda-köd vizsgálatát a 35T-vel. Most így fejből pontosan nem tudom megmondani, hogy mikor álltam neki ennek a programnak, de valahogy bő egy éve. Ebben az időszakban persze csak alkalmanként, apránként alakítgattam a rajzot, volt hogy hónapokig rá se néztem a galaxisra, de végül csak a végére értem vele. A rajz jelenleg kb. 95 százalékban ki van dolgozva, még a tegnap nagy nehezen látott két külső apró asszociációt kell berajzolnom, illetve a rajzon még picit "polírozni" kellene. Ha kész, felrakom ide.

Varus

Nagyon várom! 👌👍
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.15. 08:58

Én szintén! :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
dodekaeder
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2021.02.15. 17:28

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: dodekaeder » 2021.02.15. 18:44

Üdv mindenkinek!

Új vagyok itt, és ez lesz az első hozzászólásom, illő hogy bemutatkozzam. Katona Axelnak hívnak, és kisgyerekkorom foglalkozom vizuális megfigyelésekkel, egy 12"-es dobson büszke tulajdonosa voltam/vagyok jelenleg, de sosem sikerült igazán kontrasztos bolygóképeket látnom az okulárban (a legszomorúbb pillanat talán az volt, mikor egy jó optikájú 10"-es newtonnal sokkal szebben láttam a Szaturnuszt, mint az enyémmel). Így elkezdődött az okulár, majd másodlagos tükör vásárlás, mire kiderült: a főtükörrel lesz a baj. Ez kicsit el is vette a kedvemet az egésztől, no meg jött az egyetem, és kb. egy évet nem használtan állt a távcső. Most, hogy azért valamennyivel több időm van már, és újra az érdeklődési köröm, ha nem is fókuszába, de perifériájára került az asztrofizika, 'leporoltam' a távcsövet, és elhatároztam, hogy új főtükröt veszek. Ezen rövid kis expozé után térnék rá a problémára:
- Lengyelországban megtaláltam a Taurus Optics nevű céget, akik távcsőtükröt is készítenek. Egy '1/8 PV mirror with certificate' leírású szépséget néztem ki magamnak, gyorsan kiderült, hogy van készleten, 1150 euróért. Mivel az emailváltások során kiderült, hogy az Orion Optics UK az egyik fő beszállítójuk, kifizettem egy tükör tesztet, hiszen az OO-ról nem a legjobbakat olvassa az ember az interneten. A teszt nem olyan, mint amire számítottam, ezért még emailezésben vagyok velük, hogy pontosan mi az, amit látok a dokumentumon. Ami lejött, hogy a mért 1/9 \lambda PV hiba a felületre és nem a hullámfrontra vonatkozik, így ez egy 1/4.5 \lambda wavefront tükör valójában (ha nem így van, akkor azt légyszi javítsátok). Összességében a véleményekre volnék kíváncsi a tükörrel kapcsolatban: mennyire kell aggódni a hibákért különösen a C és D pontok között? Nyilván a puding próbája az evés, és ha nem tetszik 14 napon belül visszaküldhetem.
- A második lehetőség az, hogy egy német tükörkészítővel csináltatom meg a tükröt. Ennek húzósabb az ára, 1700 euró, de nagyon nagyon jó véleményeket olvastam róla, és a felrakott teszteredményei is meggyőzőek, és részletes leírásokat is közöl az eljárásról ( www.nauris.de oldal, van angol nyelvű leírás is). Általában 0.96-0.98 Strehl-értékűek ezek a tükrök. Az elkészítése hosszabb idő, 3-4 hónap.
Summázva: a kérdésem az, hogy ki-mit javasol, vannak-e észrevételek, hallot-e már valaki jót, vagy akár rosszat bármelyik gyártóról, esetleg teljesen más készítőket részesítenétek előnyben? Nem szeretnék elhamarkodottan dönteni, tudom, hogy a három-négy számértéknél jóval több egy főtükör, de mégis ezek alapján kell meghoznom a döntésem.
Köszönöm a segítséget!

