GOTO mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2021.11.20. 19:25

Sziasztok!


Olyan problémám van az NE-Q 6 pro GOTO mechanikámmal,hogy üzem közben elegy az áram pillanatra s majd újra bekapcsol.Átnéztem a kábeleket a csatlakozásokat és az 5 Amperes hálózati tápot minden rendben van.Mi okazza ezt a mikro áramkimaradást?Lehet panelhiba is?Vagy mire gondoljak s gondoltok?
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.11.20. 23:39

Hermione írta:
2021.11.20. 19:25
Sziasztok!


Olyan problémám van az NE-Q 6 pro GOTO mechanikámmal,hogy üzem közben elegy az áram pillanatra s majd újra bekapcsol.Átnéztem a kábeleket a csatlakozásokat és az 5 Amperes hálózati tápot minden rendben van.Mi okazza ezt a mikro áramkimaradást?Lehet panelhiba is?Vagy mire gondoljak s gondoltok?
Szia!
Csak hálózati adapterről használod?
Ez a hiba pl. egy autóakksiról is jelentkezik?
Esetleg a hálózati kapcsoló üzemű táp is okozhatja, ha akksiról jól működik.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
TuzaFerenc
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2009.09.17. 22:02

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: TuzaFerenc » 2021.12.26. 19:54

Hermione írta:
2021.11.20. 19:25
Sziasztok!


Olyan problémám van az NE-Q 6 pro GOTO mechanikámmal,hogy üzem közben elegy az áram pillanatra s majd újra bekapcsol.Átnéztem a kábeleket a csatlakozásokat és az 5 Amperes hálózati tápot minden rendben van.Mi okazza ezt a mikro áramkimaradást?Lehet panelhiba is?Vagy mire gondoljak s gondoltok?
Ezen még az a hagyományos tápcsatlakozó van (5,5mm átmérőjű)? Mert ha igen, akkor szerintem azzal lesz a gond.
Jobban jársz, ha egy RCA aljzatot raksz be helyette, az sokkal megbízhatóbb.
gzachar
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2022.02.07. 16:08

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: gzachar » 2022.02.07. 16:37

Üdv!

Szert tettem egy Celestron CG5-GT mechanikára (az AVX elődje) használtan, ami a szobában tökéletesen működött, ám amikor kivittem 0 fokba, először hibaüzeneteket küldött a hand controller (sima Nexstar, ha jól emlékszem 4.16-os firmware-rel). Azt írta ki 'No response 16' vagy 17. Mint utánanéztem ez azt jelenti, hogy nem tud kommunikálni egyik vagy másik motorral. A tápon és magán a mechanikán égett a led és a kontroller is működni látszott, tehát áram az volt. (Az áramforrás melegben volt) Azt is írták a Cloudynights-on, hogy vizsgáljam meg a csatlakozásokat. Megmozgattam a kábeleket, semmi hatás. Ekövettem azt a hibát, hogy bekapcsolva kihúztam a hand control kábelét, majd visszadugtam. Azóta a kontroller kijelzője üres, semmit nem ír ki, a motorokat továbbra sem mozgatja, immár szobahőn sem. :( Áramot azt kap, mert a gombok és a kijelző háttérvilágítása működik (pirosan dereng).
Egy csomó kérdésem lenne:
- Valaki találkozott hasonló jelenséggel?
- van valakinek tapasztalata CG5-GT-vel?
- Rendeltem a neten egy használt Nexstar+ HC-t. Elvben kompatibilis vele, ahogy olvastam a Cloudynightson. Kérdés, hogy bele merjem-e dugni a mechanikába, ha megérkezik, vagy féljek, hogy azt is tönkreteszi?
- Van valaki az országban (vagy mondjuk Szlovákiában), aki vállalja az ilyen mechanikák szervizelését? Valószínűleg újrazsírozás is jót tenne neki, és valami upgrade-en (csapágyak stb.) is elgondolkoznék, ha lenne aki megcsinálja.
- Jó lenne kipróbálni a mechanikát egy másik controllerrel illetve a controllert másik mechanikával, hogy melyik lehet a rossz. A probléma, hogy nem tudom garantálni, hogy nem következik be hasonló eset, bár a bekapcsolva kihúzást mindenképpen elkerülném. Ha valakinek Budapest környékén lenne egy elfekvő kontrollere vagy celestron GOTO mechanikája, amit nem sajnál ilyesfajta kísérletekere...az nagy segítség lenne.

