GOTO mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.12. 11:54

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.12. 11:21
Igen, elég jó tud lenni. De azért érdekelne hogy hogyan tudom még pontosabban csinálni.
A vezetés pontossága az alábbi feltételeken múlik, a hozzávetőleges fontossági sorrendet is figyelembe véve, csupán felsorolásként (remélem, nem felejtettem ki semmit...):

1. Minél pontosabb pólusra állás
2. A mechanika (többnyire csiga-) hajtóművének pontossága, azaz a periodikus (és aperiodikus) hiba mértéke és jellege, valamint a hajtómű (dekli is!!!) holtjátéka és minél nagyobb merevsége, ill. minél kisebb rugalmassága
3. A vezetés pontosságát javító módszer milyensége (pl. TDM, vezetőtávcsöves követés, off-axis guider-es vezetés), és a vezetési paraméterek optimális beállítása
4. Az egész mechanikus rendszer, azaz a láb, a mechanika és tubus merevsége
5. Flexture, azaz a teljes optikai rendszer, annak minden elemének megfogása, illetve ezek nem kellő merevsége, rugalmassága (ezt itthon konyulásnak szokták emlegetni)
6. Jó seeing kivárása

Továbbá a Firecapture-nak van egy beépített alignment, azaz igazítási algoritmusa, ami ráadásul real-time módban működik: "AutoAlign" a neve, a függőleges ikonsor felülről második ikonja. Ha nem túl durva a követés hibája (azaz nem megy ki a bolygó képe a látómezőből, illetve nem ugrál hirtelen nagy ugrásokkal), akkor meglepően hatékonyan tarja ugyanabban a pozícióban a bolygókorongot.


MDA

u.i.: bár - tudomásom szerint - nem szokás alkalmazni, de adabsurdum bolygó-video-t is lehet csillagra követni egy közeli csillag vezetőtávcsőbe állításával. Erre egy viszonylag "normális" mechanika esetén nincs szükség.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2021.01.12. 11:59-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.12. 11:55

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.12. 09:11
Üdv mindenkinek! Mechanika vezetéssel kapcsolatban lenne kérdésem. Van egy HEQ5 goto mechanikám, amin van egy C8 Celestron. Bolygó vagy Nap illetve Hold videózáshoz Firecapture-t használok. Hogyan tudnám elérni azt hogy a beállított objektumot a mechanika kövesse, ne nekem kelljen a kézivezérlőt dikicselnem.
A HEQ5 mechanika gyari periodikus hibaja valahol a 20-30” / per csigafordulat korul van. Ez nagyon nagy ertek ha kicsi ROI-val keszitessz bolygo videot. Kb azt jelenti, hogy az adott bolygo akar egy vagy tobb bolygo atmeronyit is mozdulhat par perc alatt.

Tehat elso korben ez a problema es nem a polus. A hibat tetezheti meg a nem kitisztitott es tuningolt mechanika is. Erre most nem ternek ki, de erre is van megoldas.

A pontatlan polus ezekre a hibakra tevodik ra, de ez ha a polustavcsoben helyes a polusbeallitas akkor sokkal kisebb hibat ad, mint az emlitettek.

Megoldas:
Video keszites kozben az elokepen a legkisebb csillagkovetesi sebesseggel korrigald a bolygo poziciot a kezivezerlo irany gombjaival. Ehhez kell egy kis gyakorlat, de hamar rajar az ember ujja. Nyugodtan helyesbitsd a bolygo poziciot kezzel, kis sebesseggel ui. az AS!3 helyreteszi az elmozdulasokat.

Udv:
Zsolt
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2021.01.12. 12:25-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.12. 12:02

cbo írta:
2021.01.12. 11:55
...
Tehat elso korben ez a problema es nem a polus.
...
Ez attól függ, hogy milyen messze vagy a pólustól... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.12. 12:04

Attila írta:
2021.01.12. 12:02
cbo írta:
2021.01.12. 11:55
...
Tehat elso korben ez a problema es nem a polus.
...
Ez attól függ, hogy milyen messze vagy a pólustól... ;)


MDA
Irtam vagy nem? :-) HEQ5-nel es hasonlo uj tarsainal a polustavcsoves beallitas ide boven elegendo. Orakra jo ezzel a pontossag. Persze ha helyesen van beallitva a polustavcso. De ez mondjuk azert alap.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.12. 19:56

