Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.09. 16:43

MAD írta:
2020.07.08. 15:37
Sziasztok,

A horizontalis mozgatas teljesen hasznalhatatlannak tunt, mert megugrassal indul mar igy a dobozabol kiveve is, pedig a kozepcsavarral egyaltalan nem feszitettem ossze az also lapokat. (lotyog benne)
Gondolom, hogy ez egy garanciális távcső. Mutassa meg a kereskedő, hogy hogyan kell működtetni úgy, hogy abszolút mértékben használható legyen.
Ha nem sikerül, cserélje le. Ha nem cseréli, ott a fogyasztóvédelem. Véleményem szerint ha valamit kereskedelmi forgalomba hoznak és pénzt kérnek érte, akkor az a minimum, hogy a garancia idő tartamáig rendeltetésszerűen működik még az utolsó kínai szutyok is. Ha nem működik akkor ne hozzák forgalomba.
Egy gagyi hajszárítótól sem azt várja az ember, hogy megrázza az áram. Reklamálj! Megtetted?
Avatar
Tüsi
Hozzászólások: 235
Csatlakozott: 2018.04.07. 15:29

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2020.07.09. 17:16

mizar írta:
2020.07.09. 16:43
Gondolom, hogy ez egy garanciális távcső. Mutassa meg a kereskedő, hogy hogyan kell működtetni úgy, hogy abszolút mértékben használható legyen.
Ha nem sikerül, cserélje le. Ha nem cseréli, ott a fogyasztóvédelem. Véleményem szerint ha valamit kereskedelmi forgalomba hoznak és pénzt kérnek érte, akkor az a minimum, hogy a garancia idő tartamáig rendeltetésszerűen működik még az utolsó kínai szutyok is. Ha nem működik akkor ne hozzák forgalomba.
Egy gagyi hajszárítótól sem azt várja az ember, hogy megrázza az áram. Reklamálj! Megtetted?
Ebben most nem értünk egyet. Az, hogy a teflonok megugranak mikor mozdítaná őket, nem hibás működés, hanem az olcsó anyagválasztás eredménye. Ez csak az én véleményem. Egy trabanttól sem várjuk el hogy egy felső kategóriás autó kényelmével rendelkezzen. A másik pedig, hogy nem túl sokat kell kutatni azért, hogy ezt az ember látatlanban is megtudja. Millió vélemény és teszt korszakában élünk. Megint ezzel jövök bocsi érte: én pontosan ezért nem vettem meg, pedig tudtam volna hova tenni azt a pénzt amit spóroltam volna vele. Több helyen olvastam hogy mindenféle hókuszpókuszokat kell rajta végrehajtani ahhoz, hogy normálisan lehessen vele észlelni. Én nem vagyok nagy barkácsolós, semmi kedvem nem volt ehhez.

Van akinek fel sem tűnnek ezek, vagy elfogadja, hogy "ezért olcsó".

Reklamálni? Mert megugrik a teflon? Azt kapja majd válaszul, hogy "ez ilyen". És még ha ki is cserélik egy másikra, mert "hagy érezze a vevő hogy törődünk vele de az se lesz jobb", akkor sem lesz előrébb.

Mindezeket úgy írom, hogy csak feltevésem van a probléma okáról, amit valószínűleg egy normális csapágyas rendszer megoldana.
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
7mm SW Sky Panorama UW (82°) - 15mm SW Sky Panorama UW (82°) - 32mm Omegon SWA 2”
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.07.09. 17:24

mizar írta:
2020.07.09. 16:43
MAD írta:
2020.07.08. 15:37
Sziasztok,

A horizontalis mozgatas teljesen hasznalhatatlannak tunt, mert megugrassal indul mar igy a dobozabol kiveve is, pedig a kozepcsavarral egyaltalan nem feszitettem ossze az also lapokat. (lotyog benne)
Gondolom, hogy ez egy garanciális távcső. Mutassa meg a kereskedő, hogy hogyan kell működtetni úgy, hogy abszolút mértékben használható legyen.
Ha nem sikerül, cserélje le. Ha nem cseréli, ott a fogyasztóvédelem. Véleményem szerint ha valamit kereskedelmi forgalomba hoznak és pénzt kérnek érte, akkor az a minimum, hogy a garancia idő tartamáig rendeltetésszerűen működik még az utolsó kínai szutyok is. Ha nem működik akkor ne hozzák forgalomba.
Egy gagyi hajszárítótól sem azt várja az ember, hogy megrázza az áram. Reklamálj! Megtetted?
Ebben az esetben nem sok értelme van a reklamációnak. Nem hibás, hanem ez ilyen. A kereskedő kicserélheti egy ugyanolyanra max...
Egyébként, ha optikailag jó, megéri megcsinálni vagy csináltatni az ajánlott tuningok valameliykét, mert ár/teljesítmény aránybanmég mindig ez lesz a legjobb.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2020.07.09. 17:39

