Rádiótávcsövek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.08. 21:42

Mivel nem találtam ilyen nevű topic-ot, így itt indítottam egyet; végtére is a rádiótávcső is távcső. (Ha mégis van ilyen téma, akkor kéretik ezt a bejegyzést oda áttenni!)

Nem igazán jó tartalom ezzel kezdeni egy új témát, de engem nagyon letaglózott a hír, amikor megtudtam, hogy az Arecibo Csillagvizsgáló rádiótávcsöve összeomlott.
Most pedig találtam róla egy-két video-t: https://www.youtube.com/watch?v=b3AASKr_iHc
https://www.youtube.com/watch?v=59WQIRvezzI

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.12.08. 22:20

Az elso kabel mar augusztusban elpattant, akkor mar eletveszelyesse nyilvanitottak.

Utana jott aztan ahogy szokott lenni a katasztrofa.

Mivel korabban elvontak egy rakat penzt, tobbek kozott a karbantastol, igy ezen nem is lehet csodalkozni.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.09. 10:55

Sajnos az említett életveszélyes helyzet miatt az intézmény már nem üzemelt, és ki is ürítették. Semmilyen módszert sem találtak, amivel a jelen állapotában pótolni lehetett volna az elszakadt kábelt, illetve cserélni az elöregedett részeket.
Már azt tervezték, hogy hogyan fogják irányítottan végleg szétbontani. Ezt előzte meg a spontán összeomlás.

Engem ez rendkívül megérint, mert az areciboi műszer gyermekkorom ikonikus jelképe volt: mind a mérete, mind a tudományos eredményei alapján akkoriban abszolút sztárja volt minden csillagászat iránt komolyan érdeklődőnek. Ide és a Palomar-hegyi obszervatóriumba mindig is el szerettem volna jutni. A kaliforniai helyszínt néhány éve sikerült abszolválni, a Puerto Rico-i meg már sosem lesz meg, sajnos...
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.12.09. 13:36

Ez nem lehet, hogy a tervezett bontás, robbantásos művelete lett megörökítve?
Gyuricza István
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.12.09. 13:47

gyuri17 írta:
2020.12.09. 13:36
Ez nem lehet, hogy a tervezett bontás, robbantásos művelete lett megörökítve?
Nem.
Ez a tervezett karbantartás vezetői döntés miatti forrás megvonás utáni augusztusi kábelszakadás után bekövetkező ismételt forrás elmaradás okozta pusztulás.

Konkrétan a fenntartó szervezet okozta ezt. Hibás fenntartói/vezetői döntések sorozata kellett, hogy ide vezessen.
Nem sajnálkozni kell a fenntartónak, hanem végezni kellett volna a dolgukat és akkor egyben marad a cucc.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.09. 13:47

Nem, ahogy tudom, sajnos nem.

Benne volt a pakliban, hogy bármikor összeomolhat, de végül spontán, nem tervezetten szakadt el még egy elöregedett kábel, aztán a hirtelen többletterhelés miatt a többi kábel ugyanazon pillérnél, aztán a zuhanó központi egység felborította az egyensúlyt, és mindhárom pillér rögzítő felső része is leszakadt.

Ha jól tudom, azért vannak ilyen jó felvételek, mert éppen drónokkal vizsgálták a műszer állapotát a bontás előkészíteséként.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.12.09. 13:56

cbo írta:
2020.12.09. 13:47
Konkrétan a fenntartó szervezet okozta ezt. Hibás fenntartói/vezetői döntések sorozata kellett, hogy ide vezessen.
Nem sajnálkozni kell a fenntartónak, hanem végezni kellett volna a dolgukat és akkor egyben marad a cucc.
Igen, sajnos az, hogy a műszer 2020-ra ilyen állapotba került, annak az az elsődleges oka, hogy az az amerikai állami szerv, amely fenntartotta az intézményt (Nemzeti Tudományos Alap), évek óta általánosságban is alulfinanszirozott (a republikánus kormányzat nem szerette annyira az ilyen gyanús/felesleges tudományos dolgokat).
És hát gondolom, a sok műszer együttműködésére épülő interferometriás észlelések eredményesebbek, és az areciboi műszer tudományos jelentősége sokat csökkent az utóbbi évtizedekben. Azt a kevés pénzt ami maradt, meg gondolom inkább a többi intézményre fordították.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.09. 13:58

Egyébként nem igazán értem, hogy miért kellett eleve ennyire feszített rendszert készíteni... Minél vízszintesebben állnak a tartókábelek, azaz minél kisebb belógással kell az antennaszerkezetet tartani, a tangens szögfüggvény szerint annál inkább megy a végtelenbe a feszítőerő-igény. Tehát ha csak kicsit "belógósabbra" tervezték volna, szinte ugyanolyan pontossággal pozicionálható maradt volna az antenna (és csak kicsit magasabb oszlopokra lett volna szükség). viszont SOKKAL kisebb drótkötél-terhelésekkel lehetett volna számolni.

Valószínűleg az optimális konstrukció meghatározásánál mások voltak a prioritások...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.12.09. 14:05

Ha jobban belóg akkor jobban belenghet az egész tányér. A felállítási hely meg a világ egyik leghurrikánosabb helyszíne.
Hurrikán meg a belenghetőség, nem a legnyerőbb kombó.

Jól végezték az ottani építészmérnökök a dolgukat, én is így méreteznék.

A gond nem a mérnökökkel van, hanem mint említettem a vezetőkkel pl. magával a legfőbb döntéshozóval... pénz kell a folyamatos karbantartásra ugyanis, azt meg nem adtak.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Rádiótávcsövek

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.12.09. 14:07

Ankalimon írta:
2020.12.09. 13:56
... (a republikánus kormányzat nem szerette annyira az ilyen gyanús/felesleges tudományos dolgokat). ...
Ez érdekes.
Pedig - tudomásom szerint - a republikánusok döntöttek az építéséről 1960-ban, a republikánus Eisenhower idejében (még Kennedy előtt)...
https://www.naic.edu/ao/content/constru ... bservatory


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.12.09. 14:15-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”