Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.06.24. 08:48

attilapalfi írta:
2021.06.24. 08:31
Nézzétek mit találtam! Push to kit Skywatcher Dobsonokhoz. Azt hiszem az Intelliscopet vissza fogom vinni bontatlanul, és rendelek egy ilyet.

https://astro-gadget.net/gadgets/contro ... bsondream8
Attila!
Arra azért figyelj, hogy ha nem uniós országból rendelsz, a szállítási (nem kevés) költségre még vám és áfa rakódik.
Nem túl régen jött az USA-ből egy 69$-os adapterem így kb. 40.000Ft-ért, ami az Astroshopban most 21.000Ft.
(Amikor megrendeltem a tengerentúlról, belátható időben nem volt az Astroshop-nál.) :(

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.24. 08:58

D.Laci írta:
2021.06.24. 08:48
attilapalfi írta:
2021.06.24. 08:31
Nézzétek mit találtam! Push to kit Skywatcher Dobsonokhoz. Azt hiszem az Intelliscopet vissza fogom vinni bontatlanul, és rendelek egy ilyet.

https://astro-gadget.net/gadgets/contro ... bsondream8
Attila!
Arra azért figyelj, hogy ha nem uniós országból rendelsz, a szállítási (nem kevés) költségre még vám és áfa rakódik.
Nem túl régen jött az USA-ből egy 69$-os adapterem így kb. 40.000Ft-ért, ami az Astroshopban most 21.000Ft.
(Amikor megrendeltem a tengerentúlról, belátható időben nem volt az Astroshop-nál.) :(

D.Laci
Köszi! Volt már szerencsém Amerikából rendelni az autómhoz ezt-azt, többek között sport katalizátorokat, szóval van tapasztalatom vámkezeléssel és az ezzel járó költségekkel. :D +30%-ot számolok hozzá az árához, sztem 80 ezer körül lesz a vége.
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.24. 09:01

Másik téma: leveleztem EQ Platform Tamással. 50 centis Dobsonhoz egyszer csinált egyedi platformot. Amit most árul az kicsi az én teleszkópomhoz, de majd a jövőben a nagyobb platform is rendelhető lesz.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.24. 09:35

Laci!
Ez senkit nem zavar. Ha csak úgy a távcsőtől fél méterre állsz, nem is látod a fényét. Kissé közelíteni kell a tubushoz, hogy megjelenjen a fénynyaláb. Párás időben jobban látszik. Ennek a lényege éppen az, hogy nagyítás nélkül, szabad szemmel nézve PONTOSAN tudd, hogy hová mutat a cső. Nagyon felértékelődik, amikor hasonló fényességű csillagok között barangolsz, amik néhány fokra vannak egymástól. Ilyenkor a 9x-es nagyítás is sok, mert nem mindig tudom, hogy melyikre néz a kukker, csak ha kicsit betájolok, pásztázok.
Sőt, továbbmegyek: egy M51-hez, vagy az Ikerhalmazhoz, vagy az M1-hez, M57-hez, M97-hez, M13-hoz és még hosszan sorolhatnám egyáltalán nem használok sem keresőt, sem star hopping-ot, csak a lézert. Mire egy goto gazdája bepötyögi, meg a motorokkal odavánszorogtatja a tubust, én már az ésszerű nagyítással észlelem az objektumot. Ha pedig véletlenül "mellélövök" és 2 mp-cel később találom meg a keresővel, akkor utólag leellenőrzöm a lézerrel, hol is van pontosan az obj. helye valójában. Így nagyon gyorsan és hatékonyan meg lehet tanulni az eget. Észreveszem magamon, hogy egyre kevésbé kell használnom a térképet.
A vörös szín pedig a lézer gazdájának sötétadaptációját sem zavarja.
Ui.: Csináltam képeket, de sajna túl nagyok, most nincs időm tömöríteni, bocsi. Később megpróbálom.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.06.24. 12:23

Lovász András írta:
2021.06.24. 09:35
Ez senkit nem zavar. Ha csak úgy a távcsőtől fél méterre állsz, nem is látod a fényét.
András!

