Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.17. 21:49

Vásároltam a Bresser mellé/helyett egy Omegon 154/1848 Classic Cassegrain-t. Leventével kezdtünk el egy társalgást, a neki írt levelet ide is bemásolom.

Ahogy elmentek a felhők, kivonultam, hagytam egy 20 percet lehülni a tubust (Omegon), aztán kint voltam egy órát, és teszteltem egy rövidet.

Holdat néztem, Orion ködöt, Plejádokat, Betelgeus-t. Egyáltalán nem nyűgözött le a tubus eddig, bár lehet velem és a légkörrel van csak a baj.

Észrevételeim:
- végül a két kisebb és egy nagyobb kiegészítő toldatból elég volt valóban csak a nagyobb egymaga és van fókusz.
- a 26mm Bresser Plössl-el sikerült csak éles képet elérni, a 10mm Scopium és a 6.7mm ES okulárom kicsit homályos volt, és a csillagok olyanok voltak, mintha egy részük picit üstökössé kezdett volna válni (lásd később). A Bresser 26mm és TeleVue 2X Barlow nagyon erősen súrolta az élesség határát.
- 10mm Sopiummal borzasztóan kicsit volt az LM.
- fák és házak miatt három hely van az udvaron, ahonnan nézelődni tudok, így hoztam-vittem a felszerelést, okulárokat cseréltem megállás nélkül. Nem tudom, hogy ennek hatására-e, vagy nem, de a csillagok üstökös hatása egyre rosszabb lett. Ezért defókuszáltam egy nagyobb csillagon és az alapján úgy ítéltem meg, hogy valószínűleg kollimálni kell. Baader lézer kollimátorom van, ugyanúgy raktam be mindig a scopium dielektrikus tükörbe és a lézer kb 1cm-el mindig arrébb volt a lyuktól. A segédtükör kollimáló csavarjaival állítgattam csak, és úgy, hogy a végén mindhárom meglegyen húzva rendesen. Ennek ellenére nagyon sűrűn kellett kollimálni, amit nem értek. Mi mozdult el ennyire állandóan? Fókuszírozó, tükör, minden szoros volt. CN fórumon azt írták, hogy nagyon jól tartja a kollimálást.
- A tubus elejére illeszkedő tubus fedél kicsit nehezen ment rá az elején, viszont amikor a hidegről bejöttem, és rá akartam rakni, konkrétan majdnem beesett. Jó nagy a tágulása a tubusnak, ami eléggé meglepett, ez az egyetlen elég gagyi darab az egészben.
- EQ5-re raktam rá, kicsit előretolva, hogy ki legyen egyensúlyozva, de még így is eléggé remegett, kellett neki 1-2mp mire megnyugszik. Pedig szerintem nem nehezebb, mint a Bresser.

Kábé ennyi, elég negatívak az első tapasztalatok. Maga a konstrukció elég szép, és minőségi, bár ha benézek a tubusba, van pár gyártási hiba, de szerintem az észlelést nem zavarja. A végén már azzal is megpróbálkoztam, hogy a Scopium tükör helyett, beraktam a Bresser gyáriját, hátha az a gyenge pont, de azzal még rosszabb lett (ezt vártam). Szóval nem tudom, vagy ennyire rossz a légkör most a téli hónapokban, vagy tényleg velem van a baj. Én annó úgy emlékszem, amikor a Newtonnal és a MAK-al vagy a WO APO-val észleltem, hogy a csillagok még 150X nagyításon is tű élesek voltak. Itt közelében sem voltam most ennek. Lehet, hogy a légkör egyszerűen nem tud 150X nagyításnál többet, azt is csak épp hetek óta? Annó télen nem észleltem sosem, mert akkor még panelben laktam.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.17. 22:42

Én úgy egy órája a Sirius-ra néztem rá egy kis APO-val és borzalmas volt, nem lehetett élesre állni. Fel is adtam azonnal.

A légkör tuti borzalmas ma este, nem hiszem, hogy a távcsöveddel van baj. Kivéve az általad említett kómahibát, az valószínű nem a légkörben van. De az csak jusztír kérdése, amiatt nem aggódnék.

