MC távcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2022.11.01. 02:31

Ras írta:
2022.10.31. 21:11
Sziasztok




Konkrétan erről a sorozatról van szó SkyWatcher StarQuest 102/1300 MC, igen sajnos oda kopant és most elhúzz a képe, defokuszban is az úgynevezett "fánk" közepe el van tolódva. Igen és valószínűleg költséget hatékonyság miat ezen a típusok kihagyták a jusztir csavarokat. Köszönöm a válaszokat megy a szervizbe aztán meglássuk hogy ottan mit mondanak és főleg mennyiért.

Szia

Igazából én azt nem értem, egy ilyen fontos részletet, mint a tükör efféle beállíthatóságát egy gyárto hogy képes lespórolni? Miért nem inkább a meniszkus bevonatán spórol? (Már ha nem spórol azon is 🤔 ) Az még szerintem elnézhetőbb hiányosság lenne, hiszen a nagyon régi MC-ken eleve nem is volt bevonat, mechanikusan azok megis rendesen el voltak készítve, és sokan nagyon szerették azokat úgy is, de ez? Ez így hihetetlen, de sajnos igaz. Azt még meg tudnád mondani, hogy ezen a StarQuest MC-n a front üvegen milyen színű bevonatot látsz? Zöld? Vagy vmi világosabbat?
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Ras
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.02.06. 09:15

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ras » 2022.11.08. 13:26

A front üveg bevonata kékes.
Litkei Peterr
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2022.11.13. 21:44

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Litkei Peterr » 2022.11.24. 18:43

Sziasztok!

Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy egy 150/1800 - as MC tudusra szeretnék egy két sebességes fókuszírozót a gyári kihuzat helyére. Nem a gyári tükör mozgató gombot cserélném le. Az lenne a kérdésem hogy van e neki gyakorlati haszna, volna e értelme? Mert ugye kb 1 kg-os többlet terhet jelent és még jobban farnehéz lenne a tubus tőle.
Illetve azt kérdezném még hogy a tubusra csavarral van rögzítve a prizma sín, jobb lenne e ha tubus gyűrűt tennék rá?
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.24. 19:33

Szia!
Nem vagyok a téma nagy szakértője(talán kicsit se),de annyit tudok,hogy a távcsöved a jelenlegi formájában a főtükör előre-hátra mozgatásával fókuszál.
Ebből szokott adódni a fókuszálás közbeni tükörbillegés,amit vagy látsz vagy nem. Egy külső fókuszírozóval ezt biztosan ki tudod küszöbölni és szerintem kényelmesebben,pontosabban tudnál fókuszálni. A hátulja tényleg nehezebb lenne,de kicsit előrébb tolod a kuplungban és ki van egyensúlyozva.
Én meglépném,az biztos.
A másik kérdésedre: szerintem ha elég hosszú a prizmasín a tubus alatt akkor fölösleges a tubusgyűrű.
Semmit nem nyersz vele. Mondjuk nem is veszítesz.Attól én nem félnék,hogy kiszakad a csavar a tubusból. :) Ahogy szimpatikusabb.

Ui: mondjuk a tubusgyűrűre tudsz fogantyút tenni,amivel egy majd' 8kg-os távcső mozgatása,felrakása a mechanikára könnyebb.
Hmmm.... lehet mégis tennék? :? 🤔
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
5150head
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2021.03.07. 11:42

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: 5150head » 2023.04.28. 11:36

Srácok, segítsetek nekem légyszíves.
Van az a problémám az MC-vel, hogy volt fent a BTC-nél gariban, mert elszabadult benne valami szennyeződés. Akkor azt kitakarították, beállították.
Ezután én hazakocsikáztam vele vidékre, betettem a helyére (fűtött szoba) és a rossz idő miatt nem tudtam észlelni vele.
Egy hónap elteltével, múlt hétvégén kitelepülés után vettem észre, hogy a távcső kómát húz, nem jó a jusztír.
Írtam a boltnak, ők készségesen felajánlották, hogy ismét beállítják.
Itt jött a feketeleves. A levelezés közben kiderült, hogy ez a távcső egyáltalán nem is jusztírozható (nincsenek rajta jusztírozó csavarok), a korrekciós lemez foglalatának állításával lehet belőni a jusztírt.
Amikor ez irányba kifejeztem nem tetszésemet, akkor felajánlották, hogy a 1,5 éves még garis távcsövemet cseréljem le egy teljesen ugyan olyan, de már jusztírozható modellre, ami már nem vagy nagyon ritkán állítódik el. Ezen én teljesen kibuktam amúgy.
1,5 évig teljesen jól működött a távcső, elvittem, szétszedték és egy szállítás után elállítódik? Vigyem fel megint, menjen rá egy napom, benzinpénzem és semmi garancia nincs arra, hogy mire hazaérek vele, nem lesz-e megint elállítódva.
Erre annyi választ kaptam, hogy sok hasonló modell se jusztírozható, meg fogadjam el, a távcsöveket állítgatni kell mert érzékeny műszerek. De egy kocsikázást nem bír ki egy MC?
A 140e forintos "olcsó, kezdő" (ezt ők írták) műszertől várok túl sokat... :(((
Mennyire életszerű az, hogy kitelepülés után úgy kezdem, hogy az erdő szélén nekiállok a korrekciós lemezt szétszedni állítgatni... :F
Vagy ha nem tudom én beállítani, akkor mindig rohangálhatok fel, gari idő után meg fizessem a szervizdíjat vagy keressek valakit aki helyben megcsinálja.
Nem akarom elhinni, hogy ez teljesen normális.
Kíváncsi vagyok a Ti véleményetekre is. Köszönöm.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.04.28. 16:59

