Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.12.01. 12:13

Maczó András írta:
2020.11.30. 18:07
Sosem feltételeztem magamról, hogy egyszer megérint ez a téma, de nemrég szembejött egy régimódi faládába rejtett szépség, és tisztán érzelmi alapon úgy döntöttem, megszerzem magamnak:

Tasco 7TE-5
60mm objektívátmérő, 1000mm fókusz, falábas, nagyon szép mechanika, a hozzá tartozó fa hordládában. Gyártási év: 1967, gyártó: Royal Astro Optics, Japán.

A készlet kissé hiányos, mert egy okulár, a barlow, ami amúgy nem is hiányzik, a zenittükör, valamint a kereső már rég elveszett. Megvan a képfordító porro-prizma, de ennek sok haszna nincs. Valamint része a felszerelésnek egy napkivetítő ernyő.

Van pár érdekessége a műszernek:
Az objektíven nincs bevonat, viszont ez az apró lencse jusztírozható! A kihuzatba 0,96-os okulárok illenek, egy 6 és egy 12mm-es van hozzá. Egyszerű lencsékből állnak, ramsden rendszerűnek tűnnek, és eléggé szennyezettek voltak. Megtisztítás után viszont szép lett a képük, de a 2 mm átmérőjű lencsetagok megtisztítása... hát izzasztó feladat volt, és kellett pár trükk...
A kihuzat fogasléccel mozgatható része pár centiméteres úttal bír, viszont a mozgó csőben egy másik, csavarral szorított, kézzel csúsztatható, durvaállítást biztosító cső is van. Érdekes de ötletes megoldás. Amúgy el kell mondanom, pont ez a kihuzat a gyenge pontja a tubusnak.Ha jusztírozható az objektív, akkor miért kell ilyen lötyögős, gyenge kihuzat? Ennél precízebbet érdemelt volna...
A falábas mechanika egy szépség, kb. eq-2 méretű, de látszik rajta a tervezés, az átgondoltság, a szép megoldások, igazi műszer benyomását kelti. Megérdemelné, hogy szétszedjem, tisztítsam, lezsírozzam és pontosan összerakjam. Jelenlegi állapotában kissé lötyög a deklinációs tengely mentén, de kis türelemmel beállítható lenne.

MIután átvettem, okulárokat rendberaktam, persze egy próbát kellett végeznem, amihez átalakítottama tubus végét 1,1/4 kihuzatra, hogy a zenittükrömet fogadja, de a saját kis okulárjai kaptak egy 0,96ra átalakítót. Az eredmény: pengeéles kép, természetesen az apró lencse elég fényszegény képet ad. A csillagteszten az intra-extrafokális kép gyakorlatilag egyezik. A mechanika és a kihuzat együttes lötyögése kissé zavaró. Modern okulárokkal jelentősen felhasználóbarátabbá válik.

Összefoglalva: feltételezem, hogy ideális kis kezdő családi műszernek szánták a japán készítői abban az időben, amikor még az első távcső a gyereknek igazi fém-üveg műszer volt, nem levenhukk-plasztikszemét.
Még bőven érdemes lesz foglalkozni ezzel a szép műszerrel.

(a képen már egy 6x30-as keresővel és a zenittükrömmel látható)


01.jpg

02.jpg
Gratulálok hozzá.
Szép.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.02. 13:05

András, örülök, hogy megérintett a régi műszerek varázsa és te is azok közzé tartozol, akik tisztelettel gondolsz vissza a régi idők mestereire és azok termékeire... Bízok benne, hogy máskor is megmutatol egy egy ilyen tudomány történelmi darabot. Gratulálok a műszeredhez!

Én is megragadom a lehetőséget, hogy egy igazi ritkaságról számoljak be Nektek. Igaz nem távcső, hanem a távcsőhöz egy kiegészítő berendezést szeretnék megmutatni. Régen se tartoztak ezek a preciz eszközök az olcsó és a hétköznapi átlag amatőr felszereltsége közzé.
Secretan a Paris.jpg
Secretan a Paris 2.jpg
Secretan a Paris 1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.12.02. 14:26

