Régi műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Sidius

Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.20. 18:15

Üdv Mindenkinek!
Majdnem húsz éve került a birtokomba a képen látható objektív.
A frontlencse koronaüveg, negatív meniszkusz, a második tag flint, pozitív meniszkusz, de hátsó oldalán csak nagyon enyhe görbület van, az együttes fókusztávolság 1m. A foglalat sárgaréz, fölső peremén egy-kettő-három-négy bemarás egymás mellett (jelölés?) a képről jól kivehető. A két tag külön foglaltban van, melyek finommenettel csatlakoznak egymáshoz, nagyjából 0,5és 10 mm között változtatható a lencsék távolsága (a képen félig széttekert állapot). A második tag foglalata kívül menetes, recézett gallérral van ellátva.

A másik képen egy kihuzat látszik, mely valószínűleg egy kisebb távcsőé lehetett, (én keresőre tippelnék). Az alumínium gyűrű és a három részben csökkenő átmérőjű sárgaréz cső már valószínűleg maga az okulár, benne több finommenet is van. Az okulár (jobbra) egy az objektívvel egyező kivitelű recézett, menettel kicsavarható gyűrűbe csatlakozik a kihuzatcsőbe, de magából a gyűrűből ki is húzható. A kihuzatcső egy szintén sárgaréz csőben csúsztatható, amely a balra látható, keményfából készült tárcsába 3db lencsefejű csavarral rögzített. A fakorong külső ármérőjével a tubusba csatlakozhatott.
A képen jól látszik egy ötágú csillag az alumíniumgyűrű fölött. Nem látszik, de a csillag alatt félkörben (a csillag körül) "STAR" felirat olvasható.

Ha valaki tud érdembeli információt ezen alkalmatosságokról, (hol és mikor készülhetett, egyéb) nagyon megköszönném, ha megosztaná velem!
Köszi
K.Jani
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.20. 18:16

Objektív oldalról:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.20. 18:18

Feltehetően a kereső kihuzata:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.03.29. 11:26

Ez a távcső ismerős valakinek? Hogy mi a márkája/típusa/értéke.

136288118f56.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.29. 12:21

Nem, nekem nem ismerős. Szép műszernek látszik. Tdnál róla részletesebb leírást küldeni. Pl. a jellemző adatokon kixül azt is, honnan származik. Ngyon érdekel!
Válaszodat váűrva üdvözöl: Lajos.
(ha gondolod, válaszolhatsz az e-mailomra is: arbar@t-online.hu).
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2013.03.29. 13:29

Gábor, további részletes képekkel szolgálnál számunkra a műszerről? Állvány, mechanika, objektív és foglalata. Talán ez utóbbi sokat elárul számunkra a koráról, eredetéről... ;-)

Üdv.
Gabó
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.03.29. 14:10

A távcsövet egy internetes piactéren találtam, semmi információ nem volt feltüntetve, gondolom aki árusította, nem értett hozzá. Itt van még egy kép az állványról. Sajnos csak ez a két kép volt. Felhívtam a tulajt, sajnos már régóta nincs meg, csak a hirdetés fent maradt.

1324824246.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.29. 14:28

Kedves zcarafabor!
Semmi közelebbi adatot nem tudsz közölni?
Átmérő, fókusz, okulárok, van-e finommozgatás? Néztél már eget, de legalább földi tárgyat? Milyen az okulár kihuzata?
Nagyon házi gyártmánynak látszik, de jó, erős állványon. Ha sehol sincsen gyártmány jelzés, akkor nyilván házi gyártmány.
Üdvözlet: Lajos.
zvaragabor
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2010.10.05. 20:12

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: zvaragabor » 2013.03.29. 15:42

Kedves Lajos, a távcsövet nem vettem meg, csak a hirdetést láttam. De sajnos már nincs meg az eladónak, valaki régen elvitte.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Régi műszerek

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.03.29. 20:23

Ne sajnáljad az lszalasztást. Ahol nem adják meg az alapvető adatokat, ott gyanús a tárgy jósága. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”