Előre is kösz a segítséget,
Tiszta eget!
Gergő
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2022.08.31. 08:54

Sziasztok!

Segítsetek, hogy ne egyedül őrüljek meg. :)
A SW EQ3 Goto-m egy ideje azt játsza, hogy RA-n a kézivezérlővel mozgatva hatalmas késleltetéssel indul meg a mozgás. Magyarán, ha megnyomom valamelyik RA gombot, zümmög, teker a motor, de nem fordul a tengelykereszt az RA körül. Majd egy idő után elindul. Ezután ebben az irányban már minden gombnyomásra rögtön van mozgás. De ha megnyomom a másik irányt, elsőre jön a filmhiradó megint, majd nagy késve a film.
Szétszedtem a tengelykeresztet, beállítottam at RA-nál, hogy nincs kézzel holtjáték, majd összerakva, a kézivezérlővel vezérelve ugyanaz a képlet.
A héten még ki akarom próbálni, hogy a kézivezérlő helyett gépről vezérlem, hátha FW hiba és egy flashelés megoldja, de mielőtt elkezdek hajtépve debugolni, nincs esetleg valami ötletetek, hogy mi a franc lehet ez? Remélem csak valami kellemetlenül amatőr hiba, mert inkább pironkodok, mint fizetek. :oops:
A controlleren és a kézivezérlőn is frissítettem FW-t egy éve.
Köszönöm.
Üdv: Frigyes
kokai.david3
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.01.02. 12:27

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: kokai.david3 » 2023.07.21. 09:16

Sziasztok!
Két témakörben szeretnék hozzátok fordulni:
1: Van egy Exos-2 GoTo mechanikás 203/1000-es távcsövem.
A GoTo beállítással lenne problémám, hiába próbálok 1,2 vagy 3 csillagos betanítást, van olyan területe az égboltnak, ahol egyáltalán nincs az okulárban a cél, 30x nagyításnál. Viszont van, ahol legalább a látótérbe bekerül.
A hiba a púlusra állásban keresendő?(Ez egy iránytűvel történik) (Avagy mennyire pontosnak kell lennie?) (Van a mechanikában pólustávcső, át kellene térni ennek a használatára?)
Vagy ez a hibahatár elfogadható egy GoTo mechanikától?
Hogy tudom "kiszámolni", hogy melyik csillagokra tanítsam be, ha egy bizonyos részét szeretném az égboltnak vizsgálni?
Van egy szinkronizálás opció, ezt érdemes -a betanítás után- minden célnál aktiválni?
Hogyan álljak pólusra, ha az égbolt északi része takarva van?
2. Szereték venni egy jó minőségű okulárt hozzá, legkisebb nagyításra. Van 2-es kihuzata, én erre gondoltam:https://tavcso.hu/termek/SWUW23
Mi a véleményetek róla? Van valakinek más ajánlása?
Köszönettel:
Dávid
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2023.07.21. 10:45

