Refraktorokról - általában

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.26. 12:49

cbo írta:
2019.12.26. 12:30
Gábor1967 írta:
2019.12.26. 12:28
Igen, de legfőbb képen azok a kínai apók, amit utólagosan Gyulai Pali, Zsámba Pista, Berente Béla, Ferenczi Béla, Schné Attila.... utólagosan át simogat ;)

Üdvözlettel
Gábor
Lehetseges, de vannak koztuk mar igen kivalo peldanyok is pl az Espirit sorozatban.

Ezt tanúsíthatom, a saját 150/1050 Esprit tripletem is nagyon jól szerepel, pedig nem is válogatott tubus. (Egy nehéz dög, de imádom!)
Azért talán (merem remélni) ebben az árkategóriában már jobban figyelnek a minőségre.
Zsolt véleménye a sajátjáról is ezt támasztja alá.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.12.26. 12:57

Ezt igazán jó hallani több személytől is, hogy minőségileg a javulásának az útján halad... Bárcsak mindenre ezt lehetne mondani, hallani, tapasztalni.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.26. 13:19

D.Laci írta:
2019.12.26. 12:49
cbo írta:
2019.12.26. 12:30
Gábor1967 írta:
2019.12.26. 12:28
Igen, de legfőbb képen azok a kínai apók, amit utólagosan Gyulai Pali, Zsámba Pista, Berente Béla, Ferenczi Béla, Schné Attila.... utólagosan át simogat ;)

Üdvözlettel
Gábor
Lehetseges, de vannak koztuk mar igen kivalo peldanyok is pl az Espirit sorozatban.

Ezt tanúsíthatom, a saját 150/1050 Esprit tripletem is nagyon jól szerepel, pedig nem is válogatott tubus. (Egy nehéz dög, de imádom!)
Azért talán (merem remélni) ebben az árkategóriában már jobban figyelnek a minőségre.
Zsolt véleménye a sajátjáról is ezt támasztja alá.

D.Laci

D.Laci, azt a bizalomgerjesztő 150-es tripletet hogyan használod a gyakorlatban? Mindig kiviszed terepre, vagy stabil helyen van felszerelve?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.26. 14:40

Csillagos Pisti írta:
2019.12.26. 13:19


D.Laci, azt a bizalomgerjesztő 150-es tripletet hogyan használod a gyakorlatban? Mindig kiviszed terepre, vagy stabil helyen van felszerelve?

Mivel Veszprémben élek, itt a város közelében nem tudnám kihasználni a képességeinek töredékét sem.
Kocsiba teszem és irány a Bakony sötétebb bugyrai. Bakonybél, Pénzesgyőr, Zirc, Eplény stb. környéke.
Annak idején amikor motoroztam, akkor kutattam fel a kocsival viszonylag jól megközelíthető sötét helyeket. Ezért írtam hogy az Esprit 150 nehéz, mint a dög.
Fel kell tenni az állványra és a végén biztonságosan le is kell venni.
Gyárilag Losmandy sínnel van szerelve, így a 10"-es Schmidt-Newtonomat is ilyenre alakítottam, ami sokkal masszívabb, mint a keskeny Vixen sín.
A jó sötét észlelőhely megtöbbszörözi az elérhető vizuális élményt. Érdemes fáradozni érte!
Ezért írtam korábban kissé becsmérlő véleményt a mások által jónak titulált tarjáni égről.
Nyáron gyakran Tiszaföldvár az ésszlelőhelyem, a telkünk melletti gyógyfürdő és halastó szomszédságában lévő nagyrét. Szintén jó észlelőhely. Ráadásul a telekszomszédokkal, mint lelkes érdeklődőkkel.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.27. 15:54

Milyen mechanikával használod?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.12.27. 21:55

Ankalimon írta:
2019.12.27. 15:54
Milyen mechanikával használod?
Szia Tamás!
NEQ6 Pro-val. Tarjánban az okulártesztnél láttad is, azon volt a 150 Esprit, az egyik teszt távcső.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Ulpius Tamás
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2019.07.02. 17:21

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: Ulpius Tamás » 2020.01.02. 16:24

Kedves Kollégák!

