Távcsővásárlás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.07. 20:45

Lovász András írta:
2020.12.07. 10:16
A 3M kétségtelenül jó márka, de nem tartasz attól, hogy elenged a ragasztás? Épp tegnap került a kezembe egy kb. 10 éves, nagy tekercs cellux. Megörültem, hogy nem kell boltba mennem, aztán lehervadt a mosoly a számról, amikor kiderült: alig ragad már...
Semmi sem lehetetlen, de ez egy tartós kültéri rögzítésre tervezett típus. Álandó napsütésben-hóban-fagyban-esőben kellene sokáig bírnia a mostaninál lényegesen nagyobb fajlagos terhet.
Szóval az amatőr kockázatelemzésem szerint nagyobb az esélye, hogy egyszer leejtem a távcsövet szerelés közben, mint, hogy ez a ragasztó elengedne.
(Azért biztos-ami-biztos minden szétszerelésnél ellenőrzöm, hogy még tart-e... ;) )
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Áldott Gábor
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.25. 13:29

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Áldott Gábor » 2020.12.07. 20:47

AtiCelestron5091 írta:
2020.12.07. 05:50
Sziasztok!
Lunt LS35 és Coronado PST távcsövek valamelyikét szeretném beszerezni. A Coronado PST-ről megtudtam hogy az ITF szűrője idővel "elöregszik". Van valakinek tapasztalata az alábbi távcsövekkel? Melyikkel járnék jobban? Mit nézzek meg a szűrő állapotán kívül, vásárlás előtt? Van cserealkatrész?
Mindkettő belépő szintű H-alfa naptávcső. A PST nek az ITF szűrője, és az etalon szűrője cserélhető, illetve javítható. Egy Beloptik nevezetű cég Németországban foglalkozik vele. Én 2005 óta használok egy PST-t a 80/1200 Zeiss AS távcsövemmel összeházasítva, ez egy korai példány volt és a lencséje rozsdásodott be, ezt a problémát oldották meg az ITF szűrővel a későbbi példányoknál. A PST tuningolható egy nagyobb refraktorral összeházasítva, egy nagyobb ERF szűrővel a nagyobb optika előtt.
Úgy tudom a LUNT 35 nem tuningolható meg, erre csak a LUNT 50 vagy 60-as verzió ad lehetőséget. A LUNT problémáiról nem tudok, mert ilyen eszközöm nem volt.
Az észlelésfeltöltőn lévő H-alfa felvételeim mind a 80/1200 AS+PST kombóval készültek.
Vásárláskor sajnos a szűrő állapotát nem tudod megítélni mert ezekben egy rakás szűrő van ami nem látható kívülről. Meg kell nézni vele a Napot feltétlenül, amennyiben van éppen aktivitás akkor sok részletet fogsz látni vizuálisan. Gyuricza István tölt fel ide is képeket PST-vel ami jól közelíti a vizuális látványt.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.12.08. 06:39

Áldott Gábor írta:
2020.12.07. 20:47
AtiCelestron5091 írta:
2020.12.07. 05:50
Sziasztok!
Lunt LS35 és Coronado PST távcsövek valamelyikét szeretném beszerezni. A Coronado PST-ről megtudtam hogy az ITF szűrője idővel "elöregszik". Van valakinek tapasztalata az alábbi távcsövekkel? Melyikkel járnék jobban? Mit nézzek meg a szűrő állapotán kívül, vásárlás előtt? Van cserealkatrész?
Mindkettő belépő szintű H-alfa naptávcső. A PST nek az ITF szűrője, és az etalon szűrője cserélhető, illetve javítható. Egy Beloptik nevezetű cég Németországban foglalkozik vele. Én 2005 óta használok egy PST-t a 80/1200 Zeiss AS távcsövemmel összeházasítva, ez egy korai példány volt és a lencséje rozsdásodott be, ezt a problémát oldották meg az ITF szűrővel a későbbi példányoknál. A PST tuningolható egy nagyobb refraktorral összeházasítva, egy nagyobb ERF szűrővel a nagyobb optika előtt.
Úgy tudom a LUNT 35 nem tuningolható meg, erre csak a LUNT 50 vagy 60-as verzió ad lehetőséget. A LUNT problémáiról nem tudok, mert ilyen eszközöm nem volt.
Az észlelésfeltöltőn lévő H-alfa felvételeim mind a 80/1200 AS+PST kombóval készültek.
Vásárláskor sajnos a szűrő állapotát nem tudod megítélni mert ezekben egy rakás szűrő van ami nem látható kívülről. Meg kell nézni vele a Napot feltétlenül, amennyiben van éppen aktivitás akkor sok részletet fogsz látni vizuálisan. Gyuricza István tölt fel ide is képeket PST-vel ami jól közelíti a vizuális látványt.
Köszönöm szépen!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.08. 10:18

A PST-ben a ragasztással van a fő probléma. Levegőt kap és a nedvesség a réteget kikezdi. Sajnos ez egy konstrukciós hiba, ha ez megoldódna, akkor nem volna vele gond egy jó ideig. Amig nincs megoldva ez, addig szárazon kell tartani...
received_368544497897632.jpeg
üdv
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.08. 11:44

Végh Zoli írta:
2020.12.08. 10:44
Látva a sokféle távcsövet , lenne egy kérdésem , 70/500-as urániás bemutató távcsövetek nincs ?( Bocs a off-ért , de törlöm , amint választ kapok rá )Ilyen , mint a csatolt képen : mom távcső2.jpg
Áthoztam ide, talán nem haragszol meg érte :)

Nem egy könnyű feladat lesz egy ilyen távcsövet, ma már ennyi év távlatából találni. Javaslom, hogy a Facén ill. egyéb helyeken rakj közzé hirdetést, fényképpel együtt. Talán Karácsonyra ott lehet a fa alatt ;)

Sok sikert
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsővásárlás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.12.08. 23:43

Gábor1967 írta:
2020.12.08. 11:44
Végh Zoli írta:
2020.12.08. 10:44
Látva a sokféle távcsövet , lenne egy kérdésem , 70/500-as urániás bemutató távcsövetek nincs ?( Bocs a off-ért , de törlöm , amint választ kapok rá )Ilyen , mint a csatolt képen : mom távcső2.jpg
Áthoztam ide, talán nem haragszol meg érte :)

Nem egy könnyű feladat lesz egy ilyen távcsövet, ma már ennyi év távlatából találni. Javaslom, hogy a Facén ill. egyéb helyeken rakj közzé hirdetést, fényképpel együtt. Talán Karácsonyra ott lehet a fa alatt ;)

Sok sikert
Gábor
Félreértettél , már van ilyenem , egy Pesti ócskásnál botlottam bele egy komplettbe , de állvány nélkül ill. a minap egy viharvert ,megbuherált tengelykeresztbe . Azért keresek valakit akinek van komplett , hogy egy korhű háromlábat csináljak alá ill. egy hordládát , ehhez kellene némi információ . . A viharvertet felújítom átalakítom és használatba veszem . No meg az is feltűnt , hogy két tengelykereszt nem teljesen egyforma .
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”