Télen is szokott nagyon szar lenni a seeing ... meg nagyon jó is. Ma nem jó. Előbb vagy utóbb jó lesz a légkör ... remélem. Észre fogod venni.

GyP
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.18. 07:46

mudlee írta:
2022.01.17. 21:49
Vásároltam a Bresser mellé/helyett egy Omegon 154/1848 Classic Cassegrain-t.
Holdat néztem, Orion ködöt, Plejádokat, Betelgeus-t...
Ekkora nagyításokon csak zenitközeli csillagon érdemes tesztelni, mert ott zavar legkevésbé a légkör.
Igen, mostanság nem jellemző a nyugodtság - legalábbis mifelénk. Az optika tesztjéhez mindenképp érdemes megvárni a jó légkört, anélkül csak elhamarkodott ítéletet lehet hozni. Persze ettől még valószínűleg van kollimációs hiba a rendszerben. Ebben sajnos nem tudok tanácsot adni, mert Cassegrain-nel még nincs tapasztalatom.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.01.18. 09:19

Kollimációt zenittükör és minden egyéb plusz optikai elem nélkül tessenek nézni!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.18. 10:15

Vizi Péter írta:
2022.01.18. 09:19
Kollimációt zenittükör és minden egyéb plusz optikai elem nélkül tessenek nézni!
Rendben, ezt nem tudtam! :) Lehet ez meg is oldja a problemat. Jelentkezem majd meg.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.18. 20:52

Ma este is kimentem, előtte még bent kollimáltam az Omegon-t zenit tükör nélkül, majd kint folytattam, lásd lentebb. Így már teljesen fix maradt, nem állítódott el egyáltalán.

A szabad 2 órám igazi észlelés helyett teszteléssel töltöttem. Egy órával mielőtt kimentem, kivittem mindkét tubust, az Omegont és a Bressert is. Egy órányi hülés, és az új kollimálás után egy fokkal jobb lett a helyzet, a Betelgeus-t nézve már megjelentek a pici diffrakciós tüskék is, amit múltkor nem is láttam. Megnéztem aztán az Orion-t, Plejádokat, M38-at, majd a vége felé a holdat is, többféle nagyításon.
Már-már meggyőztem magam, hogy sikerült rendbehozni, majd belenéztem a Bresserbe. Az Omegonhoz képest tűpontos csillagok. Az M38-on látszódott igazán.

Utána csináltam még ténylegesen egy side by side hasonlítást is, ugyanazzal a zenittükörrel, okulárral, többféle nagyításon, zenit közelben, illetve a fent említett célpontokon, először egyikkel, aztán rögtön másikkal. Érezhető a javulás, de a tűpontos csillagok még nincsenek meg. Például az Orion köd közepén lévő csillagok a Bresserben egyértelműen látszottak, hányan vannak, az Omegon-ban annyira nem.

Kollimálni csak a segédtükröt kollimáltam, de előtte elolvastam egy rakat írást, többek közt ezt is: https://www.cloudynights.com/topic/6470 ... assegrain/, illetve voltam bent Leventééknél, és tőle is kértem tanácsot. Néztem (tükör nélkül) defókuszált csillagot, tükörrel is, meg több más módon is, ahogy a CN cikkben írják, én már nem láttam problémát. A fánk fánk alakú, a kereszt középen van a fekete körön (segéd tükör). Feltételezem továbbra is ember baj van, valószínűleg velem, és valószínűleg még lehet ezen javítani. Mit tanácsoltok? Vigyem el valakihez, aki ért is hozzá, nézzem meg hogy csinálja? Budapesten (ne adj Isten 17. kerület környékén) van valaki esetleg? Vigyem be valamelyik Budapesti boltba?

Egyet azért megjegyeznék a végére: az Orion ködössége mintha erősebb lett volna az Omegonban, ami kicsit meglepett. Mármint nagyobb a tükör, tudom, de akkor is, az előzmények után.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: kazi » 2022.01.18. 22:41

mudlee írta:
2022.01.18. 20:52
Ma este is kimentem, előtte még bent kollimáltam az Omegon-t zenit tükör nélkül, majd kint folytattam, lásd lentebb. Így már teljesen fix maradt, nem állítódott el egyáltalán.