Már előzőleg pl. Bartha Lajostól is történt helyreigazítás, de időnként úgy látszik szükséges megemlíteni, hogy ne rögzüljön hibásan:
A fényerős Fraunhofer refraktor kifejezés egy oximoron, ill. nem minden akromát, ami nem ED, nem APO, Fraunhofer!
Üdvözlet!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.18. 10:39

Tegnap összeraktam a 90/1000 akromátot. Ez egy légréses akromát, a réseket biztosító távtartó régen eltűnt valahol az univerzumban.
Az alufólia szerintem túl vékony ide, olvastam valahol, hogy ezeket a Fraunhofer akromátokat postabélyeg akromátnak is hívták, mert a légréshez éppen jó volt a hétköznapi ragadós bélyeg. A mostani összeszereléshez hasonló vastagságú papírt használtam. Kipróbáltam nappal (mert ég még nincs) és a villanydrótnál leveleknél stb. van lila halo ami szépen látszik. Kb. 2 éve volt összerakva de nem légrésesként, hanem olajrésesként, és nem emlékszem, hogy láttam volna színes halot. Ez érdekes, és ha most leteszteltem szorosabb kettősökön akkor újra olajrésest csinálok belőle, összahasonlítom a két módszert és leírom ide a tapasztalatokat. Korábban műszerolajat töltöttem bele, nem száradt be viszont kicsit sárgásabb árnyalatú volt a képe mint a Newtonnak. Most kipróbálom paraffinolajjal, bár ez be tud sűrűsödni és száradn, de lehet, hogy jobb a törésmutató. Immerzolajam nincs, költeni nem akarok rá egy kísérlet miatt, de ha van ötletetek más akkor szívesen elolvasom.
Végül arra gondoltam, hogy egy folded refraktort készítek belőle utazó távcsőnek, van egy kiváló Antares síkom, + a Lacerta zenittükör hozzá, és kb. 50 cm-re össze tudom így csomagolni a fényutat.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.06.18. 12:08

mizar írta:
2020.06.18. 10:39
Tegnap összeraktam a 90/1000 akromátot. Ez egy légréses akromát, a réseket biztosító távtartó régen eltűnt valahol az univerzumban.
Az alufólia szerintem túl vékony ide, olvastam valahol, hogy ezeket a Fraunhofer akromátokat postabélyeg akromátnak is hívták, mert a légréshez éppen jó volt a hétköznapi ragadós bélyeg. A mostani összeszereléshez hasonló vastagságú papírt használtam. Kipróbáltam nappal (mert ég még nincs) és a villanydrótnál leveleknél stb. van lila halo ami szépen látszik. Kb. 2 éve volt összerakva de nem légrésesként, hanem olajrésesként, és nem emlékszem, hogy láttam volna színes halot. Ez érdekes, és ha most leteszteltem szorosabb kettősökön akkor újra olajrésest csinálok belőle, összahasonlítom a két módszert és leírom ide a tapasztalatokat. Korábban műszerolajat töltöttem bele, nem száradt be viszont kicsit sárgásabb árnyalatú volt a képe mint a Newtonnak. Most kipróbálom paraffinolajjal, bár ez be tud sűrűsödni és száradn, de lehet, hogy jobb a törésmutató. Immerzolajam nincs, költeni nem akarok rá egy kísérlet miatt, de ha van ötletetek más akkor szívesen elolvasom.
Végül arra gondoltam, hogy egy folded refraktort készítek belőle utazó távcsőnek, van egy kiváló Antares síkom, + a Lacerta zenittükör hozzá, és kb. 50 cm-re össze tudom így csomagolni a fényutat.
Annak idején a TS 127/820-as akromátomat szedtem szét tisztítani és a 3 hézagoló alátétből 1 eltűnt. Ez eredetileg olyasmi anyag volt, mint a trafók tekercseléséhez használt prespánpapír tapintásra.
Különböző vastagságú alufóliákkal próbálkoztam helyettesíteni, a háztartási (vékonyabb) és az ipari (vastagabb) változattal.
Már nem emlékszem pontosan milyen irányba tolódott el a lila halo, de a vastagabb változatra szavaztam, az maradt végül benne, azzal ítéltem olyannak a képét, mint a gyári távtartóval.
( Persze a két lencse összejelölését illik figyelembe venni összerakáskor.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Refraktorokról - általában

