Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2021.08.05. 21:16

Azért van itt még amatőr építő mozgalom...Két Andrástól, két remekmű csak ma! :) András, amúgy lehet tudni, hogy milyen optikát rejt ez a szerelés, és mekkora ez most?
Gyuricza István
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2021.08.05. 21:53

András, a Távcső világában nézd meg a csapos ekvatoriálist. Az meg lehetne fából!
90/910 SW EQ2
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.06. 02:01

Kösz, Gergő; én is ismerek több hasonló üzletet is.
A kérdés az volt, hogy ha nekem pl. csak egy 50x50-es darab kell, azt megkapom-e arányos áron, vagy mindenképp az egész táblát meg kell-e vennem.
Már meguntam a telefonálgatást, mert eddig mindenhol egész táblát adtak volna csak.

Talán András tudja a választ, hiszen ő ilyenből épített.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.06. 07:53

Attila írta:
2021.08.05. 17:43
Honnan vettél vastag rétegelt lemezt?
Egy egész táblát vettél hozzá?
Nekem is kellene, de nekem még egy fél tábla is sok lenne, és eddig bárhol érdeklődtem, mindenhol csak egészet adnak el, még ha darabokban is. Az meg brutál drága, és fölösleges kiadás.

Kösz,
MDA
Nekem ezzel "többlépcsős "szerencsém volt. Telefonálgattam pécsi cégekhez jobbra-balra, és ott volt messze a legolcsóbb, ahol a legdrágábbnak gondoltam. Ez egy asztalosokat kiszolgáló bolt és lapszabászat (http://harsfabutor.hu/hu), ahol - bár nem vagyok asztalos - de valamiért a főnök nagyon bír és ha összefutok vele, mindig nagy kedvezményeket ad. Persze összefutottam vele és most éppen olyan státuszba tett, hogy minden termékre kapom a kedvezményt. :P Ráadásul ez a 18 mm-es vastagság a legkelendőbb, ezért ők is nagy tételben veszik, emiatt kb. féláron adják a többihez képest. Mindezt tetézte, hogy hosszas agyalás után sikerült megterveznem úgy a cuccot, hogy egy 1525x1525 mm-es táblából kikerüljön; ez azért volt fontos, mert ha vágást is rendelek, akkor jóval magasabb árkategóriába ugrik a lemez. (Meglepően nagy része a tubusgyűrűkbe ment és alig maradt hulladék.)
Szóval így egész jól megúsztam a dolgot.

Viszont attól tartok: a köztetek lévő a nagy távolság miatt nem biztos, hogy ez segítség...

Szerintem lapszabászatot keress a környékeden. Ha csak kevés anyag kell, nyilván magasabb a négyzetméter ára, de még mindig jobban megéri, mint egész táblát venni, azután pedig a maradékot esetleg évekig kerülgetni.

Most szúrt szemet: az 50x50-es darabnak mi a mértékegysége? mm, vagy cm? Mert ha mm, akkor vágok egy ekkorát és szívesen elpostázom a címedre! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.06. 08:08

mizar írta:
2021.08.05. 15:37
Az a szív alakú oldalsó vezető az komoly? (Mármint a forma.)
Túl van spirázva rendesen ez a tükörhűtési hisztéria, szerintem nem szabad feláldozni az aluréteget mindenáron.
A szív alak (valakinek tulipán jut róla eszébe) nem tudatosan lett ilyen. Ennél a résznél az volt a fő cél, hogy - sarkítva fogalmazok - a tugust egy helikopterről a zsámolyra dobva is beklaffanjon a helyére. Többször meghúzódott a tulaj háta az előző nehéz zsámoly miatt (sajnos tudom, milyen érzés) és fontos szempont volt, hogy ne kelljen percekig ott tötyörögnie hajlott háttal, hogy helyére pecázza a kukkert.

Egyszer dörgölj egy 25-30 centis tükröt 35 mm vastag üvegből (nincs mit tenni, ez adott), tedd bele egy zárt tubusba és észlelj vele mondjuk egy évig!
Utána visszatérünk a "tükörhűtési hisztériára". Addig írhatok bármit ezzel kapcsolatban, úgysem hiszed el.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.08.06. 08:26

Attila írta:
2021.08.06. 02:01
Kösz, Gergő; én is ismerek több hasonló üzletet is.
A kérdés az volt, hogy ha nekem pl. csak egy 50x50-es darab kell, azt megkapom-e arányos áron, vagy mindenképp az egész táblát meg kell-e vennem.
Már meguntam a telefonálgatást, mert eddig mindenhol egész táblát adtak volna csak.

Talán András tudja a választ, hiszen ő ilyenből épített.


MDA
Mekkora darabra lenne szükséged ?
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.08.06. 08:28

Maczó András írta:
2021.08.05. 19:25
Fa-dobsonok mellé iderakom az enyémet is.

