Távcsőállvány pólusra állítása

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.18. 10:48

Geller írta:Bocs srácok, ...


Szia Gellért!

A pontosító hozzászólásomat nem a Te kérésed kapcsán írtam; ahhoz valóban, valószínűleg elegendő a "szemre ugyanolyan" megállapítás.

Levente egyenlőségjele hozta ki belőlem azt, amit leírtam...
(Ráadásul - úgy tűnik - Géza gyakorlati tapasztalata alá is támasztja az esetleges különbségekről írottakat az "EQ Mechanikák" topic-ban.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2017.10.23. 10:54

A Celestron logo és a Skywatcher logo jól láthatóan különböznek, még ha mindkettő ugyanott készül, akkor is. A két cégnek - nagy valószínűséggel - különböző minőségügyi rendszerei vannak, így más tűrésekkel, és egyéb minőségi jellemzőkkel szűrik a piacra kerülő termékeiket. (Legalábbis elvileg, mert személyes tapasztalatom szerint mindkettő szarik bele, talán a Celestron kisebbet, de ebben sem vagyok biztos.)


Ha már a kettő közül kell választani, válasszon az ember Celestront? Vagy tényleg mindegy?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.23. 11:26

SzZoli írta: Ha már a kettő közül kell választani, válasszon az ember Celestront? Vagy tényleg mindegy?


Csak korlátozott tapasztalataim vannak (bár azért nem kicsi), így - a magam részéről - nem tudok / nem merek egyértelműen állást foglalni. A legtöbb Celestron és SkyWatcher mechanika is szemét, főleg az olcsóbbak - ami sokak szerint biztosan érhető lenne, szerintem viszont nem. Attól, hogy kisebb terhelésre méretezték (ha méretezték egyáltalán...), még lehetne átgondolt konstrukció, megfelelő tűrésekkel és illesztésekkel. Sőt, minél kisebb a csigakerék átmérője, annál pontosabb megmunkálásra és szerelésre volna szükség (!!!!!!!), mivel a követési és egyéb hibák is annál durvábban jelentkeznek. Egy nagyon magas tűrésosztályú illesztés megmunkálása valóban drágább, de attól még messze vannak.

De a fő hiba, hogy sokszor (pontosabban: nagyon gyakran) olyan mechanikai megoldásokat alkalmaznak, ami agyrém!!! Egy Losmandy, Astro-Physics esetén szóba se jöhetnének (bár azért pl. a Losmandy pólus-állítása sem százas...)Természetesen használni lehet őket, de erős kompromisszumokkal.

Egy viszont biztos: olyan Celestron azért már volt a kezeim között, amit magam is megvennék (CGE Pro), de olyan SkyWatcher még nem. (Hozzáteszem, az EQ8-at még nem volt módom kipróbálni.)

De hogy rögtön ellenpéldát is hozzak: egy CGX-et épp most küldtem vissza; brutál szar az is. Konkrétan: tragédia. Tele van holtjátékkal, lötyögéssel és brutál primitív magoldásokkal, amikről már a tervezőasztalon látni kellene, hogy életképtelenek... (És egyik sem költség-kérdés!!!)

Eddig a Celestron-t némiképp jobbnak tartottam (főleg, amikor még amerikai volt...), de a SW-nél - az utóbbi időben - érzek némi szándékot a színvonal javítására, bár ez egyelőre csak az érzékelhetőség határán lévő "feeling".


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.10.23. 12:29

CG-4, elsőhelyről. Az újabban kaphatók (nem a régi raktárkészlet) biztos jók. A Baader felől rendeltek biztosan nyújtják az igértet. A sok kézen átment optikai dolgok igen szelektálódhatnak.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: cbo » 2017.10.23. 17:43

AZ_EQ6_GT_20cm_photoNewton_small.jpg
Attila írta:A legtöbb Celestron és SkyWatcher mechanika is szemét, főleg az olcsóbbak - ami sokak szerint biztosan érhető lenne, szerintem viszont nem


Kérdés: mi a legtöbb? A kétharmada, a háromötöde vagy mennyi?

