Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
theHassan
Hozzászólások: 154
Csatlakozott: 2019.08.16. 20:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2021.09.02. 21:42

Attila írta:
2021.09.01. 17:29

Kösz a link-et, Sanyi, ez szuper!!! :P
Kedvcsinálónak is tökéletes ez a video, még a végén újra megpróbálok tükröt csiszolni... :?

MDA
"There is a piece of glass somewhere in the world with your name on it." John Dobson a videóban.
90/910 SW EQ2
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.03. 08:51

Attila írta:
2021.09.02. 09:38
...nem értem, hogy miért az ekvatoriális és az azimutális különbségeire csavarodtunk fel...


MDA
Ezért:
Attila írta:
2021.08.31. 17:06
...kb. 30cm-es átmérő alatt biztosan nem alkalmaznék "Dobson-féle" szerelést, még vizuális észleléshez sem (természetesen tudom jól, hogy rengeteg ilyen "mikro-Dobson" van a piacon), hanem sokkal inkább egy ekvatoriális tengelykeresztet egy megfelelően stabil lábon. Ha nem fotós célra használjuk a cuccot, akkor nem kell túllihegni az egész kérdést.
A Dobson, mint azimutális vs. tengelykereszt, mint ekvatorális. :D
De szerencsére Tamás a Dobsonból is tud ekvatorálisat csinálni, így az már csak kereséskor azimutális: szerintem a legjobb kombináció. :D
Amúgy a szűk értelemben vett Dobson zsámoly nem is úgy néz ki, mint amit pl. legutóbb építettem. Számos változtatás van rajta - nemcsak az anyagok tekintetében, hanem az arányokéban is arról nem is beszélve, hogy az eredetiben a tubus 4, az enyémen csak 3 ponton támaszkodik a zsámolyra - és nem spórolásból! :lol: Tessék kipróbálni: betonstabil. John bácsi zsámolya egy más irányú gondolkodásnak vet alapot és rengeteg ötletnek enged teret; ezek bemutatására jött létre ez a topik.

Másfelől én ekvatoriális tengelykereszten észleltem kb. 25 évig. (Az első 5 évben egy (2. világháborút megélt) biciklivázból épített azimutális állványon nézelődtem, de annak stabilitása hagyott némi kívánnivalót maga után.) Ezen a tengelykereszten nem volt csigahajtás, mégis szerettem, mert finoman mozgott tűgörgős csapágyakon. Stabil is volt, mert alatta egy teodolit állvány tette a dolgát. A zeniten is jól működött. :mrgreen:

'17-ben, amikor távcsővásárlásra adtam a fejem, CSAK eq mechanikában gondolkodtam, számomra a Dobson szerelés valami komolytalan, lenézendő dolog volt: ha a gugli ilyesmit hozott fel, azt automatikusan átlapoztam. Ma viszont már egyetértek Horváth Tamással:
A kényelem..egyértelműen a Dobson mellett szól, mégpedig a használható méretű mellett. Az amatőrök többsége nem rendelkezik kiépített csillagdával, kupolával, hanem vagy az udvarról, vagy a megszokott kitelepülős helyéről észlel. Ebből adódóan pakolásznia kell, és nem mindegy, hogy ez meddig tart. Főleg egy hosszú téli észlelés végén.
Egy csillagdában jó helye van egy ekvatorális mechanikának, de ez nem az átmérő függvénye! Gondoljunk csak Kereszty Zsolt távcsőcsokrára, van abban 36 centis is. Szerintem az együttes tömegük meghaladja egy fél méteres Dobsonét, mégis eq mechanikára tette, mert csillagdája van és mert sokat fotózik; tehát a tömeg mentén sem húzhatjuk meg a Dobson szerelés létjogosultságának határát. De próbálna meg valaki egy Zsoltéval hasonló kaliberű cuccal kitelepülni!!! :o

A sok kitérő után összefoglalnám a véleményemet:
Egy Dobson szerelés létjogosultságát nem annyira az átmérő vagy a tömeg, inkább a tubushossz és a "kitelepülési maceramennyiség" határozza meg.
Az pedig, hogy valaki azimutális, vagy ekvatorális állványt/mechanikát választ, valóban szubjektív szempontok következménye.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.03. 09:08

Lovász András írta:
2021.09.03. 08:51
De próbálna meg valaki egy Zsoltéval hasonló kaliberű cuccal kitelepülni!!! :o
Vannak egy páran!

