Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.06.23. 12:44

1) a lézer irányzék minek, ha van szálkeresztes kereső? Inkább zavarja a többieket a fénysugár. Tudod, hogy kell két szemmel célozni keresővel? Ha nem, leírom. Jobb, mint a lézer.
2) Az EQ platform zseniális találmány, ha lenne nagy dobsonom, tuti tennék alá egyet.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.23. 13:54

Vizi Péter írta:
2021.06.23. 12:44
1) a lézer irányzék minek, ha van szálkeresztes kereső? Inkább zavarja a többieket a fénysugár. Tudod, hogy kell két szemmel célozni keresővel? Ha nem, leírom. Jobb, mint a lézer.
2) Az EQ platform zseniális találmány, ha lenne nagy dobsonom, tuti tennék alá egyet.
A 2. ponttal egyetértek, így csak az elsőre reagálnék.
A fordított állású keresővel lehet 2 szemmel célozni. Ez viszont egy dobsonon nem igazán kényelmes
- fizikailag sem (zeniten főleg nem)
- valamint a térképhez/planetárium programhoz képest állandóan agyalni kell a geometriai alakzatok képzeletbeli forgatásán. Lehet ezt tenni, de nekem ehhez rendszerint éjfél körül már túl késő van.
A lézer irányzék sugarát a távcsőhöz közel hajolva lehet csak látni, ezért senkit nem zavar. Viszont pontos; gyakran nincs is szükség a keresőre, főleg ha jó az ember szemmértéke.
Tehát számomra az EGYENES ÁLLÁSÚ kereső + lézer irányzék mindent visz.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.06.23. 14:05

Ezek a fordított állású keresők büntetés kategória. De van zenittükrös is, az még rosszabb. 😃
A lézert én is szeretem, a távcső mellett állva be lehet állítani a célpontot.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.23. 14:09

attilapalfi írta:
2021.06.23. 11:24
Jól látom hogy ez a platform csak azimuth síkban forog? De az égen objektumok magassága is változik. Hogyan tudja mégis követni egy fix magasságra beállított távcső az objektumot, ha csak az egyik tengelyen forog utána?
A platformon láthatsz 2 ívet. Ez a körív egy képzeletbeli kúp, vagy henger palástjának része (kivitelezéstől függ, hogy melyik térgeometriai alakzat), amelynek forgástengelye a Pólusra mutat, azaz párhuzamos a Föld forgástengelyével.
Tehát a platformmal Pólusra kell állni, azonban nem kell hozzá látnod a Polaris-t, mivel egy libellával és egy iránytűvel elintézhető a dolog pár perc alatt.
Péternek igaza van, valóban zseniális találmány. :)
Ha szeretnél egy ilyet, érdemes Horváth Tamással felvenni a kapcsolatot, ő mindenre tud válaszolni, nagyon átlátja a dolgot...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.23. 14:52

Lovász András írta:
2021.06.23. 14:09
attilapalfi írta:
2021.06.23. 11:24
Jól látom hogy ez a platform csak azimuth síkban forog? De az égen objektumok magassága is változik. Hogyan tudja mégis követni egy fix magasságra beállított távcső az objektumot, ha csak az egyik tengelyen forog utána?
A platformon láthatsz 2 ívet. Ez a körív egy képzeletbeli kúp, vagy henger palástjának része (kivitelezéstől függ, hogy melyik térgeometriai alakzat), amelynek forgástengelye a Pólusra mutat, azaz párhuzamos a Föld forgástengelyével.
Tehát a platformmal Pólusra kell állni, azonban nem kell hozzá látnod a Polaris-t, mivel egy libellával és egy iránytűvel elintézhető a dolog pár perc alatt.
Péternek igaza van, valóban zseniális találmány. :)
Ha szeretnél egy ilyet, érdemes Horváth Tamással felvenni a kapcsolatot, ő mindenre tud válaszolni, nagyon átlátja a dolgot...
Köszi, így világos. 😁
Az álom setup akkor most így néz ki:
- ügyesen, északra beállított platform
- lézer és keresőtávcső rendesen párhuzamosra állítva a távcsővel
- bekalibrált intelliscope

Ezzel pikk-pakk megvannak az objektumok, és a követésük is megoldott.
Gondolom a folyamat úgy néz ki, hogy megkeresem a figyelni kívánt objektumot, megnyomom a platform gombját, és nézhetem ameddig akarom. Ha már úgy néz ki hogy a 70 perces követési idő vége felé tartok, "resetelem" a platformot, és folytatom az észlelést.

