Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.07.05. 09:31

Lovász András írta:
2021.07.05. 09:12
Értem.
Amíg nincs követésed, addig a Sarkcsillagon ellenőrizd le a kollimáció helyességét és ha kell, korrigálj (csak ne nyúlj a járó ventihez :oops: ). A lézer bármit mutathat; a csillag enyhén elfókuszált képének higgyél!!! :!:
9 centis átmérő is mutatja a Cassini rést, ennek a tükörnek sokkal többet kell tudnia.

Ja, elfelejtettem: Kurucz Jánoshoz (Sidius) vittem az optikai elemeket.
Eszem agaban sincs a ventiket kikapcsolni. :D Vegigolvastam a fotukor hutese topikot, megtanultam belole.

Ez a kollimacios okular miert jobb, mint a lezer, amikor a fotukrot kollimaljuk? Nem pontosan ugyan azt csinaljuk a kettovel? Nekem a kollimacios okular csak korulmenyesebbnek tunik, hogy szaladgalni kell.
https://tavcso.hu/termek/JUSn
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.07.05. 11:26

attilapalfi írta:
2021.07.05. 09:31
Ez a kollimacios okular miert jobb, mint a lezer, amikor a fotukrot kollimaljuk? Nem pontosan ugyan azt csinaljuk a kettovel? Nekem a kollimacios okular csak korulmenyesebbnek tunik, hogy szaladgalni kell.
https://tavcso.hu/termek/JUSn
Nem jobb. Mindkettő fölösleges.
Elég, ha a kihuzat zárókupakját pontosan középen átfúrod 3-as fúróval és a kupak tetejét belülről beborítod alufóliával. Ezzel kiküszöbölhető a lézer/koll. okulár ferdesége, amit a rögzítőcsavar okoz.
Ha meggyőződtél arról, hogy a segéd eltolása megfelelő, akkor ezen a lyukon betekintve addig állítsd a segédet, amíg a főtükörtartó karmait egyszerre látod eltűnni/előbújni a kihuzat tekerésekor. Ha ez megvan, akkor a segédhez már nem kell nyúlni.
A főtükröt ezután addig állítod, míg a betekintőlyuk a főtükör markerének közepén nem lesz. Látnod kell, hiszen a lyuk környezete fényes. Ezzel ELVILEG készen is vagy a jusztírozással.
Este csillagon ezt ellenőrizni kell. Az MINDEN ESETBEN felülírja a nappali beállítást. Ettől nem kell megijedni. A nappali kollimációs eszközök csak hozzávetőleges pontosságot adnak!!!
Ismétlem: az optikai tengely és a főtükör közepe nem mindig esik egybe (bár kívánatos lenne). Másfelől csillagokat nézünk észleléskor, nem markert meg lézersugarat... :)

Persze nem árt, ha az egészet a kihuzat kollimációjával kezdjük. :)

Nem szeretnék semmit elbagatellizálni, sem túlhangsúlyozni. Egy ekkora tükörrel lézerrel történő kollimálációval is látnod illene a Cassini rést...

Bocsi az offért.

Ha 6 db leszorító karom van a főtükör körül, akkor érdemes kidobálni minden másodikat és csak azokat meghagyni, amelyek a koll. csavarok közelében vannak. Célszerű továbbá a megmaradt karmok alól kivenni a gumi alátéteket is (ha vannak). Lényeg, hogy ne maradjon semmi, ami rugalmasan szoríthatja az üveget. A foglalásnak merevnek, ugyanakkor parányit kotyogósnak kell lennie. A főtükröt könnyedén el kell tudnod forgatni! Az eredeti foglalat nálam asztigmiát okozott.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.07.05. 13:40

attilapalfi írta:
2021.07.04. 21:08
...Eddig a 200-as Dobsonnal mindig láttam a Cassini rést....
Amikor legközelebb észlelsz, és ha nem túl nagy fáradtság, kitehetnéd a 200-ast is a 355-ös mellé. A nagyobbat addig kollimáld, amíg a 4 mm-es okulárban is koncentrikus nem lesz a defókuszált csillag képe a látómező közepén. Amit ezután a 200-asban látsz, azt a 355-ösben is látnod kell, sőt! Így ki tudod küszöbölni a seeing hatását. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.07.05. 14:44

