Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.06. 14:55

gyuri17 írta:
2022.02.06. 12:06
Nagyon jók ezek a kis aperatúrával rendelkező rövid fókuszú távcsövek, bőven adnak élményt és sok téren kényelmes megoldású műszerek. Gratulálok a műszeredhez varus! :) Az enyém ilyen, a napokba jött a pólusállító ék a mechanika-fej alá
DSC_0939~2.JPG
Nagyon szép ez a kistávcső Gyuri! :)
A tubus gyári? Melyek a paraméterei? Szívesen belenéznék egyszer!

Üdvözlettel:
Varus
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2022.02.06. 15:08

Varus írta:
2022.02.06. 14:55
gyuri17 írta:
2022.02.06. 12:06
Nagyon jók ezek a kis aperatúrával rendelkező rövid fókuszú távcsövek, bőven adnak élményt és sok téren kényelmes megoldású műszerek. Gratulálok a műszeredhez varus! :) Az enyém ilyen, a napokba jött a pólusállító ék a mechanika-fej alá
DSC_0939~2.JPG
Nagyon szép ez a kistávcső Gyuri! :)
A tubus gyári? Melyek a paraméterei? Szívesen belenéznék egyszer!

Üdvözlettel:
Varus
Nem, nem gyári. A lemcséjét egy Made binokliból bontottam, a tubus meg full saját készítés, beleértve az eloxálást is. A paraméter 70/280-as, akromatikus lencse, és a használható nagyítási tartomány 9-40x-s. Ugyan 9x-nél már 8mm a kilépőpupilla, de a vesztés ellenére a látvány mégis több. Kaliforni ködössége H-béta szűréssel teljesen belefér! Talán ha az élet úgy akarja, Tarjánba magammal viszem. :)
Gyuricza István
woody
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2021.12.30. 21:21

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: woody » 2022.02.07. 11:20

Sziasztok! Lehet nem ez a legmegfelelőbb topic, de itt van mozgás és nagyon örülnék, ha kapnék választ. Előre is köszönöm.
Kezdő vagyok, van egy 90/1250 MC-m EQ1-en. Bizonyos okok miatt jó darabig nem emelhetek nagy súlyt, így az EQ1 nehéz lett nekem. Szeretnék egy könnyű mechanikát, ami max elbírja még a 127/1500-ast, mert majd ilyenre váltak valamikor. Milyet tudtok javasolni? Én az AZ irányában nézelődtem, de az AZ3 és AZ4 kilőve, mert ahogy olvasom az előbbi a zenitre állást nem bírja annyira, az utóbbinak pedig nincs finom mozgatója.
Az lehetséges, hogy a jelenlegi EQ1 alulábát megtartva csak mechanikát veszek? Sajnos behatárolt a költségkeretem.
Köszönök minden segítséget.
Üdv. Attila
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2022.02.07. 15:26

woody írta:
2022.02.07. 11:20
Sziasztok! Lehet nem ez a legmegfelelőbb topic, de itt van mozgás és nagyon örülnék, ha kapnék választ. Előre is köszönöm.
Kezdő vagyok, van egy 90/1250 MC-m EQ1-en. Bizonyos okok miatt jó darabig nem emelhetek nagy súlyt, így az EQ1 nehéz lett nekem. Szeretnék egy könnyű mechanikát, ami max elbírja még a 127/1500-ast, mert majd ilyenre váltak valamikor. Milyet tudtok javasolni? Én az AZ irányában nézelődtem, de az AZ3 és AZ4 kilőve, mert ahogy olvasom az előbbi a zenitre állást nem bírja annyira, az utóbbinak pedig nincs finom mozgatója.
Az lehetséges, hogy a jelenlegi EQ1 alulábát megtartva csak mechanikát veszek? Sajnos behatárolt a költségkeretem.
Köszönök minden segítséget.
Üdv. Attila
Szia!

Az alábbi cikket találtam neked elolvasásra:

https://www.tavcso-mikroszkop.hu/tudast ... sszam.html#

Üdvözlettel:
Varus
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2022.02.07. 16:18

Sziasztok.
Sajnos sokan leszólják az AZ4 mechanikát
szerintem alaptalanul.
Főleg olyanok, akik még csak fényképen
látták.
Üdv:Joci.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.07. 21:13

woody írta:
2022.02.07. 11:20
Bizonyos okok miatt jó darabig nem emelhetek nagy súlyt, így az EQ1 nehéz lett nekem. Szeretnék egy könnyű mechanikát, ami max elbírja még a 127/1500-ast, mert majd ilyenre váltak valamikor. Milyet tudtok javasolni?
Én ettől könnyebb, igen stabil szerkezetet még nem láttam, Ha nyáron Tarjánban leszek biztos, hogy veszek egy ilyet, ott próbálgatva nagyon meggyőző volt. Finommozgatás ugyan nincs rajta, de miért kell az neked vizuálisan? Ez vajpuhán viszi a távcsövet. Én sok éve észlelek, egyszer sem hiányzott a finommozgatás, pedig próbáltam azt is. Ezt a kis szerkezetet a zsebedben is viheted, és nagyon komolyan terhelhető.
Vizi Peti többet tud róla a konkrét távcsövedhez mondani.
Stabi mikro- mechanika
https://www.stabi.hu/termekek/
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.02.07. 21:38