Attila írta:
2020.07.09. 16:29

Aha, csak nem működik...
De ha te "rendbe teszed" a SW Dobson-ját (alias "megbőrözöd", mint a vízcsapot, ha csöpög...), az már hathatósabb segítség, akár barátilag, akár pénzért javítod meg neki (ámbár ez utóbbi esetben már nem is lesz olyan "ennyi pénzért" olcsó az a Dobson).

MDA
Attila, számoljunk kicsit. Próbáljuk meg összerakni az adott távcsövet alkatrészekből, feltételezve, hogy az optikai elemek egyenrangúak.
- 200/1200 főtükör - 81.000 Ft
- 47 mm segédtükör - 15.900 Ft
- 9x50 kereső - 21.600 Ft
- 2" Crayford kihuzat - 25.900 Ft
Eddig 144.400 Ft-nál tartunk. És még nincs tubus, se fő- és segédtükörtartó, se zsámoly, se okulár, és még a munkaidőt nem is számoltuk. Ennek tudatában az a 128.000 Ft igenis bőven megéri, mert ha csak darabokban veszem meg, még akkor se működik, pedig többet költöttem rá. Összegezve: ennyi pénzért örüljünk, hogy ilyet kapunk. A tubus, és a zsámoly így ajándéknak is felfogható. Ajándék lónak meg...

Igazad van, talán durvább szót használtam a kelleténél, de másfél oldal mellébeszélés után adtam javítási ötleteket, amit barkácsoló ismerőssel el is tud végeztetni, valamint felajánlottam a saját segítségemet is.
Közben meg is beszéltük, legyártom neki a szükséges alkatrészeket, ami első körben a horizontális mozgatásra vonatkozik. 12.000 Ft-ért új alsó körlapot kap csapágyazva, minden szükséges alkatrésszel együtt, és még a szállítási díj is benne van. Ha kell részletezem, de ez bőven baráti (anyag-) ár, és még mindig az említett alkatrészár alatt van.

Félreértés ne essék, nem mondom, hogy hibátlan az SW, vagy az Orion, vagy bármelyik. Ha így lenne, akkor se téged, se engem nem keresnének meg, hogy tervezzünk jobbat.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.09. 18:12

htamas.hun írta:
2020.07.09. 17:39
Attila, számoljunk kicsit. Próbáljuk meg összerakni az adott távcsövet alkatrészekből, feltételezve, hogy az optikai elemek egyenrangúak.
Én ugyanezt tettem, de - ezek szerint - nem olvastad: viewtopic.php?p=78766#p78766

Ennyi pénzből nem lehet "jót" venni - még Kínából sem.
Ahogy többen is írták már itt: "ez ilyen", ill. "ennyit tud".

De Trabantba is szereltek már Polo motort... (Majd' kétszer annyiba került.) ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.07.09. 18:48

kazi írta:
2020.07.09. 17:24
mizar írta:
2020.07.09. 16:43
MAD írta:
2020.07.08. 15:37
Sziasztok,

A horizontalis mozgatas teljesen hasznalhatatlannak tunt, mert megugrassal indul mar igy a dobozabol kiveve is, pedig a kozepcsavarral egyaltalan nem feszitettem ossze az also lapokat. (lotyog benne)
Gondolom, hogy ez egy garanciális távcső. Mutassa meg a kereskedő, hogy hogyan kell működtetni úgy, hogy abszolút mértékben használható legyen.
Ha nem sikerül, cserélje le. Ha nem cseréli, ott a fogyasztóvédelem. Véleményem szerint ha valamit kereskedelmi forgalomba hoznak és pénzt kérnek érte, akkor az a minimum, hogy a garancia idő tartamáig rendeltetésszerűen működik még az utolsó kínai szutyok is. Ha nem működik akkor ne hozzák forgalomba.
Egy gagyi hajszárítótól sem azt várja az ember, hogy megrázza az áram. Reklamálj! Megtetted?
Ebben az esetben nem sok értelme van a reklamációnak. Nem hibás, hanem ez ilyen. A kereskedő kicserélheti egy ugyanolyanra max...
Egyébként, ha optikailag jó, megéri megcsinálni vagy csináltatni az ajánlott tuningok valameliykét, mert ár/teljesítmény aránybanmég mindig ez lesz a legjobb.
Biztosan igazad van, lehet, hogy csak én vagyok ilyen begyepesedett gondolkodású. Mióta az eszemet tudom, a boltban vásárolt eszközök működtek.
Régen, ha a harapófogó nyele elgörbült volna egy szeg kihúzásakor, és a kereskedő azt mondja, bocsánat, de ez ilyen, akkor .....
Ma elgörbül, mert ilyen. Mert kínai szar az is. Értem én, de elfogadni akkor sem tudom.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Varus » 2020.07.09. 19:11