Én is használtam piros lézert, direkt, hogy másokat ne zavarjak. Másnap már keresett egy asztrofotós, hogy látja a képén, hogy én is ránéztem arra az objektumra.
Szóval a vizuális észlelők nem látják, de az átalakított gépes fotókon lehet még jobban is meglátszik, mint a zöld.
Én visszatértem a zöldre. Már csak azért is, mert tapasztalatom szerint vizuális észlelők között ebből nem szokott probléma lenni. Én csak nagyon rövid impulzusokkal használom, teszteltük is asztrofotósokkal. Úgy nincs vele probléma.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.25. 07:59

vgyurma írta:
2021.06.24. 12:23
Lovász András írta:
2021.06.24. 09:35
Ez senkit nem zavar. Ha csak úgy a távcsőtől fél méterre állsz, nem is látod a fényét.
András!

Én is használtam piros lézert, direkt, hogy másokat ne zavarjak. Másnap már keresett egy asztrofotós, hogy látja a képén, hogy én is ránéztem arra az objektumra.
Szóval a vizuális észlelők nem látják, de az átalakított gépes fotókon lehet még jobban is meglátszik, mint a zöld.
Én visszatértem a zöldre. Már csak azért is, mert tapasztalatom szerint vizuális észlelők között ebből nem szokott probléma lenni. Én csak nagyon rövid impulzusokkal használom, teszteltük is asztrofotósokkal. Úgy nincs vele probléma.
Az igazat megvallva nem észleltem még soha asztrofotós közelében.
Gondolom ez akkor igaz amit írsz, ha a lézernyaláb a fotós célobjektumának közelében matat. Ez megegyezéssel kiküszöbölhető.
Sejtésem szerint a zöld azért nem zavarja annyira a fotózást, mert elég kisebb teljesítményű belőle, mivel a szemünk érzékenyebb rá, mint a vörösre. A kamera viszont kb. egyformán érzékeny mindkettőre.

A Star Pointer-eknél, TelRad-oknál továbbra is sokkal jobbnak tartom a lézert; a pára nem hat a teljesítményére és nem zavarja semmilyen szerkezet geometriája a szemmértéket.
Apropó szemmérték: nem tudom Ti hogy vagytok vele, de engem a megszaporodó műholdak jelenléte zavar nagyon a tájékozódásban. El se tudom képzelni, hogyan lehet így asztrofotót készíteni...
(Nem akarom a témát elvinni ilyen irányba, csak megjegyeztem.)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.07.04. 21:08

Lovász András írta:
2021.06.23. 11:01
Optika tuningolása: ha a tükrök minősége nem éri el a diffr. határoltságot (minőségi tanúsítványtól függetlenül), akkor érdemes javíttatni. A főtükröt polírozással, a segédet gyakran elég a ragasztótól megszabadítani és egy tartót csináltatni neki. F/6 fényerőnél gyakoribb a jó tükör. Minél fényerősebb az optika, annál kisebb a felület hibatűrése. Az enyém F/4,7, gyárilag pocsék képet adott. Kijavíttattam, precíziós Newton lett belőle.
Szia András!

Tegnap megvolt az első fénye az új 355-ös Dobsonomnak. A macsnet Facebook csoportjába írtam róla pár sort:

https://facebook.com/groups/magyaramato ... 836941698/

Összességében nagyon elégedett vagyok. Egy dolog viszont zavart: a Szaturnusz gyűrűjében nem láttam a Cassini rést. :x Lehet a seeing volt ilyen rossz, de a csillagok képen az nem tűnt fel. De hozzá kell tenni hogy túl kezdő vagyok hogy seeinget becsüljek. Kollimáció elvileg jó volt, lézerrel állítottam be a helyszínen.

Eddig a 200-as Dobsonnal mindig láttam a Cassini rést.

Szóval ezért érdeklődnék, hogy hol, kinél javítattad a tükrödet? Honnan tudjam hogy a seeing volt az oka a Cassini-rés hiánynak, vagy nem diffrakcióhatárolt optika?

Túl szoros kettősöket nem néztünk, de amiket láttunk, ott nagyon szépen bontotta őket.

Eléggé csábító a gondolata, hogy nekem is precíziós Newtonom legyen. :D Ebben az átmérőben, mindössze 23% központi kitakarással nagyon ütős lenne.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.07.05. 07:50

Attila, ezen a ponton nagyon türelmesnek kell lenned! Nem biztos, hogy rossz az optikád; előfordulhat olyan seeing, ami miatt nem látod a Cassini rést.

