Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2012.04.27. 01:29

Kedves Imre!

Ezt komolyan gondolod ? :?: :P
Egy kevés anyagi ráforditással és továbbfejlesztéssel a " Háromlábú állvány házilag binokulárhoz " -témától
eljuthatunk Imre dús fantáziájával a rakétameghajtású székig, aminek fantasztikus előnye az, hogy a felhők felé lehet emelkedni a borús idő esetén :lol:
Személy szerint én a kemény rock zenét kedvelem hallgatni nézelődés közben :!: A Bartók Rádiót nem nagyon ismerem. A kávét, pedig elvből nem iszom. Ha szerelmeskedni akarok a lányokkal, akkor inkább az ágyban csinálom :) !
A motorra okvetlenül tervezz védőburkolatot, hogy télen a jégergatyát nehogy letépje a fogaskerék :P
Budjács Márton.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.04.27. 11:43

Én továbbfejleszteném a széket, GoTo mechanikásra, az említett automatikus 15 fok/h forgás mellett (igaz, ezt egy megdöntött tengelyen kellene tennie. De egy EQ követést tudó Alt-Az mechanikához hasonlóan két tengelyen is követheti az ojjektumot.) Persze, kiválasztott ojjektumra automatikusan rááll, és joystickkal tetszőlegesen vezérelhető legyen a kütyü. Javasolom továbbá a beépített fűtést hideg éjszakákra (miért ne, autókban is előfordul).
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Dul » 2012.04.27. 11:58

SzZoli írta:Én továbbfejleszteném a széket, GoTo mechanikásra, az említett automatikus 15 fok/h forgás mellett (igaz, ezt egy megdöntött tengelyen kellene tennie. De egy EQ követést tudó Alt-Az mechanikához hasonlóan két tengelyen is követheti az ojjektumot.) Persze, kiválasztott ojjektumra automatikusan rááll, és joystickkal tetszőlegesen vezérelhető legyen a kütyü. Javasolom továbbá a beépített fűtést hideg éjszakákra (miért ne, autókban is előfordul).

+ "felhők fölé lehet emelkedni borult idő esetén"....

Eljutottunk ide:
Minden időjárási körülmények között használható tandem Go-To binokulár, (fűthető, 370 fő részére):
http://www.zeiss.de/planetarien
Refernciák / Europa / Osteuropa / Budapest
D.Zsolt
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.04.27. 18:01

Egyelőre idő hiányában pihennek az alkatrészek. Maradnék az eredeti terv megvalósításánál és a linkeken látható szerkezeteketek megépítésén.

A háromláb szerkezete egyszerű nem félek attól, hogy nem lesz stabil. Amit Imre készített képeket, azzal csak az a bajom, hogy _sokkal_ több munkát és kísérletezést igényel.

Elég masszívnak látszik, de az a megoldás, ami az előző képen szerepel, kifejezetten rosz, hibás, mert a lábak felső rögzítésének nincs nyomatéktűrése!!! Az állvány elcsavarható, könnyen kilazul, lötyög és ha gyakran csavarásnak van kitéve, akkor elgyengül!


A 4x4 cm-es akác, 10 mm menetes szár, 3mm anyagvastagságú lapos-vasból készített U-alakú elem elég masszívnak tűnik első ránézésre. Ahol szükség lesz szorításra ott szárnyas anyákkal oldom meg a dolgot. BIKA stabil szerkezetre számítok.

A célom csak annyi a megépítéssel, hogy stabilabban lehessen tartani a binokulárt, mint kézben. Remélhetőleg kényelmesebb már ez a megoldás is a kézben tartásnál.
Egy Hama fotóállvánnyal (kb. közép kategóriás model) használom most, de hosszútávon nem maradna egyben, ezért le is tettem a további használatáról.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.08.21. 20:51

Még élesben nem lett tesztelve, de már összeállt nagyjából a szerkezet.

Íme:
DSCF4331_s.JPG


Van még mit fejleszteni, de igazából már 90%-ban bevetésre kész :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.21. 21:10

Láttunk most ilyet Tarjánban, jól használható szerkezet, az biztos.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.08.21. 21:31

Ami baj ezzel, hogy nem egyszerű a szállítása. Nagyon nehéz lett.
Ritkán fog a kertnél meszebb kerülni :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2012.08.22. 17:27

Nem akarok senkit sem lelombozni, ilyet én nem csinálnék.
A binokliban az a jó, hogy az ember csk felkapja és kukucskál vele. Ha nagyobb teljesítmény kell, ott a távcső, stabil mechanikával. Elnézést... aki ilyesmire van ráindulva, sok sikert neki.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.08.22. 17:54

Volt most Tarjánban ha jól emlékszem 16x70-es Fujinon binokli, állványról fantasztikus volt mélyegezni vele, kézből biztosan nem láttunk volna olyan mélyre, a remegés miatt. Nem bolondság ám ez, ki kell próbálni!
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Háromlábú állvány házilag binokulárhoz

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.08.22. 18:04

Arra kíváncsi lennék, hogy 12x60, 15x70 vagy nagyobb binokulárokat kik használnak _csak_ szabadkézből. Előbb utóbb egy monopod, fotóállvány, valami... szükségessé válik a remegés megszüntetése végett. Én is ezért építettem meg. A 15x70-essel tavasszal az Orion-t észleltem először szabad kézből, de azután váltottam egy fotó állványra. Aztán megismertem több mélyég objektumot, amiket megtaláltam szabadkézzel, de kívácsi leszek milyen lesz a látványuk ezzel is.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”