Köszönöm Uraim. Igyekszem pontosan pólusra állni. Illetve figyelek a kiegyensúlyozásra is. A mechanika ékszíjas, ezt kifelejtettem. De ettől függetlenül van kottyanása a tengelynek. Alapvetően 1-es sebességre szoktam állítani és kézzel bele-bele mozgatok piciket amikor szükséges. Leginkább kiváncsi lennék arra, hogy automatikusan milyen pontosan végzi ezeket a mozgatásokat a program és a mechanika. Illetve egy kis kiváncsiság is van bennem, hogy milyen lehet egy kicsit jobban automatizált mechanika. De leginkább kényelmi, kiváncsisági szempontból, mert ugye az ismert szoftverek és eleve a LuckyImaging ezeket is hivatott kiszűrni. Jó, végülis meggyőztetek hogy egy jó pólusraállás és jól beállított mechanika elegendően jól tud működni 🙂
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.01.12. 20:13

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.12. 19:56
Köszönöm Uraim. Igyekszem pontosan pólusra állni. Illetve figyelek a kiegyensúlyozásra is. A mechanika ékszíjas, ezt kifelejtettem. De ettől függetlenül van kottyanása a tengelynek. Alapvetően 1-es sebességre szoktam állítani és kézzel bele-bele mozgatok piciket amikor szükséges. Leginkább kiváncsi lennék arra, hogy automatikusan milyen pontosan végzi ezeket a mozgatásokat a program és a mechanika. Illetve egy kis kiváncsiság is van bennem, hogy milyen lehet egy kicsit jobban automatizált mechanika. De leginkább kényelmi, kiváncsisági szempontból, mert ugye az ismert szoftverek és eleve a LuckyImaging ezeket is hivatott kiszűrni. Jó, végülis meggyőztetek hogy egy jó pólusraállás és jól beállított mechanika elegendően jól tud működni 🙂
Ha szabad még, akkor pár tanács a tapasztalataimból:

Én legalább 2 évet bolygóztam a Te mechanikád nagytestvérével egy AZEQ6 Pro-val és két kínai Newton-al (200 és 250 mm f/4), a két mechanika belül eltér, de a periodikus hiba elsőre kb. hasonló. Jól lehet ezekkel dolgozni hidd el, főleg, hogy 1000 EUR körüli összegért már egész jó új, Goto vezérelt mechanikát kapsz, mert ezt is kell nézni, nem csak azt, hogy divat leszólni a kínai mechanikákat.
És nem kell túllihegni ezt a pólusállításos dolgot se, legegyszerűbb talán a szállemez beállítása telefonos applikáció segítségével (Iphone-ra: pl. a PolarAlign, tudja, a SW-ek szállemez képét).
Előtte azért párhuzamosítsd a pólustávcsövet pl. egy messze lévő pontszerű tereptárgyra, én pl. villanyoszlop tetejére szoktam.

Ezután már csak a mechanika pontatlanságai zavarhatnak be, ha ez nem tetszik akkor sajnos tuningolnod kell vasat, vagy magad (pl. Tuza Feri videója alapján - a Magyar Asztrofotósok Egyesületében elhangzottak szerint-, egyébként ez egy nagyon jó leírása a teendőknek), vagy kiküldöd Angliába ( https://www.darkframeoptics.com/ ) és ők tokkal vonóval megcsinálják, de ez fizetős és nem olcsó, de a végeredmény tetszetős. Az enyémet is ők csinálták de ekkor kb. Fornax szintű periodikus hibát kapsz, na azt szeretni fogod tuti :-)

Kiegyensúlyozás: el kell súlyoznod kissé a mechanikát a valós egyensúlyi helyzettől ezt ne feledd. Magyarul húzzon kissé egy irányba.

Beavatkozási sebesség a kézi vezérlőn: állítsd be 0.5 X-es sebességre, mert az már kellően finoman avatkozik be.

Bolygó videókhoz ennyi elegendő.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.12. 21:34

cbo írta:
2021.01.12. 20:13
AtiCelestron5091 írta:
2021.01.12. 19:56
Köszönöm Uraim. Igyekszem pontosan pólusra állni. Illetve figyelek a kiegyensúlyozásra is. A mechanika ékszíjas, ezt kifelejtettem. De ettől függetlenül van kottyanása a tengelynek. Alapvetően 1-es sebességre szoktam állítani és kézzel bele-bele mozgatok piciket amikor szükséges. Leginkább kiváncsi lennék arra, hogy automatikusan milyen pontosan végzi ezeket a mozgatásokat a program és a mechanika. Illetve egy kis kiváncsiság is van bennem, hogy milyen lehet egy kicsit jobban automatizált mechanika. De leginkább kényelmi, kiváncsisági szempontból, mert ugye az ismert szoftverek és eleve a LuckyImaging ezeket is hivatott kiszűrni. Jó, végülis meggyőztetek hogy egy jó pólusraállás és jól beállított mechanika elegendően jól tud működni 🙂
Ha szabad még, akkor pár tanács a tapasztalataimból:

