Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2021.02.17. 13:17

Ankalimon írta:
2021.02.17. 12:47

Mint elkötelezett látómező-fetisiszta, azt tudom mondani: engedje meg, hogy aztaq...!

Nekem is van egy hasonló apparát kezdeményem, nemrég vettem egy 62/280-as (MOM) objektíves minitávcsövet, amelyen már van 2"-es okulárfoglalat. Még le kellene rövidíteni a csövet, hogy a zenittükör és esetleg a szűrőváltó is beleférjen az optikai útba. A 25mm/100 fokos okulárral itt is lesz 8,5 fok. A jólkorrigáltság biztos nem lesz teljes, mert használok ugyan egy képsíkkkorrektort, de az nem ilyen rövid fókuszra van tervezve.

Azon kicsit csodálkozom, hogy a kómakorrektor jó a képsíkgörbület ellen is. Gondolkodtam, hogy érdemes lenne kipróbálni, de mivel nem használok kómakorrektort, eddig ez még nem történt meg. Jó tudni ezt a tapasztalatot.

Nekem vannak elég jó okulárjaim, de azt vettem észre, hogy sem a kómahibán sem a képsíkgörbületen nem segít a legjobb okulár sem. Persze lényegesen korrigáltabb a kép ezekkel, de csak azért, mert az okulár nem tesz hozzá még pluszban optikai hibákat a széleken: egy jó okulárral tényleg "csak" a fő optikai elem hibái látszanak.
Tamás, biztatlak, hogy rakd össze ezt a kis távcsövet! A Te objektíved fényereje jóval megengedőbb. Lehet, hogy korrektor nélkül is jó lesz a látómeződ.

Én nem állítom, hogy jó a képsíkgörbület ellen a kómakorrektor. Az én lencsémnek a kómahibája nagy, azon segít.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.17. 13:23

Imre írta:
2021.02.17. 01:37
Három kérdést szeretnék feltenni. Egy 250 mm átmérővel rendelkező 1250 mm fókusztávolságú Newton rendszerű távcső képalkotása vajon mekkora görbületű felületen ad éles képet? Melyik az az okulár típus, amelyik ezt a görbületet tudja leképezni úgy, hogy a látómező széle és közepe ugyanazon beállítással éles képet adjon egy sík felületre? Hogyan lehet mérni a távcső és az okulár képsík görbületét? Valami egyszerű módszer kellene, hogyha vizsgálódom, akkor valami korrekt adatot is kaphassak az optimális párosítás érdekében. Előre is köszi a választ. Üdv. Imre
Szia Imre!
A winspotban tudod modellezni a kómát, mert vizuális nézéskor ezt látni döntő mértékben.
Én megtettem, és már 0,2 fokos látómezőnél sem diffr,határolt, de még ezt nem venni észre szabad szemmel szerintem. Kikalkulálhatod innen, hogy melyik okulárral és milyen nagyítással nem lesz kómahiba.
A képsík a te f/5 Newtonodban miért olyan lényeges? Egy olcsó kóma korrektorral is jó lesz a kép minden okulárral benne.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.17. 14:40

mizar írta:
2021.02.17. 13:23
A képsík a te f/5 Newtonodban miért olyan lényeges? Egy olcsó kóma korrektorral is jó lesz a kép minden okulárral benne.
Egyetértek. Én a GSO Superflat-et használom picit nagyobb fényerőhöz, teljesen jó.
Mondjuk a "jó lesz a kép minden okulárral benne" állítást kicsit erősnek tartom; néhány hónappal ezelőtt életemben először volt szerencsém egy Apex 28 mm-es okulárhoz. Az csak a látómező közepén adott értékelhető képet.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.17. 14:41

vgyurma írta:
2021.02.17. 13:17
Én nem állítom, hogy jó a képsíkgörbület ellen a kómakorrektor. Az én lencsémnek a kómahibája nagy, azon segít.
Gyurinál a pont! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.02.17. 15:20

Köszönöm Sándor! Már csak az a kérdés, hogy okulárok esetében hogyan kell választani? Ugyanis az okulárok gyártói nem nagyon tüntetik fel, hogy maga az okulár milyen felületről ad éles képet, és annak mekkora a görbülete. Ritka az az okulár, amely pontosan illeszkedik egy Newton görbült képsíkjához. Részben ez okozza a kómát is, nem? Szerinted milyen típusú okulárok illeszkednek legjobban egy F/5 Newton tükörhöz? Egyelőre korrektor nélkül gondolkodom. A fénykép sarkain jól látható a nagy kómahiba, de a kép félméretében már elfogadhatóan kicsinyke a seprű mérete. Most viszont nem fényképezek, hanem csak szabad szemmel okulárral szemlélődöm. Borzalmasan zavar, hogy állandóan fókuszt kell igazítani, ha a kép széle felé haladok. Szabályosan kör alakban életlenedik el, illetve élesedik a kép, és ez nem a szemem hibája! Minél kisebb a nagyítás, annál erősebben jelentkezik a hiba. Főként a nagy látószögű okulárok esetében. Hiába próbálgatom a létező darabjaimat, egyik sem illeszkedik a Newton csőhöz. Lehet, hogy nincs is megfelelő típusom. Ezért kérdezem, hogy mit tudtok ajánlani, hogy hol nézhetek utána, hogy a tükör és az okulár képsíkja illeszthető legyen minél pontosabban? Ennek a távcsőnek igen erősen görbült a "képsíkja" , de biztosan van olyan okulár is, ami illeszkedne hozzá. Jól gondolom? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.02.17. 16:14

