Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Lencsés- és tükrös távcsövek
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.29. 13:30

Lovász András írta:
2022.04.29. 07:57
Gábor, érdemes végigolvasnod a "Főtükör hűtése" és a "Dobson távcsövek műszaki megoldásai" témákat, ha érdekelt vagy. (Utólag már megmosolyogtató, mennyire tudtam örülni a félmegoldásoknak is, mire kialakult a végleges "zsámolyállapot".)
S talán szerencsésebb lenne a zsámollyal, platformmal kapcsolatos diskurzust az utóbbi topikban folytatni. :)


Itt csak annyit reagálnék Anti bejegyzésére, hogy valóban jó a tubus végét lezárni a ventilátor körül és valóban szárazon tartja a segédet az előre áramló levegő (magam is így használom), de csak az éjszakák 90-95%-ában elegendő ez a megoldás. Amikor magas a relatív páratartalom, akkor kb. 1 óra járatás után muszáj leállítani a venti(ke)t és harmatsapkát feltenni (ilyenkor különösen hasznos, ha a főtükör el van szeparálva a külső levegőtől).

Nem vagyok híve a segéd fűtésének, mert nehéz kivitelezni úgy, hogy ne vastagodjon meg valamelyik pókláb. Márpedig ha az egyik vastagabb lesz, akkor a 4 diffrakciós tüske közül 2 fog erősödni, nem csak egy.

Amúgy ha légáramlatot idézünk elő a segédtükör körül, onnantól kezdve nem fűthetjük, mert azzal csak felerősítjük a termikus problémákat, de ebbe itt nem mennék bele.
András, akkor ahogy javasoltad folytassuk itt a helyén a témát: Igen ezeket feltétlen végigböngészem, eddig is beleolvasgattam már. Tehát álló ventilátornál is hasznos, ha a főtükör el van zárva hátul. A segédtükörfűtés ránézésre is macerásnak tűnt eddig is, ráadásul a GSO-ban a segédtükür rögzítésének módja szerintem eleve ki is zárja. Póklábat amúgy sem vastagítunk, legjobb az lenne ha a segédtükör magától lebegne a helyén mint Mohamed koporsója. Egyébként mi történne, ha az SC/MC rendszerekhez hasonlóan a segédtükröt egy valamilyen teli üvegfelület tartaná, csak itt persze a 45 fokaban döntött tükröt? Az biztos, hogy a kihűtés az katasztrofálisan lassú lenne, de egyéb ok jelentkezne e ami miatt ez elvetendő megoldás a póklábak kiküszöbölésére. Nyilván a legjobb a segédtükör kiküszöbölése, de az ilyen megoldás Herschel után kuriózum maradtak, egy-két amatór persze készít magának ilyet, de ritka mint a fehér holló - nyilván nem véletlen (érdekes kihívás lehet a kollimáció). És valóban ráadásul eltérő hőmérsékletű levegő kerül így a fényútba -már ha jól fogalmazok - ami gondolom jócskán torzít. Hátsó lezárás és harmatsapka lesz a megoldás.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.29. 14:44

Ez a kettő(h.sapka+venti) teljesen elég lesz.
Egyébként azért mert külön nem tértem ki rá a másik topikban,én sem zártam ki a harmatsapkát. ;)
Tegnap este kint voltam és olyan pára volt,hogy mire mindent kivittem,elrendezkedtem,már a tubus minden külső pontja nedves volt.
Járó ventilátor+harmatsapka mellett semmi nem párásodott le belül,az észlelés zavartalan maradt. :)
Csak úgy nem tehetsz egy sima üveget a póklábak helyére, ha meg optikai,akkor meg már mindjárt MN-ról beszélünk.
Akkor azt kellett volna venni :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.04.29. 15:14

Anti_45 írta:
2022.04.29. 14:44
Ez a kettő(h.sapka+venti) teljesen elég lesz.
Egyébként azért mert külön nem tértem ki rá a másik topikban,én sem zártam ki a harmatsapkát. ;)
Tegnap este kint voltam és olyan pára volt,hogy mire mindent kivittem,elrendezkedtem,már a tubus minden külső pontja nedves volt.
Járó ventilátor+harmatsapka mellett semmi nem párásodott le belül,az észlelés zavartalan maradt. :)
Csak úgy nem tehetsz egy sima üveget a póklábak helyére, ha meg optikai,akkor meg már mindjárt MN-ról beszélünk.
Akkor azt kellett volna venni :)
Pedig van olyan newton , aminek optikai üveglapra van rögzítve a segédtükörtartója , de inkább kisebb átmérőkben . Catadioptricnek mondják , de isten igazából csak a kihuzatba épített fix barlowval korrigálják a főtükör hibáit . .
post-15189-0-16201600-1383831120.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.04.29. 16:05

