Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.07.26. 08:30

Attila korábban megemlített egy a most forgalomban lévő Losmandy lábat. Én ennek az elődjét szeretném számotokra megmutatni. Hiszen nem minden nap talákozik az ember egy egy ilyen darabbal :-)
DSC_0441.jpg
DSC_0441.1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 10:36

Hát, igen. Azt hiszem, erre is kimondható, hogy atom-stabil...
Ezért szeretem a Losmandy-t; már messziről látszik rajta (a kínaiakkal szemben), hogy értő ember tervezte!!!

Ráadásul okostelefonos (!) vezérléssel és lábbal együtt is jelentősen (!) olcsóbb, mint a legkisebb Fornax vezérlés és láb nélkül, a gyengélkedő forint ellenére is (bocs, Pali...):
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Acc ... Mount.html


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.07.26. 11:07

Attila írta:
2018.07.26. 10:36
Hát, igen. Azt hiszem, erre is kimondható, hogy atom-stabil...
Ezért szeretem a Losmandy-t; már messziről látszik rajta (a kínaiakkal szemben), hogy értő emberek tervezték!!!

Ráadásul okostelefonos (!) vezérléssel és lábbal együtt is jelentősen (!) olcsóbb, mint a legkisebb Fornax vezérlés és láb nélkül, a gyengélkedő forint ellenére is (bocs, Pali...):
https://www.bresser.de/en/Astronomy/Acc ... Mount.html


MDA
Nekem is volt több gyári távcsőlábam, de ez a Losmandy-t kiemelném a sorból. Nem hiába az ára is elég borsos, de cserébe kap az ember egy profi lábat. Ami viszont gond, de megoldható, hogy lencsés távcsövekhez, ill. cass. műszerekhez állvány magassító tagot kell külön esztergáltatni vagy fix oszlopra fölszerelni a mechanikát.

Amikor összeraktam elsőnek a lábakat, állványt - ledöbbentem - hogy gyártanak ilyen stabil megoldást? Hát létezik... Nem hiába csak jókat írnak, mondanak a Losmandyékról :-)

Ami számomra még szimpatikus és kellően stabil, az a Zeiss Ib mechanikámnak a falába.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 11:12

Gábor1967 írta:
2018.07.26. 11:07
... Ami viszont gond, de megoldható, hogy lencsés távcsövekhez, ill. cass. műszerekhez állvány magassító tagot kell külön esztergáltatni vagy fix oszlopra fölszerelni a mechanikát. ...
Szerintem nem kell ennyire elbonyolítani.
Ha jól látom, a láb alján is szorító elemek vannak, így a láb megtoldható; csak oda passzoló átmérőjű alucsövek kellenek, és kész.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.07.26. 14:11

Attila írta:
2018.07.26. 11:12
Gábor1967 írta:
2018.07.26. 11:07
... Ami viszont gond, de megoldható, hogy lencsés távcsövekhez, ill. cass. műszerekhez állvány magassító tagot kell külön esztergáltatni vagy fix oszlopra fölszerelni a mechanikát. ...
Szerintem nem kell ennyire elbonyolítani.
Ha jól látom, a láb alján is szorító elemek vannak, így a láb megtoldható; csak oda passzoló átmérőjű alucsövek kellenek, és kész.


MDA
Nincs szándékomba a bonyolítása, de a három hosszabb és vékony láb beletoldásával szerintem a remegést jobban felerősíti mint egy 150 mm átmérőjű, 800 mm hosszúságú, 5-ös falvastagságú csővel való megemelése. Másrészt pedig a lábak körül azért körbe is kellene mozogjak. A 150-es cső már megvan. Nemrég találtam egy esztergályost, akinek van 150-es bábja és megtudja nekem esztergálni a csőnek mind két végét. De csak augusztuban lesz kész a munkával.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 17:19

Akkor igaz, amit írtál, ha betonra teszed a cuccot.
De ha a lábak akár csak egy kicsit is be tudnak süppedni a talajba, akkor sokkal nagyobbat bólint a távcső az általad vázolt magasítás következtében, mintha a lábak egészen fent találkoznának, a tengelykereszt alatt. (Kétkarú emelő kinematikai áttétele miatt.)
Az viszont igaz, hogy kisebb a beakadás-veszély a Te megoldásoddal a zenit könyékén.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.07.26. 18:06

Én az enyémet hasonlóan megtámasztottam, mint egy Losmandy ... :)

Annyira elég, hogy ne remegjen.
20180723_201543_kicsi.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.07.26. 18:26

Attila írta:
2018.07.26. 17:19
Akkor igaz, amit írtál, ha betonra teszed a cuccot.
De ha a lábak akár csak egy kicsit is be tudnak süppedni a talajba, akkor sokkal nagyobbat bólint a távcső az általad vázolt magasítás következtében, mintha a lábak egészen fent találkoznának, a tengelykereszt alatt. (Kétkarú emelő kinematikai áttétele miatt.)
Az viszont igaz, hogy kisebb a beakadás-veszély a Te megoldásoddal a zenit könyékén.


MDA
Köszönöm szépen, hogy felhívtad a figyelmemet e dologra!
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.07.26. 19:35

Bocsánat, Gábor; attól tartok, hogy ezúttal hülyeséget írtam... :oops:
Nem gondoltam át hirtelen a dolgot elég mélyen; végül is mindegy, mivel merev testként mozdul az egész, akár így, akár úgy. (Még mindig jobb, ha magam jövök rá, mint ha más veri bele az orromat... :oops: :D ) Talán rezonancia szempontból jobb a lábak felső, de merev összekötése.
Viszont a lábak merev alátámasztása valóban fontos.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Losmandy tripod, avagy egy mintaszerű háromláb

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.07.27. 19:09

sziasztok. e
segítséget kell kérjwek egy szívesség formájában valakitől aki vállalja.

az előzményről annyit, hogy polusra álláskor észrevettem, hogy a beállítás után a polaris nem a megrajzolt körön fut végig körbefordításkor hanem letér róla.
utána olvastam, elvileg jusztírozni kellene. no, az elméletet tudom,/ persze a netről/ nosza gyorsan megcsinálom. hát olyan jól sikerült, hogy inkább hozzá sem kellett volna nyúlnom.
pedig ugye egyszerű: középre állítani, majd 180 fokos fordulat után az elmozduláslefelezni, ujra 180 fok, megint felezni. amig középre nem áll.

no hát nekem nem sikerült ez a feladat, akárhogyan állítgattam, nem jött össze, rosszabb lett mint volt. tehát ebben kérek segítséget.

valaki esetleg megszánhatna és beállitaná nekem, nagyon hálás lennék érte.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”