Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.04. 23:22

Utólagos engedelmetekkel nyitnék egy ilyen topikot.
Hasonlóan az okuláros topikhoz András után szabadon :).
Az én jelenlegi felszerelésem:
Skywatcher BD 80/600ED mikrofókusszal,
ami egy acéllábas Skywatcher AZ-4S mechanikán pihen:
P1040247.JPG
P1040248.JPG
P1040249.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.05. 08:37

Nagyon jó ötletnek tartom, hogy életre jött ez a topik! Most már azok is megtudják mutatni a saját műszereket, akik nem tudnak eljutni egy táborba, vagy a műszerük súlya miatt kevésbé vagy egyáltalán nem szállítható a műszerük.

Most elsőnek én a legkisebb tükrös műszeremet szeretném bemutatni. Tudni kell róla, hogy 1976-ben az akkor még működő Uránia Bemutató Csillagvizsgáló egy felhívást jelentetett meg a Föld és Ég decemberi számában, miszerint elkezdi fogalmazni a 56/600-as Newton optikai építő készletet, észlelő amatőr csillagászok számára.

Ez az egységcsomag akkor az alábbi dolgokat tartalmazta:
56/600 mm-es kész, alumíniumozott főtükör
Prizma vagy alumíniumozott segédtükör
Okulártartó műanyag test
10 mm-es, kész Ramsden okulár
Egy mikroszkóp toldat, mely 120x nagyítást biztosított
Valamint egy megépített, akromatikus kereső távcső

Egy útmutató is tartozéka volt a készletnek, melynek segítségével bárki, az otthon fellelhető szerszámok, anyagok segítségével elkészíthette saját kis távcsövét.
útmutató borítója.jpg
Egy ilyen építőkészletből, házilagosan megépített kis távcsővel kerültem kapcsolatban 1982-ben. Amikor is a szomszédom egy hirdetés útján megvásárolta ezt a kész távcsövet Murai Antal, akkor még Nádasladányban élő amatőr társunktól. Ezzel a kis tükrössel, nagyon sok közös észleléseket végeztünk akkoriban. Mély-ég, kettőscsillagok, csillagfedések, Hold, földfény és bolygók megfigyelésével töltöttük el az időnket.

Majd a szomszédom miután leszerelt, eladta ezt a távcsövet 600 Ft-t. Miután megvásároltam és anyagi lehetőségeim engedték, elkezdtem a távcsőnek az átépítésén gondolkozni.

Legelsőnek a tubus átépítése történt meg. Ezt Réti Lajos barátom kivitelezte Győrben. A régi, festett kályhacsőből egy aluminium csőbe került az optika, prizma. Egy új tükör + prizmafoglalatot, okulárkihuzatot is kapott a tubus. A kihuzatja .96"-es, amihez a régi Urániás okulárokból is sikerült az évek sora alatt jó néhány darabot beszereznem mint tárgyi emlék. Majd a meglévő régi azimutális szerelés helyett Kürti Imre barátom forgácsolt egy új, ugyancsak azimutális szerelésű mechanikát. A régi tubus bilincsek helyébe is készített Imre egy esztétikailag is megfelelő tubus gyűrűket. Végül a lábaknak a billegését kellett megoldani, mivel ez 4 lábú. Esztergáltattam hozzá tüskéket, menetes szárral. Ezeknek a ki be tekerésével kitudtam küszöbölni a billegést. Mivel a tubus főtükre gömbtükör volt, ezért annak felületét parabolizáltattam. Ezt Zsámba István volt szíves megcsinálni. Parabolizását követően Almási Csabánál kötött ki aluzás végett a tükör. Sajnos a kapott hőhatására a vékony tükörbe asztigma került. Így ismét visszakerült Istvánhoz a tükör, aki ismét ki javította az optikai felületét a tükörnek. Majd Schné Attilánál kapott egy IBAD réteget. Szerettem volna a kis prizmáját is rendbe tetetni, de sajnos senki nem vállalta el annak újra polírozását. Ezért az Ebay oldalait kezdtem el bogarászni. Végül ráakadtam egy német cégre, aki forgalmazott olyan méretű prizmákat, ami esetemben jó volt a kis tükrömhöz. Ráadás képen még a prizma Zeiss gyártmányú is volt, ezért azt meg is vásároltam. Ezt követően kapott az egész egy esztétikai külső, belső festést, eloxálást.
DSC_2604.JPG

A kis átmérője ellenére szeretem ezt a kis műszert, bemutatásokat is ezzel szoktam ma már tartani. Ez a műszer ma már egy letűnt kor műszere, a ma élő, idősebb amatőr generációja előtt még ismerősként csenghet vissza ez a műszer.
2016. december 09.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.05. 12:44

Gábor1967 írta:
2019.08.05. 08:37
Nagyon jó ötletnek tartom, hogy életre jött ez a topik! Most már azok is megtudják mutatni a saját műszereket, akik nem tudnak eljutni egy táborba, vagy a műszerük súlya miatt kevésbé vagy egyáltalán nem szállítható a műszerük.

