Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Vadkan
Hozzászólások: 33
Csatlakozott: 2020.08.16. 21:32

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vadkan » 2021.05.27. 12:14

Sziasztok!
Elkészültem a dobsonommal. Meg szeretnék néhány dolgot osztani.
A horizontális mozgatás egy 10cm lazy susan és 3db bútorgörgőn fut. Nagyon finom, szorítócsavar sem kell.
A vertikálissal viszont megszenvedtem. Ha emlekeztek 4csapágyat akartam beépíteni. Meg is tettem viszont nem volt jó, akadt, darabosan mozgott. Ez részben az én hibám, ugyanis a két korong ami a csapágyakon fut fából tudtam megcsinálni és hiába csiszoltam, a felülete nem sík. Hála isten kettővel több görgőt vettem, mint ami kellett volna. A két első csapágyat erre a görgőre kicserélve, sokkal jobb lett. A görgő felülete gumis, így fel tudja venni a fa egyenletlenségét.
Utólag visszagondolva kár volt csapágyat venni, elég lett volna a görgő, könnyebb is lett volna dolgozni vele.
Még kell a másik oldalra is egy fogó, hogy könnyebb legyen mozgatni, illetve hátra is görgő lesz a csapágyak helyett.
Végül ha valakit érdekel az anyagköltség
Görgő:180Ft/db
Csapágy:280Ft/db
A láb:400Ft/db
Fogó:400Ft/db
Lazy susan: 1300Ft (ebayről, itthon ha jól emlékszem 5000 lett volna)
Csavarok, némi laposvas, faanyag volt itthon.
Az állványt bútorasztalos csinálta, az általam megadott méretek alapján. Nem tudom mennyibe volt, mert új bútort csináltattunk a hálóba, beleszámolta abba. Saccra 20eFt.
2napom elment vele, mondjuk sok volt az agyalás mit hogyan. Most kb fél nap alatt összedobnám.
Néhány kép, kicsit csúnya, de működik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Borbás Tamás
SW 150/1200 Dobson
SW 70/500+AZ3
10x50 Scopium bino
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.22. 12:13

Vizi Péter írta:
2021.05.24. 09:25
Mélyegezni, változózni minél nagyobbat! Szabó Sanyi 60 centis dobsonjában eddig még sosem csalódtunk, ha rossz volt a seeing, akkor se :-)
Meg akartam venni a 350/1600-as goto Dobsont. Ma hivtak, hogy az az 1db ami raktaron volt, valojaban mar nincs ott. :( 1-1.5 evig nem lesz uj keszlet.
Opcioim helyette:
- 400-as goto Dobson: tul nagy! tul nehez! nem fer be az automba.
- 350-es goto nelkuli Dobson: Haaat, nem tudom, ha mar koltok ennyit egy nagy aperturara, jo lenne kihasznalni es nem keresgelessel tolteni az esteket. :(

Mit javasoltok, tapasztalt eszlelok? Vallaljam be goto nelkul es tanuljak meg objektumokat megtalalni hatekonyabban?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.22. 12:32

Mindkét mechanikám goto-s.
Lehet élni nélküle és keresgélni, de vele sokkal komfortosabb az észlelés.
Ettől még tudni kell tájékozódni a csillagok között.
Én magam nem vennék goto nélkülit.
Majd eldöntöm, hogy használom vagy nem, de legyen kéznél ez a tudás.
Hangsúlyozom, ez csak az én véleményem.
(Lehet venni olcsóbban klíma nélküli autót is de érdemes? Főleg mostanság.)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.22. 12:47

D.Laci írta:
2021.06.22. 12:32
Mindkét mechanikám goto-s.
Lehet élni nélküle és keresgélni, de vele sokkal komfortosabb az észlelés.
Ettől még tudni kell tájékozódni a csillagok között.
Én magam nem vennék goto nélkülit.
Majd eldöntöm, hogy használom vagy nem, de legyen kéznél ez a tudás.
Hangsúlyozom, ez csak az én véleményem.
(Lehet venni olcsóbban klíma nélküli autót is de érdemes? Főleg mostanság.)

D.Laci
Koszonom Laci, ez jo tanacs volt.
Elegge kutyaszoritoban vagyok. A mostani 20 centistol azert joval nagyobb tavcsovet akartam, es a goto is fontos.
Most nem kaphato olyan ami mindket igenyt kielegiti.
- Kaphato 25 centis goto, ez alig nagyobb mint a 20-asom.
- Kaphato 35 centis goto nelkul.
- Kaphato a 40-es goto, de ez mar kezelhetetlen meret es uj auto is kene melle.

A harmadik opciot kizarnam, az elso 2 rossz kozul kene valasztani.
Ha lesz keszleten olyan amit szeretnek, eladhatom amit most veszek, es megrendelhetem azt. Csak el kell donteni, hogy mi er tobbet: +10 cm tukoratmero, vagy goto?


