EQ5 tuning & szervíz

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4303
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.06.08. 22:48

V. István írta:
2020.06.08. 22:40
... a mechanikámon eléggé csillogó a deklináció gyűrűje, ami megnehezíti a használatát.
Hogyan lehet úgy mattítani, hogy megmaradjon a rajzolat?
Szerintem szereld le, és ezzel fújd le:
https://www.praktiker.hu/epitkezes-laka ... matt-400ml

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
metlaki
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.07.30. 01:26

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: metlaki » 2020.10.08. 15:10

Üdvözlet!


A következő kérdéssel fordulok hozzátok.

Adott egy NEQ 5 mechanika dual axis hajtással st-4 bemenettel. Ez a felállás kompatibilis a eqmod rendszerrel?

T.
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2020.10.10. 09:01

szia. nem. nekem ugyanez a mechanikám van jelenleg, ugyanigy 2 motoros szettel vettem, piros vezérlődobozzal. és nem viszi az ascom. Kajfis Tomi átalakitotta bordásszíjasra mindkét tengelyt és goto-ra. és hibátlanul teszi a dolgát.

a gyári dual ax hajtás 6 voltról, az átalakitás után meg 12 voltról megy.
a dual ax hajtást meg eladtam.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
metlaki
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.07.30. 01:26

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: metlaki » 2020.10.11. 16:30

popey37 írta:
2020.10.10. 09:01
szia. nem. nekem ugyanez a mechanikám van jelenleg, ugyanigy 2 motoros szettel vettem, piros vezérlődobozzal. és nem viszi az ascom. Kajfis Tomi átalakitotta bordásszíjasra mindkét tengelyt és goto-ra. és hibátlanul teszi a dolgát.

a gyári dual ax hajtás 6 voltról, az átalakitás után meg 12 voltról megy.
a dual ax hajtást meg eladtam.
Értem! Köszönöm!

T.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: V. István » 2024.11.01. 21:47

Üdv mindenkinek!
Valaki el tudná-e magyarázni, milyen szerkezeti és minőségbeli különbségek vannak az EQ5-ös és NEQ5-ös mechanikák között?
Jelenleg EQ5-ösöm van, asztrofotózok is vele.
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2024.12.03. 12:59

V. István írta:
2024.11.01. 21:47
Üdv mindenkinek!
Valaki el tudná-e magyarázni, milyen szerkezeti és minőségbeli különbségek vannak az EQ5-ös és NEQ5-ös mechanikák között?
Jelenleg EQ5-ösöm van, asztrofotózok is vele.
Szia!
Google-ön annyit említenek német és angol fórumokon, hogy az N jelölés (New) a fehér színnel jött be anno és talán az pár apró említésre méltó különbség, hogy a régi szürke EQ5-ök esetében a csigaorsó tengelye csúszó csapágyas volt, az újabb kapott görgőcsapágyat és említenek még olyat, hogy a pólustávcső furata szűk volt az újabb N-es pólustávcsövekhez, inkább a hármasé passzolt bele. És talán a szürkéből volt alutripodos is, ez az N óta csak acél.
De az új NEQ5-ösökre is EQ5 van írva, a dobozára is (nekem is ilyen van, már zöld gyűrűs).
Üdv: Frigyes
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2026.05.13. 11:13

Sziasztok!

Van ötlete valakinek, hogy az EQ5 goto DEC oldali backlash-t hogyan lehetne csökkenteni ÉRDEMBEN? A csavarokkal órákig sz..kodtam, hogy kiküszöböljem a kotyogást, de még ne szoruljon, de a vezetés kalibrálásakor a deklinéciós tengelyen elviszi az egyik irányba, majd nem tér vissza (csak a hézagot csökkenti a fogak közt), nagy sokára sikerül csak vissza pozícionálnia. A vezetés megy, de a kalibráció bár sikeres, egy kín (ASIAIR-el). Ugyanez a backlash megöli a plate solvingot az objektum középre állítása során alacsonyan lévő objektumoknál. :cry:

Van esetleg valakinek valami bevált módszere, trükkje a deklinációs tengelyre? Az egyetlen dolog, amivel segíteni tudok a backlash-on, a deklinációs balance eltolása, hogy az egyik irányban felfeszüljenek a fogak, de ez így messze van az optimumtól.
Tudom, vegyek komolyabb mechanikát. Sajnos ez most nem játszik, ellenben látok sok képet, ahol órákon át vezetett EQ5 van a tubus alatt, tehát ELVILEG nem lehetetlen kihozni belőle valamit.

Köszönöm a segítő ötleteket előre is.
Üdv: Frigyes
Lovász András
Hozzászólások: 2586
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2026.05.13. 20:27

Szia!
Az én ötletem a balansz eltolása lett volna, de elismerem nem túl egészséges.
Sajnos nem értek a goto mechanikákhoz, de néha olvasok bordásszíj hajtásról, dicsérik.
Fogalmam sincs, mekkora macera egy ilyen átalakítás, tényleg csak ötletelek. Lehet hogy ennek átgondolásán már rég túlvagy.
Szóval nem én vagyok a legélesebb kés a fiókban, ehhez képest a kőkorszakban élek (Dobson és hasonlók).
Én is kíváncsian várom a szakik gondolatait. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
120/600 Sw akromát+AZ-4
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 388
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: EQ5 tuning & szervíz

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2026.05.14. 14:12

Szia!
Köszönöm az ötleteket! A bordásszíj átalakításnak nekifutottam, de nem nagyon találtam használható dokumentációt, aztán AI segítségével megterveztem, milyen fogaskerekek kellenek, milyen szíj, de a 4,88:1-es áttétel miatt nem találtam fogaskereket.
Amire jutottam: GT2 profil lenne a leginkább pontos. A motor 3 fogaskerekénél a teljes áttétel 4,88:1.
Amit lehet általánosan kapni, az a 12T GT és 58T, vagy 60T GT2 (nem pontosan 4,88:1 az áttétel, de még elvileg elmegy), viszont ennél a nagy fogaskerék nem fér el a mechanika fejben (felfúrni, marni meg nem akarom a fejet).
A 44T lenne az ideális, ez pont elférne a mostani helyen, ilyet még lehet is kapni, de a kisebbik párja, a 9T fehér holló.

És ez még csak a motor oldal, a csigaorsó és csigakerék közti backlash-t nem zárja ki. Nyilván a motornál lévő 3 fogaskeréknél van 2 esélyem is backlash-t összeszedni, szóval a bordásszíj hajtás tutira gyógyítnana rajta, csak találnék 9T GT2 fogaskereket.
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”