Elég jó cucc. 😎 Felveszem a kapcsolatot Horváth Tamás úrral.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.23. 15:37

Azt azért járd körbe, hogy az Intelliscope-ot nem zavarja-e az a tény, hogy közben követés is folyik. Sosem volt ilyenem, ehhez nem tudok hozzászólni. Úgy tudom, sima, platform nélküli zsámolyhoz találták ki, de lehet, hogy tévedek...
Ehhez a kombóhoz szerintem felesleges az Intelliscope.
Pillanatok alatt megtalálsz vele mindent. Lehet, hogy hihetetlenül hangzik, de így van...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.06.23. 15:46

Lovász András írta:
2021.06.23. 15:37
Azt azért járd körbe, hogy az Intelliscope-ot nem zavarja-e az a tény, hogy közben követés is folyik. Sosem volt ilyenem, ehhez nem tudok hozzászólni. Úgy tudom, sima, platform nélküli zsámolyhoz találták ki, de lehet, hogy tévedek...
Ehhez a kombóhoz szerintem felesleges az Intelliscope.
Pillanatok alatt megtalálsz vele mindent. Lehet, hogy hihetetlenül hangzik, de így van...
Biztos, hogy zavarja...
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.23. 16:44

kazi írta:
2021.06.23. 15:46
Lovász András írta:
2021.06.23. 15:37
Azt azért járd körbe, hogy az Intelliscope-ot nem zavarja-e az a tény, hogy közben követés is folyik. Sosem volt ilyenem, ehhez nem tudok hozzászólni. Úgy tudom, sima, platform nélküli zsámolyhoz találták ki, de lehet, hogy tévedek...
Ehhez a kombóhoz szerintem felesleges az Intelliscope.
Pillanatok alatt megtalálsz vele mindent. Lehet, hogy hihetetlenül hangzik, de így van...
Biztos, hogy zavarja...
Hmm. Teoretikusan nézve, ha a platform kiinduló helyzetében kalibrálom az Intelliscopeot, és minden célpontváltásnál resetelem a platformot, akkor az Intelliscope meg kéne tartsa a kalibrációt, nem?
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.23. 17:09

Ez bonyolultul hangzik. Mire kalibrálgatsz, addigra ötször megtalálod az objektumot. Egy planetárium programmal (Stellarium, SkySafari stb.) szuperül elvan az ember.
Én pl. csináltam a horizontális és az alt csapágyra fokbeosztást. A vízszintesre csak 30 fokos intervallumot (több sose kell), a függőlegesre 0-90°-ig.
Az objektumhoz legközelebbi szabadszemes csillagot megcélzom az irányzékkal, megnézem a progiban az aktuális helyzetét, utána pedig az objektumét. A koordináta különbségeknek megfelelően pedig elfordítom a zsámolyt. Ezzel így elvagy fél évig, tapasztalatot gyűjtesz, utána meg már közvetlenül is eltrafálod az objektumot a lézer irányzékkal. A többször felkeresett objektumokhoz be se rakom a kis nagyítású (50x) keresőokulárt, hanem rögtön azt, amivel megfigyelem (pl. 180x). Tízből kilencszer irányzékkal megvan.
Nem érdemes túlbonyolítani a dolgokat... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.23. 17:33

Lovász András írta:
2021.06.23. 17:09
Ez bonyolultul hangzik. Mire kalibrálgatsz, addigra ötször megtalálod az objektumot. Egy planetárium programmal (Stellarium, SkySafari stb.) szuperül elvan az ember.
Én pl. csináltam a horizontális és az alt csapágyra fokbeosztást. A vízszintesre csak 30 fokos intervallumot (több sose kell), a függőlegesre 0-90°-ig.
Az objektumhoz legközelebbi szabadszemes csillagot megcélzom az irányzékkal, megnézem a progiban az aktuális helyzetét, utána pedig az objektumét. A koordináta különbségeknek megfelelően pedig elfordítom a zsámolyt. Ezzel így elvagy fél évig, tapasztalatot gyűjtesz, utána meg már közvetlenül is eltrafálod az objektumot a lézer irányzékkal. A többször felkeresett objektumokhoz be se rakom a kis nagyítású (50x) keresőokulárt, hanem rögtön azt, amivel megfigyelem (pl. 180x). Tízből kilencszer irányzékkal megvan.
Nem érdemes túlbonyolítani a dolgokat... :)
A lényeg pont az, hogy csak egyszer kalibrálok. Viszont amit írtál az jól hangzik 😁

Amúgy látom hogy legfeljebb 12"-es dobsonokat támogat a platform, az enyém 14"-es lesz.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”