Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.03. 10:31

D.Laci írta:
2022.02.03. 10:01
Lovász András írta:
2022.02.03. 09:45
Igaz, nekem nincs CC-m, de a Newton-om akármit mutat nappal, MINDIG az enyhén elfókuszált csillag képe a döntő!!!!!!!!!!
Azért abban a CC-ben tudtommal egy igen fényerős paraboloid főtükör dolgozik, ahol egy esetleg kollimálatlan, NEM KÖZPONTOSAN befogott lézer felejtős. Sajnos ez van.
Ez is lehet, de nem tudom milyen lézert használsz.
Nekem volt egy olcsó kínai lézerem, ami katasztrofálisan mellé lőtt a saját optikai tengelyének.
Egy sík lapon meggurítva, "hatalmas" köröket írtle a falon kb. 10m távolságból.
Rögtön vettem egy Baader-t, ami ezen a teszten szépen teljesített, és a Schmidt-Newton távcső kollimációja is szuper lett vele.
Lehet, hogy a lézereddel nagyon mellé lövöd a beállítást és (biztosan) a csillag mutatja a jó értéket.
Szerintem.

D.Laci
Baader lezert hasznalok :) Direkt azert ezt vettem, hogy biztos legyek a dolgomban. Nem sikerult, ugy latszik :) Anno Newtonnal nekem sem volt ilyen problemam. Defokuszalt csillagnal maradok :)

Ez a tubus az amugy: https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... ta/p,61486
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.02.03. 11:51

Sajnos ahogy írtam is, nem elég, hogy a lézer jól kollimált legyen, központosan is be kell fogni. Szerintem ezt a legnehezebb megcsinálni. Ezért nem használok lézert.
Csillagra kollimálni sokkal egyszerűbb szerintem.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.03. 12:01

mudlee írta:
2022.02.03. 10:31
D.Laci írta:
2022.02.03. 10:01
Lovász András írta:
2022.02.03. 09:45
Igaz, nekem nincs CC-m, de a Newton-om akármit mutat nappal, MINDIG az enyhén elfókuszált csillag képe a döntő!!!!!!!!!!
Azért abban a CC-ben tudtommal egy igen fényerős paraboloid főtükör dolgozik, ahol egy esetleg kollimálatlan, NEM KÖZPONTOSAN befogott lézer felejtős. Sajnos ez van.
Ez is lehet, de nem tudom milyen lézert használsz.
Nekem volt egy olcsó kínai lézerem, ami katasztrofálisan mellé lőtt a saját optikai tengelyének.
Egy sík lapon meggurítva, "hatalmas" köröket írtle a falon kb. 10m távolságból.
Rögtön vettem egy Baader-t, ami ezen a teszten szépen teljesített, és a Schmidt-Newton távcső kollimációja is szuper lett vele.
Lehet, hogy a lézereddel nagyon mellé lövöd a beállítást és (biztosan) a csillag mutatja a jó értéket.
Szerintem.

D.Laci
Baader lezert hasznalok :) Direkt azert ezt vettem, hogy biztos legyek a dolgomban. Nem sikerult, ugy latszik :) Anno Newtonnal nekem sem volt ilyen problemam. Defokuszalt csillagnal maradok :)

Ez a tubus az amugy: https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... ta/p,61486
Macerás egy tubus ez.
Szerintem egy ekkora MC- vel jobban jártál volna.
Nekem volt 150/1800 MC-m nagyon szerettem, utólag vertem a fejem a falba, hogy eladtam.
Az stabil volt, jó képpel.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.03. 13:42

D.Laci írta:
2022.02.03. 12:01
mudlee írta:
2022.02.03. 10:31
D.Laci írta:
2022.02.03. 10:01


Ez is lehet, de nem tudom milyen lézert használsz.
Nekem volt egy olcsó kínai lézerem, ami katasztrofálisan mellé lőtt a saját optikai tengelyének.
Egy sík lapon meggurítva, "hatalmas" köröket írtle a falon kb. 10m távolságból.
Rögtön vettem egy Baader-t, ami ezen a teszten szépen teljesített, és a Schmidt-Newton távcső kollimációja is szuper lett vele.
Lehet, hogy a lézereddel nagyon mellé lövöd a beállítást és (biztosan) a csillag mutatja a jó értéket.
Szerintem.

D.Laci
Baader lezert hasznalok :) Direkt azert ezt vettem, hogy biztos legyek a dolgomban. Nem sikerult, ugy latszik :) Anno Newtonnal nekem sem volt ilyen problemam. Defokuszalt csillagnal maradok :)

Ez a tubus az amugy: https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... ta/p,61486
Macerás egy tubus ez.
Szerintem egy ekkora MC- vel jobban jártál volna.
Nekem volt 150/1800 MC-m nagyon szerettem, utólag vertem a fejem a falba, hogy eladtam.
Az stabil volt, jó képpel.