Már kívülről tudja mindenki a felszerelésed utolsó csavarját is, a tükröd történetét, és a 800x-os rezzenéstelen bolygóképeket a kómakorrektoros ES okulárokban.
Engem nem zavar, ha évekig erről írsz, de futod újra és újra a köreidet.
A kis hazai 20 centis valóság mellett azért Tarjánban megvillannak a nagyobb Dobsonok is, (az ideit nem tudom) de pár éve volt egy fickó 60 centis saját csiszolású!!! tükrössel. Néztem vele az M27-et és nem akartam elmenni az okulártól.
Az egy Dobson volt. Igazi.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.03. 09:33

mizar írta:
2021.09.03. 09:08
Lovász András írta:
2021.09.03. 08:51
De próbálna meg valaki egy Zsoltéval hasonló kaliberű cuccal kitelepülni!!! :o
Vannak egy páran!

Már kívülről tudja mindenki a felszerelésed utolsó csavarját is, a tükröd történetét, és a 800x-os rezzenéstelen bolygóképeket a kómakorrektoros ES okulárokban.
Engem nem zavar, ha évekig erről írsz, de futod újra és újra a köreidet.
A kis hazai 20 centis valóság mellett azért Tarjánban megvillannak a nagyobb Dobsonok is, (az ideit nem tudom) de pár éve volt egy fickó 60 centis saját csiszolású!!! tükrössel. Néztem vele az M27-et és nem akartam elmenni az okulártól.
Az egy Dobson volt. Igazi.
Nem 800x-os, hanem általában 180, vagy 255. Legyünk pontosak! Légyszi...
Pont az a lényeg, hogy Zsolt cucca NEM Dobson. Te egy 60 centis Dobsonnal történő kitelepüléssel példálózol, ami alátámasztja az általam leírtakat. Néha nem tudom követni a logikádat.
Amúgy pedig ha csak nem egy pár ember olvasná el figyelmesen azt, amit írok, nem kéne leírnom ennyiszer. Kurucz Jani szerintem ebbe fáradt bele.
De igazad van: nem írom le többször, mindenki megtalálja, ha akarja...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.09.03. 09:36

.... nos reszeltük a fingot nyelvtanilag már eleget , térjünk vissza a műhelyben való dobson reszelgetésre inkább ...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.09.03. 09:41

Lovász András írta:
2021.09.03. 09:33

Nem 800x-os, hanem általában 180, vagy 255.
Engem ettől is kevesebb nagyítás érdekelne, ha a megfelelő helyen írnál róla. Gondolkodom ezen a 70-es Scopium binokuláron. Biztosan van már több tapasztalatod azóta.
Régebbi Meteorban vannak ilyen komplex beszámolók binokulárokról, valami hasonlóra gondoltam.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.09.06. 10:20

Végh Zoli írta:
2021.09.03. 09:36
.... nos reszeltük a fingot nyelvtanilag már eleget , térjünk vissza a műhelyben való dobson reszelgetésre inkább ...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Bár nem nyelvtanilag, hanem tartalmilag, de valóban, bizonyos olvasatban a "fingot reszelgettük" (így is írtam a témáról, választ sem kérve, csupán önkielégítésnek aposztrofáltam fing helyett...). Bár egy definíció kérdése nem biztos, hogy kimeríti a fing fogalmát, de elfogadható, ha valakinek csavarja az orrát. :lol:

Ezt lezárandó - ha már (stílusosan...) én engedtem ki a fingot a palackból - itt a Wiki definíciója:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dobsonian_telescope
A Dobsonian telescope is an altazimuth-mounted Newtonian telescope design popularized by John Dobson in 1965 and credited with vastly increasing the size of telescopes available to amateur astronomers.

with vastly increasing the size of telescopes = jelentősen/vastagon/bődületesen megnövelt távcső-méretekkel

Tehát a nélkül, hogy pl. Andrást vagy bárki mást el akarnék szomorítani, a hazai (vagy akármilyen) 15, 20, 25 esetleg 30cm-es azimutális szerelésű Newton teleszkópok NEM Dobson távcsövek (ettől persze kiválóan használhatók). A 40-50cm-es olcsó alt-az szerelésű a kis Dobson, az 1m körüli pedig a nagy Dobson. (Tudom, hogy a boltok sem ezt a besorolást használják, de ettől még ez a "klasszikus" meghatározás.)
Az pedig, hogy egy azimutális szerelés kinek és miért teszik jobban, mint pl. egy német, kvázi magánügy. Szerencsére mindkettő kapható.

Csupán a topic elnevezése és a kis és nagy távcsövek műszaki megoldásainak - adott esetben igen jelentős - különbözősége indította el bennem a gondolatfolyamot.

