Mechanika építés házilag

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Kevés János
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.07.21. 12:04

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Kevés János » 2015.08.15. 20:58

Sziasztok!
Nem tudom, hogy tudna e valaki segíteni nekem? 30 éve, a TÁVCSŐ VILÁGA alapján készítettem egy mechanikát és most úgy döntöttem, hogy felújítom. Szeretném PC-vel irányítani, de nem tudom, hogy mekkora léptető motort vegyek hozzá. A csigatárcsa 180 fogas mindkét tengelyen.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.15. 21:57

A kívánt maximális sebesség és mozgatáshoz szükséges erőtől függ, hogy melyik alkalmas erre, de kapásból szerintem egy átlagos 0.5-1Nm forgatónyomatékú Nema23 méretű valószínűleg megfelel a célra.

Milyen szoftverrel, elektronikával tervezed hajtani ?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.08.16. 08:28

Kevés János írta:Sziasztok!
Nem tudom, hogy tudna e valaki segíteni nekem? 30 éve, a TÁVCSŐ VILÁGA alapján készítettem egy mechanikát és most úgy döntöttem, hogy felújítom. Szeretném PC-vel irányítani, de nem tudom, hogy mekkora léptető motort vegyek hozzá. A csigatárcsa 180 fogas mindkét tengelyen.

Tengelykereszt, vagy csapos a mechanika? Szerkezetileg mindkettőhöz még áttétel is kell. A motor általában fogasszíjjal hajtja a csigaorsóra centrikusan szerelt áttételt, hogy elegendő nyomatékú hajtás keletkezzen!!! Ettől az áttételtől függ a motor minden tulajdonsága és a hajtás sebessége, a lépésköz, a maximális mozgási sebesség stb. Nem olyan egyszerű egy jó hajtás elkészítése, és nem a léptetőmotor típusának kiválasztása az első lépés! Általában 1/3600 áttétel ajánlott, ebből van már 1/180. A többi még szükséges! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kevés János
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2015.07.21. 12:04

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Kevés János » 2015.08.19. 00:29

Már próbáltam több helyről is tájékozódni, és én is a Nema23-as motort találtam a legalkalmasabbnak. Mikrolépéses vezérléssel úgy gondolom, hogy feleslegessé válik a további áttétek beszerelése. Talán még a csigaorsó és a motor között egy kisebb áttét elfér.
A mechanika tengelykereszt (parallaktikus), és volt hagyományos motormeghajtás is az óratengelyen, de leszedtem.
A Starry Night Pro szoftverem van én azt olvastam, hogy képes a távcsővezérlésre.
Jelenleg ott tart a dolog, hogy a legtöbb alkatrész a fényezőnél van, az esztergályosnál van az egyik tárcsa, és még az orsók rögzítését is másképpen szeretném megoldani, mint ahogy volt.
Köszönöm a segítségeteket!
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: V. István » 2016.05.02. 13:32

Sziasztok.

Bemutatnám a saját építésű mechanikámat. Hátha inspirál még valakit.
Két, ócskapiacon beszerzett, csapágyazott tengely köré építettem.
Alaplapként egy többrétegű farostlemezt használtam.
Egyelőre kézi mozgatásra használom mindkét tengelyre.
Háromlábként egy lézerszintező állványát használom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: V. István » 2016.05.02. 14:08

A rektatengely fékezését és finommozgatását egy kerékpár-féktárcsára alapoztam.
A finommozgatás kb. 15 fokos elfordítást, vagyis kb. 1 órás követést tesz lehetővé. Utána vissza kell "pörgetni" az elejére.
Egy műanyag lap fordul el a tengely körül és egy menetes orsó viszi a másik végét, amelyet kézileg tekerünk. A lap súrlódó kapcsolatban van a féktárcsával. Így a tubust még viszonylag könnyen lehet mozgatni a célra állításkor. Ha ez megtörtént, elengedéskor ott marad, és a menetes orsó forgatásával lehet követni az objektumot a látómezőben.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: TZ » 2016.06.08. 11:01

Tetszik a mechanikád meghajtása :)
Sokféle módon fejleszthető is!
chip
Hozzászólások: 165
Csatlakozott: 2014.08.12. 20:12

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: chip » 2016.06.09. 21:17

a finommozgató gombja helyett érdemes lenne valamilyen flexibilis kapcsolatot építeni, hogy az okulár mellől is lehessen tekerni, stílszerűen pl egy régi kilométerspirál simán megtenné, végén egy gombbal. csodás alkotás amúgy, jó ilyesmit is látni a mai világban.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.07.03. 21:05

Mint korábban jeleztem, bele fogtam a meglévő Jávorka-mechanikának a teljes felújításába. Többen lebeszéltek róla, hogy a mechanikát ne húzzam szét, jók még azok a régi csapágyak, csak nyomjak a csapágyak közzé egy kis olajat... Jól döntöttem amikor nem hagytam magamat lebeszélni a szétszedésről, mert a csapágyak közzé nyomott gépzsír be volt öregedve, száradva. Másrészt pedig a csapágyak kivétele után tapasztaltam, hogy bizonyos állások mellett a csapágy megszorul, fémes hangot ad.

DSC_2203.JPG


A csapágyak kitakarítása helyett inkább újak beszerzésé mellett döntöttem. Közben a tartólapon is elkészült az a három menetes lyuk, amivel majd tudom a tengelyrendszert jusztírozni.

DSC_2199.JPG


Mivel esztétikailag sem a legszebb a korábbi hegesztési varrat, így ezeket átfogom egy kicsit flexelni.

üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mechanika építés házilag

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2016.07.06. 17:27

Ma tovább szedtem darabjaira a kézi finom mozgató karokat ill. elkezdtük az alkatrészek fémtisztára történő felpucolását.

DSC_2213.JPG


DSC_2215.JPG


További képek a képgalériámban találhatók az egyes alkatrészekről.

üdv.,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”