Lovász András írta:
2021.07.05. 13:40
attilapalfi írta:
2021.07.04. 21:08
...Eddig a 200-as Dobsonnal mindig láttam a Cassini rést....
Amikor legközelebb észlelsz, és ha nem túl nagy fáradtság, kitehetnéd a 200-ast is a 355-ös mellé. A nagyobbat addig kollimáld, amíg a 4 mm-es okulárban is koncentrikus nem lesz a defókuszált csillag képe a látómező közepén. Amit ezután a 200-asban látsz, azt a 355-ösben is látnod kell, sőt! Így ki tudod küszöbölni a seeing hatását. :)

Nem fér be sajnos a 200-as a kocsiba a 355-ös mellé, ha vinni akarok magamnak egy társat is. :D Amúgy szerintem a kollimációja jó volt a távcsőnek. Inkább a seeing lehetett az oka.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.07.05. 15:16

Éjfélkor a Szaturnusz még csak kb. 16 fok magasan van. Érdemi bolygóészlelést 20 fok alatt nem nagyon érdemes erőltetni, éjjel 1 után próbáld a Cassini-rést.
A kollimációt András tökéletesen leírta - nem kell a lézer, a csillagteszt az egyetlen, ami biztosan nem csal :-)
És végtelen türelem. Megéri.
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.07.05. 17:34

Vizi Péter írta:
2021.07.05. 15:16
Éjfélkor a Szaturnusz még csak kb. 16 fok magasan van. Érdemi bolygóészlelést 20 fok alatt nem nagyon érdemes erőltetni, éjjel 1 után próbáld a Cassini-rést.
A kollimációt András tökéletesen leírta - nem kell a lézer, a csillagteszt az egyetlen, ami biztosan nem csal :-)
És végtelen türelem. Megéri.
Kicsit pontosabban fogalmazva, éjfélkor vettük észre hogy már észlelhető magasságban van, és onnantól kezdve folyamatosan észlelgettük a bolygókat a többi dolog mellett, reggel 4-ig. :)
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.07.14. 23:00

Múlt hétvégén Zselicben voltunk. 3-ból 2 éjszakán tudtunk észlelni. Rafael nagyon jófej volt, sokat foglalkozott velünk!
A távcsővel teljesen elégedett vagyok, nincs semmi optikai hibája. :D Egy élmény használni. Nagyon jó vétel volt!

Ma pedig megjött a push-to és fel is szereltem. Rendesen teszi a dolgát, várom az éles tesztre az időt.

https://photos.app.goo.gl/t4T8cFMCdNZ2CusW8
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.07.18. 07:18

attilapalfi írta:
2021.07.14. 23:00
...A távcsővel teljesen elégedett vagyok, nincs semmi optikai hibája. :D Egy élmény használni. Nagyon jó vétel volt!

Ma pedig megjött a push-to és fel is szereltem. Rendesen teszi a dolgát, várom az éles tesztre az időt.

https://photos.app.goo.gl/t4T8cFMCdNZ2CusW8
Szuper!
Akkor csak hajrá! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.05. 11:01

Egy kedves kolléga megkért, hogy tegyem rendbe a 305/1500-as tubusát és építsek alá egy könnyű zsámolyt.

Előzmény: a korábban tobb optikai hibával terhelt tükröt Kurucz Jani újrapolírozta és lealuzta, az egyébként jó Antares segédnek pedig készített egy nem ragasztott foglalatot. A tulajdonos elhozta hozzám a tubust, valamint a vattába bugyolált főtükröt. Úgy volt, hogy összesezerelem és kollimálom, de sajnos a foglalat semmilyen szempontból nem felelt meg a kritériumoknak: rugalmasan szorította az üveget, ugyanakkor vékony alulemezből vágott körgyűrű lévén nem volt tartása sem. Mindezt tetézte, hogy a tükör széle és a tubus belső fala közötti távolság mindössze 4 mm volt. Jani figyelmeztetett, hogy mivel a főtükör táblaüvegből készült, a képalkotás szempontjából kritikus az üveg hatékony hűtése.
A javaslatom először a tubuscsere volt, azonban a tulaj ragaszkodott az eredeti csőhöz.

Mit lehet ilyenkor tenni?

