Refraktorokról - általában

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.12.08. 22:48

gyulaipal írta:
2021.12.08. 20:48
Hello,

a felületek teszteléséhez vannak Zygo interferométerrel (ezred milliméter pontosan) bemért rádiuszú tesztüvegeink. Ezekkel a felület pontossága könnyen és gyorsan vizsgálható (tudtommal minden gyártó így csinálja, mivel sokkal gyorsabb, mint egy interferométerben fókuszt keresni, beállítgatni mechanikai paramétereket, stb.).

Az egymással összeolajozandó (belső) felületek egymással is össze vannak interferáltatva, mert itt nagyon pontosan kell illeszkedni a felületeknek, ezért a teljes felületet egyszerre kell látni.

A polírozási minőséget mi is ugyanúgy ellenőrizzük, ahogy annak idején a Csabától tanultam (és ahogy egyébként a szakkönyvekben is le van írva): kis szögű, erős fényben nézzük meg a felületet nagy nagyítással. Ekkor a legkisebb polírozási hiba is szó szerint világít.

Van olyan feladat, amikor nincs új a nap alatt, néha a többszáz éves módszerek működnek a legjobban.

Persze ez nem vonatkozik a teljes, már összeolajozott lencse tesztelésére, mert ott meg az interferométer a jó megoldás.

GyP
Köszönöm.

Akkor hogyan fordulhat elő, hogy olajban összekoccan középen két lencse? Az ugyanis nem ezred mm-es hiba !
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2021.12.08. 22:48-kor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.08. 22:48

Anti_45 írta:
2021.12.08. 22:38
Köszönöm a kimerítő választ. Most már csakazértis ki fogom próbálni. :)
Majd elmondom mennyire sikerült,ha egyszer az ég is kitisztul.
Az eredeti beállítást azért jelöld meg. A lencse szélén tegyél jelet, hogy hogyan illeszkedtek gyárilag.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.12.08. 22:51

cbo írta:
2021.12.08. 22:48


Akkor hogyan fordulhat elő, hogy olajban összekoccan középen két lencse? Az ugyanis nem ezred mm-es hiba !
Bocs, hogy beleszólok.
Az előbb feltett olajos akromát monokróm fényben van fotózva, látható, hogy az sem ér össze, mert nincs Newton gyűrű.
Lovász András
Hozzászólások: 2464
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.12.09. 07:54

kazi írta:
2021.12.08. 19:40
Lovász András írta:
2021.12.08. 15:01
Így van, nagyon sok szempont létezik, én most csak egyet emeltem ki.
Nemrég kezembe került egy 10 centis Newton. Hát nem tudom, hogy a távcső volt-e könnyebb, vagy az okulárja...? :lol:
Akkor most melyik is az utazó? A lencsés, vagy a tükrös?(Persze tudom, hogy sok más szempont is van a tömegen kívül...)

Nem áll(t) szándékomban lencsés vs. tükrös vitát generálni.
Sosem áll szándékodban csak valahogy mindig azt hozod elő a refraktorokról általában ill. az apo refraktor topikokban, hogy miért jobb a tükrös. :roll: :lol:
Ezek szerint hiába erőlködtem, hogy a lencsést hozzam ki győztesnek mélyégen; még ebből is ezt olvastad ki. :lol:

Egy nagggyon szakállas vicc jut eszembe:

A Szaratov-gyárban dolgozó összeszerelő munkást nyugdíjba vonulásakor megkérdezik arról, hogy lehet az, hogy otthonában nincs egyetlen egy sem a hűtőkből, amiket évtizedeken át rakott össze. A férfi bevallja, ő elegendő alkatrészt csent haza a gyárból a hosszú műszakok alatt, ám otthon akárhogy is rakta azokat össze, hűtő helyett mindig tank lett belőle. :lol:

Na, hol is tartottunk, Zoli?
Ugyanannyi pénzért melyikkel is látsz többet?... :lol:
Na jó, abbahagyom... :oops:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.09. 08:41

Lovász András írta:
2021.12.09. 07:54
kazi írta:
2021.12.08. 19:40
Lovász András írta:
2021.12.08. 15:01
Így van, nagyon sok szempont létezik, én most csak egyet emeltem ki.
Nemrég kezembe került egy 10 centis Newton. Hát nem tudom, hogy a távcső volt-e könnyebb, vagy az okulárja...? :lol:
Akkor most melyik is az utazó? A lencsés, vagy a tükrös?(Persze tudom, hogy sok más szempont is van a tömegen kívül...)