mudlee írta:
2022.02.03. 08:19
Akkor leirom eddigi tapasztalataimat kollimáció téren az Omegon tubusnál.
Ha szemre be tudtad állítani, akkor ezzel tutira menni fog pontosan.
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ekhez/p:72
A távcsövedben domború segédtükör van, nem síktükör mint egy Newtonban. Simán elviheti a lézert. Nálam a Kuttrernél is ez a helyzet, ott is domború a segéd, a Cheshire-vel simán beállítom.
Néha a régi de bevált technika jobban működik. Sőt, örökké működni fog ez a kollimátor.
woody
Hozzászólások: 40
Csatlakozott: 2021.12.30. 21:21

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: woody » 2022.02.07. 21:44

Köszönöm szépen s segítséget, a cikk tökéletes. Úgy látom, hogy az AZ Pronto lenne megfelelő. Sajnos, ha jól értelmezem az EQ1 aluállványa nem kompatibilis az AZProntóhoz, így állványt is kell vennem, ugye?

Az AZ4-et nem használtam még, de kezdőként nekem szükséges a finomállítás. Ezen meg nincs, nem tudom elképzelni, hogy tudnám utánkövetni az objektumokat. Egyébként meg tetszik annak a kiképzése.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.02.24. 20:04

Tisztelt Fórum!

Szeretném megosztani tapasztalataimat az új tubusommal. Igen, nem akartam tovább "szenvedni". További folyamatos sikertelen észlelések után elegem lett és választottam egy új tubust. A CC-t egy nyugdíjas kolléga megvette, aki szerint neki bőven van ideje ezzel bíbelődni.

Pár tanácskérés és hosszas olvasgatás után az új tubus egy TS 102-714-es doublet lett végül. Ez: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ctive.html 3 este és hajnal után maximálisan megvagyok vele elégedve. Amiket eddig néztem december óta, ezzel mindent végig néztem újra, minden patent éles, szép. Nyílt halmazok szépek, kettősöket mindet tudtam bontani, amit akartam, gömb halmazokkal nem volt még szerencsém, mert pont fent volt a fél-Hold. A Holdról ne is beszéljünk, teljesen ledöbbentem mennyire kontrasztos. Aztán még a ma hajnalni Hold böngészés után gondoltam még megnézem a Vegát, mielőtt teljesen átfagyok és napkelte lesz, és láttam a térképen, hogy ott van mellette kvázi a gyűrű köd. Hát mondom nem hiszem, hogy az ezzel főleg így holdnál menne. Aztán megdöbbentem, mert nem hogy ment, hanem elképesztő látvány volt. Simán látszódott a gyűrűs alakja és legnagyobb nagyításon (213X!) is patent volt a kép. Nagyításra visszatérve: pont akkor jött meg a héten, amikor teljesen felhős volt az ég. Minden előrejelzés tiszta eget írt aznapra este 9-re, de semmi. 3 órát vártam kint, amíg 11 körül kitisztult picit végre, azonnal ki is próbáltam az akkor még éppen tele Holdon. Egyik okulárt a másik után rakva a kép továbbra is patika volt. Látszott picit a szeles légkör hullámzása, de a kép maga éles volt.

Maga a tubus kidolgozása maximálusan minőség. A fókuszírozó álom, még az Omegonhoz képest is. Vettem rá egy extra fület, amivel meg is lehet normálisan fogni. Súlya mindennel együtt 5.5kg (tubus, zenit, okulár, lézer, kereső). Hajnalban -4 fok volt, nagyon hamar lehült, kb 15 percig volt kint.

Eddig teljesen megvagyok vele elégedve, és a 3 éjszaka és hajnal alatt már több mindent láttam, mint a CC-vel év eleje óta.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1694
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2022.02.24. 21:58

mudlee írta:
2022.02.24. 20:04
Tisztelt Fórum!

Szeretném megosztani tapasztalataimat az új tubusommal. Igen, nem akartam tovább "szenvedni". További folyamatos sikertelen észlelések után elegem lett és választottam egy új tubust. A CC-t egy nyugdíjas kolléga megvette, aki szerint neki bőven van ideje ezzel bíbelődni.

Pár tanácskérés és hosszas olvasgatás után az új tubus egy TS 102-714-es doublet lett végül. Ez: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ctive.html 3 este és hajnal után maximálisan megvagyok vele elégedve.
...
Eddig teljesen megvagyok vele elégedve, és a 3 éjszaka és hajnal alatt már több mindent láttam, mint a CC-vel év eleje óta.

Gratulálok az új műszeredhez!
Gondoltam, hogy nem fogsz sokáig azzal a tükrössel szenvedni.
(Ugyan én is nyugdíjas vagyok, de én nem kínlódnék vele.)
Derült, nyugodt eget és sok szép élményt kívánok!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”