Axel
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.02.15. 22:12

Üdv a Csillagvárosban!
1) rendben, hogy egyszer szebb volt a képe egy 10"-osnak, mint a 12-esnek, de egy 12-esben gyakran nem szép a bolygók képe, és ennek ezer oka lehet. Egy tapasztaltabb amatőr látta a távcsöved?
2) nekem OO van (200/1200) és az bizony bitang jó. Tudom, hogy vannak az OO-val problémák, de azért több jót hallok róluk, mint rosszat.
3) az interferogram a gyakorlatban olyan, amilyenre csinálják. Pl. a Hubble Optics elképesztő interferogramokkal árulja a tükreit, amik a valóságban többnyire teljes mértékben használhatatlanok. Van rá magyar példa is.
Csillagteszttel kellene megnéznie egy hozzáértőnek a tükrödet, még mielőtt kiadsz egy kosár pénzt valamire.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.02.15. 23:13

dodekaeder írta:
2021.02.15. 18:44
Üdv mindenkinek!

Új vagyok itt, és ez lesz az első hozzászólásom, illő hogy bemutatkozzam. Katona Axelnak hívnak, és kisgyerekkorom foglalkozom vizuális megfigyelésekkel, egy 12"-es dobson büszke tulajdonosa voltam/vagyok jelenleg, de sosem sikerült igazán kontrasztos bolygóképeket látnom az okulárban (a legszomorúbb pillanat talán az volt, mikor egy jó optikájú 10"-es newtonnal sokkal szebben láttam a Szaturnuszt, mint az enyémmel). Így elkezdődött az okulár, majd másodlagos tükör vásárlás, mire kiderült: a főtükörrel lesz a baj. Ez kicsit el is vette a kedvemet az egésztől, no meg jött az egyetem, és kb. egy évet nem használtan állt a távcső. Most, hogy azért valamennyivel több időm van már, és újra az érdeklődési köröm, ha nem is fókuszába, de perifériájára került az asztrofizika, 'leporoltam' a távcsövet, és elhatároztam, hogy új főtükröt veszek. Ezen rövid kis expozé után térnék rá a problémára:
- Lengyelországban megtaláltam a Taurus Optics nevű céget, akik távcsőtükröt is készítenek. Egy '1/8 PV mirror with certificate' leírású szépséget néztem ki magamnak, gyorsan kiderült, hogy van készleten, 1150 euróért. Mivel az emailváltások során kiderült, hogy az Orion Optics UK az egyik fő beszállítójuk, kifizettem egy tükör tesztet, hiszen az OO-ról nem a legjobbakat olvassa az ember az interneten. A teszt nem olyan, mint amire számítottam, ezért még emailezésben vagyok velük, hogy pontosan mi az, amit látok a dokumentumon. Ami lejött, hogy a mért 1/9 \lambda PV hiba a felületre és nem a hullámfrontra vonatkozik, így ez egy 1/4.5 \lambda wavefront tükör valójában (ha nem így van, akkor azt légyszi javítsátok). Összességében a véleményekre volnék kíváncsi a tükörrel kapcsolatban: mennyire kell aggódni a hibákért különösen a C és D pontok között? Nyilván a puding próbája az evés, és ha nem tetszik 14 napon belül visszaküldhetem.
- A második lehetőség az, hogy egy német tükörkészítővel csináltatom meg a tükröt. Ennek húzósabb az ára, 1700 euró, de nagyon nagyon jó véleményeket olvastam róla, és a felrakott teszteredményei is meggyőzőek, és részletes leírásokat is közöl az eljárásról ( www.nauris.de oldal, van angol nyelvű leírás is). Általában 0.96-0.98 Strehl-értékűek ezek a tükrök. Az elkészítése hosszabb idő, 3-4 hónap.
Summázva: a kérdésem az, hogy ki-mit javasol, vannak-e észrevételek, hallot-e már valaki jót, vagy akár rosszat bármelyik gyártóról, esetleg teljesen más készítőket részesítenétek előnyben? Nem szeretnék elhamarkodottan dönteni, tudom, hogy a három-négy számértéknél jóval több egy főtükör, de mégis ezek alapján kell meghoznom a döntésem.
Köszönöm a segítséget!

