Carl Zeiss Jéna műszerek

Lencsés- és tükrös távcsövek
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.28. 12:58

D.Laci írta:
2021.02.28. 10:24
Én is kérdeztem Zsoltot, a GPU/CFF topicban, hogy APO helyett Makszutov?
Kedves Laci és Mizar!

Ezt a Zeiss Meniscast én nem az APO helyett vásároltam, hanem annak helyére gondolom felszerelni.
Nagyon régóta szeretnék már egy ilyen távcsövet, de ezekhez hozzájutni, főleg jó állapotban nagyon nehéz.
Mizar szerint érzelmi döntés is van ebben, hát persze hogy van, minden VEB Carl Zeiss Jena távcsőhöz társul valamiféle érzelmi rész.
Nekem úgy ahogy van ezek mind kialakításukat, precizitásukat, optikájukat tekintve valahol etalonnak számítanak, még ha meg is haladta teljesítményüket a kor.
De akkor is a Zeiss az Zeiss, és nem a számomra immáron a sor végén kullogó "GPU / CFF" vagy más.
Én pl ebben láttam először a Szaturnuszt nagy nagyításon, méghozzá Kaposváron egy nyári amatőrcsillagász táborban valamikor a 80-as évek elején.
Az a kép 40 év után is élénken él bennem. A másik dolog, a gyűjtési szenvedély ami jelen esetben a jó állapotú régi CZJ távcsöveket - is - jelenti nekem.
Ezeknek nemcsak csillagászati, használati élmény értéke van, hanem bizony nagyon keményem pénzben kifejezhető értéke is , ami egyre inkább csak feljebb tornászik magától ahogy látom.
Tehát nem olyan nagy baj, ha az ember csillagászati eszközei között ott virít egy vagy több Zeiss műszer :-)
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.02.28. 13:04

Tehát érzelmi/anyagi kötődésed van ezekhez a műszerekhez.
Tök megértem.
Köszi.

D.Laci
ui.: Én az órákkal vagyok így.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.02.28. 13:11

cbo írta:
2021.02.24. 19:29
Új szerzemény a csillagvizsgálóba, ez váltja a 200 mm-es CFF APO-t
Hát ez zseniális. Könnybe lábad a szemem: pont ilyen volt az első "nagy" műszer a szombathelyi amatőrcsillagvizsgálóban amit sok éven át nagy lelkesedéssel használtunk.
Ha fel lesz állítva és már lehet utazni, egyszer szívesen megnézném élőben is...

Egyébként, úgy rémlik, annak idején elég sok vidéki szakkörnek, kiscsillagvizsgálónak volt ilyen műszere. Lehet tudni, hogy azoknak mi lett a sorsuk? Működik ezek közül még valamelyik?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.28. 14:36

Ankalimon írta:
2021.02.28. 13:11
Hát ez zseniális. Könnybe lábad a szemem: pont ilyen volt az első "nagy" műszer a szombathelyi amatőrcsillagvizsgálóban amit sok éven át nagy lelkesedéssel használtunk.
Na akkor Te is érted kedves Ankalimon ezt a részét és szerintem is zseniális, legalábbis értjük ezt a szót jópáran.

A Meniscas vétel részét képezte még egy szép Zeiss Ib mechanika is és 2 db patika állapotú (értsd sose használt) "Mond- und Planetenkamera" és egy "Amateur Astro-Kamera 56/250", plusz a jellegzetes Meniscas öntöttvas láb.

CZJ_Ib_mechanika_1280px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.28. 14:37

A Zeiss "Mond- und Planetenkamera" és egy "Amateur Astro-Kamera 56/250" az eredeti dobozában, természetesen síkfilmes mindegyik.

CZJ_fenykepezogepek_1280px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.02.28. 14:46

És az eredeti doksik:

CZJ_150_2250_Meniscas_dokumentumok_1280px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2021.03.01. 10:00

cbo írta:
2021.02.28. 12:58
Én pl ebben láttam először a Szaturnuszt nagy nagyításon, méghozzá Kaposváron egy nyári amatőrcsillagász táborban valamikor a 80-as évek elején.
Ugyanezzel a távcsővel, ugyanazt a Szaturnuszt kb ugyanakkor (csak nem a táborban, hanem a rendszeres esti bemutatók egyikén) én is láttam ugyanott, és nagyon beleégett a memóriámba.
Az a Zeiss műszer végül (bár elég mostoha sors jutott neki) de a Somogy Megyei TIT vezetőjének köszönhetően elkerült a Zselici Csillagvizsgálóba. Nem ilyen patika állapotú, mint a Zsolté, de tökéletesen működőképes. Egy tisztítást és a zenittükör egy új bevonatot megérdemelne, mert hosszú időn át pókok használták, és nem észlelésre.
Félig kompletten megvan, kamerák, szűrő nincs hozzá, illetve az okulárkészlete hiányos.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Carl Zeiss Jéna műszerek

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.03.02. 00:27

Carl Zeiss Jena IcT német mechanika, a csillagászati tengelyrendszerek "Kék Mauritiusa"

Ezt a modellt a már egyesült D & DDR Zeiss fejlesztette ki és dobta piacra, az akkori amerikai Astrophysics 600-as mechanika vetélytársának szánva. Egyben igen nagyot emelve az addigi Zeiss mechanikák szolgáltatás választékán.
Alapja a nálunk is elterjedt csak a rekta tengelyt hajtó szinkron motoros Zeiss Ib mechanika, ezt fejlesztették tovább léptetőmotorosra ami már a deklinációs tengelyt is mozgatni tudta.
Két verziója volt: az Ic és az IcT, előbbinél nem volt finom pólusállítás, utóbbinál már igen. 220 V-os és 12 V-os betáppal lehetett hajtani, tehát autóaksival már ki lehetett vele települni.
Kézi vezérlő is járt hozzá, talán az első ilyen amit magyar amatőrcsillagász a "fal leomlása" után használhatott. Német területen sem volt túl gyakori, ezért a "Kék Mauritius" bélyegre utaló jelző.
Hazánkba talán kerülhetett, de én még soha nem láttam ilyet. Ha valakinek van ilyen kérem irjon róla tapasztalatot és dobjon nekünk képeket.

Egy 1994-es német árkatalógus szerint az Ict 6,3 kg-os modellje az akkori német 15%-os MwSt-vel növelt áron 6085 DM-ba került, igen ez még a Deutsche Mark. Ez az akkori 60 Ft-os árfolyamon, 365 100 ft átváltás után.
Az 1994-es kb. bruttó átlagkereset itthon durván 33 000 ft volt, azaz 1 év és 1 hónapot kellett az átlag-amcsillagásznak melóznia ezért a mechanikáért... Na ezért nincs ebből sok itthon, de amúgy a világban sem.

Hogy mostanában hol találhatunk ilyet és mennyiért, megmondom őszintén fogalmam sincs.

Ez a képsorozat egy német tulajdonos IcT mechanikájáról készült.

CZJ_IcT_mountierung_12V_1500px.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Távcsövek”