De ezzel részemről (is) lezárva a téma.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.09.06. 11:39

Attila írta:
2021.09.06. 10:20
...A 40-50cm-es olcsó alt-az szerelésű a kis Dobson, az 1m körüli pedig a nagy Dobson...
...15-40 cm: mini-Dobson, 5-15 cm: mikro-Dobson, 0-5 cm: nano-Dobson. :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.09.06. 15:10

Lovász András írta:
2021.09.06. 11:39
Attila írta:
2021.09.06. 10:20
...A 40-50cm-es olcsó alt-az szerelésű a kis Dobson, az 1m körüli pedig a nagy Dobson...
...15-40 cm: mini-Dobson, 5-15 cm: mikro-Dobson, 0-5 cm: nano-Dobson. :lol:
Most mélységesen csalódott lettem. :(
Örültem,hogy végre sikerült vennem egy kis/közepes Dobsont,erre most szembesülök vele,hogy valójában egy mini tulajdonosa lettem! :shock: :cry: :D
Hát én menten visszaküldöm! :mrgreen:
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.06. 11:32

Tovább bütyköltem a zsámolyomon. Azontúl, hogy elkészült a 3 pontos felfekvésű Alt csapágyrendszer - amitől jóval komfortosabb lett a cucc - pár órás munkával készítettem mindkét csapágyra egy-egy fokbeosztást, valamint összehangoltam a platform és a zsámoly pozícióját. Ezzel 2 legyet ütök egy csapásra:
- +/- 2 ívperces pontossággal Pólusra tudok állni, ami vizuális észleléshez több, mint elég
- a távcső képességeinek megfelelően bármely objektumot 1 percen belül megtalálok részben felhős, vagy fényszennyezett égen is (ezek a tájékozódást nagyon meg tudják nehezíteni).

Az elkészítés menete a következő:

1. Elkészítettem mindkét csapágyon a fokbeosztást.
2. Megszerkesztettem a zsámoly lábainak helyét a platformon úgy, hogy a zsámoly alaplapjának (amely az Azimut skálát tartalmazza) és a platformnak a hossztengelye egymással párhuzamos legyen.
3. Bejelöltem a zsámoly északi felén a hossztengelyt: ez fogja mutatni az objektumok Azimut pozícióját.
4. Bejelöltem vízmérték segítségével az Alt skála mentén a 0 fokot.
5. A zsámoly lábait kiszinteztem úgy, hogy az észlelés szélességi fokán a platformra helyezve minden irányban vízszintben álljon.

Kitelepüléskor pedig a következőkre van szükség:

1. Hozzávetőlegesen - libella és iránytű segítségével - Pólusra állok a platformmal.
2. Ráhelyezem a zsámolyt úgy, hogy a lábai pontosan a platformra feljelölt körökbe illeszkedjenek.
3. Egy planetárium programon megnézem a Polaris aktuális Azimut koordinátáját és beállítom azt a zsámolyon.
4. A platform (mozgó) fedelét - a zsámollyal együtt - vízszintbe helyezem. (Ezt minden keresés indításakor meg kell tennem.)
5. A kollimált távcsövet a Polaris magasságába pozicionálom.
6. Addig mozgatom az egész cuccot kelet-nyugati irányba, amíg először a lézer irányzék, majd a kereső szálkeresztje nem takarja a Sarkcsillagot. Lehet ezt a műveletet odáig fokozni, hogy mondjuk D nagyításban a LM közepén legyen a Polaris.
7. Amennyiben a zsámoly hossztengelyének függőleges síkja eltér a távcső optikai tengelyétől, akkor az első néhány objektum felkeresése közben kalibrálhatjuk annak pozícióját. A fotón a jelölés mellett látható kis maszat árulkodik arról, hogy ez nálam megtörtént. :)

Jelenleg ott tartok a kalibrációban, hogy a keresett objektum az optikai tengely 15 ívperces sugarában "landol".
Mivel jórészt a meridián közelében észlelek, ezért a platform tengelyének függőleges pozíciójának esetleges pontatlansága nem zavarja a követést; gyakorlatilag mióta a fenti módszert alkalmazom, olyan, mintha földi célpontot néznék, soha nem kell középre igazítanom az objektumokat. Úgy tűnik tehát, hogy a libella elég pontos szintezést tesz lehetővé.
Egyetlen hátránya van: kb. +5 percet vesz igénybe a kitelepülés. Viszont ennek a sokszorosát visszahozza észlelés közben.
Azimut.jpg
Alt messze.jpg
Alt közel.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2021.10.06. 12:56-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”