Milyen magasan volt a Szaturnusz, amikor nézted?

A tükörnek volt ideje lehűlni? Ha nem, ez esetben 2 dolog rontja leginkább a képet: a határréteg és a tükör alakváltozása hűlés közben. Az előbbi a nagyobb tömeg miatt zavaróbb, mint a 200-asodban, az utóbbi pedig a nagyobb fényerő miatt, mivel alacsonyabb a toleranciája.

Tanulj meg csillaggal kollimálni! A segéd beállításához alkalmas lehet egy JÓ (értsd: kollimált) lézer, de mivel a főtükör optikai tengelye nem mindig esik egybe a geometriai tengelyével (azaz a közepével), ezért a csillag képe a perdöntő. Ha van követés, akkor egy Zenit közeli csillag, ha nincs, akkor a Polaris is megteszi. Ez a fényerő megköveteli, hogy csillaggal kollimálj.

Tanuld meg a csillagtesztet! Sok anyag van róla a neten. Egy 5-6 magnitudós csillag a Zeniten ideális célpont hozzá. Használj minél nagyobb nagyítást, de minél kevesebb optikai elem legyen a fényútban. A 4 mm-es Plössl-el el tudod végezni.

A ragasztott segéd is okozhat torzulást a képben (nálam okozott).

Szóval körbe kell járni a dolgot, mielőtt bárhová indulsz.
A kulcs a TÜRELEM! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.07.05. 08:57

Lovász András írta:
2021.07.05. 07:50
Attila, ezen a ponton nagyon türelmesnek kell lenned! Nem biztos, hogy rossz az optikád; előfordulhat olyan seeing, ami miatt nem látod a Cassini rést.

Milyen magasan volt a Szaturnusz, amikor nézted?

A tükörnek volt ideje lehűlni? Ha nem, ez esetben 2 dolog rontja leginkább a képet: a határréteg és a tükör alakváltozása hűlés közben. Az előbbi a nagyobb tömeg miatt zavaróbb, mint a 200-asodban, az utóbbi pedig a nagyobb fényerő miatt, mivel alacsonyabb a toleranciája.

Tanulj meg csillaggal kollimálni! A segéd beállításához alkalmas lehet egy JÓ (értsd: kollimált) lézer, de mivel a főtükör optikai tengelye nem mindig esik egybe a geometriai tengelyével (azaz a közepével), ezért a csillag képe a perdöntő. Ha van követés, akkor egy Zenit közeli csillag, ha nincs, akkor a Polaris is megteszi. Ez a fényerő megköveteli, hogy csillaggal kollimálj.

Tanuld meg a csillagtesztet! Sok anyag van róla a neten. Egy 5-6 magnitudós csillag a Zeniten ideális célpont hozzá. Használj minél nagyobb nagyítást, de minél kevesebb optikai elem legyen a fényútban. A 4 mm-es Plössl-el el tudod végezni.

A ragasztott segéd is okozhat torzulást a képben (nálam okozott).

Szóval körbe kell járni a dolgot, mielőtt bárhová indulsz.
A kulcs a TÜRELEM! :)
Nem sietek sehova. Augusztusi találkozón úgyis sok "profi" amatőrnek megmutatom majd. :D

Este 8-kor kipakoltunk, és akkor egyből bekapcsoltam a 3 ventit. Szaturnuszt éjfél után észleltünk, végig ment a venti. Magasabban volt, mint eddig bármikor mikor észleltem.

A lézeremmel az a baj, hogy attól függően hogy milyen irányból csavarom be, ugye a csavar megdönti a lézer testét, és nem mindig ugyan oda világít a főtükrön. De lézer ettől még szerintem kollimált. Amikor a főtükröt kollimáltam a lézerrel, akkor a lézer pont a főtükör közepére, vagy ahhoz nagyon közel világított.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.07.05. 09:12

Értem.
Amíg nincs követésed, addig a Sarkcsillagon ellenőrizd le a kollimáció helyességét és ha kell, korrigálj (csak ne nyúlj a járó ventihez :oops: ). A lézer bármit mutathat; a csillag enyhén elfókuszált képének higgyél!!! :!:
9 centis átmérő is mutatja a Cassini rést, ennek a tükörnek sokkal többet kell tudnia.

Ja, elfelejtettem: Kurucz Jánoshoz (Sidius) vittem az optikai elemeket.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”