Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.11.02. 09:12

Vizi Péter írta:
2021.11.02. 08:44
Nagyon komoly munka, gratulálok! Ilyen minőséget azért csak kevés barkácsoló tud otthon, ehhez nagyobb felkészültség kell. A segédtükör fűtése különösen inspiráló megoldás.
Köszi Péter, néhányszor előfordult, hogy hajszárítózgatni kellett a segédet, csak utánna kis pötyökbe gyűlve száradt meg a pára. Mivel elég szennyezett a levegő ott maradtak a kis halvány pöttyöcskék, nem győztem takarítani. Kitéve a karcolásnak azt a drága holmit. Úgyhogy annyira meleg csak a segéd, hogy ne csapódjon le a pára, de még turbulenciát se csináljon nekem a fényútba. Gyakorlatilag fűtés közben nem is érezni hogy meleg lenne.
A Schmidt-Newtonom korrekciós lemezét tervezem most enyhén melegíteni ( a harmatsapka hosszabb idő után már nem ér semmit) azt meg úgy hogy a foglalatába húzok körbe cekászt, és éllel fog érintkezni az üveggel. Nem tudom nem fogja e módosítani a felületét, ha az üveg szélét kezdi el enyhén melegíteni?

Csaba
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.11.02. 09:27

pisza írta:
2021.10.31. 16:19
Sziasztok, újabb tubus az optikámnak. 15 kg cakkompakk, egy bitang nehéz okulárral:
viber_kép_2021-10-06_11-13-01-444.jpg
viber_kép_2021-10-06_11-13-01-293.jpg
viber_kép_2021-10-06_11-12-51-417.jpg

Tisza Csaba
👍
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.02. 09:42

pisza írta:
2021.11.02. 09:12
...
A Schmidt-Newtonom korrekciós lemezét tervezem most enyhén melegíteni ( a harmatsapka hosszabb idő után már nem ér semmit) azt meg úgy hogy a foglalatába húzok körbe cekászt, és éllel fog érintkezni az üveggel. Nem tudom nem fogja e módosítani a felületét, ha az üveg szélét kezdi el enyhén melegíteni?

Csaba
Csaba!

Én ősz végétől tavaszig használom a lencsém fűtését, konkrétan a "Dew Buster" típust: https://www.dewbuster.com/default.html
Ez egy több kimenetes "delta-t" fűtés (de van fix kimenete is), azaz nem fűt mint állat, hanem a saját külső hőmérője alapján (ami az objektív mellett figyel), egy általad beállítható "többlet-hőmérsékleten" tartja a lencsét, tükröt, okulárt stb. De meglehetősen combos táp kell alá, pláne, ha több kimenetét is használod.

Egy trükkje azért van a dolognak.
Ugyanis az üveg torzítása szempontjából tök mindegy a tényleges hőmérséklet, ha az NEM VÁLTOZIK. De ha éppen hűl, vagy melegszik az optika, akkor az e közben torzulni fog. (Bár ezt szerintem Te is tudod...) Ezért nagyon fontos, hogy a tényleges észlelési munka előtt legalább másfél-két órával korábban (!!!) kapcsold be a fűtést. Én általában 5 és 10 fok közzé szoktam állítani a delta-t. Ha későn kapcsolom be, akkor az elején 10°-ra, majd visszaveszem 5-re. A fűtő-mandzsetta is bolti; mivel nem volt túl drága, ezért nem kínlódtam száz ellenállás forrasztgatásával (a cekasz huzalban nem bíztam, mivel az vonal mentén adja le a hőt, nem felületen, és ezért lokálisan túlmelegítheti a mandzsettát - neked sem javaslom). Nagyon fontos, hogy a hőt MINÉL NAGYOBB FELÜLETEN adja át a mandzsetta a foglalatnak (pláne közvetlenül az üvegnek)!

Az én 160mm-es háromtagú objektívem esetében semmi problémával nem találkoztam. Szerintem nagyobb átmérőkkel sem lehet gond (persze csak az "amatőr mérettartományokban"), csak még hosszabb felfűtési időt kell hagyni a hőmérséklet kiegyenlítődésére.

