AZ3 mechanika

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.11. 21:26

Sziasztok!

Van most egy ilyen mechanika nálam, egy ehhez hasonló távcső alatt. 100/500-as refraktor.

Van egy olyan baja, (?) hogy amikor meg van szorítva az a szorítókar (vagy mi) akkor a függőleges irányú mozgatás továbbra is lehetséges. Mert, hogy ennek az lenne a lényege, hogy a szorítás után ne tudjam elmozdítani a tubust, csak a finommozgató karokkal. Ez azimutálisan működik is, de függőlegesen egyszerűen nem szorul meg.

Mit javasoltok? Mit csináljak vele?
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.01.11. 21:32

Ha az oldalra vízszintesen kiálló merev rúdra gondolsz aminek tekerő van a végén (tehát nem a finommozgató karok), akkor azt kell mondjam annak nincs hatása a függőleges tengelyre, csak a vízszintes irányú elmozdítást blokkolja.
90/900 refraktor
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.11. 21:37

Aha! Ezt sejtettem, de nem voltam biztos benne. Am. arra a karra gondolok, igen.

Akkor miért mozog függőlegesen? Eddig nem csinálta! Hogy tudom ezt megjavítani? :cry:
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.12. 01:02

Megoldódott a probléma.

Valahogy kilazult az egyik csavar..
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
dragonheart
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2013.10.29. 18:28

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: dragonheart » 2014.04.18. 04:49

Lehet, hogy nagy butaságot kérdezek, de szerintetek lehet motorizálni az AZ3 mechanikát? Létezik hozzá léptető? :roll:
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.04.18. 10:40

dragonheart írta:Lehet, hogy nagy butaságot kérdezek, de szerintetek lehet motorizálni az AZ3 mechanikát? Létezik hozzá léptető? :roll:

Gyárilag nem tudok róla, hogy létezne léptető motor hozzá. Másrészről a magassági mozgatás nem végtelenített, tehát annyira sok értelme nem is lenne.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
tomasino
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.02.20. 08:47

MEADE DS mechanika

Hozzászólás Szerző: tomasino » 2015.04.19. 14:35

Kedves Topiktársak!

Segítségeteket szeretném kérni, abban, hogy van-e valaki, aki MEADE DS80 AZ mechanika kézivezérlőjének javításában jártas. A vezérlőn látszólag minden működik, azonban a motorok felé semmiféle vezérlést nem ad, azok meg sem mozdulnak.
Hátha valakinek ismerős a probléma, vagy tud javítani ilyet.

A segítséget előre is köszönöm!
gábris jános
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.06.20. 13:50

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: gábris jános » 2015.05.15. 18:18

