EQ Mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
nemethkor
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 08:09

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: nemethkor » 2014.05.03. 18:06

Köszi, alulábasra gondoltam, óragéppel, egy 10 centis refraktorhoz. Egyelőre elméleti síkon lennék kíváncsi, mennyire mozgatható egy kitelepüléshez...
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.05.03. 21:05

nemethkor írta:Köszi, alulábasra gondoltam, óragéppel, egy 10 centis refraktorhoz. Egyelőre elméleti síkon lennék kíváncsi, mennyire mozgatható egy kitelepüléshez...

Nagyjából:
- fej: 4 kg
- aluláb: 3 kg
- ellensúly: 1.5-5 kg
- óragép: 0,5 kg
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
nemethkor
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009.09.20. 08:09

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: nemethkor » 2014.05.04. 10:21

Nagyon köszönöm, így már tisztul a kép:)
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: pakala » 2014.05.08. 15:33

Sziasztok!
Van egy 200-as Dobsonom, de rájöttem, hogy kényelmesebb lenne GoTo-ra váltani. Nézegettem az árakat és akár egy Dobson Upgrade Kit-et vagy egy EQ-5/6-ot vennék mindkettő ott lenne, hogy 150-180 ezer forint.
Szerintetek meg lehetne vásárolni a Dobson Upgrate Kit részeit, és rászerelni a már meglévő Dobson zsámolyra?
Köszönöm a válaszokat! :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.05.08. 16:34

Vannak Flex Dobsonok, eleve GoTo-val, vagy anélkül. Az ilyen, GoTo nélküli verzióra lehet Update Kit-et rakni.
Amelyik távcső erre nincs eleve felkészítve, azoknál kétséges az Update-Kit alkalmazhatósága.

Ha EQ állványt szereznél, pláne, ha GoTo, az mindenképp teljes távcsövet csinálna a jelenlegi Dobsonodból. Lehetne akár fotózni is vele.
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: pakala » 2014.05.08. 17:03

SzZoli írta:Vannak Flex Dobsonok, eleve GoTo-val, vagy anélkül. Az ilyen, GoTo nélküli verzióra lehet Update Kit-et rakni.
Amelyik távcső erre nincs eleve felkészítve, azoknál kétséges az Update-Kit alkalmazhatósága.

Ha EQ állványt szereznél, pláne, ha GoTo, az mindenképp teljes távcsövet csinálna a jelenlegi Dobsonodból. Lehetne akár fotózni is vele.



Szóval akkor valószínűleg nem lehetne felszerelni az én zsámolyomat (am nem flexem van).
Hát akkor majd meglátjuk, hogy az EQ-t hogy és mennyiért tudnám beszerezni. Az 5-ös az már elég lenne, hogy elbírja a tubust, ugye?
Igen a fotózás már eléggé kivitelezhető lenne vele. :D
Köszönöm a választ Zoli! :)
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: Levente » 2014.05.08. 17:14

pakala írta:Sziasztok!
Van egy 200-as Dobsonom, de rájöttem, hogy kényelmesebb lenne GoTo-ra váltani. Nézegettem az árakat és akár egy Dobson Upgrade Kit-et vagy egy EQ-5/6-ot vennék mindkettő ott lenne, hogy 150-180 ezer forint.
Szerintetek meg lehetne vásárolni a Dobson Upgrate Kit részeit, és rászerelni a már meglévő Dobson zsámolyra?
Köszönöm a válaszokat! :)



Ha SW Dobsonod van akkor minden további nélkül rá lehet tenni a GoTo zsámolyra, ha nem akkor kisebb átalakítással de az is megoldható.
A GoTo Dobson egy teljesen más konstrukció mint a sima. A sima Dobson zsámolyra nem lehet átszerelni a motorokat.
Ha csak vizuális célra akarod használni a GoTo Dobson nagyon kényelmes megoldás de ha fotózni is szeretnél arra nem alkalmas. De a fotózáshoz meg az 1200-as fókuszod sem ideális.
Üdv
Levente
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.05.08. 17:33

Ha a Dobsonod továbbfejlesztésénél a fotózás a cél, inkább HEQ-5 ... EQ6 állvány kell a 200 mm-es tubushoz, pláne, ha 1200 hosszú (erről nem olvastam biztosat).

Szerintem inkább egyszer egy nagyobb beruházás, és a tubus, a mechanika szinte mindenre alkalmassá válik.

(Persze ott van még a vezetés, és a fotózás egyéb rengeteg trükkje. De ha vezetőtávcsövet szeretnél akár később is szerelni a távcsövedre, ahhoz megfelelő erős, stabil állvány kell. És kérdezz rá arra is, hogy az állvány elektronikája, amit majd veszel, alkalmas-e vezető jelek fogadására.)
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: pakala » 2014.05.08. 17:36

[/quote]Ha SW Dobsonod van akkor minden további nélkül rá lehet tenni a GoTo zsámolyra, ha nem akkor kisebb átalakítással de az is megoldható.
A GoTo Dobson egy teljesen más konstrukció mint a sima. A sima Dobson zsámolyra nem lehet átszerelni a motorokat.
Ha csak vizuális célra akarod használni a GoTo Dobson nagyon kényelmes megoldás de ha fotózni is szeretnél arra nem alkalmas. De a fotózáshoz meg az 1200-as fókuszod sem ideális.
Üdv[/quote]

Szóval akkor mindenféleképpen meg kéne venni vagy egy Dobson GoTo-t vagy egy EQ5-GoTo-t.
A fotózás csak magamnak lenne, amatőr jelleggel. Így melyik lenne a kényelmesebb a Dobson vagy az EQ? Mert árban végülis szinte ugyanannyi. :D
Köszönöm szépen Levente! :)
pakala
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2013.12.09. 08:49

Re: EQ Mechanikák

Hozzászólás Szerző: pakala » 2014.05.08. 17:38

SzZoli írta:Ha a Dobsonod továbbfejlesztésénél a fotózás a cél, inkább HEQ-5 ... EQ6 állvány kell a 200 mm-es tubushoz, pláne, ha 1200 hosszú (erről nem olvastam biztosat).

Szerintem inkább egyszer egy nagyobb beruházás, és a tubus, a mechanika szinte mindenre alkalmassá válik.

(Persze ott van még a vezetés, és a fotózás egyéb rengeteg trükkje. De ha vezetőtávcsövet szeretnél akár később is szerelni a távcsövedre, ahhoz megfelelő erős, stabil állvány kell. És kérdezz rá arra is, hogy az állvány elektronikája, amit majd veszel, alkalmas-e vezető jelek fogadására.)



A fotózást ennyire nem veszem komolyan, csak magamnak készítenék pár képet, ha már követni tudom az objektumokat. :D
De köszönöm a tippeket! :)
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”