Skywatcher 120/1000 nagyítás

Lencsés- és tükrös távcsövek
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.09.01. 13:55

Sziasztok!

nemrég vásároltam egy SkyWatcher 120/1000-es EVOSTAR refraktoros távcsövet.
Kezdő létemre még nem tudom pontosan, hogy mi az, ami elvárható egy ilyen darabtól. Sok utánaolvasás után meggyőztek a vélemények, és így döntöttem e mellett, ám néhány éjszakai próba után úgy érzem, nem azt tapasztalom, amire előzetesen számítottam, főként a nagyítás téren.
Tudom, hogy nagyon sokat számít a légkör minősége (bár ha jól tudom, ez elsősorban a fényerőt/minőséget befolyásolja), illetve a képek, amikkel "illusztrálnak", fényképezőgépekkel készülnek, ám mégis úgy érzem, mintha tudásban elmaradna a cső.
A csillagatlaszban, illetve egyéb oldalakon utánajárva találtam leírásokat arról, hogy egy jóval kisebb távcsővel is 90x-130x-es nagyításokon már jól látható méretűre méretűre fel lehet nagyítani a Szaturnuszt, Jupitert és a Marsot is, az enyémet viszont 200x-os nagyításon használva is (Skywatcher Plössl 5 mm okulár) még elég apró volt a Jupiter, és a holdjai is. A felhősávokat abszolút nem láttam rajta, a Szaturnusz gyűrűjét pedig éppen, hogy el lehetett különíteni a bolygótól. A Marsot vizsgálva szintén csak egy apró vörös foltot láttam. Ezeket a bolygókat 2020. augusztusban figyeltem meg, Pilisszentlászlóról.
Az lenne a kérdésem, hogy például 200x-os nagyítás esetén mekkora méretekre kellene számítanom? Gondolom nem mindegy, hogy melyik idószakban szemlélem az egyes bolygókat, mivel néha távolabb/közelebb figyelhetőek meg. Lehetséges-e hogy eseteg kihagytak egy lencsét a tubusból, és nem azt a nagyítást adja, amit kellene, esetleg le tudom ellenőrizni valahogy, hogy selejtes terméket vettem-e? A Holdról tiszta képet ad egyébként a cső, illetve földi objektumokat is tisztán látok, és tudok rájuk fókuszálni. (2"-os Zenit tükörrel használom, 1,25"-os okulárokkal, EQ5-ös mechanikával).

Válaszotokat köszönöm,
Gábor
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.09.01. 15:45

Szia! A kérdés, hogy mekkora méretet lás egyes bolygók esetében kb 200x nagyításon, ez kicsit nehéz kérdés, de nem állok messze ha azt mondom: képzelj egy egy borsószemet, kb 30cm-re a szemedtől... Szóval hatalmas labdákra ne is számíts, ráadásul ezekben a borsókban kell meglátni a részleteket. :) Viszont a jóhír az, hogy az okulárban ez simán össze is jön, ami a részleteket illeti... Jómagam a Mars esetében, most könnyen látom a nagyobb felületi alakzatoka egy 160-assal, akár 200x nagyításon is. Gondolom tudod, -ha már ennyit olvastál- a látást is szokni kell és el kell sajátítanod. De tény, hogy nagyon markáns kontasztrokra mint a bolygóképeken, olyanra neszámits, mert ezek inkább finom, lágy megjelenésű alakzatok. :)
Gyuricza István
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.09.03. 23:52

Koszi szepen a valaszt. Valoban, mar jobban meg is baratkoztam ezzel, ha jo a legkor, tenyleg egesz sokmindent eszre lehet venni.
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.09.04. 08:56

Superdryeffect írta:
2020.09.03. 23:52
Koszi szepen a valaszt. Valoban, mar jobban meg is baratkoztam ezzel, ha jo a legkor, tenyleg egesz sokmindent eszre lehet venni.

Ha kérhetnénk , több topicot ne nyiss már ennek a témának .
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.04. 09:38

Superdryeffect írta:
2020.09.01. 13:55
... Kezdő létemre még nem tudom pontosan, hogy mi az, ami elvárható egy ilyen darabtól. ...
Ha jól értem, a problémád valójában nem az, hogy mi az, ami "elvárható" az adott távcsőtől, hanem hogy egyáltalán mit láthatsz egy távcsőben az égi objektumokról (merthogy most néztél életedben először távcsőbe).

Így is lehet távcsövet venni, de nem biztos, hogy ez a legmegfontoltabb út...