Az AZ-3 finommozgatásának gyenge kivitele és billenési hajlama elég sok gondot okoz. Pontosan ilyen állványt használok a 120/600-as alá és sokat kísérleteztem, milyen megoldás is lehetne a jó- eme billenési fő probléma orvoslására, amely a zenitben való észleléskor drasztikusan jelentkezik. A vízszintes tengelyen lévő M12-es anya meghúzása nem igazán jó megoldás. Próbálkoztam különböző alátétekkel, de egy idő után nekem is kilazult. A készítők pont fordítva ültek a lóra. Véleményem szerint a vízszintes tengely anya felőli részét kellett volna fixen rögzíteni a villához és a finommozgató felőli rész himbája lehetne oldható vagy rögzíthető a tengelyhez (vagy alulról az eredeti stift helyére egy nagyobb fejű rögzítő csavarral, vagy az új tengely a szerkezetből kilógó menetes részen egy nagyobb átmérőjű anya-gombbal.). Átmeneti megoldásként egy fékrendszert alakítottam ki, ahol az alsó forgáspont egy kapupántcsavar szárnyas anyával, a csúszkánál filces alátéttel csökkenti a billenési hajlamot és a finommozgatás is zömében megmarad. Az egész a függőleges tengely menti finommozgatóra felszerelt lemezek közé illetve a tubustartó alá szerelt idom alumíniumhoz simuló , lapos ablakkitámasztóval lett megoldva ( a távolság úgy van belőve, hogy ez a hosszú nútú lemez ne akadjon semmilyen helyzetben sem a három lábhoz. Az első megoldás, már drasztikus beavatkozás a garanciális állványba. Ki kell fúrni a függőleges finommozgatás himbájából a vízszintesen fekvő ( M12-es anyás) tengelyhez fixáló stiftet. Kell egy új tengelyt esztergálni. A himba menetesen és ragasztóval is rögzül eredetileg a tengelyhez- pedig pont eme oldalnak kéne oldhatónak és rögzíthetőnek lenni. Szóval lehet barkácsolni a AZ-3 állványon. De ezt a tengelyátalakítós megoldást csak a stift kiszedéséig, menetfúrásig és imbuszcsavar berakásáig végeztem el. Kéne egy másik tengelyt esztergálni, amit hasonló módon a másik oldalon kéne rögzíthetővé tenni a villához.A himbából a menetet el kéne távolítani- s az az alul lévő eredeti immár menetessé alakított furatba kéne olyan rögzítőcsavart tenni ami elférne a himba és az állványfej között.. Olyan rögzítő is jó lehet, mint az EQ mechanikák tengelyfejének billentését állító csavar-. Szóval az átalakítás lehetséges lenne- de esztergályos és lakatos műveletekre is szükség lesz..
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Horváth Attila
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2013.01.08. 12:00

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: Horváth Attila » 2015.05.18. 10:52

Sziasztok!

Nekem is 120/600-as refraktorom van AZ-3 mechanikán, és természetesen a probléma is hasonló volt. Véleményem szerint az egésznek a kulcsa a távcső kiegyensúlyozásában van. Sajnos a helyzet az, hogy cigányozás nélkül a 120/600-as refraktort nem lehet kiegyensúlyozni a mechanikán zenittükörrel és egy jobbféle félkilós okulárral meg pláne nem. A megoldás, hogy súlyt kell helyezni előre, illetve a tubust a lehető legjobban előre kell tolni rögzítéskor. Én ez utóbbit úgy oldottam meg, hogy a munkahelyemen fusiban egy 7 mm-es sárgaréz lapot martam tele 6-os furatokkal és azt beleillesztettem a tubus alatt lévő "U" alakú részbe. Erre a réz lapra erősítettem fel a két tubusgyűrűt, így a tubus előbbre tolható, ha szükséges. Az előre helyezendő plusz ellensúly felhasználásáról nem írnék sokat, itt a link, onnan letölthetőek a fotók.
http://www.cloudynights.com/ubbarchive/ ... sb/6/o/all
Én 8-as menetes szárral oldottam meg a dolgot, és szintén sárgarézből korongokat martam, amelynek számának növelésével, csökkentésével, illetve a menetes száron történő mozgatásukkal a kiegyensúlyozás finomítható.
A mechanika deklinációs tengelyének szorítócsavarja normál módon van meghúzva, így nagy erőltetés nélkül lehet ebben az irányban mozgatni, és a zenit fele sem áll be a tubus 90°-ra.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Horváth Attila 2016.01.19. 21:39-kor.
Sok lúd sokat is szarik!
Tucatos
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2010.08.04. 23:11

Re: AZ3 mechanika

Hozzászólás Szerző: Tucatos » 2015.05.19. 14:39

Sziasztok!
Nekem is egy ilyen AZ 3 mechanikám van s egy nagy csavarkulcs van nálam észlelésnél...elég kényelmetlen.
Egy Orion 80/600-as Ed APO szokott rajta lenni s bizony folyton csúszik vertikálisan.
Tegnap este ráraktam még a Canon eos 400D-m is ...teljesen elhúzta.
Nagy átalakitás nélkül meg lehetne oldani a függöleges tengely lefixálását??
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”