Attila írta:
2020.07.08. 21:04
cbo írta:
2020.07.08. 21:02
Pontosan annyira komolytalan mint a tulhype-olt Bresser szarjai !
Ki hájpolja túl a Bresser-t?
Az is kínai...

Sőt, a Televue is gyártat Kínában, csak az árban - többnyire - tükröződik a "törődés".


MDA
Csak érdekességként említem, hogy az én Tele Vue Qwik Point vöröspontos keresőm pont Kínában készült. Most egy műhelyben várakozik a javításra, Rózsikával azon tanakodtunk, hogy ennek a terméknek a legértékesebb része az elem... Az idehaza kapható SW vöröspontos kereső sokkal jobb. Tudom, mert régebben nekem is volt.

Varus
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.07.09. 19:31

mizar írta:
2020.07.09. 18:48
kazi írta:
2020.07.09. 17:24

Ebben az esetben nem sok értelme van a reklamációnak. Nem hibás, hanem ez ilyen. A kereskedő kicserélheti egy ugyanolyanra max...
Egyébként, ha optikailag jó, megéri megcsinálni vagy csináltatni az ajánlott tuningok valameliykét, mert ár/teljesítmény aránybanmég mindig ez lesz a legjobb.
Biztosan igazad van, lehet, hogy csak én vagyok ilyen begyepesedett gondolkodású. Mióta az eszemet tudom, a boltban vásárolt eszközök működtek.
Régen, ha a harapófogó nyele elgörbült volna egy szeg kihúzásakor, és a kereskedő azt mondja, bocsánat, de ez ilyen, akkor .....
Ma elgörbül, mert ilyen. Mert kínai szar az is. Értem én, de elfogadni akkor sem tudom.
Túlzol... :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.07.09. 19:48

Varus írta:
2020.07.09. 19:11
Csak érdekességként említem, hogy az én Tele Vue Qwik Point vöröspontos keresőm pont Kínában készült. Most egy műhelyben várakozik a javításra, ...
Azt írtam: "többnyire"... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.07.09. 21:25

Kínai Kínai... Egyszerűen az a gond, hogy egy"Asa vagy Borg", vagy más hasonló nagymárkák műszereit, nem akarja jóformán senki megfizetni; pedig azok mimden elemében minőséget kínálnak. Na de mit szeretnénk mi? Csillagászati élményt megfizethető áron? Igen; az SW kínál ilyet-még ha oroszrulett modjára is,-de ad lehetőséget. Aztán ott van a műszerei között egy másik osztály is; ezzel is tovább segítve a még kisebb pénzű amatőrt, hogy távcsövet kapjon. Nem kell EQ meháért fizetni annyit, ezért olcsó forgácslapból készít egy zsámolyt. A forgácslap nagytételben egyáltalán nem drága, ezért a munkadíjjal még kínában is számolni kell. De az elvárás inkább az olcsó, így a részletességre nem lehet törekedni, így hát marad a félmegoldás. Aztán megvesszük az áhitatott reményt, a csillagászat belépőjét, a valaha kínált legolcsóbb műszert, az SW Dobzon. Valaki elfogadja olyannak, valaki nem érti a félmegoldások miértjét... De ez akkor is csak egy dobzon a legolcsóbb alternatíva, a legolcsóbb gyártótól, és ennek örülni kell. Vannak fogyatékosságai, de SW-nélkül sok embernek, még távcsöve sem lenne. Én nem nyújtanám a vitát, de nem szabad elhinni, hogy a cnc megmunkálás bagóért, magas színvonalú műszerekkel árasztja el a világot. Olcsón késztávcső, az ilyen.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”