A fenti elektronikát persze némi hozzáértéssel, megfelelő szabályozással (pl. váltóáramú amplitúdó szélesség modulációval) ellátva és a fűtést a hőmérő jelének felhasználásával, komparátorral meghajtva) meg is lehet tervezni, és DIY-alapon is legyártható, de ehhez azért megfelelő elektronikai szakértelem kell.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.02. 12:28

pisza írta:
2021.11.02. 09:12
Vizi Péter írta:
2021.11.02. 08:44
Nagyon komoly munka, gratulálok! Ilyen minőséget azért csak kevés barkácsoló tud otthon, ehhez nagyobb felkészültség kell. A segédtükör fűtése különösen inspiráló megoldás.
Köszi Péter, néhányszor előfordult, hogy hajszárítózgatni kellett a segédet, csak utánna kis pötyökbe gyűlve száradt meg a pára. Mivel elég szennyezett a levegő ott maradtak a kis halvány pöttyöcskék, nem győztem takarítani. Kitéve a karcolásnak azt a drága holmit. Úgyhogy annyira meleg csak a segéd, hogy ne csapódjon le a pára, de még turbulenciát se csináljon nekem a fényútba. Gyakorlatilag fűtés közben nem is érezni hogy meleg lenne.
A Schmidt-Newtonom korrekciós lemezét tervezem most enyhén melegíteni ( a harmatsapka hosszabb idő után már nem ér semmit) azt meg úgy hogy a foglalatába húzok körbe cekászt, és éllel fog érintkezni az üveggel. Nem tudom nem fogja e módosítani a felületét, ha az üveg szélét kezdi el enyhén melegíteni?

Csaba
Gratulálok ehhez a precízen megépített műszerhez Csaba!
A Schmidt-Newton korr. lemez fűtésre reagálnék.
Én soha nem használtam hozzá harmatsapkát, viszont a tépőzáras fűtőpaplant, vagy ki minek hívja (mint az F/1-ben) azt mindig.
Nem párásodott a korr. lemez, ha észlelés előtt legalább 1 órával bekapcsoltam.
Viszont ha ezt elmulasztottam és elkezdett gyorsan hűlni a levegő, már nem érte utol magát aznap éjjel.
A fűtőeszközt, a korr. lemez foglalatára tekertem rá szorosan és a tépőzárral rögzítettem.
A 44Ah-ás autó akksi a go-to mechanikával együtt lazán kiszolgálta.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2021.11.02. 16:37

pisza írta:
2021.11.01. 18:35
Sanyi, csak dekopír, kisflex, kellett hozzá, megy egy csomó idő. Úgyhogy full műhelymunka, kivéve az esztergálást.
Andris, a régi jó kis Zsámba tükör 350/1800 van benne, ( 94%-os felülettel) egy perfekt Antares segéddel. Láttam az idén olyan Jupitert benne hogy táncoltam a látványtól. 10-12 sáv, narancsban úszva, egy csomós kis cikormánnyal. Frenetikus volt.

Csaba
A karbon spicceket horgászboltban vetted vagy a neten rendelted ?
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: pisza » 2021.11.02. 19:13

Végh Zoli írta:
2021.11.02. 16:37
pisza írta:
2021.11.01. 18:35
Sanyi, csak dekopír, kisflex, kellett hozzá, megy egy csomó idő. Úgyhogy full műhelymunka, kivéve az esztergálást.
Andris, a régi jó kis Zsámba tükör 350/1800 van benne, ( 94%-os felülettel) egy perfekt Antares segéddel. Láttam az idén olyan Jupitert benne hogy táncoltam a látványtól. 10-12 sáv, narancsban úszva, egy csomós kis cikormánnyal. Frenetikus volt.

Csaba
A karbon spicceket horgászboltban vetted vagy a neten rendelted ?
Szia Zoli, itt a helyi horgászbolban vettem, de ha kintről rendelem 1/3 ára lett volna, csak sürgős volt.
Csaba
Avatar
htamas.hun
Hozzászólások: 66
Csatlakozott: 2017.03.30. 11:16

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: htamas.hun » 2021.11.03. 08:38

Attila írta:
2021.11.02. 09:42

A fenti elektronikát persze némi hozzáértéssel, megfelelő szabályozással (pl. váltóáramú amplitúdó szélesség modulációval) ellátva és a fűtést a hőmérő jelének felhasználásával, komparátorral meghajtva) meg is lehet tervezni, és DIY-alapon is legyártható, de ehhez azért megfelelő elektronikai szakértelem kell.

MDA
Én csináltam ilyen segédtükör fűtést az előző távcsövemhez. Elég komplakt volt. Mérte a tükör, és a környezet hőmérsékletét is, és eszerint szabályozta a fűtést. Be lehetett állítani a hőkülönbséget, és az érzékenységet is. Akár század fokot is tudott kompenzálni.
Ezen felbuzdulva készültek külön kis modulok is, amiket pl. kereső fűtésére lehett használni. Ehhez sem kellett külön szabályzó, és izmos táp sem.

