Kiegyensúlyozás

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2010.05.01. 16:04

Szia!

Csak úgy tudod dinamikusan is kiegyensúlyozni a tubust ha annak súlypontja a dekli tengely középvonalára esik. Sokat számít a kihuzat és a kereső helyzete, főleg ha 2"-os és 50mm-s darabokról van szó. Ha vízszintesen áll az ellensúlytengelyed:
-állítsd be az ellensúlyokat
-a tubust vízszintesbe döntve előre-hátra tologatva hosszirányban egyensúlyozd ki.
-Ezután függőlegesre fordított tubusnál egyértelműen érezni fogod hogy húz, ha a kereső és a kihuzat tengelyen kívül van. Forgasd a tubusgyűrűben addig amíg jó lesz. Ez vagy a prizmasínnel azonos oldalon van, legtöbbször aláfekvős pozíciót eredményezve, vagy azzal átellenben kissámliról időnként nyakkitekerő állás. (a fordítást vízszintesen végezd nehogy lecsússzon a cső!)
-ellenőrizd vízszintes tubusnál a hosszirányú egyensúlyt
-korrigálj az ellensúlyokon rektában.

Ez a módszer a tapasztalataim alapján szinte tökéletes eredményt ad, a kényelmetlen helyzetű okulár problémája már a Newton távcső-EQ mechanika párosból adódik. Kompromisszumot kell kötni a kényelem és a még elfogadható kiegyensúlyozatlanság között.
Fotózáskor persze nem zavar mert az ember éjjelente 2-3szor ha belenéz az átnézeti keresőbe.
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.05.20. 10:13

Nálam is előjött, szegény kérdező láthatja, nincs egyedül a problémával.
A GOTO mechanika pólusra állás után volt, hogy 6 percig tartotta középvonalban a Saturnust, aztán lassan mégis huss, kivándorolt. Előszőr arra gyanakodtam, nincs elég erősen meghúzva a rögzítőcsavar.

A kályhacső 200/1000 EQ5-ön, Crayford kihuzatba megy egy T2 menetes adapter, majd EOS konvertergyűrű, végül Canon 7D masina. Néha okulárprojektort is használok, ezzel együtt szerelve már olyan mintha egy refraktor nézne bele a kihuzatba:-) Amit btibor írt, nagyon jó, de nagy tömegű fotóapparát esetén nem működik, mert a fókuszírozónak szüksége van arra, hogy a kihuzat tömege "lefelé" nyomja, különben csak vakon tekeredik. Én így jártam, nem tudom alkalmazni 45 fok fölött a középvonalra felpakolást, mint legideálisabb elrendezést, mert egyszerűen "nem fog" a fókuszírozó menete, nem emeli felfelé az apparátot. (elég zavaros, remélem érthető még amit írok:-) ) Szóval nálam kényszerű asszimetria van, de viszont annak a közelpontja könyékén egyensúlyozok ki, amilyen állásban használom a csövet. Viszont az a tapasztalatom, hogy csak a rekta tengely érzékeny erre. Ha egyszer sikerül belőni, egész este nyugi van (amíg hűl a cső meg a tükör, elvagyok vele).
Ha kerül egy kis pénz, tömegcsökkentés címszóval az egész projekciós hóbelevancot lecserélem egy 5X APO Barlow lencsére, úgyis mostanában zenitel emberi időben a Saturnus, és jön a Jupi szezon is:-)
Olvastátok, megint nincs SEB, magányos a Vörös Folt... Brrr.:-) Már várom
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.05.24. 19:27

Sziasztok
Még itt nem írtam semmit,abszolút új vagyok.A következő problémára szeretnék megoldást találni: A távcsövem keresőjének használatát szeretném egyszerűsíteni. Az az úgy szeretnék belenézni,mint ahogy tubust használom. Van erre valami gyógymód?
Üdv:Géza
Na hát,most nézem rossz helyre írtam.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.05.24. 20:39

lakatosgeza írta:Sziasztok
Még itt nem írtam semmit,abszolút új vagyok.A következő problémára szeretnék megoldást találni: A távcsövem keresőjének használatát szeretném egyszerűsíteni. Az az úgy szeretnék belenézni,mint ahogy tubust használom. Van erre valami gyógymód?
Üdv:Géza
Na hát,most nézem rossz helyre írtam.


Léteznek ilyen keresők. Az amici prizmásat, azt úgy oda tudod forgatni, ahogyan az okulárba nézel.
Ráadásul egyenes állású képet kapsz.

Kép
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.05.25. 06:51

Szia
Na ilyet veszek! Remélem nem drága?
Üdv:Géza
Köszönöm.
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.05.25. 11:40

Hello
Most tudtam meg a 6x50 13000 a 9x50 17000-be kerül. Ez van.Rágodom rajta.
Avatar
V. István
Hozzászólások: 60
Csatlakozott: 2014.12.27. 13:45

Re: Kiegyensúlyozás

Hozzászólás Szerző: V. István » 2021.02.06. 21:29

Sziasztok.

Nekem elég sok bajom volt a tubus kiegyensúlyozásával, amikor forgatnom kellett a gyűrűiben, vagy változó súlyú okulárokat, illetve DSLR-t pakoltam a kihuzatba. Ugye, a keresőtávcső és a kihuzat, egymás mellett, eléggé kitolja a tubus súlypontját annak tengelyéből.
A megoldás, ami jó közelítéssel visszahozza a súlypontot a tubus tengelyébe, az egy elálló ellensúly a tubuson, nagyjából 180 fokkal a kihuzat és kereső közötti szögfelezőhöz képest. Egy optimumot kerestem a tömeg és erőkar között, hogy nagyon azért ne álljon útba.
Gyakorlati használatban igen ritkán esik meg, hogy beleakad valamibe ez az ellensúly. Ugyanakkor óriási könnyebbség, hogy miután benéztem a keresőben az objektumot, el tudom engedni a tubust, hogy megszoríthassam a fékeket, és közben rajta marad az objektumon.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”