Én pl. sötéteges kitelepüléshez egy Skywatcher AZ-EQ6 GT + 20 cm karbon foto Newton+Lacerta MGen+Canon átalakított 40D kombót használok. Az égvilágon semmi bajom nincs a mechanikával és a távcsővel sem. Kipakolom, inicializálok és kb 10 perc múlva lőhetem az első fotóimat ha akarom, amik mennek egész éjszaka, ameddig bírom illetve amíg az ég akarja... Hozé barátom is hasonló rendszert használ megelégedésére és sok más amatőr barátunk is.

Korábban én is idegenkedtem a kínai terméketől, de egyes fejlesztéseik mára korántsem a leszólom kategóriába esnek. Ha jól tudom, akkor a Skywatcher a fejlesztéseihez éppen magyar asztrofotósok kemény, terepi tapasztalatait is figyelembe veszi. Sőt, akár mikroszkópos területet is említhetnék. El kell fogadnunk, hogy mormolhatjuk a "multi-agymosott-minőségellenőrzés" zsolozsmát, a kinaiak akkor is jönnek fel, ha nem akarjuk. Igaz sok a gyengébb termék, de nem minden az!

Úgyhogy a fenti kijelentés Attilától nem állja meg a helyét. Hiába nyomja ezt a "lefikázom a kinait" szöveget régóta, ami ráadásul sok-sok amatőr műszerezettségére is rendkívül degradálóan hat. Ilyen kijelentéseknél azért gondoljunk azon amatőrökre is, akik gyakran évekig spórolnak az enyémhez hasonló műszerre és azt hallják konkrétan, hogy "szemetet" vettek.

Üdv:
Zsolt

Csatolom a távcső+mechanika képét
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.23. 18:02

cbo írta:... Úgyhogy a fenti kijelentés Attilától nem állja meg a helyét. ...


Maradjunk abban, hogy neked más a véleményed, mint nekem. (Bár nem csak ebben a kérdésben...)
A lényeg, hogy örülsz annak, amid van, és használod.

Apropó: a szuper kínai iOptron-od megvan még? Vagy azt adogatják el, akik kezén átment, mert annyira jó??? :mrgreen:
Én is csak úgy tudom használni (és még így sem teljes megelégedéssel), hogy kidobtam a hajtóművét, és egy "valamivel" jobbat készítettem hozzá...

"Trabanton szállni élvezet, ..." :D
Sajnálatos, hogy sokaknak csak arra van lehetősége, de ez egy teljesen más kérdés...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2017.10.23. 19:20

Attila írta:
cbo írta:... Úgyhogy a fenti kijelentés Attilától nem állja meg a helyét. ...


Maradjunk abban, hogy neked más a véleményed, mint nekem. (Bár nem csak ebben a kérdésben...)
A lényeg, hogy örülsz annak, amid van, és használod.

Apropó: a szuper kínai iOptron-od megvan még? Vagy azt adogatják el, akik kezén átment, mert annyira jó??? :mrgreen:
Én is csak úgy tudom használni (és még így sem teljes megelégedéssel), hogy kidobtam a hajtóművét, és egy "valamivel" jobbat készítettem hozzá...

"Trabanton szállni élvezet, ..." :D
Sajnálatos, hogy sokaknak csak arra van lehetősége, de ez egy teljesen más kérdés...


MDA



Jók azok , csak tudni kell a korlátaikkal együtt élni . Én régebben el sem tudtam volna képzelni , hogy ilyen holmijaim lehetnek :-) szóval én hálás vagyok a kínai gyáraknak ...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.23. 19:40

Végh Zoli írta:Jók azok , csak tudni kell a korlátaikkal együtt élni . Én régebben el sem tudtam volna képzelni , hogy ilyen holmijaim lehetnek :-) szóval én hálás vagyok a kínai gyáraknak ...


Így van, teljesen egyetértek; ezt írtam én is: "Természetesen használni lehet őket, de erős kompromisszumokkal." De a legnagyobb különbség, hogy van távcsöved, vagy nincs távcsöved; és erre tökéletes az olcsó kínai cucc (bár az is egyre drágább).

Sőt, azt is írtam, hogy "... a SW-nél - az utóbbi időben - érzek némi szándékot a színvonal javítására, bár ez egyelőre csak az érzékelhetőség határán lévő "feeling"."