A tubust vagy éve - két éve már betettem ide, egy eq5-ön.
Most a járványügyi home-office-nak köszönhetően bütyköltem hozzá egy dobson-állványt is.

Amúgy nem vagyok dobson-párti, de ekvatoriális mechanikát rétegelt lemezből sokkal komplikáltabb lett volna:
*

signal-2021-08-05-191509.jpeg

Ez már szinte szoborszerű műalkotás :) Hatalmas gratuláció a megalkotásáért .
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.06. 08:35

gyuri17 írta:
2021.08.05. 18:24
András, jó lett ez a távcső mint amatőr építmény... A ventilátorokkal vigyázz, mert így is intenzív a légcsere, ventikkel meg túlhűlhető a tükör egyik fele, amitől asztigmiát kaphatsz. Magam is azért csinálom távcsöveimet ekkora réssel, mert így pont hogy nem kell ventilátor. Sándor aggodalma a direkt módon beszívot porról még valós is lehet, mivel elég közel esik ahoz a réteghez, ahol sűrűbb a levegő anyaga a pórtól. Azért jár a pacsi! :)
A pacsit köszönöm! :)

Tapasztalat: évente szoktam tükröt pucolni, jellemzően októberben, mert akkor már lecseng a rovar invázió. A legtöbb koszt nyáron gyűjti be a felület, tavaly pl. épp a szemem láttára egy hatalmas lepke rottyantott egy becsületeset az alurétegre. Amióta viszont használatban vannak a ventilátorok, meglepően tiszta marad a tükör, pedig az enyémek még lejjebbről szívnak. Jellemzően a zsámoly falainak védelmét élvezi a főtükör észlelés közben is. A ventik 12v-osak, de csak 6V-ot kapnak, emiatt csendesek, nem okozna fölösleges turbulenciát, csak egy finom szellőt lehet érezni az optika teljes felülete fölött. A ventik végleges pozícióját hosszas kísérletezés után határoztam meg. A leírásban próbáltam hangsúlyozni, milyen fontos egy paplant, vagy több rétegben párazáró fóliát a platform alá teríteni, ami a hő- és páraszigetelést végzi. Jó, ha jelentősen túlnyúlik a cuccon.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2021.08.06. 10:01

Attila írta:
2021.08.06. 02:01
Kösz, Gergő; én is ismerek több hasonló üzletet is.
A kérdés az volt, hogy ha nekem pl. csak egy 50x50-es darab kell, azt megkapom-e arányos áron.....

MDA
Szia Attila!

A cég amit ajánlottam egy lapszabászat, elvileg levágnak neked mindenféle méretet. Én is ott szoktam vágatni, ha bútort, stb. csinálok.

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.06. 10:06

Lovász András írta:
2021.08.06. 08:08

Egyszer dörgölj egy 25-30 centis tükröt 35 mm vastag üvegből (nincs mit tenni, ez adott), tedd bele egy zárt tubusba és észlelj vele mondjuk egy évig!
Utána visszatérünk a "tükörhűtési hisztériára". Addig írhatok bármit ezzel kapcsolatban, úgysem hiszed el.
Köszönöm a kioktatást!
Mondjuk meg is van hozzá minden alapod.
Éppen ez a gondom, hogy lassan itt minden hit kérdése.
Egy szakmai fórumon! Szakmai, hagyjuk már.
De nekem ám tökre mindegy! Én kérek elnézést, hogy aggódok másnak a tükre miatt.
Hát hülye is vagyok, az biztos.
A por az nagyrészt kvarc. Abból van az üveg, és a védőréteg, ha van rajta, mint tudjuk. Így egyforma a keménység. Igazad van, nem lesz semmi baja a felületnek. Lapátolhatjuk rá, akkor sem.
A tükröt csiszolni és polírozni szokás, nem dörgölni. A képen egy régi öntött üveg van, ma már csak kényszerből csiszolnak ebből tükröt.
Ha egyszer dörgölsz egy üveget, vizsgáld meg a felületét annak a tükörnek is. Mert amiről beszélek, az szabad szemmel nem látszik, mint a vírus. Ja, gondolom az sincs, mert nem látszik!

Akkor tulipán. Kinek mi jut az eszébe.
Ne a hűtésen akadj fenn, azt érdemes megoldani, nem azt mondtam, hogy felesleges.
Sajnálom, hogy lájkokat vártál csupán, nem tudtam, hogy építő jellegű kritikát ide tilos írni.
Én éppen fordítva gondolkodok. Lehet, hogy a stílusommal van gond, ezt elfogadom, de szerintem akik itt maradtunk ezen már túl vagyunk, hogy kinek milyen a stílusa.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”