Kedves Imre!
A képsík görbület nem okoz kómát, csak fókusztalanságot. Ha kis nagyítással szeretnél nézelődni, ahhoz kell kómakorrektor ÉS egy jó okulár. Az ES 82, vagy 68 fokos sorozatából válogass, azokkal biztosan elégedett leszel! Ezt tanúsíthatom, én is így tettem. A korábban említett GSO Superflat korrektor nagyon jó vizuális észleléshez, de kell hozzá készíteni egy kb. 2,5 centis toldót.
Tudom nem olcsóak ezek az okulárok, de ha kompromisszumok nélkül akarsz nézelődni, akkor nem adhatod alább. Picit még jobbak náluk a Naglerek, de többszörös áron.
DE!!! Nem lehet túlhangsúlyozni, hogy kis nagyításon kómakorrektor kell a világ legdrágább okulárjához is!!!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Imre » 2021.02.17. 16:24

Köszi! Hát éppen ez a bajom, hogy ha a közepe éles, akkor a széle nem, vagy fordítva. A sarkokban az a kicsi kóma szemlélődve nem zavar, de gyakorlatilag ha a fókuszt középen jól állítom be, akkor a széle igen életlen. Szerinted ezt megoldja a képsík korrektor? A kóma az marad? Honnan tudni, hogy az okulárok melyike ad domború, és melyike ad homorú "képsíkról" éles képet? Hol közlik ezt a gyártók? Az biztos, hogy létezik síkról síkra pontosan leképező is, de a többség nem olyan. Melyik illeszkedik a Newton "képsíkjához" a legjobban, a típusa, gyártója érdekelne! Köszi. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: kazi » 2021.02.17. 17:22

Ankalimon írta:
2021.02.17. 13:00
kazi írta:
2021.02.17. 11:21
Igazából már eladtam mindkettőt. 😃 F/4,5 volt. Pont a kis nagyítás, nagy lm lett volna a cél. 30 körüli fókuszban a komolyabb okularok már nagyon drágák. Most 120/600 még megvan, de azzal is visszaalltam 1,25-re mert a 2-es zenittukorrel vignettal úgyis és ehhez se akartam venni egyébként se 100ezrekert okulárt.
Hm. Nekem még nem tűnt fel, hogy vignettálna a 2"-es zenittükörrel, pedig nálam még egy szűrőváltó is van a zenittükör előtt.
Úgy emlékszem, lecserélted a gyári kihúzatot. Lehet, hogy a tiéd rövidebb. De ha már így bejöttél a csőbe, kipróbálhatnád. Mondjuk 2-es zenittükörrel és a nagler zoommal végtelenre fókuszálsz és belevilágítasz az okulárba egy zseblámpával. Az objektív elé meg teszel egy kockásfüzet -lapot. kiadja-e a 120mm-t a megvilágított rész.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.17. 18:18

Lovász András írta:
2021.02.17. 14:40
néhány hónappal ezelőtt életemben először volt szerencsém egy Apex 28 mm-es okulárhoz. Az csak a látómező közepén adott értékelhető képet.
Ha nagyon jó áron adod, vevő vagyok rá!
Isteni képe van a Kutterben, ha lesz binóm, az lesz az egyik okulár. Egy már van belőle. :))
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.02.17. 18:25

Imre írta:
2021.02.17. 16:24
Hol közlik ezt a gyártók? Az biztos, hogy létezik síkról síkra pontosan leképező is, de a többség nem olyan. Melyik illeszkedik a Newton "képsíkjához" a legjobban, a típusa, gyártója érdekelne! Köszi. Imre
A gyártók ezt nem fogják közölni szerintem.
Eleve nagy a szórás a gyártásban az olcsóbb típusoknál. Sok lehetőséged nincs, mert nem tudod kipróbálni az okulárokat, amit veszel azzal kell "főzni"
Az egyes típusokat van némi lehetőség tanulmányozni:

https://www.telescope-optics.net/eyepiece1.htm
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”