Meade SCT

Lencsés- és tükrös távcsövek
moxican
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2011.07.23. 00:34

Meade SCT

Hozzászólás Szerző: moxican » 2011.12.20. 02:08

Sziasztok

Nemregen volt egy lehetosegem hogy egesz jo aron meg tudtam venni egy 10" Meade SCT-t. Nem tud valaki egy linket ahol megtalalhato hogyan kell pontosan hasznalni, collimation, es karban tartani?
Elore is koszonom
Sidius

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.12.20. 06:21

Szia!
Erre nagyon sok forrás van. (Csak azt nem találom sosem, ami nekem kéne.)
pl: http://sctscopes.net/SCT_Tips/Maintenan ... ation.html
Itt szó van használatról, jusztírozásról, egyébről is...
Szerintem a karbantartást (már legalábbis ami a tubust illeti) ne vidd túlzásba, mert elég érzékeny a lelke.
Ha beírod a guglinak, hogy Meade Sct Collimation még egy csomó más dolog is előjön.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2011.12.20. 06:46

moxican írta:Sziasztok

Nemregen volt egy lehetosegem hogy egesz jo aron meg tudtam venni egy 10" Meade SCT-t. Nem tud valaki egy linket ahol megtalalhato hogyan kell pontosan hasznalni, collimation, es karban tartani?
Elore is koszonom

Kollimálás magyarul: http://makszutov.hu/download/sc_kollimacio.pdf
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
MOH
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.08.19. 02:36

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: MOH » 2011.12.21. 14:09

A Meade-tulajdonosok itt is megosztjak tapasztalataikat:
-http://www.cloudynights.com/ubbthreads/postlist.php/Cat/0/Board/Meade/page/0/view/collapsed/sb/5/o/all

- http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... sb/5/o/all
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.03.03. 16:24

MDA-nak inkább ide irom a választ és teszek fel egy képet is.
10 éve volt lassan ez a kamerarendszer nálam így inkább megnéztem, hogy
SBIG+AO-t használva hogy is volt a sorrend.

Nos a távcső felől indulva:
motoros fókuszírozó -> reduktor -> AO -> szűrőváltó -> CCD kamera

A lényegen nem változtat, hogy 4 m-es fókuszú hosszú integrációs idejű képeknél már tévesztett a mechanika+guider.

Mint a mellékelt képen látszik, ha a sorozatba betettem volna egy Powermate-t az már az így is hosszú szerkezet hosszát komolyan megnövelte volna és az bizony kókadáshoz vezethet.

Üdv:
Zsolt

Itt a kép:
st8ao8_small.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.03. 19:53

Így már jobb a sorrend, mert a "helyesebb" felépítésben két CCD volt egymással szembe kötve. De nyilván csak véletlenül elírtad...
cbo írta:
2019.03.03. 16:24
Mint a mellékelt képen látszik, ha a sorozatba betettem volna egy Powermate-t az már az így is hosszú szerkezet hosszát komolyan megnövelte volna és az bizony kókadáshoz vezethet.
Ez akár még lehetséges is lenne, de csak ha nincs rendesen megfogva a cucc. Viszont ha kókadna is, ez a kérdés szempontjából miért is probléma?
Annyit nem kókadhat, hogy torzuljon a csillagprofil (akkor már valószínűleg kiesne az egész szerkezet); amennyit pedig pozícióban elcsúszhat a kókadás miatt (nagyon minimálisan, néhány pixelnyit, de azt is csak gyenge megfogás esetén), azt az AO simán kompenzálja. Épp ezért jó az ilyen esetben OA (off-axis) guider-ként viselkedő AO.

Nekem ezzel sohasem volt problémám; igaz, refraktoron használtam és nem SC-n, de ez nem releváns különbség. Ráadásul az LX200 tükörmozgása is kompenzálható így.
Kb. 40-50°alatt mindig így használom (persze ritkábban a 2x PM-tel együtt), ha nagyon pontos és hosszú expo kell, mert a TDM a refrakciót nem kompenzálja.


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.03.03. 20:13-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.03.03. 20:11

A fokusz nagysaga a problema, ezt irtam elsore is.

Vezettel mar 4 m-es fokuszu tavcsovet?
Es 8 m-est? Es 20 m-est?

Mar 4 m-es fokusznal is teveszt a rendszer.

Az AO akkor vezet helyesen ha van neki kelloen fenyes csillag.
Az AO a dual chip-es rendszereknel a kisebbik CCD-t hasznalja, ami a te kamerad eseten a TC237H. Ennek a nagyobb LM merete 4 m-es fokusznal kb 4,3’, azaz a kisebbik Powermate 2x-vel 2,1’.
Ez azt jelenti, hogy az esetek tobbsegeben alig alig lehet vezeto csillagot talalni, foleg kelloen fenyeset.

Na most en ezt anno kiprobaltam es be is fejeztem a kiserletet ugyanazzal az erovel, a fenti okok miatt.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.03. 20:19

Nálam a max. fókusz jelenleg 2.6m (1308mm x 2). Erről van tapasztalatom, erről írtam. Ezzel az adott felépítés nem jelent problémát.

De hogy számodra a 20m-es fókusszal problémák vannak, azon nem csodálkozom. Ott már köhögni sem szabad expozíció közben...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: cbo » 2019.03.03. 20:22

Ja hat igy igen, egy 2,5 m-es fokuszt a vak is levezet.

Mindenesetre szokatlan a fokusztobbszorozes a dedikalt CCD kamaras eszlelesi terulten.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Meade SCT

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.03.03. 20:25

Mit értesz "dedikált" CCD kamerás észlelés alatt? Mitől dedikált?
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”