Szia!
Nem tudok és nem is akarok állást foglalni az ügyben és ítélkezni sem akarok. Viszont egy rövid sztorit leírnék.
Kb,1,5 hónapja vásároltam az Egyesült Királyságban lévő FLO-tól a Stellalyra 24mm(az APM klónja) okuláromat.
Múlt héten észlelés közben azt vettem észre, hogy valami zörög benne. Megráztam egy kicsit és meg kellett állapítanom,hogy valahol az okulár felső részében "elszabadult" az egyik lencse.
Vagy egy rögzítés lazult meg,vagy elengedett egy ragasztás.
Írtam az FLO-nak,van egy kis gond.
Válaszlevelében kértek egy rövid videót,amiben prezentálom a hibát, természetesen hanggal. Megcsináltam,elküldtem.
Ők megköszönték és közölték, valószínűleg gyári hibás,kapok másikat és saját költségén (nem az enyémen :) ) küldenek egy futárt aki elviszi tőlem, nekik.
Ez most hétfőn meg is történt,jött a DHL és elvitte.
Most ott tart a dolog,hogy ma adták fel a csere példányt és jövő héten valamikor meg is kapom.
Mindez nekem egy árva forintomba nem került. Az Egyesült Királyságból.
(És hasonló pozitív sztorit tudnék mesélni a német Astroshop-pal kapcsolatban is.)
Nem ítélkezem,nem általánosítok,de Magyarország az még mindig Magyarország.
Talán 20-30 év múlva majd tartunk ott(felfogásban,mentalitásban,hozzáállásban),mint most a "hanyatló nyugat". ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Ras
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.02.06. 09:15

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ras » 2023.04.28. 18:15

Üdv.
El állítot fókusz problémaval kerestem fel én is a Btc-t a 102/1300mc ügyében, persze közöltem a mailban hogy miről van szó és hogy nincsenek rajta jusztír csavarok, írtak hogy nem gond vigyem be. Mondtam ok lehajthatottam 200 km Pestre majd vissza és pár napra rá ismét. A boltban kérdeztem hogy mi volt a gond? Mondta az eladó hogy a jusztír. Én kérdeztem és hogy jó a képe? az eladó mondta hogy jó. Én kérdeztem hogy jó vagy perfekt? Na itt már gondolkodott egy picit, de csak rá mondta hogy perfekt. Na amikor itthon kipróbáltam, hát messze nem volt perfekt. Így hát szét szedtem és amennyire dudtam beállítottam.Job lett mint a btc felé beállítás,de nem tökéletes. Az lett volna korrekt a részükről hogy ha közlik hogy a jusztír csavarok miatt csak a meniszkusz mozgatásával lehetett korrigálni a jusztírt és igazából nincs jobb módszerük.És a másik dolog hogy a meniszkusz ki van ékelve kis műanyag ékekkel, és valószínűleg ez csörgött neked a tubusban.
Ras
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2021.02.06. 09:15

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Ras » 2023.04.28. 18:21

Bocs, el állítot jusztírt akartam írni
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.04.28. 21:04

Az a probléma, hogy a legtöbb bolti távcső messze nem az örökkévalóságnak készült, tele vannak átgondolatlan vagy eleve gyatra műszaki megoldással. Ha megnézel egy régi japán kisrefraktort vagy egy mai Takát, látod, hogy kellene ezt csinálni. A vásárlók 90+%-ának azonban ez is megteszi. Biztos vagyok benne, hogy a boltban megpróbálják orvosolni a gyárilag gyatra tubusokat, de a rossz megoldásokkal ők sem tudnak mit kezdeni, mint ahogy az elcseszett optikákkal sem.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: MC távcsövek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2023.04.28. 22:39

Vizi Péter írta:
2023.04.28. 21:04
Biztos vagyok benne, hogy a boltban megpróbálják orvosolni a gyárilag gyatra tubusokat, de a rossz megoldásokkal ők sem tudnak mit kezdeni, mint ahogy az elcseszett optikákkal sem.
Ez így van, csak ugye a vevő erre azt fogja mondani, hogy a vásárláskor még nem mondták neki ezt a lényeges információt, hogy "jó ez, csak gyárilag vannak benne gyatra megoldások" meg "alapvetően elcseszett optika, csomagoljam?" és valahol neki is igaza van.

Ezt csak azért mondom, mert nagyon régen írtam én is itt ehhez hasonlót: fantasztikus bevonatokkal bíró vadiúj fejlesztésű nagybinokli, 3 hét után már kettőzött, a boltos nagyon korrektül visszavette, bejusztírozta, tényleg jó volt további két hétig, majd újra kettőzött... a reklamációra ez a válasz érkezett: hát ennyi pénzért mit vártál?

Úgyhogy sok évvel később van egy 20x80-as monokulárom és egy rakás optikai kacat.
140/890 GPU
150/930 newton
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”