D.Laci
Azert sok elonye is van am neki, de valo igaz, ezzel az egy hatranyaval most szembesultem en is :) A mi lenne ha dolgokkal nehez mit kezdeni, mert egyelore nem tudunk idoben utazni. De ha tudnank, akkor az elso dontesem lett volna jo dontes a bresser utan: Az oriontol rendelni vagy egy 6, vagy egy 8"-es Newton-t a VX szeriabol. Postaval es vammal kb 200-ra jott volna ki a 6-os, tehat a 150-es. Ha tudom, hogy ez a CC ennyire macera, akkor most az oriont vennem, de mivel nem tudtam, ezert marad a CC addig amig vagy meg nem unom, vagy fel nem hergelem magam rajta jobban :) Mert amugy miutan beallitottam (es szerintem meg tudnek rajta javitani), nem volt am olyan rossz kepe, a borzaszto szeles legkor ellenere sem.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.03. 14:00

Bocsi!
A Te döntésed, hogy mit veszel és abból mit tartasz meg, ez csupán egy vélemény volt.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2022.02.04. 08:13

Lovász András írta:
2022.02.03. 11:51
Sajnos ahogy írtam is, nem elég, hogy a lézer jól kollimált legyen, központosan is be kell fogni. Szerintem ezt a legnehezebb megcsinálni. Ezért nem használok lézert.
Csillagra kollimálni sokkal egyszerűbb szerintem.
Igen, ez gond. De az okulárral ugyanez van - azt is nehéz igazán központosan befogni. Ha azt a kis különbséget is ki akarod küszöbölni, ami az okulárkihuzatba befogásnál adódhat, akkor minden okulárváltásnál kollimálnod kellene...
(Ha nem "lötyög" szokatlanul a lézer a kihuzatban, akkor szerintem vizuális használatban ez a különbség nem igazán észrevehető.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.04. 10:18

Ami a vicces, hogy tegnap kimentem kiserletezni.

1. Beallitottam a lezerrel a segedtukrot, nem jo. Befogtam mashogy, nem jo, a csillagok elhuznak, defokuszalt kep rossz.
Belenezve mind a zenittukorbe, mind a kihuzatba tukor nelkul, latszolag szemre minden jo, fekete kis kor kozepen, tukor kozepen. Tehat lezerrel jo, szemre az optika jo. Csillagok nem.

2. Ezutan raalltam egy csillagra, defokuszaltam es szemre allitottam be a segedtukrot, csillagok pontosak, elesek. Ezutan beraktam a lezert, a pont kozeleben sem volt a helyenek, akarhogy is fogtam be. De ami meg meglepobb volt, hogy belenezve mind a zenittukorbe, mind csak a kihuzatba hat egyaltalan nem tunt jonak a beallitas. Tehat lezerrel es szemre sem jo az optika, de a csillagokat nezve meg igen.

Kicsit olyan ez a tavcso, mint a nok szamomra. Ertem, de aztan megsem :D

Megneztem tobb objektumot is miutan a 2. pont szerint allitottam be, teljesen jo a kepe, halmazok szepek, kettosok szepen bomlanak, a kepe az mas mint a lencsese, de az nem negativum.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.06. 11:25

Sziasztok!

Végre összeállt a lakott területen kívüli észlelésre szánt könnyű kistávcsöves szett. Rózsika nemrég tuningolta a SkyWatcher AZ-EQ Avant mechanikát (munkáját itt is megköszönöm neki), amely gyári léptetőmotort is kapott. A mechanika egy Tele Vue 60/360 refraktort hordoz, amely a képen hátratolt harmatsapkával látható, így kb. söröspalack méretű. A harmatsapkára szerelt Tele Vue Quick Point vöröspontos kereső (amit a cég Kínában gyártat) viszont szerintem nem olyan jó minőségű (és nem is tartalmaz olyan praktikus megoldásokat) mint a szokásos, idehaza is elterjedt egyéb kínai vöröspontos keresők. A teljes szett nagyon könnyű, fél kézzel is vígan felkapható.

Varus
Tele Vue 60.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.06. 11:38

Lovász András írta:
2022.02.03. 08:01
Péter figyelmeztetése a kompromisszummentes kollimációra vonatkozik. Értem ezalatt azt, hogy nem elég a végpontjaikban találkoztatni az optikai tengelyeket; fontos, hogy végig egybeessenek. Ezt nem könnyű megvalósítani a jellemzően kínai távcsövekben, ahol a rögzítőcsavarok oldalról nyomják a lötyögő kiegészítőket, ráadásul általában csak 1, vagy 2 van belőlük.
Sziasztok!

Én ezt a kollimációs lézert használom (a kisebbik, 1,25-ös változatot):

http://www.hotechusa.com/category-s/22.htm

Ezen van egy gyűrű, amelyet ha tekerek, akkor a szerkezet belefeszül a távcső kihuzatába, így lötyögés kizárva. Ezzel még én is könnyedén be tudom állítani a newton távcsövemet, pedig műszaki téren igen-igen balf@sz vagyok ám. ;)
Drágább termék, viszont maximálisan elégedett vagyok vele.

Varus
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.02.06. 12:06

Nagyon jók ezek a kis aperatúrával rendelkező rövid fókuszú távcsövek, bőven adnak élményt és sok téren kényelmes megoldású műszerek. Gratulálok a műszeredhez varus! :) Az enyém ilyen, a napokba jött a pólusállító ék a mechanika-fej alá
DSC_0939~2.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”