Nem áll(t) szándékomban lencsés vs. tükrös vitát generálni.
Sosem áll szándékodban csak valahogy mindig azt hozod elő a refraktorokról általában ill. az apo refraktor topikokban, hogy miért jobb a tükrös. :roll: :lol:
Na, hol is tartottunk, Zoli?
Ugyanannyi pénzért melyikkel is látsz többet?... :lol:
Na jó, abbahagyom... :oops:
Akkor IFA-val menjél mindenhova, mert ugyanannyi pénzért az több ganéjt elbír. :twisted:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2464
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.12.09. 08:56

IFA-stól tudom: 40 km-ig költséghatékony, fölötte nem.
Uh. rossz a példa. :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.12.09. 09:36

Lovász András írta:
2021.12.09. 08:56
IFA-stól tudom: 40 km-ig költséghatékony, fölötte nem.
Uh. rossz a példa. :lol:
Ez a fórum egyébként is a rossz példák fóruma, uh elfér. :lol:
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.12.09. 11:05

Lovász András írta:
2021.12.09. 07:54
kazi írta:
2021.12.08. 19:40
Lovász András írta:
2021.12.08. 15:01
Így van, nagyon sok szempont létezik, én most csak egyet emeltem ki.
Nemrég kezembe került egy 10 centis Newton. Hát nem tudom, hogy a távcső volt-e könnyebb, vagy az okulárja...? :lol:
Akkor most melyik is az utazó? A lencsés, vagy a tükrös?(Persze tudom, hogy sok más szempont is van a tömegen kívül...)

Nem áll(t) szándékomban lencsés vs. tükrös vitát generálni.
Sosem áll szándékodban csak valahogy mindig azt hozod elő a refraktorokról általában ill. az apo refraktor topikokban, hogy miért jobb a tükrös. :roll: :lol:
Ezek szerint hiába erőlködtem, hogy a lencsést hozzam ki győztesnek mélyégen; még ebből is ezt olvastad ki. :lol:

Egy nagggyon szakállas vicc jut eszembe:

A Szaratov-gyárban dolgozó összeszerelő munkást nyugdíjba vonulásakor megkérdezik arról, hogy lehet az, hogy otthonában nincs egyetlen egy sem a hűtőkből, amiket évtizedeken át rakott össze. A férfi bevallja, ő elegendő alkatrészt csent haza a gyárból a hosszú műszakok alatt, ám otthon akárhogy is rakta azokat össze, hűtő helyett mindig tank lett belőle. :lol:

Na, hol is tartottunk, Zoli?
Ugyanannyi pénzért melyikkel is látsz többet?... :lol:
Na jó, abbahagyom... :oops:

Hát ja , a 9-10 centis lencsésekkel a 20cm-es newton/dobson van hasonló árban ;)
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.09. 12:57

cbo írta:
2021.12.08. 22:48
Akkor hogyan fordulhat elő, hogy olajban összekoccan középen két lencse? Az ugyanis nem ezred mm-es hiba !
A kérdést magát értem, de a kérdés célját nem. Vagy legalábbis remélem, hogy rosszul értem.

Ezt a kb. 14 évvel ezelőtti esetet már több alkalommal leírtam részletesen, kitárgyaltuk, szóban is elmondtam a dolgot személyesen Neked (is). Nem hiszem, hogy bármilyen megválaszolatlan kérdés maradt volna ezzel kapcsolatban. Pontosan tudja mindenki, hogy azt az első pár lencsét elcsesztük, de később a hibát felismertük és kijavítottuk. Azt viszont nagyon nem értem, hogy egy ilyen régi esetről miért jelenidőt használva kérdezel?

Azt természetesen nagyon sajnálom, hogy vannak, akik úgy gondolják, hogy mi képtelenek vagyunk bármit is tanulni a hibáinkból, tehát fejlődni sem tudunk. Sajnos azonban ennek az ellenkezőjéről nem hiszem, hogy bárkit is meg tudnék győzni, így nem is próbálkozom ezzel. Mindenkinek joga van a saját véleményéhez, ezt én már régen elfogadtam.

Ez a topic sem velem személyesen, sem bármiféle üzleti tevékenységemmel nem kapcsolatos. Kizárólag azért "jöttem" ide, mert talán tudok segíteni optikai jellegű kérdésekben (és nem azért, mintha bárkinél is okosabb lennék, hanem mert lassan két évtizede foglalkozom az optika elméleti és gyakorlati kérdéseivel). Gondolom a kutatás/fejlesztés/tesztelés jellegű tevékenységekről viszont szabad itt beszélni, így ezekkel kapcsolatban továbbra is örömmel válaszolok minden kérdésre.