De ha már így alakult, akkor a látómezőrajzokat tudom javasolni "referenciaként" (talán szemléletesebb, mint a borsók vagy narancsok látványa).
Több amatőrcsillagász is űzi a hobbinknak ezt a gyönyörű ágát, és a rajzaikon valóban azt láthatod, amit Te is láthatsz az okulárban a saját szemeddel. Nyilván lehet némi különbség, mivel esetleg ők más távcsővel, jobb/sötétebb ég alatt készítették a rajzokat, illetve - sokkal rutinosabb észlelők lévén - jóval több részletet észrevettek, mint amit Te elsőre kiszúrhatsz. De ezzel együtt is inkább ezekből meríts, semmint az asztrofotókból, amiknek SEMMI KÖZE a szemmel látható képhez. Nyilván ugyanazt az objektumot mutatja, de az emberi szem számára elérhetetlen részletekkel és fényességgel.

Itt az MCSE észlelési adatbázisa:
https://eszlelesek.mcse.hu/main.php

Regisztráció nélkül is használható (nézegetésre). Írd be a mélyég vagy a bolygós keresőbe pl. Kiss Péter, Sánta Gábor vagy Szabó Gábor nevét (de vannak még többen is), és a rajzaik igen pontosan mutatják a megadott műszerrel elérhető látványt, ráadásul igen személetes szöveges leírással együtt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.04. 10:07

Végh Zoli írta:
2020.09.04. 08:56
Ha kérhetnénk , több topicot ne nyiss már ennek a témának .
Valószínűleg véletlenül nyitott dupla topic-ot Superdryeffect Gábor ennek a kérdésnek, de talán a moderátorunk tudja egyesíteni őket.
Ugye, Csaba? ;)

Vagy csak az admin? :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.09.04. 10:20

Szuper, köszönöm szépen a tanácsot!
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2020.09.04. 10:32

Attila írta:
2020.09.04. 09:38
Superdryeffect írta:
2020.09.01. 13:55
... Kezdő létemre még nem tudom pontosan, hogy mi az, ami elvárható egy ilyen darabtól. ...
Ha jól értem, a problémád valójában nem az, hogy mi az, ami "elvárható" az adott távcsőtől, hanem hogy egyáltalán mit láthatsz egy távcsőben az égi objektumokról (merthogy most néztél életedben először távcsőbe).

Így is lehet távcsövet venni, de nem biztos, hogy ez a legmegfontoltabb út...

De ha már így alakult, akkor a látómezőrajzokat tudom javasolni "referenciaként" (talán szemléletesebb, mint a borsók vagy narancsok látványa).
Több amatőrcsillagász is űzi a hobbinknak ezt a gyönyörű ágát, és a rajzaikon valóban azt láthatod, amit Te is láthatsz az okulárban a saját szemeddel. Nyilván lehet némi különbség, mivel esetleg ők más távcsővel, jobb/sötétebb ég alatt készítették a rajzokat, illetve - sokkal rutinosabb észlelők lévén - jóval több részletet észrevettek, mint amit Te elsőre kiszúrhatsz. De ezzel együtt is inkább ezekből meríts, semmint az asztrofotókból, amiknek SEMMI KÖZE a szemmel látható képhez. Nyilván ugyanazt az objektumot mutatja, de az emberi szem számára elérhetetlen részletekkel és fényességgel.

Itt az MCSE észlelési adatbázisa:
https://eszlelesek.mcse.hu/main.php

Regisztráció nélkül is használható (nézegetésre). Írd be a mélyég vagy a bolygós keresőbe pl. Kiss Péter, Sánta Gábor vagy Szabó Gábor nevét (de vannak még többen is), és a rajzaik igen pontosan mutatják a megadott műszerrel elérhető látványt, ráadásul igen személetes szöveges leírással együtt.


MDA

Bognár Tamás munkásságát sem szabad kifelejteni . Ő is fantasztikus rajzokat készít . ( http://univerzumkepekben.hu/)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.09.04. 20:11

Végh Zoli írta:
2020.09.04. 10:32
Bognár Tamás munkásságát sem szabad kifelejteni . Ő is fantasztikus rajzokat készít . ( http://univerzumkepekben.hu/)
Meglehet.
Ámbár én nem a felsorolt rajzolókat akartam népszerűsíteni (pl. Szabó Gábort nem is ismerem személyesen, csak belefutottam egy-két rajzába a feltöltőn), csupán az okulárban látott kép reális ábrázolására akartam példákat hozni, hogy egy szuper-kezdő érdeklődő - legjobb esetben is - milyen képre számíthat az okulárba tekintve.

Az viszont igaz, hogy Péter és Sánta úr rajzai - szerintem - nagyon jók; de biztosan van még jó néhány mestere az asztro-rajzolásnak rajtuk kívül is.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Superdryeffect
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2020.09.01. 13:08

Re: Skywatcher 120/1000 nagyítás

Hozzászólás Szerző: Superdryeffect » 2020.09.13. 21:01

Sziasztok!

Időközben jártam a Polarisnál, ileltve találtam egy nagyon szuper csillagászati programot a Stellariumot, amiben megtekinthető a legtöbb ismert objektum, és beállítva távcsövünk típusát azt is megmutatja, hogy adott lencsékkel hogyan néz ki a távcsőben az objektum!

Üdv,
Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”