Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Lencsés- és tükrös távcsövek
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Varus » 2021.12.22. 17:20

mudlee írta:
2021.12.22. 16:25
Nem vártam sokáig, rendeltem egy EQ5-öt. Kipróbálni még nem volt lehetőségem, ma jött meg, de elég csúnya az ég. Összeraktam, kiegyensúlyoztam, és így szobában meg vagyok vele elégedve.
Két kérdésem lenne a nálam jóval tapasztaltabbak felé:
1: Egy ellensúllyal bőven ki tudom egyensúlyozni a tubust (102/600 refaktor). Kérdésem, hogy igazából súly nélkül is teljesen jól elbírja a tubust, csak amikor úgy áll a fej, hogy AZ RA tengely vízszintes, tehát a tubus az egyik oldalon van, akkor csak a kuplunk tartja magát a tubust. Ez mennyire nyírja szét hosszútávon a kuplungot? Inkább legyen rajta az az egy súly, és akkor teljesen egyensúlyban van? Azért kérdés ez, mert 5kg az 5kg, akárhogy nézem, még akkor is, ha számoltam vele :D
2: Ugyan nem állvány kérdés, de elmúlt napokban, amikor 1-2 óra nézelődés után bejöttem, nagyon hamar kicsapódott a pára mindenen. Lencséken is. Mi az a metodika, amivel a legjobban kímélem az eszközöket? Azt olvastam valahol külföldi fórumon, hogy ne rakjam rá a védő tubusokat amíg nem illik el a pára, de főképp ne töröljem le. Ez oké, amikor behozom, hagyom, hogy aklimatizálódjon, majd utána rakom rá mindenre (tubus, okulárok) a fedőket. Ennél van jobb megoldás? Illetve a mechanikának elég sok fém része van. Félek a leendő rozsdától. Van erre bármi tanácsotok?

Köszönöm!
Szia!

1. Ha használod a távcsövet, akkor használd az ellensúlyt is!
Ha pedig tartósabb ideig nem használod a távcsövet, akkor érdemes levenni a mechanikáról, és elcsomagolni a dobozába. Ebben az esetben az ellensúlyt is célszerű levenni, így kímélni tudod a mechanikát.

2. Én zsilipelni szoktam a távcsöveimet és az okulárokat is:
Az észlelés végén a műszerek előbb a fűtetlen szuterénbe kerülnek (a védőkupakokat leveszem), és onnét csak később hozom be a meleg lakásba, akkor, amikor már nincs rajta pára. Hideg téli estéken fokozottan ügyelek a zsilipelésre (ha mínusz sok fokból vinném be rögtön a melegbe, talán a lencse eltörne a hősokktól). Tudomásom szerint - javítsatok ki, ha tévedek - azért is fontos páramentesen elcsomagolni a műszereket, mert ellenkező esetben megjelenhet az optikán a gombásodás.

Ha vigyázol a mechanikára, akkor szerintem ne aggódj a rozsdásodás miatt. Az ellensúlytengelyen értelemszerűen lehetnek ugyan karcok, de a fejen a sértetlen gyári festés sokat jelent.

Varus
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.12.22. 17:35

Én mindent lezárok még kint és úgy viszem be.
Okulárokra kupakok és bele a táskába,a távcső minden nyílását lezárom,beletekerem egy törölközőbe,beviszem és úgy hagyom átmelegedni.
Így nem is tud kicsapódni a pára, mert a hideg felület nem találkozik a meleg levegővel.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2021.12.22. 18:07

Anti_45 írta:
2021.12.22. 17:35
Én mindent lezárok még kint és úgy viszem be.
Okulárokra kupakok és bele a táskába,a távcső minden nyílását lezárom,beletekerem egy törölközőbe,beviszem és úgy hagyom átmelegedni.
Így nem is tud kicsapódni a pára, mert a hideg felület nem találkozik a meleg levegővel.
Ez a betakaras tetszik! Minden ami erzekeny, egy jo vastag pledbe betekerem, igy nem az van, hogy azonnal megkapja a -5 utan a 22 fokot, hanem szepen lassan melegszik at. A zsilipeles megjobb lenne, de sajnos nincs olyan helyiseg, ami koztes. Kitelepulesnel ilyen lesz az auto, de itthon nincs olyan.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.12.22. 18:12

A kiegyensúlyozás mindenképpen kell, pici kiegyensúlyozatlansággal, hogy a fogaskerekek kicsit feszüljenek csak egymásnak. Ha teljesen kiegyensúlyozatlan, a fogak egyik oldala feszül a másiknak, ez nem jó. Komoly erők ébrednek a fogak csatlakozásánál ám!
A mechanikának nem árt, ha kint párás/jeges lesz és beviszed. Bent megszárad és kész. A távcsövet ha beviszed párásan, a védőkupakot akkor tedd rá, ha felszáradt a lencséről a pára. A lencséket törölgetni természetesen tilos!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2021.12.22. 18:21