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.06.21. 08:06

Sziasztok!
A tegnapi kiadós eső után este kiderült az ég, ahol éppen nem voltak felhők ott nagyon szép tiszta volt.
Adott lett az alkalom a 90/1000 akromát tesztelésére. Pár nappal ezelőtt írtam róla, hogy ez egy MEADE gyártmányú légréses akromát, mely összerakva szép zöld és lila halót produkál. Ennek megfelelően nappal a szemközti villanyoszlopot műcsillagként használva szép színes volt a képe, Airy korongnak semmi nyoma. Lehetett volna játszadozni a lencsék közötti távtartókkal, szakértő kezek között biztosan van is értelme, én viszont a másik utat választottam. Pár csepp paraffinolajat a lencsék közé! Szépen szétterült, újabb próba a műcsillagon. És láss csodát! A régi Opelemből lenne ilyen egyszerűen Ford Mustang! Hirtelen optika lett belőle.
Gyönyörű diffrakciós korong, a színezés eltűnt. Vagyis elsőre észre sem vettem. Csak lila haló maradt, de az olyan halvány, hogy szinte belesimul a látványba.
Szerencsére az akromátnak van foglalata, így már csupán egy megfelelő kéménycső kellett, némi barkácsmunka és estére komplett lett a távcső házi Crayford fókuszírozóval. Az egészet a Mizar állványára tettem amit abszolút nem lencsés távcsőhöz terveztek magasságban, de legalább masszív.
A derült égen csillagtesztet terveztem, de jóval több lett belőle. Keresőt még nem tettem rá, meg is lett a böjtje.
A csillagteszt:
A Polarison teszteltem, mert az nem vándorol odébb. A defókuszált intra-extra kép teljesen egyforma. Fókuszban a fényes korong és egy gyűrű. De, mintha a gyűrű fényesebb lenne mint ami elvárható, és a defókuszált képen is a külső gyűrű eléggé fényesnek tűnt. Szemre csak Suiter tudná erre a választ, érdekes lenne több akromátot tesztelni egymás mellett, hogy mutatnak-e különbséget.
Epsilon Lyra dupla kettőse:
Egyszerűen gyönyörű. Egy rezzenés nélkül úszott át a 4mm-es okulárban a 4 kis korong.
Hihetetlen, hogy simán bírta a 250X nagyítást de ez csak csillagokon volt igaz.
Deta Cyg.:
A kísérő a gyűrűn van, ezt folyamatosan látni, időnként egy része a gyűrűn kívül esik.
Ezt egy kezdő amatőr soha nem veszi észre, tudni kell, hogy mit nézzen és mit keressen.
Tehát, a 9 cm láthatóvá teszi, de az első gyűrű miatt igen nehéz észlelni. Mivel a két csillag diff. gyűrűje összeolvad, így nem lehet a szó szoros értelemben bontásról beszélni.
Jupiter:
Bár még nem volt a helyzet magaslatán, de sok részlet felfedezhető volt rajta.
A nagyítást midössze 1D-ig lehetett forszírozni, tovább értelmetlen volt.
Következtetés:
A paraffinolaj kitűnően működik, jobb mint a műszerolaj, a Jupiteren látszott, hogy természetes színű, nem sárgásabb. Szuper!
Megdöbbentő, hogy ez az átmérő mennyire érzéketlen a légkörre ha pontszerű fényforrást nézünk, így kettőscsillag észlelésre kiválóan alkalmas. Viszont az Airy korong nagy, így hiába a szép nyugodt kép, a fizika korlátokat szab.
A bolygók mutatják meg igazán, hogy mire képes egy távcső, hiába szép a képe kisebb nagyításokon, a mellette álló 15 cm-es Kutter is lazán hozta ennél a légkörnél az 1D nagyítást jóval nagyobb bolygókoronggal és több részlettel.
Mindent összevetve szerintem ez a lencse diffr. határolt, talán jobb is annál. Addig minden szép és minden jó, ameddig mellé nem teszünk egy nagyobb átmérőjű jó optikát. Mellbevágó a légkörre való érzéketlensége, de ezt bolygókon mégsem tudja kamatoztatni, a nagyítást nem lehet növelni csak csillagokon.
Ott viszont fizikai korlátok miatt kényszerúl hátrányba. A plössl okulárok remekeltek benne, a Planetary szerényen muzsikált, véleményem szerint felesleges a Barlow, csak rontja a képét. Ezeket a nyílásviszonyú akromátokat Plössl okulárokkal kimaxolhatjuk.
Mindem tiszteletem az EQ mechanikán vizualizáló amatőröknek, nekem egy rémálom volt minden tekintetben. A ruhám még mindig csurom víz, de az élmény így teljes. Most is zuhog az eső.
Próbáltam fotózni a műcsillag képét, hogy legyen valami bizonyíték, de nyújtani kellene jócskán a fókuszt, nekem viszont nincs hozzá megfelelő kiegészítő.
Megpróbáltam reálisan leírni a látott dolgokat.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”