Egyet viszont valóban nem írtam; azt hogy "jók azok". Nem "jók". De használhatók.
És valóban, sokak számára csak azok elérhetők (pl. számomra is...). De én már használtam valóban "jót" is, és látom a különbséget, Te pedig nem. Ezért sztárolod a Trabantot, mert nem vezettél még Mercit.

De lehet jó fényképeket is készíteni SW-ekkel, mint ahogyan balesetmentesen el lehet jutni A-ból B-be is Trabival. Csak többet kell görcsölni a Trabival, hogy menjen...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: BZd » 2017.10.29. 11:34

Attila írta:
SzarkaLevente írta:... a Synta más specifikációknak megfelelően gyártja az EQ-3 és a CG-4 mechanikákat.


Nem tudjuk a Synta gyárban mi a helyzet, de egy gyártónak megvannak az eszközei, hogy a legyártott termékeket aszerint osztályozza, hogy hogyan sikerültek, ha van erre megrendelői igény. (lásd még ugyanezt kicsiben: felár a válogatott prémium tubusért...)
Én dolgoztam egy ideig egy híres-neves cégnél, ami többek között autóizzókat is gyárt. Ezeknél nagyon fontos, hogy az izzószál pontosan a tervezett helyre kerüljön, mert a lámpatest tervezésekor is ezt veszik figyelembe és nagyban befolyásolja az útra vetített fénycsóvát. A gyártósor végén egy kamerás-mikroszkópos rendszer nagyon pontosan megmérte, hogy hogyan sikerült az adott lámpa és ez alapján került a gyártósor végén a 4 kosár valamelyikébe: A legszigorúbb specifikációknak megfelelő legjobbak az autógyáraknak mentek közvetlenül (ezt statisztikailag is bizonyítani kellett a megrendelő felé), a következő kategória az igényesebb piacokra, mint Japán vagy az USA. A harmadik adag ment kiskereskedelmi forgalomba. A negyedik meg a kukába. Aztán ugyanennek a gyárnak voltak olyan lámpái ahol nincsenek ilyen szigorú szempontok, ott nem volt ilyen alapos válogatás, csak a selejtet szűrték ki.
A jelenlegi munkahelyemen nem tömegcikk-termelés folyik, hanem prémium ipari eszközök gyártása és minden saját név alatt kerül ki. Itt minden egyes darabot 12-24 órás emelt hőmérsékletű burn-in tesztnek vetnek alá és nem nagyon szoktak folyamatos 0-24h üzemben 10-15 évnél hamarabb elromlani. Van egy termék aminek a megbízhatósági mutatói olyan jók, hogy statisztikailag nem indokolt ez a fajta végső tesztelés. Na, csak ennél fordult még elő néhányszor, hogy a dobozból kivéve valami alapfunkció nem működött rendesen. Ilyenkor a vevőnek nehéz elmagyarázni, hogy ez azért van, mert a cucc olyan jó, hogy tesztelni sem kell a gyártás végén :oops: :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távcsőállvány pólusra állítása

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.10.29. 21:37

Bingó!

Minden "normális" gyárban így van, ahogy Zoli írta.
Ha igaz lenne, amit Levente kérésére Szabó Sanyi megtudott a Synta gyárból, az "elég kellemetlen hír":

"Sziasztok!

Levente kérésére megkérdeztem a Synta gyárat ahol ezek a mechanikák készülnek, Jason (a technikus) válasza alapján mind mechanikailag mind funkcionálisan ugyan az a két termák (EQ3 és CG4), semmi különbség nincs közöttük (legfeljebb a láb és a felirat). Egyszerre készülnek, a végén szerencse dolga hogy melyik milyen festést és márkanevet kap.

üdv: Szabó Sándor"

Ezek szerint Kínában mindenki szarik bele a minőségbe, egyből dobozolják az alu-darabokat a sor végén, és ez meg is látszik a cuccokon: szerencse dolga, hogy ki milyen minőséget kap ki - ugyanazért a pénzért. F@sza!!!

Vagy, Sanyi rossz embert kérdezett meg, mert a minőségellenőrt kellett volna kérdeznie, és nem a Jason nevű technikust. De ha azért kérdezte a technikust, mert minőségellenőr nincs, akkor pedig az magáért beszél. Ez is F@sza!!!

De akárhogy csűrjük-csavarjuk a témát, ebből a kínai szarok már nem tudnak jól kijönni... :mrgreen:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”