Végh Zoli írta:
2022.04.29. 15:14
[
Pedig van olyan newton , aminek optikai üveglapra van rögzítve a segédtükörtartója , de inkább kisebb átmérőkben . Catadioptricnek mondják , de isten igazából csak a kihuzatba épített fix barlowval korrigálják a főtükör hibáit . . post-15189-0-16201600-1383831120.jpg
Milyen igazad van! Pedig még láttam is ilyet .
Akkor 50%-ban tévedtem. De az üveg itt is optikai.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.29. 22:49

Végh Zoli írta:
2022.04.29. 15:14
Pedig van olyan newton , aminek optikai üveglapra van rögzítve a segédtükörtartója , de inkább kisebb átmérőkben . Catadioptricnek mondják , de isten igazából csak a kihuzatba épített fix barlowval korrigálják a főtükör hibáit . . post-15189-0-16201600-1383831120.jpg
[/quote]

Ez nem az amit Bird Jonesnak hívnak az amerikaiak?
10x56 B
203/1200 Dob.
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.04.29. 23:08

Anti_45 írta:
2022.04.29. 14:44
Ez a kettő(h.sapka+venti) teljesen elég lesz.
Egyébként azért mert külön nem tértem ki rá a másik topikban,én sem zártam ki a harmatsapkát. ;)
Tegnap este kint voltam és olyan pára volt,hogy mire mindent kivittem,elrendezkedtem,már a tubus minden külső pontja nedves volt.
Járó ventilátor+harmatsapka mellett semmi nem párásodott le belül,az észlelés zavartalan maradt. :)
Csak úgy nem tehetsz egy sima üveget a póklábak helyére, ha meg optikai,akkor meg már mindjárt MN-ról beszélünk.
Akkor azt kellett volna venni :)
Tényleg a Makszutov-Newton! Az inkább fotós cucc ha jól tudom. Elméleti feltevés volt egyébként, nem zavarnak a diffrakciós tüskék, sőt mivel gyermekkorom kedves könyveiben levő ősrégi fekete-fehér asztrofotókon is minden fényes csillagnak volt ezért számomra ez amolyan berögzült és egyben nosztalgikus elem. Vagyis kb. jobban is tetszik a csillagok látványa diffrakciós tüskével (persze nem gerenda vastagságúval), attól nekem olyan igazibb.

Tegnap este nálunk esett az eső, ma meg szintén nem tetszik az ég, a múltkorit nem akarom megismételni.

Egyébként ilyen a szerencsém: vettem M4-es fekete, kézzel és imbusszkulccsal is tekerhető fejű csavarokat, segédtükör állító csavarnak az eredeti philips fejes csavarok helyett. Erre kiderül, nem végig menetesek és a meneteletlen rész kicsit vastagabb is és ezért nem lehet őket végig betekerni. És ilyet is csak az akárhanyadik barkácsboltban kaptam (darabja 20 Ft. talán érthető, hogy nem akarok 4000 Ft-ért távcsőboltban venni - ráadásul azt még festeni kellene). Ha lenne egy műszerészesztergám, most nem lennék meglőve. No és persze ezután kollimálhattam újra -a philips csavarokkal.
10x56 B
203/1200 Dob.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.05.01. 07:16

tgabor írta:
2022.04.29. 23:08
Anti_45 írta:
2022.04.29. 14:44
Ez a kettő(h.sapka+venti) teljesen elég lesz.
Egyébként azért mert külön nem tértem ki rá a másik topikban,én sem zártam ki a harmatsapkát. ;)
Tegnap este kint voltam és olyan pára volt,hogy mire mindent kivittem,elrendezkedtem,már a tubus minden külső pontja nedves volt.
Járó ventilátor+harmatsapka mellett semmi nem párásodott le belül,az észlelés zavartalan maradt. :)
Csak úgy nem tehetsz egy sima üveget a póklábak helyére, ha meg optikai,akkor meg már mindjárt MN-ról beszélünk.
Akkor azt kellett volna venni :)
Tényleg a Makszutov-Newton! Az inkább fotós cucc ha jól tudom. Elméleti feltevés volt egyébként, nem zavarnak a diffrakciós tüskék, sőt mivel gyermekkorom kedves könyveiben levő ősrégi fekete-fehér asztrofotókon is minden fényes csillagnak volt ezért számomra ez amolyan berögzült és egyben nosztalgikus elem. Vagyis kb. jobban is tetszik a csillagok látványa diffrakciós tüskével (persze nem gerenda vastagságúval), attól nekem olyan igazibb.

Tegnap este nálunk esett az eső, ma meg szintén nem tetszik az ég, a múltkorit nem akarom megismételni.