A szabad 2 órám igazi észlelés helyett teszteléssel töltöttem. Egy órával mielőtt kimentem, kivittem mindkét tubust, az Omegont és a Bressert is. Egy órányi hülés, és az új kollimálás után egy fokkal jobb lett a helyzet, a Betelgeus-t nézve már megjelentek a pici diffrakciós tüskék is, amit múltkor nem is láttam. Megnéztem aztán az Orion-t, Plejádokat, M38-at, majd a vége felé a holdat is, többféle nagyításon.
Már-már meggyőztem magam, hogy sikerült rendbehozni, majd belenéztem a Bresserbe. Az Omegonhoz képest tűpontos csillagok. Az M38-on látszódott igazán.

Utána csináltam még ténylegesen egy side by side hasonlítást is, ugyanazzal a zenittükörrel, okulárral, többféle nagyításon, zenit közelben, illetve a fent említett célpontokon, először egyikkel, aztán rögtön másikkal. Érezhető a javulás, de a tűpontos csillagok még nincsenek meg. Például az Orion köd közepén lévő csillagok a Bresserben egyértelműen látszottak, hányan vannak, az Omegon-ban annyira nem.

Kollimálni csak a segédtükröt kollimáltam, de előtte elolvastam egy rakat írást, többek közt ezt is: https://www.cloudynights.com/topic/6470 ... assegrain/, illetve voltam bent Leventééknél, és tőle is kértem tanácsot. Néztem (tükör nélkül) defókuszált csillagot, tükörrel is, meg több más módon is, ahogy a CN cikkben írják, én már nem láttam problémát. A fánk fánk alakú, a kereszt középen van a fekete körön (segéd tükör). Feltételezem továbbra is ember baj van, valószínűleg velem, és valószínűleg még lehet ezen javítani. Mit tanácsoltok? Vigyem el valakihez, aki ért is hozzá, nézzem meg hogy csinálja? Budapesten (ne adj Isten 17. kerület környékén) van valaki esetleg? Vigyem be valamelyik Budapesti boltba?

Egyet azért megjegyeznék a végére: az Orion ködössége mintha erősebb lett volna az Omegonban, ami kicsit meglepett. Mármint nagyobb a tükör, tudom, de akkor is, az előzmények után.
Asszem Csuti istvánnak ilyen csöve van vagy volt. Fészbuk csoportokban keresd meg sztem.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.01.19. 09:42

mudlee írta:
2022.01.18. 20:52
Ma este is kimentem, előtte még bent kollimáltam az Omegon-t zenit tükör nélkül, majd kint folytattam...
Nagyon fontos, hogy az összehasonlítást AZONOS kilépő pupilla mellett végezd! (Kilépő pupilla=okulár fókusza/távcső fókuszaránya, vagy objektív átmérő/nagyítás.)
De azt tudnod kell, hogy a Cassegrain "betyáros" kitakarása miatt soha nem fogja utolérni a refraktort; a csillagokat mindig nagyobbnak fogod látni megegyező kilépő pupilla mellett.
A csillagok üstökös jellege már megszűnt?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.19. 09:59

Nem teljesen, egyik iranyba mintha meg lenne, lehet ez okozza a nem tu pontossagot is. De defokuszalva minden rendben tunik. Lehet nem eleg szakavatott a szemem hozza...
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.01.20. 19:20

Hát ez is megvan, végre! Sikerült. :)
Uraim,bemutatom legújabb társamat. Másodkézből,de mintha most jött volna ki a boltból.
Remélem,az ajánlott nagyítás tartományban a képe is olyan gyönyörű lesz mint a tubus.
Szerintem, én ezzel be is fejeztem a távcső vásárlást. Most már csak a kiegészítők kiegészítésére koncentrálok. :mrgreen:
IMG_20220120_190507.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”