Axel

Szia!
Vedd fel a kapcsolatot Kurucz Janival ( itt Sidius néven van regisztrálva ) , ő meg tudja nézni a tükrödet , hogy jó e és ha kell rendbe is hozza .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.16. 08:18

dodekaeder írta:
2021.02.15. 18:44
...a kérdésem az, hogy ki-mit javasol, vannak-e észrevételek, hallot-e már valaki jót, vagy akár rosszat bármelyik gyártóról, esetleg teljesen más készítőket részesítenétek előnyben? Nem szeretnék elhamarkodottan dönteni, tudom, hogy a három-négy számértéknél jóval több egy főtükör, de mégis ezek alapján kell meghoznom a döntésem.
Köszönöm a segítséget!

Axel
Szia Axel! Üdv a csapatban!

Küldd vissza a tükröt! 2 oka is van annak, hogy ezt mondom.

1. Ha az interferométeres mérés épphogy bevallja a diffrakcióhatárolt szintet, akkor az az ég alatt valószínűleg kevesebb lesz. Legalábbis én még olyanról nem hallottam, hogy egy folyamatosan hűlő tükör megütné azt a szintet, mint amit a laborban mértek (egy ekkora üvegben hűléskor igen nagy torzulások keletkezhetnek.) Ráadásul az IF nem is vesz figyelembe minden hibát - akarom mondani a kiértékelője.

2. Nem biztos, hogy bárki is elvállalná ennek a tükörnek a javítását. Mégpedig azért, mert diffrakcióhatárolt szinten belül van. Tehát nem "elég rossz" ahhoz, hogy hozzányúljanak.

Azonban egy Newton optikai elemeinek önmagukban SOKKAL jobbnak kell lenniük, mint a diffrakcióhatárolt leképezés, mivel sok képrontó akadály van a fény útjában. Mindezt az ég alatt kell teljesíteniük! Szerintem ezt a tükröt el kell engedni.

Megvan még az eredeti tükör? Ha nincs feszültség az anyagban, érdemes lenne inkább AZT rendbe hozatni.
Én azt javaslom, küldd el Kurucz Janihoz vizsgálatra, aztán ő majd megmondja, javítható-e. Ő úgy készít/javít minden tükröt, hogy az ég alatt adjanak jó képet. Ezt tanúsíthatom, mert az enyémet is ő javította. Le is alumíniumozza. De azt tudnod kell, hogy egy JÓ tükör előállításához hosszú időre van szükség, akárki is készíti.

Az UK OO-ról nagyon vegyes dolgokat olvasok, a másik cégről nem hallottam, de az biztos, hogy ezt a kalandot sokkal olcsóbban is meg lehet úszni! Egy ekkora távcsőben hatalmas potenciál rejlik! Jó optikával lenyűgöző bolygóképet tud adni!!!

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Tanácskérés

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.02.16. 09:30

Üdv, inkább Andrisnak reagálnék, nehogy elbizonytalanítsam Alexet bármilyen döntést hoz..

"diffrakcióhatárolt szinten belül van. Tehát nem "elég rossz" ahhoz, hogy hozzányúljanak."

Általában egy ilyen tükörre nem reklamálhatsz, mert a diffrakcióhatárolságon belül van. Megnéztem a honlapjukat, ezt a minőséget vállalják.
Nyílván idegen interferogrammot nem fognak elfogadni, csak a sajátjukat.

A másik dolog, ilyen átmérőben azért az a tükör nem is olyan rossz, 30 cm-es tükör l/4 fölött már igen csak szép képet produkál.
Ha jöbban megfigyeled, akkor egy 70 mm-es segédtükör pont azt a részt fogja kitakarni, ami a hibák kb 70 %-át okozza. Egy príma segédtükörrel egyben mérve (és nem csak a főtükröt) simán felcsúszik az a hullámfronthiba L/6-körülre, és egy ekkora tükörtől nem is kell pontosabb.

Persze ezzel nem akarom befolyásolni Alex döntését, ez csak az én véleményem.

u.i: bár mindegyik SW- 30 cm-es tükör ütné ezt a szintet.

Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”