GyP
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2021.12.09. 13:32

mizar írta:
2021.12.08. 22:51
cbo írta:
2021.12.08. 22:48
Akkor hogyan fordulhat elő, hogy olajban összekoccan középen két lencse? Az ugyanis nem ezred mm-es hiba !
Bocs, hogy beleszólok.
Az előbb feltett olajos akromát monokróm fényben van fotózva, látható, hogy az sem ér össze, mert nincs Newton gyűrű.
Az olajozott akromát esetén az F2 üvegből készült tag törésmutatója jelentősen eltér az olajétól, így ott több fényvisszaverődés keletkezik, mint a BK7 tag esetén (az közel van az olaj törésmutatójához). Magyarul az egyik felületről többszörös mennyiségű fény verődik vissza, így az interferenciában a sötét csíkok nem teljes kioltást, csak enyhe fénycsökkenést eredményeznek. Szerintem lehetséges, hogy ott vannak azok a Newton gyűrűk, csak olyan gyenge a kontrasztjuk, hogy nem látszanak a képen.

Az első képen látszik, hogy a középső Newton gyűrű milyen kicsi, az a két felület vagy száz gyűrűre van egymástól húrmagasságban. Négy gyűrű kb. egy ezredmilliméter (mondjuk 500nm a fény hullámhossza, de ezt a plusz utat a két felület között az oda-vissza úton teszi meg a fény, tehát a két sötét gyűrűnél nézve ennek a fele, azaz 250nm a távolság-különbség a felületek között). Száz gyűrű tehát kb. 25 ezredmilliméter, azaz egy negyvened milliméter. Ez azért már nem kevés távolság, szerintem ebből az akromátból egy idő után kifolyik a felület széléről az olaj. Ha nem, akkor az azért van, mert az olaj mindkét üveg anyagát nedvesíti, azaz mindkét felülethez vonzzák az olajat a kapilláris erők.

Mindenesetre ha egy légrésesre tervezett lencse jobb képet ad olajjal a tagok között, akkor az nem túl tökéletesen lett legyártva.

Ja, nem tudom, hogy észrevette-e bárki, de én a minap szembesültem vele, hogy Rohr úr nyugdíjba ment (már vagy 2 éve) és így befejezte az optikák bemérését. Ami fura, hogy letörölte az internetről az összes régebbi mérését (vagy talán valamennyi pénzért lehet megnézni őket?). Ez nagyon sajnálatos, mert maguk a mérések hasznosak voltak (a kiértékelésükről meg már úgysincs értelme beszélni, de ahogy láttam (és amennyire a Google fordítóval értettem) más is próbálta meggyőzni őt az általa kiszámított RC index értelmetlenségéről az apo lencsék bemérésekor, de az a kolléga sem járt több sikerrel, mint én). Nagyon sajnálatosnak tartom, hogy leszedte a méréseit, mert annak ellenére, hogy a kiértékelési módszereivel voltak problémák, a méréseinek (és ezen keresztül a személyének) a történelmi szerepe szerintem vitathatatlan. Ő mutatta meg a következő generációnak, hogy az optikai mérés nem varázslat, hogy otthon is lehet építeni interferométert, illetve az általa használt interferométer típus sem lenne jelen annyi helyen manapság ha ő nem népszerűsíti azt. Az ő példája egyébként nekem személyesen is komoly motivációt adott a kezdetekben, szóval én nagyon nem értek egyet a méréseinek a letörlésével, ez kb. olyan, mint ha kitörölte volna magát a történelemből. Sajnálom a dolgot ... de hát ezzel már kb. semmit nem tehetünk.

Nincsenek meg valakinek véletlenül Rohr úr mérési lementve számítógépen? Kiválaszthatnánk egy mérést és megmutatnám, hogy hogyan kellett volna korrekt módon kiértékelni a méréseket ... szerintem hasznos lenne. Vagy majd csinálok egy szimulációt, amin összehasonlítható, hogy a Rohr úr által mért RC paraméter mekkora részt vállal egy kiválasztott lencse polikromatikus Strehl értékének a rontásában (a szférokromatizmushoz képest). Ezt az összehasonlítást csak tegnap találtam ki, de nagyon tanulságos lesz megnézni ezt egy akromátra meg egy APO-ra. Látszik majd, hogy miért jó az RC indek akromátokra és miért NEM működik APO esetén...

GyP
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”