Én legalább 2 évet bolygóztam a Te mechanikád nagytestvérével egy AZEQ6 Pro-val és két kínai Newton-al (200 és 250 mm f/4), a két mechanika belül eltér, de a periodikus hiba elsőre kb. hasonló. Jól lehet ezekkel dolgozni hidd el, főleg, hogy 1000 EUR körüli összegért már egész jó új, Goto vezérelt mechanikát kapsz, mert ezt is kell nézni, nem csak azt, hogy divat leszólni a kínai mechanikákat.
És nem kell túllihegni ezt a pólusállításos dolgot se, legegyszerűbb talán a szállemez beállítása telefonos applikáció segítségével (Iphone-ra: pl. a PolarAlign, tudja, a SW-ek szállemez képét).
Előtte azért párhuzamosítsd a pólustávcsövet pl. egy messze lévő pontszerű tereptárgyra, én pl. villanyoszlop tetejére szoktam.

Ezután már csak a mechanika pontatlanságai zavarhatnak be, ha ez nem tetszik akkor sajnos tuningolnod kell vasat, vagy magad (pl. Tuza Feri videója alapján - a Magyar Asztrofotósok Egyesületében elhangzottak szerint-, egyébként ez egy nagyon jó leírása a teendőknek), vagy kiküldöd Angliába ( https://www.darkframeoptics.com/ ) és ők tokkal vonóval megcsinálják, de ez fizetős és nem olcsó, de a végeredmény tetszetős. Az enyémet is ők csinálták de ekkor kb. Fornax szintű periodikus hibát kapsz, na azt szeretni fogod tuti :-)

Kiegyensúlyozás: el kell súlyoznod kissé a mechanikát a valós egyensúlyi helyzettől ezt ne feledd. Magyarul húzzon kissé egy irányba.

Beavatkozási sebesség a kézi vezérlőn: állítsd be 0.5 X-es sebességre, mert az már kellően finoman avatkozik be.

Bolygó videókhoz ennyi elegendő.
Köszönöm Zsolt!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.12. 23:13

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.12. 19:56
Köszönöm Uraim. ...
A FireCapture AutoAlign funkcióját használod bolygókhoz?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2021.01.13. 05:57

Attila írta:
2021.01.12. 23:13
AtiCelestron5091 írta:
2021.01.12. 19:56
Köszönöm Uraim. ...
A FireCapture AutoAlign funkcióját használod bolygókhoz?


MDA
Kirpóbáltam, de nekem nem tetszik , vagy pedig nem jól használtam.
Úgy csináltam, hogy egy nagyon kicsi ROI-t méretezek, majd bekapcsolom az AutoAlign-t. Viszont ha rossz a követése a mechanikának akkor egyszercsak hirtelen kimegy a képből a bolygó. Ez nekem nem tetszik. Inkább akkor kézzel noszogattam. Viszont ha nagyobb ROI-t hagyok, hogy biztosan benne maradjon a képben akkor pedig egy csomó plusz adat lesz ami fölösleges. Lehet hogy valamit rosszul csinálok?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.01.13. 16:55

AtiCelestron5091 írta:
2021.01.13. 05:57
Úgy csináltam, hogy egy nagyon kicsi ROI-t méretezek, majd bekapcsolom az AutoAlign-t. Viszont ha rossz a követése a mechanikának akkor egyszercsak hirtelen kimegy a képből a bolygó. Ez nekem nem tetszik. Inkább akkor kézzel noszogattam. Viszont ha nagyobb ROI-t hagyok, hogy biztosan benne maradjon a képben akkor pedig egy csomó plusz adat lesz ami fölösleges. Lehet hogy valamit rosszul csinálok?
Én úgy tapasztaltam a saját cuccomon (ASI120MM-S), hogy az USB3 porton (és kábelen) a nagyobb képmező letöltése nem tragikusan hosszabb, mint egy agyon "croppolté"; nem lett a képfrissítési frekvencia arányosan nagyobb. Természetesen én sem töltöm le bolygók esetén a teljes képmezőt (bár a 1280X960 egyébként sem valami brutál nagy...), de nem a bolygókorong érintőnégyzetére húzom a crop-határokat.

Próbálj meg optimális beállítást találni, amiből már nem ugrik ki a kép, de még érzékelhető gyorsulást eredményez. Habár az USB2 valóban elég tetű (a hármashoz képest), így ha USB2-es csatlakozással használod, akkor jobban megértem a problémát.

Mindazonáltal a nagyobb képfrissítési frekvencia rövidebb expo-kat is enged csak, ami nem biztos, hogy elég az adott felületi fényességhez, pláne, ha szűrőket is használsz. Másrészt pedig ha "nem elég gyors" a letöltésed, az "csak" annyit jelent, hogy pl. 10ezer képből kevesebb lesz felhasználható, mivel egy-egy jó seeing-lyukba kevesebb képkocka fér bele.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”