Az új távcsőhöz már nem ilyet használok, hanem egy minimálteljesítményű (0,2 W) fűtést. Folyamatosan járatom az észlelés kezdetétől.
Itt írtam ezzel kapcsolatban: https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2757170654
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Tamás - TMS-ASTRO
300/1200 Flex-Dobson, EQ-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.03. 10:32

htamas.hun írta:
2021.11.03. 08:38
Én csináltam ilyen segédtükör fűtést az előző távcsövemhez.
...
Az új távcsőhöz már nem ilyet használok, hanem egy minimálteljesítményű (0,2 W) fűtést. Folyamatosan járatom az észlelés kezdetétől.
Itt írtam ezzel kapcsolatban: https://www.facebook.com/permalink.php? ... 2757170654
Ez nagyon jó hír!
Sőt, ha gyártod is (a képekből erre gondolok, s úgy tűnik, nagyon profi kivitelezéssel), akkor mások számára is hasznos. Hol kapható?

Sajnos a FB-ot nem használom (és a későbbiekben sem akarom), így nem tudom megnézni a leírásodat. Talán tedd közzé itt (is), ahol még passzol is a weboldal profiljába... ;)
Ugyanakkor ez a 0,2W teljesítmény nekem sehogyan sem tűnik elegendőnek, sőt...

Ki is számoltam gyorsan (Q=c*m*dT):
Tükör-fűtés.JPG

E szerint 0,2W-tal több, mint 4 óra kellene egy 25 centis átmérőjű tükör hőmérsékletének csupán egy fokkal történő megemeléséhez úgy, hogy a folyamat ideálisan meg végbe. (Vagy - elméletileg - 3kW egy másodperc alatt "betöltve"...)
Azaz nincs hőveszteség semmilyen más irányba (még sugárzó sem!), és a külső hőmérséklet is állandó. Ez utóbbi gradiense általában az 1°C/4órás trendet jóval meghaladja (de ennek figyelembevételéhez nem akarom a nagyérdeműt differenciál-egyenletekkel terhelni), így a 0,1°C-os konstans emelés is kihívás lehet...
Valójában a 0,2W elméletileg (!) semmihez nem elég.

De ha neked a gyakorlatban bevált, akkor itt valami gikszer van... :shock:
Mit számoltam rosszul, vagy milyen - nem elhanyagolható - hatást nem vettem figyelembe?
Vagy hány db ilyen hőforrást használsz egy-egy tükörhöz (bár a leírásodban egy db-ról írsz)? De akkor már ugye nem tized-wattokról beszélünk...


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1184
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.11.03. 11:29

Szerintem azt értetted félre Attila,hogy Tamás a segédtükör (ill.a kereső) fűtéséről írt és nem a főtüköréről. ;)
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.11.03. 11:51

Anti_45 írta:
2021.11.03. 11:29
Szerintem azt értetted félre Attila,hogy Tamás a segédtükör (ill.a kereső) fűtéséről írt és nem a főtüköréről. ;)
Igen, ez könnyen előfordulhat (bár ezt sehol sem írta).
Én Dobson (felépítésű... ;) ) távcsőben gondolkoztam, ahol a "földön fekvő" főtükör kapja telibe a párát legelőször, de a saját magam esetében is egy sok kilogrammos, 160mm átmérőjű, háromtagú apo lencséről írtam, Dienes Laci is a korrektorhoz használta, tehát nem "üvegcserepekről" volt szó. :lol: Ráadásul a távcsőfűtések mindegyike (a Dew-Buster is) alapvetően erre, vagy főleg erre készül, ahová igenis kell a combos táp. Így viszont nincs értelme összevetni a kettőt, de legalábbis erősen félrevezető...

Ugyanakkor szerencsére az Excel könnyen módosítható; egy 80mm-es (közép-átmérőjű, és 10mm vastag segédre az alábbi jön ki (ismét csak elméletileg):
Segédtükör-fűtés.JPG

Itt már negyed óra kell "csak" a hőfok elérésékez (és még csak egy fok különbségről beszélünk!), de a fűtőpanel nem csak "előrefelé fűt", a tükör melegedés közben is ad le hőt, stb. stb. Ráadásul a külső hőmérséklet is csökkenhet akár ilyen, vagy ezt erősen megközelítő mértékben.
Viszont a tömeg (és ezzel a fűtés hőigénye - változatlan egyéb paraméterek mellett) a tükör átmérőjével négyzetesen és vastagságával lineárisan csökken, így az egészen kis méretű segédekhez a tized wattos bemenő teljesítmény talán valóban elegendő lehet. Ha a gyakorlatban működik (a kis segédekhez), akkor működik.
De ezzel együtt is, szumma szummárum, ez - hogy finom legyek - erősen ki van hegyezve...

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”