Vizi Péter írta:
2021.12.22. 18:12
A kiegyensúlyozás mindenképpen kell, pici kiegyensúlyozatlansággal, hogy a fogaskerekek kicsit feszüljenek csak egymásnak. Ha teljesen kiegyensúlyozatlan, a fogak egyik oldala feszül a másiknak, ez nem jó. Komoly erők ébrednek a fogak csatlakozásánál ám!
A mechanikának nem árt, ha kint párás/jeges lesz és beviszed. Bent megszárad és kész. A távcsövet ha beviszed párásan, a védőkupakot akkor tedd rá, ha felszáradt a lencséről a pára. A lencséket törölgetni természetesen tilos!
Ezt olvastam a CN-n szintén. Itt nem áll fent az, amit a kolléga fentebb írt (amitől én is féltem), hogy a lencsének nem tesz jót a huszonpár fok hirtelen különbség? Mechanika tanácsot köszönöm, már fent is van a súly.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.12.22. 18:25

A lencsének nem árt ekkora hőváltozás. Az egyetlen probléma, hogy amikor párás, a rászálló por szépen rácementálódik száradáskor, de ez azért nem egy nagy probléma, hiszen ilyenkor alig van por, ha van egyáltalán. Szóval nyugodtan vidd csak be, nem kell semmi misztikusat csinálni a kukkerrel. Ez természetesen a tükrökre is ugyanígy vonatkozik.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2021.12.22. 18:29

Szuper, köszönöm!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.12.22. 19:43

Anti_45 írta:
2021.12.22. 17:35
Én mindent lezárok még kint és úgy viszem be.
Igen, így célszerű cselekedni. A kinti hideg levegő ABSZOLÚT páratartalma jellemzően alacsony, ez nagy kincs. Ha a kupakok normálisan zárnak, akkor ezt a levegőt zárjuk be az optika környezetébe. Ha kint nem csapódott rá pára, akkor bent biztosan nem fog. :)

Ráadásul az így bezárt légrés késlelteti a lencse akklimatizációját, leredukálva a hősokk kockázatát.

(Vigyázat! Ha nedves a lencse környezete, azt szárazra kell törölni, mert a meleg szobában a párolgó nedvesség a pici térfogatú légrést fogja telíteni és a még hideg optikára fog kicsapódni!)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2022.01.01. 20:25

Írom ide pár észlelés után a tapasztalataimat.

Végül beszereztem még karácsony előtt egy EQ5-öt a tubus (Bresser 102/600) alá. Mindjárt más. Megvagyok vele nagyon elégedve, bár a kínai minőséget továbbra is szoknom kell. Anno beleégett a kezembe a William Optics két sebességes fókuszírozója, azóta azt várom el, tudom feleslegesen ezen az áron... :) A súlya kb 24kg tubussal együtt, ami már nem könnyű, de vállalható, autóba is simán befér.

Tubus: kicsit félek, hogy rossz döntést hoztam, hogy nem egy 127-es MC-t vettem újra. Annó, amikor elsőnek megvettem a 150-es newton-t, szerettem nagyon. Megvettem utána a WO-t, aminek a minőségét szerettem, de kicsinek bizonyult, akkor még nem tudtam miért. Aztán amikor megvettem a 127MC-t, imádtam. Vissza lehet olvasni az áradozásom itt: http://csillagvaros.hu/viewtopic.php?f= ... 809#p48809. Mielőtt megkérdezné valaki, miért adtam el ezeket akkor: pénzügyi problémáim voltak sajnos.

Azért vettem végül ezt a refraktort most 6 év után, mert 1: még nem volt 2: nagyon jókat olvastam róla. Kezd viszont körvonalazódni, miért imádtam anno az MC-t. Szerettem nagy nagyításokon nézni a csillagokat, egyikről a másikra ugrani, minél több kettőst bontani. Mindezt budapesti égen. Ezzel a Bresser tubussal sacckb 50X nagyításig (televue 2x barlow + 26 bresser) tudok elmenni, amíg tűszerű minden, utána minden csillag körül némi elmosódás van, ha picit is rossz a légkör. A csillagok maguk élesek, de mintha lenne rajta egy extra réteg, ami picit el lett mosva. 100X felett pedig eddig még nem sikerült élvezhető eget kifognom.

Lehetséges, hogy nem Budapesti égre való ez a tubus? Próbálkozom még, meg megyek vidékre is, amitől sokat várok. Előző héten is voltam, de nyilván zéró tiszta ég volt :)

Ami nagyon hasznos: felszereltem egy lézert, amivel vizuálisan nagyon egyszerű irányba állni.
Ami hiányzik még nagyon, és már rendelem is: piros fejlámpa, hogy tudjam használni a jó pár éves, de még mindig új szagú Égabroszt :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd a távcsövedet/távcsöveidet !

Hozzászólás Szerző: kazi » 2022.01.01. 21:35

Ez a refraktor nem való nagy nagyitasra, mint a kettősözés. Arra tényleg jobb a 127 mc. Amire jó,a kis nagyítás nagy látomezo,arra tényleg sötét ég kell.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”