Szia,Dávid!
Pólusra álláshoz ajánlatos lenne a pólustávcső használata,de ha nem látsz rá északra akkor úgysem segít.
Így tényleg nem marad más mint a lehető legpontosabban északra valamint a megfelelő magasságra állás. (Ha tévedek,majd(talán) kijavítanak).
Viszont a mágneses és a valódi észak között van eltérés(nálam 5°). Érdemes megnézni,hogy nálad mennyi és aszerint beállítani a mechanikát.
Véleményem szerint ennek elegendőnek kell lennie a vízuális észleléshez.
Ha feltételezzük,hogy az előbbiek pontosan sikerültek,akkor a betanításban lehet a hiba,hogy nincs az objektum a látómezőben(LM).
Nekem csak egy kicsi alt-az goto mechanikám van,de egy északra állás és kétcsillagos betanítás után,kis nagyításon,a LM-ben van a kiválasztott objektum.
Érdemes az égbolt különböző pontjain(égtájakon) kiválasztani a referencia csillagokat és ne legyen se túl alacsonyan,se a zenit közelében.
45-60° magasságban jó. Ez persze nem szentírás,ha 68° lesz is jó. :)
Próbáld a lehető legjobban középre állítani a csillagot. Az segíthet,ha erősen defókuszálod,hogy egy nagy "fánk" legyen,úgy könyebb a LM széléhez viszonyítani.
Én azt tapasztaltam,hogy az égbolt azon részén ahol betanítom a mechanikát,pontosabb,de legrosszabb esetben máshol is a LM szélén van.

Az okulárral kapcsolatban nincsenek tapasztalataim,de nekem f/6-hoz a 15mm-es változatot sem ajánlották. Gondolom akkor a 23mm-es sem lesz hibátlan f/5-ben. De ez csak találgatás,talán lesz konkrét tapasztalat is.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 248
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2023.07.21. 12:00

kokai.david3 írta:
2023.07.21. 09:16
Sziasztok!
Két témakörben szeretnék hozzátok fordulni:
1: Van egy Exos-2 GoTo mechanikás 203/1000-es távcsövem.
Dávid
Iránytűvel nem lesz pontos. Vagy azt a módszert használd, amit a facebookon korábban tanácsoltak neked, vagy egyszerűen kell keresni egy másik helyet, ahol rálátsz a pólusra.

Pontosság: Ne az objektumra gotozz, hanem egy közeli fényes csillagra (named stars vagy vmi ilyesmi a menüben, bár az arab neveknek érdemes a görög betű+3 betűs rövidítés nevét kijegyzetelgetni) . Az ha nincs benne a LM-ben, kioldod a rögzítőkarokat, kézzel ráállítod, rögzíted, megmondod a gotonak, hogy oké, pontos volt... aztán go to objektum.
140/890 GPU
150/930 newton
kokai.david3
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2017.01.02. 12:27

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: kokai.david3 » 2023.07.21. 13:02

Köszönöm a válaszokat!

Azért írtam ide is, mert múltkor mikor posztoltam ugyan ezt a kérdést fb-ra, akkor sajnos nem érkezett válasz. Ezért gondoltam, hogy itt is megpróbálom.
Dávid
Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2023.08.03. 08:52

Szia!
Az EQ3 és EQ5 gotonál is tapasztaltam, hogy nagyon háklis a kiinduló pozícióra (gondolom a többi goto mount is). Nem a pólusra gondolok csak, hanem a parkoló ("null") pozira.
Nekem akkor szokott ilyet csinálni, ha nincs ez pontosan beállítva, ilyenkor szerintem nincs pontos viszonyítási alapja. És akkor fordul elő nálam ilyen, "vakon" keresgél olyan helyen, ahol nincs semmi.
Ezt kellene pontosan beállítani, ha esetleg eddig nem tetted. Az ellensúly tengely mutasson lefelé (RA null pozi), és a tubus főtengelye is legyen ezzel párhuzamos (Dec null pozi). Ha látod a Pólust, nyilván mindez sokkal egyszerűbb egy vízmértékkel és a pólustávcsővel.
És ha valami miatt újra kell kezdenem a betanítást, újra be szoktam állítani ezt, a motorvezérlést (controller) újra indítom, így újra megkapja a pontos indulási null-pozíciót. Lehet, hogy mindez egyszerűbben is megy, én így csinálom.
Remélem sikerült adnom egy ötletet.
Üdv: Frigyes
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”