Most elsőnek én a legkisebb tükrös műszeremet szeretném bemutatni. Tudni kell róla, hogy 1976-ben az akkor még működő Uránia Bemutató Csillagvizsgáló egy felhívást jelentetett meg a Föld és Ég decemberi számában, miszerint elkezdi fogalmazni a 56/600-as Newton optikai építő készletet, észlelő amatőr csillagászok számára.

Gratulálok a kis Newton-hoz.
Azért előtte átnéztem a fórumot, hátha van már
ilyen topik.
Az én távcsöves történetem a bizonytalanságról szólt.
Jött-ment néhány távcső,amire megtaláltam ezt a kombót.
Mivel sajnos továbbra is félek a Newton-tól,
ezért a jövőben megpróbálom kitalálni hogy
melyik a legnagyobb,és számomra elfogadható mélyeges tubus,
amit ez a kis mechanika még elbír.
Vagy ez lesz "életem" távcsöve.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.08.05. 12:46

A parabolizálás után jobb képe lett ?

Mivel ilyen nyílásnál ekkora átmérővel a gömb a leképezése igen közel van a parabolikus felületéhez így a L/8 ból lett L/16 vagy hogyan ?

Nekem is van egy ilyen tükröm, az is úgy 70-se évek vége környéki.

Egy csillagképet lehet megérne megnézni az enyém milyen illetve a tied.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.05. 19:47

Mozdonyos, miért kell félni a tükrös rendszerű távcsövektől? Hidd el, nem tragédia a beállítása, hogy ne merj neki fogni egyedül :( Ha nem menne, itt vagyunk, segítünk!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.05. 20:04

Gábor1967 írta:
2019.08.05. 19:47
Mozdonyos, miért kell félni a tükrös rendszerű távcsövektől? Hidd el, nem tragédia a beállítása, hogy ne merj neki fogni egyedül :( Ha nem menne, itt vagyunk, segítünk!
Köszönöm a felajánlást.
Amikor kint vagyok a kis lencséssel,akkor úgy érzem hogy ez való nekem.
Csak kiteszem,és észlelek.
A végén meg összepakolom.
Semmi jusztír meg ilyenek.
Nem kell agyalnom azon,hogy x-év múlva majd ki kell szedni a tükröket,és meg kell tisztítani.
Ez a dolog már évek óta foglalkoztat.
Kompromisszumot kötöttem,és valószínüleg az átmérő lesz az.
A jövőbeli terveim valami nagyobb akromát, esetleg ED tubus max: 120-150mm,
amit elbír a jelenlegi azimutális mechanikám.
A mélyegezéshez talán jók lesznek az RFT-k is.
Természetesen a jelenlegi tubust is megtartom.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2019.08.05. 20:41

Tobe, be rakom ide a kis tükörnek a felületéről készült jegyzőkönyvet. Azért a szakavatott kezek munkáját mindig észre lehet venni, kontrasztosabb képet kapok vele... Ez köszönhető a polírozásnak, prizmának és nem utolsó soron a tükörre került védőrétegnek is. A légköri nyugtalanságra kevésbé érzékeny parányi átmérője miatt. Annak idején egy ilyen kis
távcső jelentette a kapcsolatot köztem és a Világegyetem égitestjei között. Ma más sok távcsövön nagyobb átmérőjű optikákat használnak csupán keresőnek. Nekem ez annak idején sokáig főműszer volt. Ma is szívesen elő veszem egy egy esti észlelésre, kis átmérője ellenére könnyen szállítható, ideális kis utazó távcső. Talán ezért is fordítottam rá ennyi figyelmet, gondoskodást - mert szeretem ezt a kis műszeremet!
56-578.png
2016. november 17.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.08.06. 08:54

Gábor, rendszeresen a szívemből szólsz! Téged sem a világ trendjei vezérelnek, sem a sznobság. Ugyanakkor igényes vagy a minőségre, észreveszed és megbecsülöd az értékeket.
Gratulálok a kis newtonodhoz, nagyon szép! (A háttérben az a míves kemenceajtó(?) is nagyon tetszik) :)

Üdv, András
Ui.:már alig várom, hogy a Yolo-d is részletes bemutatásra kerüljön! :P
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2019.08.07. 10:13

Gábor1967 írta:
2019.08.05. 08:37

Sajnos a kapott hőhatására a vékony tükörbe asztigma került.


2016. december 09.JPG
Ez nettó hülyeség, nem torzul el. Valami más lehetett a gond, ha volt egyáltalán.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.08.07. 13:38

Kicsit csökkentem az átmérőt :)
William-Optics Zenithstar 70/430ED+W.O. 1,25-ös amiciprizma+Baader Hyperion Mark 3 zoom-okulár:
P1040257.JPG
P1040256.JPG
P1040254.JPG
Ezt a távcsövet cseréltem el annak idején a saját Orion XT-8 Intelliscope
Dobsonomra.
Abban az időben nagyon elkeseredett voltam,és teljesen fel akartam
hagyni az amatőrcsillagászattal.
Főleg a nagy ,és nehézkes HEQ-5+Tal 125 refi kombó miatt,
amikor rájöttem,hogy nagyon gyenge a képalkotása az Orosz
refinek.
Az utána vásárolt Orion sokkal szebb képet adott,de az akkori lelkiállapotom miatt
sajnos elcseréltem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2019.08.07. 13:48-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”