Gábor1967 írta:
2020.12.02. 13:05
... Én is megragadom a lehetőséget, hogy egy igazi ritkaságról számoljak be Nektek. Igaz nem távcső, hanem a távcsőhöz egy kiegészítő berendezést szeretnék megmutatni. Régen se tartoztak ezek a preciz eszközök az olcsó és a hétköznapi átlag amatőr felszereltsége közzé.
...
És elárulod nekünk, hogy mi ez, vagy rejvényként tetted közzé? :)
(ha mindenki másnak egyértelmű, hogy mi van a képeken akkor legalább az én tudatlanságom miatt írd meg, hogy mi ez)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.12.02. 14:55

mephi írta:
2020.12.02. 14:26
Gábor1967 írta:
2020.12.02. 13:05
... Én is megragadom a lehetőséget, hogy egy igazi ritkaságról számoljak be Nektek. Igaz nem távcső, hanem a távcsőhöz egy kiegészítő berendezést szeretnék megmutatni. Régen se tartoztak ezek a preciz eszközök az olcsó és a hétköznapi átlag amatőr felszereltsége közzé.
...
És elárulod nekünk, hogy mi ez, vagy rejvényként tetted közzé? :)
(ha mindenki másnak egyértelmű, hogy mi van a képeken akkor legalább az én tudatlanságom miatt írd meg, hogy mi ez)

Csatlakozom. Mi ez pontosan?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.02. 16:33

Egy korabeli okulár mikrométer látható a képen, melyet a francia Secretain és a Wilhelm Eichens közösen készített és Louis Dunoyer de Segonzac fizikus tulajdonába volt.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.02. 17:22

Gábor1967 írta:
2020.12.02. 16:33
Egy korabeli okulár mikrométer látható a képen, melyet a francia Secretain és a Wilhelm Eichens közösen készített és Louis Dunoyer de Segonzac fizikus tulajdonába volt.
Már egy ideje keresik a tolvajt, aki a párizsi természettudományi múzeumból elvitte; de vigyázz, nem csak a tolvajt büntetik, hanem az orgazdát is... :mrgreen: :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2020.12.02. 17:28

Attila írta:
2020.12.02. 17:22
Gábor1967 írta:
2020.12.02. 16:33
Egy korabeli okulár mikrométer látható a képen, melyet a francia Secretain és a Wilhelm Eichens közösen készített és Louis Dunoyer de Segonzac fizikus tulajdonába volt.
Már egy ideje keresik a tolvajt, aki a párizsi természettudományi múzeumból elvitte; de vigyázz, nem csak a tolvajt büntetik, hanem az orgazdát is... :mrgreen: :lol:


MDA
Jaj Istenem, megleszek még tényleg bélyegezve a végén... :shock: ;)
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.12.02. 20:39

Gábor1967 írta:
2020.12.02. 16:33
Egy korabeli okulár mikrométer látható a képen, melyet a francia Secretain és a Wilhelm Eichens közösen készített és Louis Dunoyer de Segonzac fizikus tulajdonába volt.
És mi az az "okulár mikrométer"?
Félreértés ne essék mindkét szó jelentését ismerem külön-külön, de nem vagyok tisztában a műszer funkciójával.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.02. 23:00

mephi írta:
2020.12.02. 20:39
És mi az az "okulár mikrométer"?
Félreértés ne essék mindkét szó jelentését ismerem külön-külön, de nem vagyok tisztában a műszer funkciójával.
Az okulár fókuszsíkjában van egy két irányban mozgatható (a jobbakban forgatható is) üveglemez, skálákkal. Szögtávolságot és irányokat lehet vele mérni, leginkább kettösök esetében de pl. nagyobb bolygókorongok alakzatait is jól lehetett mérni vele.
Még a fotók kimérése előtti időkben volt nagy "sláger".


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.12.03. 10:50

Attila írta:
2020.12.02. 23:00
mephi írta:
2020.12.02. 20:39
És mi az az "okulár mikrométer"?
Félreértés ne essék mindkét szó jelentését ismerem külön-külön, de nem vagyok tisztában a műszer funkciójával.
Az okulár fókuszsíkjában van egy két irányban mozgatható (a jobbakban forgatható is) üveglemez, skálákkal. Szögtávolságot és irányokat lehet vele mérni, leginkább kettösök esetében de pl. nagyobb bolygókorongok alakzatait is jól lehetett mérni vele.
Még a fotók kimérése előtti időkben volt nagy "sláger".


MDA
Köszönöm!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”