Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.03.14. 19:26

Lovász András írta:
2021.03.14. 18:52
AtiCelestron5091 írta:
2021.03.14. 18:43
A sweet spot-ot nem feltétlenül édes foltnak fordítanám le, inkább optimális folt, vagy pontnak nevezném.
Köszi az észrevételt, biztosan igazad van. Nem ellenőriztem a guglit és csak nagyon kicsit beszélem az angolt. :oops:
A Lunt távcsövekkel kapcsolatban találkoztam sokszor ezzel a kifejezéssel. Sajnos a naptávcsöveiknél is van ilyen pont, viszont eléggé hektikus a formája és elhelyezkedése a látómezőben. A piros kör a látómező, az ovális a sweetspot. 😏
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.14. 22:29

Lovász András írta:
2021.03.14. 17:22
Jé, Bahtinov maszkot is használsz? Eddig úgy tudtam, csak asztrofotós kellék. Mesélsz kicsit róla, hogy hogyan (mármint milyen nagyításhoz igazán hasznos)?
Ügyesen megoldottad az egyensúlyozást. Gondolom azért így, hogy ne legyen nagy magasságkülönbség a két távcső okulár oldala között megfigyeléskor.

Ugyan nem emlékszem arra, hogy megvetted-e már a kómakorrektort, de a legutóbbi nagy felfedezésem az, hogy ez a GSO Superflat 200x-osban is döbbenetesen kivasalja a képet! Egyik tengerentúli kolléga hozzászólásában olvastam, hogy ő beépítette a Newtonjába a Paracorr-t. Már ki sem veszi észleléskor. Akárhová vittem a LM-ben a Propus-t, mindenütt gyönyörűen bontotta a távcső. Szóval tévedés volt korábban azt gondolnom, hogy csak kis nagyításra való. Így tényleg pazar volt a Szekeresben a 3 nagy nyílthalmaz! "Bele is bújtam" rendesen az ES 6,7/82-esbe. Ahová csak néztem, mindenütt pontszerű csillagok hemzsegtek! :o
Most derült ki igazán, mit tudnak ezek a 82°-os ES-ek!!!

Végülis logikus a használata, hiszen egy ilyen fényerős Newton-ban mindössze 2,5 mm átmérőjű körben diffrakcióhatárolt a kómahiba (ezt "édes folt"-nak is nevezik).
A bahtinov maszk vizuálisan is jól működik... Régebben sokszor voltam bizonytalan, hogy mennyire sikerült pontosra a fókuszálás egy-egy okulárcsere után, de ez most már ritkán szükséges - leginkább akkor, ha nagyobb nagyításnál, halványabb, vagy nem pontszerű alakzat esetén (pl. bolygók, planetárisok) is biztos akarok lenni abban, hogy tökéletes a fókuszálás.

Igen, a két tubus eltolásának pont ez a lényege - így észlelőszékben ülve is kényelmesen lehet minden pozícióban hosszan nézni mind a Newtonba, mind az RFT-be.
De a kiegyensúlyozás így elég nehéz. Mind a két tubus prizmasínjén pontosan meg van jelölve, hogy hogyan kell rögzíteni őket az egyensúlyi pozícióhoz, és az egész cucc mindig pontosan ugyanúgy van összeszerelve. Az okulárokból adódó különbségeket meg kisebb mozgatható súlyokkal ellensúlyozom. Azért az összeszerelés nem triviális, mivel a két tubus csak együtt ellensúlyozza egymást - viszont felszerelni külön-külön kell őket. De már megvan a pontos eljárásrend... :)

Kómakorrektort még mindig nem vettem, mert a kómahibát még a 16 mm-es okulárban sem igazán érzem zavarónak (a 25 mm-est meg nagyon ritkán használom a Newtonban, és akkor mindig ködösségeket nézek vele). De előbb utóbb arra is sor kerül...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.03.15. 08:05

Nálam a fókuszálás szempontjából az vált be, hogy amikor horizonthoz közelebbi objektumot nézek és a turbulencia elkeni a fókuszt, akkor egy pillanatra megemelem az ALT csapágy mentén a tubust a Zenit felé, amíg be nem úszik a LM-be egy elég fényes csillag (mindig akad ilyen), azon fókuszálok, majd visszabillentem a megfigyelni kívánt objektumra.
Ködöknél is ezt az eljárást választom. Tehát mindig a Zenit környékén fókuszálok.
A 25 mm-es okulárral nem szoktál nyílthalmazokat nézni?
Pedig a Perseus-ikerhalmaz gyönyörű lehet benne!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.15. 10:25

Igen, én is szoktam néha keresni egy fényesebb csillagot a fókuszáláshoz, de ennél azért néha egyszerűbb rátenni a maszkot a tubus végére.

