Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2020.12.03. 16:37

OKULÁR mikrométer. Az okulárba beépített, többféle módon elrendezett szál rendszer (fonál vagy üvegbe maratott). Időmérés alapján működik: azt mérik, hogy az ismeretlen koordinátájú objektum és a két ismert összehasonlító mennyi dő alatt vonul át a szálrendszeren. Többféle elrendezése is van, attól függően, hogy a fonalak hogy vannak elrendezve. Ismert a gyürú mikrométer, ahol az okulárba egy gyűrű alku felület van beépítve.
A csavar mikrométerek viszont függetlenek az okulártól, egy finom csavarral mozgatható szál és egy r9ögzített szálkereszt egymáshoz viszonyított helyzetével a kívánt szöget (pl. egy csillag pár tagjainak távolságát) mérni. Mivel a csillagpár többnyire nem pontosan É-D vagy K-Ny irányba vannak, az egész szálrendszer az optikai tengely körül körbe forgatható, az elforgatás szögét és É-i iránytól a pozíciókörön lehet lemérni. BQ.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.12.03. 20:17

astrohist írta:
2020.12.03. 16:37
OKULÁR mikrométer. Az okulárba beépített, többféle módon elrendezett szál rendszer (fonál vagy üvegbe maratott). Időmérés alapján működik: azt mérik, hogy az ismeretlen koordinátájú objektum és a két ismert összehasonlító mennyi dő alatt vonul át a szálrendszeren. Többféle elrendezése is van, attól függően, hogy a fonalak hogy vannak elrendezve. Ismert a gyürú mikrométer, ahol az okulárba egy gyűrű alku felület van beépítve.
A csavar mikrométerek viszont függetlenek az okulártól, egy finom csavarral mozgatható szál és egy r9ögzített szálkereszt egymáshoz viszonyított helyzetével a kívánt szöget (pl. egy csillag pár tagjainak távolságát) mérni. Mivel a csillagpár többnyire nem pontosan É-D vagy K-Ny irányba vannak, az egész szálrendszer az optikai tengely körül körbe forgatható, az elforgatás szögét és É-i iránytól a pozíciókörön lehet lemérni. BQ.
Köszönöm!
A neten csak mikroszkópos okulárokkal kapcsolatos információkat találtam.
Természetesen az elmélet mind a mikro mind a makro világra érvényes lehet, de a gyakorlatban még nem láttam/használtam ilyen eszközt.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.03. 22:50

mephi írta:
2020.12.03. 20:17
... a gyakorlatban még nem láttam/használtam ilyen eszközt.
És - szerintem - egyre kevésbé láthatsz, mivel korábban az elmulziós, pláne ma már a digitális fotókon történő kimérés sokkal pontosabb, és nem utolsó sorban kényelmesebb is.
Persze analóg lemezjátszókat is használnak még; biztosan van néhány amatőr, aki ilyennel dolgozik.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.04. 09:30

Nem szabad elfelejteni, hogy régen ilyen eszközökkel végeztek emberek megfigyeléseket, tudományos méréseket. Persze ez akkor se volt valami könnyű feladat, de ma is embert próbára tevő odafigyelést, precizitás igényel a felhasználójától. Legyen az korabeli vagy mai gyártású mérőeszköz.

Ez egy mára már elfelejtett korabeli mérőeszköz volt, amit megmutattam. Fényképét azért is mutattam meg, hogy aki nem látott ilyet, most legalább képen láthassa. Fogok majd még pár érdekes meglepetéssel szolgálni hamarosan, legalább ez a fórum is kap némi lendületet :D

Annak idején Secretain kívűl màs is készített ilyen eszközöket. Említhetném Brownig, Merz vagy a többi optikusok nevét...

Köszönöm Attila és Lajos bácsi, hogy információkat tettetek közzé, hogy mi is ez a okulár mikrométer. Nem igazán volt időm az elmúlt pár napban, hogy írják róla, mert dolgoztam folyamatosan kisebb megszakításokkal.

Számomra sok örömöt, jó érzést jelent, amikor ránéz az ember egy egy ilyen korabeli műszerre, amelyhez további kiegészítő berendezések teszik színvonalasabbá a meglévő műszert. Összességében egyben láthatja az ember a távcsövet és a hozzá kapcsolható kiegészítő berendezéseket sokaságát. Legyen az okulár sorozat, napék, okulárrevolver fej, csillag spektroszkóp... ezek mind mindegyike érdemel egy kis ismertetőt, bemutatását.

Üdvözlettel
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.04. 15:12

mephi írta:
2020.12.03. 20:17
A neten csak mikroszkópos okulárokkal kapcsolatos információkat találtam.
Jani!

Itt van két itthon is kapható - meglehetősen egyszerű kialakítású - változat (ha kedvet kapnál kipróbálni ezt a technikát):

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... microguide
https://tavcso.hu/termek/Mik10xmm

Persze a fentiektől sokkal komolyabb típusok is vannak, de ezekkel is lehet méregetni az égen.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.04. 18:06

Ha már szóba hoztad Attila a Baadernek a mérőokulárját, csináltam egy közös képet mind két okulárról a méretek végett, hogy mekkora a nagyság rendi különbség a két okulár közt :mrgreen: A Baader is nagyon jó, csak kár, hogy nem adtak vele annak idején magyar nyelvű fordítást. De le van fordítva magyarra, ha valakinek szüksége van rá, szóljon és elküldöm.
20201204_175335.jpg
üdv
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.12.04. 19:07

Attila írta:
2020.12.04. 15:12
...
Itt van két itthon is kapható - meglehetősen egyszerű kialakítású - változat (ha kedvet kapnál kipróbálni ezt a technikát):
...
Köszönöm!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.05. 01:07

Gábor1967 írta:
2020.12.04. 18:06
Ha már szóba hoztad Attila a Baadernek a mérőokulárját, csináltam egy közös képet mind két okulárról a méretek végett, hogy mekkora a nagyság rendi különbség a két okulár közt ...
Mindazonáltal nem vennék rá mérget, hogy az újabb a pontosabb, sőt...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.05. 09:31

Attila írta:
2020.12.05. 01:07
Mindazonáltal nem vennék rá mérget, hogy az újabb a pontosabb, sőt...
MDA
Én mind a két neves cég termékét kitudtam próbálni, függetlenül attól, hogy jelentős korkülönbség van a két mérőeszköz gyártási ideje között. Mindegyikkel mértem is, de számomra nagyobb élményt adott a korabeli eszköz használata. Azért valljuk be, hogy egy okulár mikrométer pontosabb mérést tud eredményezni megfelelő gyakorlottság esetén mint egy sima mérőokulár. Hiszen a nevében is benne van, hogy mikrométer... De ez nem jelenti azt, hogy nem lehet a Baaderrel elérni azt a mérési pontosságot. Több mérés, majd ezek átlagolása után közel hasonló vagy egyező eredményeket kaptam. De ez mind a kettőre igaz. A Baadenek váljék előnyére, hogy kényelmi szempontból előnyösebb tud lenni a megvilágítható látómező, ha használjuk ezt a lehetőségét. A Secretainnál változtathatom okulár cserével a nagyítást, míg a Baadernél ez nem lehetséges.

üdvözlettel:
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.05. 09:46

Gábor1967 írta:
2020.12.05. 09:31
... A Secretainnál változtathatom okulár cserével a nagyítást, míg a Baadernél ez nem lehetséges.
Ez a lényeg.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”