Egyébként ilyen a szerencsém: vettem M4-es fekete, kézzel és imbusszkulccsal is tekerhető fejű csavarokat, segédtükör állító csavarnak az eredeti philips fejes csavarok helyett. Erre kiderül, nem végig menetesek és a meneteletlen rész kicsit vastagabb is és ezért nem lehet őket végig betekerni. És ilyet is csak az akárhanyadik barkácsboltban kaptam (darabja 20 Ft. talán érthető, hogy nem akarok 4000 Ft-ért távcsőboltban venni - ráadásul azt még festeni kellene). Ha lenne egy műszerészesztergám, most nem lennék meglőve. No és persze ezután kollimálhattam újra -a philips csavarokkal.
Anti, szerencséd volt! Ha harmatsapka mellett betolod a párás levegőt a ventilátorokkal a lehűlt tükrökre, csak a harmatpont dönti el, mikor lesz vége az észlelésednek. Ventilátorral hűtünk, harmatsapkával izoláljuk a kinti párát. A kettőt egyszerre csinálni bizonyos páratartalom fölött "veszélyes" és értelmetlen. Mert ha egyszer lecsapódik a tükrökön a víz, azt csak hővel tudjuk eltávolítani, ez a tapasztalatom.

Gábor, a diffrakciós tüskék képrontó hatása vitathatatlan, csak arra kell figyelni, hogy a póklábak vékonyak legyenek és az optikai tengellyel párhuzamosan álljanak. Jó a MN vizuális célra is, de a hűtése kissé körülményesebb. Sajnos 30% feletti kitakarással gyártják (a fotósok miatt), ez pedig a diffrakciós tüske nélküli kép előnyét bőven felülírja.

A csavarok beszerzésével meg nem érdemes bajlódnod szerintem. A segéd kollimációja nem szokott elállítódni, ha meg vannak húzva a csavarok.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
tgabor
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2022.02.02. 20:03

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: tgabor » 2022.05.03. 16:50

Lovász András írta:
2022.05.01. 07:16

Gábor, a diffrakciós tüskék képrontó hatása vitathatatlan, csak arra kell figyelni, hogy a póklábak vékonyak legyenek és az optikai tengellyel párhuzamosan álljanak. Jó a MN vizuális célra is, de a hűtése kissé körülményesebb. Sajnos 30% feletti kitakarással gyártják (a fotósok miatt), ez pedig a diffrakciós tüske nélküli kép előnyét bőven felülírja.

A csavarok beszerzésével meg nem érdemes bajlódnod szerintem. A segéd kollimációja nem szokott elállítódni, ha meg vannak húzva a csavarok.
Valóban a nagy kitakarás miatti kontrasztvesztéssel többet veszít az MN a vámon, mint amit nyert a réven. A csavarokra azért mentem rá, mert kb. minden külföldi newtonos youtuber egyik első tanácsa kezdőknek a csavar csere, de akkor nem forszírozom, végül is nem olyan nagy macera és a cső vízszintesen van állításkor, nem fog beleesni a csavarhúzó.
10x56 B
203/1200 Dob.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.05.03. 17:48

tgabor írta:
2022.05.03. 16:50

Valóban a nagy kitakarás miatti kontrasztvesztéssel többet veszít az MN a vámon, mint amit nyert a réven. A csavarokra azért mentem rá, mert kb. minden külföldi newtonos youtuber egyik első tanácsa kezdőknek a csavar csere, de akkor nem forszírozom, végül is nem olyan nagy macera és a cső vízszintesen van állításkor, nem fog beleesni a csavarhúzó.
Én amikor kollimáltam,a segéd állításához,úgynevezett marokcsavarhúzót használtam. Max.7-8 cm lehet az egész ezáltal oda sem kellett néznem,végig a fókuszálóba bámultam,mert ki tudtam tapintani a csavarfejeket.
Persze azért legyen vízszintesen a tubus,mert hát ugye Murphy.... :)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Dobson-távcsövek műszaki megoldásai

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2022.05.03. 18:00

Anti_45 írta:
2022.05.03. 17:48
tgabor írta:
2022.05.03. 16:50

Valóban a nagy kitakarás miatti kontrasztvesztéssel többet veszít az MN a vámon, mint amit nyert a réven. A csavarokra azért mentem rá, mert kb. minden külföldi newtonos youtuber egyik első tanácsa kezdőknek a csavar csere, de akkor nem forszírozom, végül is nem olyan nagy macera és a cső vízszintesen van állításkor, nem fog beleesni a csavarhúzó.
Én amikor kollimáltam,a segéd állításához,úgynevezett marokcsavarhúzót használtam. Max.7-8 cm lehet az egész ezáltal oda sem kellett néznem,végig a fókuszálóba bámultam,mert ki tudtam tapintani a csavarfejeket.
Persze azért legyen vízszintesen a tubus,mert hát ugye Murphy.... :)

Mikor ez az állandó kollimálgatás kerül terítékre mindig elmosolyodom , mert eszembe jut a jó öreg Mizar , aminek a kollimáló csavarjait a gyárban kigyurmázzák és lepecsételik a MEO-sok , hogy be van állítva oszt úgy marad az idők végezetéig ... :lol: :lol: :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”