A főtükör kilógatása mellett döntöttem, így a levegő teljesen körbevéve az üveget folyamatosan hűti azt, valamint 2 ventilátor folyamatosan lesöpri a határréteget az optikai felületről. Fémmegmunkáló szerszámok hiányában a közeli lakatos üzemmel végeztettem el a lézervágásokat, ill. a forgácsolásokat. A főtükörtartó egy 5 mm vastag szénacél, amelyet 3 db M10-es csavarszár tart. A kollimáló csavarok közül 1 (a belső) kulccsal rögzített, a másik 2 csak kézzel, de az eddigi tapasztalatok szerint igen stabilan tartja a jusztírt. Reményeim szerint csak tisztításkor kell hozzájuk nyúlni. A tartó csavarszárak a 15 mm falvastagságú abroncsba menettel kapaszkodnak 30 mm mélyen, önzáró kontraanyával biztosítva. 3 db rétegelt lemezből készített, feketére festett „pofa” tartja középen az üveget, pár tized mm holtjátékkal. Ezeken a pofákon megy át 2-2 M4-es csavar, amelyek a leszorító karmokat tartják. Ezek a szénacél gyűrűbe menettel kapaszkodnak, valamint kontraanyákkal vannak biztosítva, ahogyan a pofákat rögzítő csavarok is. A karmoknál is hagytam pár tized mm kotyogást, így könnyen elforgatható a tükör, azonban ez a holtjáték nem akkora mértékű, ami zavarná a kollimációt. (Megjegyzem, horizont alá ritkán néz az ember, ami miatt kibillenne a főtükör a pozíciójából.) A végeredmény: feszes diffrakciós kép, nyugodtság esetén tűéles, kontrasztos bolygókép temérdek szubívmásodperces részlettel. A távcső nem túl szép, DE azonnal bevethető!!! 305 mm apertúra esetén ez nem kis dolog!!! Az enyémet lepipálja képminőségben az akklimatizáció ideje alatt.

Zsámoly: az enyémhez hasonló a horizontális csapágyat tekintve, azonban a magassági csapágyat továbbgondolva nem 4 ponton támaszkodik rá a tubus, hanem három. Tudom, hogy előbbi a szokás, azonban én azt vettem észre a sajátomon, hogy ha nem mindig ugyanúgy húzom meg a tubusgyűrűket, vagy ha nem mindig pont ugyanoda rakom le kitelepüléskor a cuccot, akkor mivel a 18-as rétegelt lemez ha kicsit is, de flexibilis, elmegy a zsámoly stabilitása és a legkisebb szellőcske hatására - főleg, ha még a 60 centis harmatsapka is rajta van – beremeg a kép. Ilyenkor nem mondom, hogy billeg a cucc, de fellép valamekkora torziós feszültség, ami miatt instabillá válik a cső. Tudatosan nem könnyítettem a lemezeken sehol a merevség megtartása érdekében. A három pontos megtámasztással klasszisokkal stabilabb lett, mint a sajátom bármikor volt. Ezért most ezzel a lendülettel már meg is rendeltem az enyémhez az anyagot. :)
A magassági csapágyon is alkalmaztam a teflon+rozsdamentes acél párosítást. Vajpuhán mozog mindkét csapágy, ha elengedem ott marad, mindenféle kiegészítőt alkalmazva nem billen semerre, nincs szükség rögzítésre, vagy bármilyen egyéb fékre. A tömeg 13 kg lett, ami lényegesen könnyebb, mint a korábbi, de önmagában sem vészes. A tubusgyűrűk (amiket szintén rétegelt lemezből, dupla vastagságban alkalmazva gyártottam le) azonkívül, hogy nagyon merevítik a tubust, lehetőséget adnak a súlypont eltolására, valamint a tubus elforgatására. A tubus súlypontja természetesen merőlegesen is állítható.

Az első benyomásunk itt olvasható:
viewtopic.php?f=33&t=2079&p=83730#p83730
(2021. augusztus 2., hétfő 10:20)

Az élményhez Kurucz Jani precíz munkája mellett hozzájárult Horváth Tamás platformja is, amelynek segítségével úgy állt középen minden objektum, mintha földi célpontokat néztünk volna.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.05. 11:31

Ej, nem tudok képeket feltenni, pedig van egy csomó... :cry:
Majd még próbálkozom.
Tudja valaki, hogy pl. egy 280 KB-os képet miért nem lehet feltenni??? Megjelenik a kis sárga háromszög felkiáltójellel a közepén...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”