Ó, a Perzeusz ikerhalmazt nagyon szeretem nézegetni - tényleg gyönyörűek. De vidáman beleférnek a 16 mm-es látómezejébe, még marad is körben egy jókora sötét égterület.
De egyébként igazad van - az ilyen, meg a kicsit nagyobb (1-1,5 fok) méretű nyílthalmazoknál lenne érdemes használni a kómakorrektort.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.03.15. 13:46

Számomra sokkal esztétikusabb, ha az objektum környezete sem torzulva jelenik meg.
Amúgy nálam a Newtonban az ES 24/68-assal se fér a LM-be a teljes ikerhalmaz. Nem a lencsésre vonatkozik (a 16 mm-es okulárral) az állításod?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.15. 14:59

Hát, utoljára nyáron néztem, de emlékeim szerint a két halmaz külön-külön kb. 20 ívperc nagyságú, együtt meg kb. 50 ívperc méretű (hosszában), a 16 mm okulárral meg több mint egy fok a látómező. A 24 mm-essel még nem néztem, de ott már 80 ívperc a látómező - abba már bőven "lötyögnie" kellene a két halmaznak.

Az RFT-ben ez az alakzat csak a látómező 25 %-át tölti ki - de abban is nagyon szép, mert ott egy tágas sűrű csillagkörnyezetben van középen két kis ékszerdoboz, és ott jól látszik a két halmaz körül még egy csomó fényes csillag is (amelyek, ha jól emlékszem, már nem tartoznak a halmazokhoz.)

Mondjuk a kómakorrektor, (gondolom) kicsit levesz a látómezőből a fókusznyújtás miatt...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.03.15. 15:19

Így néz ki az égterület a SkySafari szimulációjában:
(A három kék karika a látómező, növekvő sorrendben: 254/1200-16mm/82fok, 254/1200-24mm/68fok, 120/600-25mm/100fok)
double cluster.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.03.15. 18:09

Igen, ez a korrektor 12%-ot nyújt, viszont így is sokkal nagyobb élmény azzal nézelődni, mint nélküle. A felépítése hasonlít a Paracorr-éhoz, azaz középen is megtartja az élességet. Az egy külön pozitívum, hogy igen jó ára van. 50x-es nagyítás helyett 56x-os lesz, 180x helyett 200x körüli.

Eddig mindig úgy gondoltam, hogy az ikerhalmaz nagyobb, a magas környező csillagsűrűség miatt. Kómakorrektor nélkül külön-külön szoktam középre hozni a halmazokat, mert csak középtájon élvezem a képet. Korrektorral viszont szépen látszik az egész, faltól falig pontszerű csillagokkal. A nagy, struktúrált ködök is sokkal látványosabbak, egyben látom őket és részletesebben.
Nálam még egy előnye van: kijjebb kell húznom a kihuzatot, ezért egy parányit se lóg bele a fényútba... :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
attilapalfi
Hozzászólások: 52
Csatlakozott: 2021.04.14. 23:16

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: attilapalfi » 2021.06.25. 23:37

Bocsássatok meg a rettenetes felhős idő miatt, lehet a következő 2 hétben egyáltalán nem lesz jó idő, mert ma megjött az új távcsövem!
IMG_20210625_180002.jpg
Persze a zsámoly gyári hibás... 2 oldalsó elemen a csavarmenetek rossz irányba néznek, ezért a Skywatcher logó befelé néz. 😂 BTC jövőhéten küldeni fog új oldallapokat. Reméljük az nem hosszabbítja meg a borús időt!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.06.26. 06:46

attilapalfi írta:
2021.06.25. 23:37
...ma megjött az új távcsövem!...
Gratulálok hozzá, sok örömöd legyen benne! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”