GOTO mechanikák

Kereskedelmi és saját építésű távcsőmechanikák
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.15. 18:15

Had tegyek fel egy régi lemezt...
HEQ5 Pro GoTo mecha bekapcsolás után "Both axes... No response" üzenetet küld. A menün végig lehet lépkedni, de a motorok semmilyen parancsra nem mozdulnak.
Eddig éveken át csak "Dec axe ... No response volt" bekapcsolás után, de pár ki-be kapcsolás után rendesen bekapcsolt a szerkezet és hiba nélkül ment órákon át.
A panelt végignéztem, nem látok semmilyen hibát, égést, felpuffadt kondit, stb.
Javaslat?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: cbo » 2021.03.15. 22:35

Vizi Péter írta:
2021.03.15. 18:15
Had tegyek fel egy régi lemezt...
HEQ5 Pro GoTo mecha bekapcsolás után "Both axes... No response" üzenetet küld. A menün végig lehet lépkedni, de a motorok semmilyen parancsra nem mozdulnak.
Eddig éveken át csak "Dec axe ... No response volt" bekapcsolás után, de pár ki-be kapcsolás után rendesen bekapcsolt a szerkezet és hiba nélkül ment órákon át.
A panelt végignéztem, nem látok semmilyen hibát, égést, felpuffadt kondit, stb.
Javaslat?
Panelcsere
Nekem is volt már
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.26. 17:53

Panelcsere megvolt, a jelenség maradt: "Both axes... No response"
Minden kontaktust, alkatrészt végignéztem, semmi sincs sem kilazulva, sem megégve, stb.
Hol egy szaki??? :-)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.03.31. 18:20

Nos, a kézivezérlőm biztosan jó, mert egy másik HEQ5 Pro-val szépen dolgozik, hibaüzenet nincs.
Kicseréltem a motorvezérlő panelt, a hibaüzenet ugyanaz, nem tartom valószínűnek, hogy egy vadi új panel is hibás legyen.
Maradtak a motorok. A gyári motorokból most nincs a boltokban, nem tudom lepróbálni, az-e a gond valóban.
Nincs valamelyikőtöknek feleslegben legalább egy darab gyári motor?
Típust nem tudtam kideríteni, 200 lépéses, 64 mikrolépéses, NEMA 14 vagy 17 motor (35x35x32 mm), 5 mm-es tengellyel. Se a nyomatékát, se egyebet nem tudok.
Tudtok segíteni?
Pl. hogy lehet ellenőrizni, hogy a motor működik-e?
Az egyiknek megmértem a kivezetéseit (2-2 vezeték), mindkettő ellenállása kb. 7,5 ohm. És egyforma.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: hg » 2021.04.03. 16:24

Vizi Péter írta:
2021.03.31. 18:20
Típust nem tudtam kideríteni, 200 lépéses, 64 mikrolépéses, NEMA 14 vagy 17 motor (35x35x32 mm), 5 mm-es tengellyel. Se a nyomatékát, se egyebet nem tudok. Tudtok segíteni? Pl. hogy lehet ellenőrizni, hogy a motor működik-e?
Kedves Péter!
Sajnos a konkrét motorra vonatkozó adatot én sem tudok, de mivel kevés válasz érkezett a kérdéseidre, néhány általános információt hozzáteszek, hátha segít valamit a hiba megtalálásában.
Az ismert paraméterekről: a NEMA sor a homloklap méretét rögzíti csupán, tizedinch-ben megadva, nincs elektronikai jelentése. Tehát a 35 mm oldalél ~1,4", vagyis a motorod NEMA 14-es. A mikrolépés itt nem számít, azt az elektronika állítja elő, a motor jellemzője a 200 lépés, vagyis a szögfelbontás 1,8°/lépés. A nyomaték a motor "mélységével" (mérésed szerint 32 mm), és a fázisok ellenállásával is arányos, de hogy adott (ismeretlen) típusnál mennyi, azt csak találgatni lehet (tapasztalati alapon 15-20 Ncm közöttire saccolom). Meg persze megmérni, ha van alkalmas eszköz. A négykivezetéses léptetőmotorok bipoláris üzemmódban használhatók (5 kivezetés: unipoláris, 6+ kivezetés: univerzális), tehát az eredeti kontrollerről leválasztva, egy megfelelő feszültségű (ha jól tudom, a HEQ5 PRO 12 Voltos, talán a motor is ekkora feszültségre készült, de ezt méréssel ellenőrizni kellene, mert lehet kisebb is) bipoláris léptetőmotor-vezérlővel tesztelhető a működése. Iyet nem kizárt készen találni valakinél. Ha nem, akkor némi barkácsolással előállítható (pl. egy ilyen, pár száz Ft-os vezérlővel, PC, mikrokontroller, négyszögjel-generátor, vagy akár egy pergésmentesített nyomógomb "meghajtással").
Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.04.03. 20:19

Kedves Gábor, nagyon köszönöm, amit írtál. Tóth Jancsival (Stabi..) arra jutottunk, hogy ez a motor a csereszabatos a paraméterei alapján:
https://www.omc-stepperonline.com/nema- ... _eD7W-5KpU

Te kb. ugyanezt javasoltad :-)

Megrendeltem, pár nap alatt itt lesz a német raktárból.

Mindenről beszámolok majd, már csak azért is, mert ahogy látom, nemzetközi szinten is csak a ködszurkálás megy a témában.

Áldott Húsvétot!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2021.04.03. 23:28

Vizi Péter írta:
2021.04.03. 20:19
Kedves Gábor, nagyon köszönöm, amit írtál. Tóth Jancsival (Stabi..) arra jutottunk, hogy ez a motor a csereszabatos a paraméterei alapján:
https://www.omc-stepperonline.com/nema- ... _eD7W-5KpU

Te kb. ugyanezt javasoltad :-)

Megrendeltem, pár nap alatt itt lesz a német raktárból.

Mindenről beszámolok majd, már csak azért is, mert ahogy látom, nemzetközi szinten is csak a ködszurkálás megy a témában.

Áldott Húsvétot!
Péter, láttad mit írtam a FB-on neked ebbe a témában?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2021.04.04. 10:43

Igen, ezt is köszönöm.
Sajnos ezek nem a motor típusjelzései, hanem a SW saját kódjai.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: hg » 2021.04.04. 10:56

Vizi Péter írta:
2021.04.04. 10:43
Sajnos ezek nem a motor típusjelzései, hanem a SW saját kódjai.
A termékeikre bármit is nagyon szívesen ráírnak a kis kínai forgalmazók, már nevetségesen kis tétel rendelése esetén is. Ez az úgynevezett márka- és típusjelzés :lol:.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: GOTO mechanikák

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2021.04.05. 22:54

El sem hiszem, de tegnap éjszaka (kint a terepen) az én AZ-EQ5 mechanikám is hasonló jelenséget produkált: először a deklinációs (azimutális) motor elkezdett akadozni meg fura hangokat kiadni, majd teljesen leállt az egész. Ha kézivezérlőt kapcsolok rá, akkor nekem is a "Both axes... No response" üzenetet ír ki (a wifi vezérlő nem ad hibajelzést, csak nem működik).

Azért beviszem a BTC-be majd ha lehet, hátha tudnak mit kezdeni vele, de kíváncsian várom az itteni fejleményeket is.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Válasz küldése

Vissza: “Mechanikák”