Szerkesztes: a 25 centis goto is kizarhato, annak nem szetszedheto az zsamolya, egyben meg nem fer be a kocsimba. Gyakorlatilag marad a 35 centis.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.06.22. 13:10

A GoTo kényelmes, de az ég ismerete biztonságosabb és gyorsabb. Igen, gyakorolni kell, sok órát eltölteni az ég alatt, de nem kell hozzá áram és ez sokszor hatalmas könnyebség! Nincsenek kábelek, nincs kontakthiba, lemerült akksi, stb.
Lehet venni utólag felszerelhető cuccot olyat, mint az Intelliscope. Mutatja, merre néz a kukker, csak kézzel kell mozgatni. Én arra hajtanék a helyedben.
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.22. 14:07

Vizi Péter írta:
2021.06.22. 13:10
A GoTo kényelmes, de az ég ismerete biztonságosabb és gyorsabb. Igen, gyakorolni kell, sok órát eltölteni az ég alatt, de nem kell hozzá áram és ez sokszor hatalmas könnyebség! Nincsenek kábelek, nincs kontakthiba, lemerült akksi, stb.
Lehet venni utólag felszerelhető cuccot olyat, mint az Intelliscope. Mutatja, merre néz a kukker, csak kézzel kell mozgatni. Én arra hajtanék a helyedben.
Mivel gyakorlatilag nincs más választásom, megrendeltem a 350-es goto nélküli Dobsont. Viszont ez egy Skywatcher, és az Inteliscopepal nem kompatibilis. Jó lenne ha lenne valami cucc amit csak rárakok és mutatja merre néz a távcső.
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.22. 14:19

attilapalfi írta:
2021.06.22. 14:07
Vizi Péter írta:
2021.06.22. 13:10
A GoTo kényelmes, de az ég ismerete biztonságosabb és gyorsabb. Igen, gyakorolni kell, sok órát eltölteni az ég alatt, de nem kell hozzá áram és ez sokszor hatalmas könnyebség! Nincsenek kábelek, nincs kontakthiba, lemerült akksi, stb.
Lehet venni utólag felszerelhető cuccot olyat, mint az Intelliscope. Mutatja, merre néz a kukker, csak kézzel kell mozgatni. Én arra hajtanék a helyedben.
Mivel gyakorlatilag nincs más választásom, megrendeltem a 350-es goto nélküli Dobsont. Viszont ez egy Skywatcher, és az Inteliscopepal nem kompatibilis. Jó lenne ha lenne valami cucc amit csak rárakok és mutatja merre néz a távcső.
Lehet kicsit off, de egy ilyen Star pointer mennyivel könnyíti meg a tájékozódást a keresőtávcső mellett?

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... nel/p:1708
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.22. 14:25

Csak a hazai kereskedőknél néztél szét?
Mert itt sok dolog nincs, ami mondjuk az Astroshop-nál van.
Az nem vámköteles és korrekt.
Sok dolgot rendeltem már tőlük.
AZ USA-ből való rendelést nem ajánlom, mire megkapod 2x annyi mint az Astrohop ára.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.22. 14:32

D.Laci írta:
2021.06.22. 14:25
Csak a hazai kereskedőknél néztél szét?
Mert itt sok dolog nincs, ami mondjuk az Astroshop-nál van.
Az nem vámköteles és korrekt.
Sok dolgot rendeltem már tőlük.
AZ USA-ből való rendelést nem ajánlom, mire megkapod 2x annyi mint az Astrohop ára.

D.Laci
Csak a hazai shopokat néztem, nem gondoltam a külföldi rendelésre reális opcióként. Astroshopnál elvileg van 350-es goto. 140 ezerrel drágább. De közben átutaltam a pénzt a BTC-nek a nem gotos 350-es Dobsonra, úgyhogy mostmár ez lesz. Valami extrát még akarok rá ami segít tájékozódni, hátha nem csak az intelliscope létezik, hanem van esetleg gyártófüggetlen kiegészítő.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.22. 14:50

Tudtam, hogy lesznek az enyémtől eltérő vélemények és ez így jó.
Egy a fontos!
Ne dönts elhamarkodottan!
Ha olyat veszel amivel nem vagy elégedett, azt nem is lesz kedved használni.
Sokan belefutottunk már ebbe.
Ha nem olyan eszközöd lesz amit szeretnél, csak Neked fog fájni, mondhat bárki bármit.
Moshatnánk régi keverőtárcsás mosógéppel, mégis automatával mosunk. (1-2 szarrágót kivéve, aki megtehetné, de magától is sajnálja. Meg is érdemlik. )
Ha a keretbe belefér, nem kell lemondani a komfortról.
Ez pl. az okulárokra is nagyon igaz.
Csak olyanért adj pénzt, amivel boldog leszel.
Ez a legfontosabb!

D.Laci
ui.: Az elindított vásárlástól el lehet állni.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”